!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca dla studenta

Na czym polega wolontariat studencki?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

5 komentarzy

Na czym polega wolontariat studencki?
Absolwenci szkół średnich mogą wybierać wśród studiów dziennych i zaocznych. Pierwsze dają znacznie więcej możliwości, bo student nie musi godzić nauki z pracą zawodową. Dzięki temu może aktywniej uczestniczyć w życiu studenckim, może również włączyć się w szereg ciekawych programów mających na celu poznanie przez niego nowych kultur czy pogłębianie znajomości języków obcych.

Współcześnie do studentów jest skierowanych wiele programów. Ci, którzy mają trochę wolnego czasu i chcieliby pomóc innym, powinni zainteresować się możliwości pracy w charakterze wolontariuszy. Wolontariat to doskonała okazja, by poszerzyć horyzonty i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Osoby zainteresowane mają wiele możliwości, bo w organizacjach potrzebujących wolontariuszy można przebierać.


Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Co musisz wiedzieć?

Wolontariat studencki to program m.in. Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Aktualnie obszary tematyczne będące w centrum zainteresowania osób związanych z Fundacją to np. rozwój społeczności lokalnych. Studenci mogą czynnie włączyć się w działania przez nią realizowane i pracować z dziećmi ze szkół podstawowych.

W przypadku programu realizowanego przez Fundację, studenci mogą m.in. przeprowadzać zajęcia z dziećmi. Doświadczenie takie jest szczególnie cenne dla osób studiujących kierunki związane z nauczaniem lub resocjalizacją młodzieży. Tematykę zajęć i poszczególne lekcje również przygotowują wolontariusze i mają przy tym nieograniczone możliwości. Zajęcia mogą odbywać się np. w zabawnej formie tak, by ich uczestnicy mogli rozwijać swoje zainteresowania.


Z myślą o pomocy innym

W kraju działa wiele organizacji, których głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom, młodzieży, osobom starszych, schorowanym czy zwierzętom. Zainteresowani studenci mają zatem praktycznie nieograniczone możliwości. Wykaz organizacji zainteresowanych przyjęciem wolontariuszy znajduje się m.in. pod adresem internetowym: http://wolontariat.ngo.pl/.

Przed wyborem konkretnej organizacji, każdy student powinien pamiętać o określeniu swoich zainteresowań i sprecyzowaniu planów. W ten sposób łatwiej będzie mu wybrać organizację, łatwiej będzie mu również przejść procedurę kwalifikacyjną. Rozwiązanie to ma też inną zaletę – w ten sposób przyszły wolontariusz może mieć pewność, że będzie wykonywał pracę, która przyniesie mu konkretne korzyści i z której będzie czerpał zadowolenie.


Zamiast wakacyjnej pracy

Zdarza się, że nie zawsze wolontariat można połączyć z nauką. Studenci, którzy nie mają takiej możliwości, nie powinni zapomnieć, że mogą zostać wolontariuszami w czasie wakacji. Poszukując pracy sezonowej, warto zajrzeć do artykułu: „Gdzie szukać wakacyjnej pracy”, decydując się na wolontariat, zdecydowanie dobrze zajrzeć tu: http://www.wolontariat.edu.pl/.

To, jaką organizację wybierze zainteresowany student może mu pomóc w znalezieniu pracy w przyszłości. Nie można zapomnieć, że praca w charakterze wolontariusza wiąże się ze zdobyciem cennego doświadczenia i praktycznych umiejętności. Pracodawcy zdecydowanie sobie to chwalą i chętnie zatrudniają byłych wolontariuszy – dla nich to znak, że przyjmują do pracy zaangażowaną w swoje obowiązki osobę.

To może Cię również zainteresować

Wolontariat - zajęcie po godzinach

Podziel się

5 komentarzy

Zygmunt

Zygmunt

Dobrze poznać temat jak to faktycznie wygląda i jak się o niego starać i gdzie.
norbert

norbert

Dobry wolontariat w wielu sytuacjach może być plusem. Np. sprawy ekologii mają z tym związek i na pewnych typach studiów są nawet wskazane.
Panda

Panda

W większości przypadków staż to oferta wysyłana przez firmy i organizacje do młodych absolwentów uniwersytetów lub także w grę wchodzą wolontariaty.
student I oraz P

student I oraz P

Zgadzam się ze studentką politechniki. Artykuł ciekawie napisany, przydatne są w nim wiadomości dotyczące tego tematu. Według mnie wolontariat to termin abstrakcyjny i zarazem wieloznaczny. Ja raz na wakacjach z innymi studentami i studentkami byliśmy wolontariuszami. "Wolontariat studencki jest niezwykle istotnym elementem kształcenia kompetencji społecznych i zawodowych" - z tym się chyba każdy(a) zgodzi.
studentka politechniki

studentka politechniki

Na czym polega wolontariat studencki - to wszystko wiem, bo nie wiedziałam- z tego ciekawego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.