Błędy w CV – 3 rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Każdy pracodawca ma swoje oczekiwania, o których trudno spekulować. Dla jednego duże znaczenie mają zainteresowania i osiągnięcia, dla innych wyłącznie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Trudno to dokładnie przewidzieć, więc treść CV może być różnie konstruowana. Jedno jest jednak pewne, niezależnie od indywidualnych upodobań pracodawców, trzeba wiedzieć jak napisać CV, aby nie popełniać błędów i nie tracić w oczach zatrudniającego już na starcie.

Cenną wskazówką, jaką przekazujemy Ci już na starcie, jest to, że odpowiedź na pytanie, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne oraz jak napisać CV, najczęściej znajduje się w ogłoszeniu o pracę. Część pracodawców dokładnie wskazuje, jakich informacji wymaga. Zatem, jeśli w ogłoszeniu znajdują się wyłącznie oczekiwania od kandydatów, warto zaznaczyć dokładnie swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe – można też nakreślić zakres obowiązków albo to, jakie umiejętności się nabyło.

Jeśli natomiast w ogłoszeniu znajdują się informacje, że poszukiwany kandydat powinien być kreatywny, mieć głowę pełną pomysłów i wykazywać się dużym zaangażowaniem, warto poświęcić uwagę na rozbudowanie sekcji o zainteresowaniach czy na skonstruowanie rubryki, w której przedstawi się projekty przez siebie zrealizowane. Tworząc dokument zgodnie z informacjami zawartymi w  ogłoszeniu o pracę, można wystrzec się wielu błędów w CV.

Jak napisać CV, które zapadnie w pamięć rekrutera?

Dobrze napisane CV jest Twoją szansą na sukces na rynku pracy. Wszystko dlatego, że stanowi swoistą wizytówkę, kiedy starasz się o pracę. Czasem stanowi jedyną kartę przetargową – na podstawie CV, rekruterzy i pracodawcy wybierają kandydatów, których zapraszają do uczestnictwa w dalszych etapach rekrutacji. Warto więc przyłożyć się, napisać staranne i ciekawe CV, tym samym dając szansę osobie rekrutującej na poznanie Cię lepiej podczas kolejnej okazji – na przykład lektury listu motywacyjnego, rozmowy telefonicznej czy spotkania rekrutacyjnego.

Kluczem do sukcesu jest napisanie CV bez błędów, zgodnie z panującymi standardami – czyli zamieszczając wszelkie istotne informacje o sobie, ale również nadając dokumentowi odpowiednich cech, dzięki którym wyróżni się on spośród stosu pozostałych aplikacji. Rekruter musi bowiem dowiedzieć się czegoś o Tobie, sprawdzić czy spełniasz wymagania na dane stanowisko, ale przede wszystkim zapamiętać właśnie Twoje CV. Poniżej znajdziesz więc informacje, jakich błędów w CV nie popełniać. Najpierw jednak zdradzimy Ci, jak stworzyć atrakcyjny i przykuwający uwagę dokument aplikacyjny.

Na początku wybierz program, w którym będzie możliwe stworzenie szablonu, który będzie atrakcyjny wizualnie. W sieci znajdziesz mnóstwo płatnych i bezpłatnych programów, gdzie znajdują się gotowe szablony graficzne do CV. Możesz też skorzystać z edytora tekstu, gdzie samodzielnie taki szablon stworzysz. Pamiętaj jednak, że jest to dokument formalny, dlatego nie powinieneś przesadzać z ilością grafik, kolorów czy wymyślnymi krojami pisma. Tworząc CV postaraj się zachować przejrzysty i spójny układ – wyodrębnione nagłówki, uporządkowane, wypunktowane informacje. Załącz do CV swoje aktualne zdjęcie, dzięki temu dokument będzie bardziej spersonalizowany. Wybierając szablon, na bazie którego tworzysz dokument, możesz zainspirować się stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli więc pragniesz zostać inżynierem budownictwa, w tle może pojawić się na przykład Twoja ulubiona konstrukcja. Nie powinno to jednak wysuwać się na pierwszy plan, a jedynie być dopełnieniem Twojego CV.

Graficzne kwestie masz już za sobą. Teraz przejdźmy do meritum. To treść ma największe znaczenie w kwestii tego, czy będziesz uczestniczyć w dalszych etapach rekrutacji. Wiele jest poradników, które mówią jak napisać CV, aby spodobało się potencjalnemu pracodawcy. Musisz jednak wiedzieć, że im bardziej będzie ono zgodne z Twoimi faktycznymi upodobaniami i umiejętnościami, tym większe masz szanse zatrudnienia. Nie musisz pisać w zainteresowaniach, że lubisz czytać książki, jeśli w rzeczywistości czytasz sporadycznie, a Twoim hobby jest latanie paralotnią czy podróże autostopem. Lepiej postawić na autentyczność, oryginalność i tym urzec osobę rekrutującą – kto wie, może dzielicie wspólną pasję?

Jakie błędy mogą pojawić się w Twoim CV?

Jak napisać CV, żeby było interesujące i korzystnie wpłynęło na postrzeganie Twojej kandydatury o pracę? Przede wszystkim musisz wystrzegać się błędów. Postanowiliśmy przybliżyć Ci kilka możliwych sytuacji, w których osoba rekrutująca może nie być usatysfakcjonowana Twoimi dokumentami aplikacyjnymi.

Po pierwsze, może to nastąpić wtedy, kiedy CV jest niechlujne. Porozrzucane informacje, brak porządku chronologicznego, pisane ciągiem w edytorze tekstu. To niestety częsty błąd w CV, jaki popełniają osoby ubiegające się o pracę. Aby dobrze przygotować taki dokument i mieć szansę na wymarzoną posadę, niezbędne jest włożenie choć minimum energii w to, aby CV wyglądało estetycznie pod względem graficznym i stylistycznym.

Po drugie, kolejny często błąd to braki w informacjach. Zdarza się, że kandydaci nie podają danych kontaktowych, tym samym uniemożliwiając kontakt ze sobą albo zapominają o zamieszczeniu informacji o językach obcych czy kierunkach, jakie ukończyli na studiach. Informacje te są w dzisiejszych czasach ważne, dlatego lepiej dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno się je zamieściło.

Po trzecie, CV powinno się wyróżniać na tle innych. Błędem jest powielanie gotowych szablonów z Internetu, wymyślanie zainteresowań, czy zamieszczanie informacji nieprawdziwych. Osoby rekrutujące na pamięć znają już wszelkie szablony i utarte sformułowania. Lepiej napisać własnymi siłami prawdziwe informacje, aniżeli nadmiernie inspirować się tym, co znajduje się w sieci.

Poniżej znajdziesz jeszcze inne błędy w CV, które wcale nie muszą okazać się ujmą! Sprawdź, o jakich mowa.

CV jest za długie

Starasz się z całych sił pisać zwięźle i konkretnie, ale jeśli twoje doświadczenie zawodowe było bujne, to czy aby na pewno masz się ograniczać, wybiórczo traktując wcześniejsze stanowiska pracy? Niektórzy eksperci sugerują, że w CV powinno się znaleźć maksymalnie 5 przykładów ubiegłej kariery zawodowej. Jeśli potraktujemy je jednak wybiórczo, to nagle może się okazać, że mamy tak nielubiane przez niektórych pracodawców dziury w CV. Co wówczas?

Wielu uważa to za poważny błąd. Trzeba jednak pamiętać, że właściwie nikt konkretnie nie określił jak długie powinno być CV. Należałoby wyczerpać zarówno sekcję: doświadczenie zawodowe, jak i wykształcenie. Jeśli będzie przez to za długie, to warto uznać to za atut – może inni kandydaci nie będą mogli się pochwalić takim doświadczeniem zawodowym.

Musisz jednak pamiętać, aby nie zanudzić osoby, która będzie Twoje CV czytać – nie musisz zamieszczać informacji o wszystkich swoich praktykach ze studiów czy o tym, że wykładałeś towar w sklepie kilka lat temu, jeśli inne Twoje doświadczenia są bardziej atrakcyjne i lepiej pasują do stanowiska, o które się starasz.

Zdjęcie dołączone do CV

W kwestii zdjęcia także są bardzo podzielone opinie. Jedni twierdzą, że lepiej spojrzeć z kim się ma, bądź będzie miało, do czynienia. Inni uważają, że zdjęcie może być minusem i zdziałać więcej szkody niż pożytku. Jeśli bowiem pracodawca preferuje określone osoby i szuka wyłącznie kogoś reprezentatywnego, wówczas możemy być szybko zdyskwalifikowani nawet bez przeglądania CV. Z drugiej jednak strony, zdjęcie może być atutem, bo przecież pracodawca ma prawo zatrudniać i współpracować z tymi, których sobie wybrał, bez względu na to, jakimi kryteriami się sugeruje. W dzisiejszych czasach załączenie CV stało się więc niemal standardem. W związku z tym, że żyjemy w czasach kultury obrazu, CV zyskuje na wartości poprzez uatrakcyjnienie go zdjęciem.

Zmiana chronologii konkretnych sekcji CV

Nowe zasady układania życiorysu sugerują, że powinniśmy na samym początku dokumentu zamieszczać własne doświadczenie zawodowe. Jeśli jednak mamy do czynienia z dość konserwatywnymi pracodawcami, to na pewno taki układ nie przypadnie im do gustu. Z drugiej jednak strony zyskujemy w oczach tych, którym to bardzo odpowiada, ponieważ podążają z duchem czasu. Ponownie więc stajemy przed trudnym wyborem, który musimy podjąć sami. Jakkolwiek wybierzemy, możemy mieć kłopoty, dlatego uznajemy, że to błąd, na który nie mamy wpływu. Zatem, jeśli nawet zdecydujesz się zamieścić doświadczenie zawodowe powyżej edukacji, nie będzie to błąd, który znacząco wpłynie na percepcję Twojej aplikacji.

Dobrze gdy gotowy życiorys sprawdzi ktoś, kto się na tym zna i skoryguje ewentualne błędy. Przygotowując CV, postaraj się je dopasować do oczekiwań zawartych w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogłyby nie spodobać się przyszłemu pracodawcy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,67 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań