Agencje pracy i praca za granicą

Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą

7 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy
Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą
Staż - pierwszy krok w karierze zawodowej. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy świeżo upieczonym absolwentem, staż daje niepowtarzalną szansę na praktyczne zastosowanie teorii oraz czerpanie wiedzy od doświadczonych mentorów. Dowiedz się, jak efektywnie szukać stażu i jak przygotować się do tego wyzwania, aby wykorzystać tę szansę jako trampolinę do dalszej kariery. Staż w kraju czy za granicą? Artykuł podpowiada, gdzie szukać najlepszych ofert i jakie korzyści niesie za sobą zdobywanie doświadczenia poza granicami.

Staż to okres pracy, który umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego. Może być płatny lub niepłatny, jest często wykorzystywany przez studentów lub absolwentów, którzy chcą zyskać praktyczną wiedzę oraz umiejętności w swojej dziedzinie. Stażyści zazwyczaj uczą się od bardziej doświadczonych pracowników i mają okazję zastosować teorię w praktyce.

Staże mogą mieć różną długość, od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od branży i specyfiki programu stażowego. Odbycie takiej praktyki może otworzyć drogę do regularnego zatrudnienia w firmie, w której stażysta zdobywa doświadczenie.

Staż z urzędu pracy – czy warto?

Niektóre staże są organizowane dzięki współpracy firm z urzędami pracy. Na stronach internetowych PUP (Powiatowych Urzędów Pracy) znajdziesz zakładkę „staże”. Tam sprawdzisz, w jakich miejscach i branżach możesz zdobyć swoje pierwsze doświadczenie.

Staże z urzędów pracy są atrakcyjne, bo pozwalają na zdobycie konkretnych umiejętności u sprawdzonych pracodawców. Po ukończeniu nauki, stażysta może z powodzeniem samodzielnie pracować na podobnym stanowisku. Nie można przy tym zapomnieć, że część pracodawców decyduje się na zatrudnienie stażystów po upływie okresu stażu.

Jak znaleźć staż i praktyki?

Jeśli szukasz praktyk lub stażu, istnieje kilka sprawdzonych metod, by znaleźć odpowiednie miejsce. Wielu pracodawców publikuje oferty płatnych staży na swoich stronach internetowych, ale to jeszcze nie wszystko.

Poniżej znajdziesz 9 podpowiedzi, które powiedzą Ci gdzie warto zajrzeć w poszukiwaniu stażu.

 1. Urzędy pracy.Każdy powiatowy urząd pracy w Polsce organizuje staże. Sprawdź, jakie oferty są dostępne w Twojej okolicy.
 2. Internetowe portale z ofertami pracy. Różne job boardy mają specjalne sekcje poświęcone stażom, warto z nich skorzystać!
 3. Targi pracy i wydarzenia networkingowe. Uczestnictwo w konferencjach branżowych czy spotkaniach networkingowych to doskonała okazja do zdobycia informacji o ofertach stażowych i nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami.
 4. Jeśli jesteś studentem, biuro karier na Twojej uczelni może oferować pomoc w znalezieniu stażu. Ma także dostęp do ofert skierowanych specjalnie do studentów.
 5. Bezpośrednie sprawdzanie stron internetowych firm, które Cię interesują, może być skuteczną metodą. Organizacje często publikują informacje o programach stażowych w sekcji „Kariera” na swoich stronach.
 6. Zrzeszenia zawodowe oraz organizacje branżowe mogą oferować dostęp do specjalistycznych staży, które nie są szeroko reklamowane.
 7. Media społecznościowe, zwłaszcza LinkedIn, są potężnym narzędziem do nawiązywania kontaktów zawodowych i mogą być wykorzystywane do wyszukiwania i aplikowania na staże.
 8. Osoby zainteresowane stażami poza granicami kraju, powinny sprawdzić programy rządowe wspierające wymianę międzynarodową, takie jak Erasmus+ dla studentów.
 9. Skorzystaj z własnych kontaktów. Networking jest niezwykle ważny, a rekomendacje od znajomych, rodziny czy wykładowców mogą otworzyć drzwi do interesujących staży.

Kiedy zacząć szukać stażu?

Idealny czas na płatny staż to kilka miesięcy przed jego planowanym rozpoczęciem. Dla studentów, najlepszym momentem jest początek ostatniego roku studiów lub czas tuż po jego zakończeniu. Wiele firm rozpoczyna proces rekrutacji na staż wakacyjny już na początku roku, więc warto być przygotowanym i regularnie monitorować oferty.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 4 600-5 700 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Świętochłowice
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Staż a wymagane dokumenty

Rekrutacja stażysty nie różni się od każdej innej. W większości przypadków pracodawcy wymagają przedstawienia aktualnego CV, w którym zawarte są dotychczasowe doświadczenia (jeśli je posiadasz) oraz umiejętności kandydata. Może pojawić się wymóg przedłożenia listu motywacyjnego – to dokument, który pozwala przedstawić się potencjalnemu pracodawcy i wyjaśnić, dlaczego dany staż jest dla Ciebie interesujący.

W zależności od branży i specyfiki stażu, mogą być również wymagane referencje, świadectwa ukończenia studiów czy kursów, a także inne certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Zawsze warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami ogłoszenia oraz ewentualnie skonsultować się bezpośrednio z pracodawcą w kwestii niezbędnych dokumentów.

Staż nie tylko w Polsce

Posiadanie doświadczeń przydaje się w codziennym życiu i pracy zawodowej (więcej przeczytasz w tym artykule), dlatego warto pomyśleć również o stażu zagranicznym. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne: pozwala na zdobycie nie tylko doświadczenia, lecz także na podszlifowanie umiejętności językowych. Znajomość języków obcych jest doceniana przez pracodawców.

Być może dostanie się na staż do jednej z firm działających w Polsce nie wydaje Ci się większym problemem, ale zastanawiasz się, jak odbyć staż za granicą? Jeśli jesteś studentem, możesz rozpocząć współpracę z jedną z organizacji studenckich. Większość z nich chętnie pomaga młodym w starcie i zdobyciu doświadczenia.

Inną możliwością jest zapoznanie się z zawartością strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktualnie zainteresowani mogą przeczytać m.in. jak rozpocząć pracę w ONZ. Warto też regularnie zaglądać na stronę internetową: http://europa.eu/. Tam bowiem znajdują się cenne informacje dotyczące możliwości zatrudnienia w krajach należących do Unii Europejskiej.

Video

Jak szukać stażu za granicą?

Staż za granicą to doskonała okazja do zdobycia międzynarodowego doświadczenia i poznania innych kultur zawodowych. Jeśli myślisz o stażu zagranicznym, warto zacząć od odwiedzenia stron internetowych organizacji międzynarodowych, takich jak AIESEC czy Erasmus+, które oferują programy wymiany dla studentów i młodych profesjonalistów.

Portale pracy skierowane na rynki zagraniczne, takie jak Glassdoor czy Indeed w wersji międzynarodowej, są również cennym źródłem informacji o dostępnych ofertach. Warto rozważyć nawiązanie kontaktu z ambasadami czy konsulatami danego kraju w Polsce, które często mają informacje o programach stażowych dostępnych dla obcokrajowców. Sprawdź, jakie oferty znajdziesz dziś na Aplikuj.pl.

Pamiętaj, że staż za granicą wymaga dodatkowego przygotowania, w tym załatwienia odpowiednich wiz i pozwolenia na pracę, dlatego warto zacząć planowanie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podsumowanie – dlaczego warto iść na staż?

Staż to nie tylko możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia w branży, ale również świetna okazja do nauki i rozwoju. Taka praktyka w renomowanej firmie może otworzyć drzwi do lepszych ofert pracy w przyszłości. Ponadto, zatrudnienie po stażu jest częstą praktyką, co daje szansę na szybkie znalezienie stałego miejsca pracy. Stażysta ma również okazję do obserwacji codziennych operacji firmy, co może być nieocenionym doświadczeniem dla przyszłej kariery.

5 powodów, dla których warto iść na staż:

 1. Zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i umiejętności praktycznych w danej branży.
 2. Poznanie kultury korporacyjnej i zrozumienie, jak funkcjonują organizacje oraz zespoły.
 3. Nawiązanie kontaktów zawodowych i rozszerzenie sieci networkingowej, co może być pomocne w przyszłej karierze.
 4. Przetestowanie wiedzy teoretycznej w praktyce i lepsze zrozumienie własnych predyspozycji zawodowych.
 5. Zwiększenie szans na rynku pracy, gdyż pracodawcy często preferują kandydatów z doświadczeniem, nawet na poziomie stażowym.

Zdecydowana większość osób chwali sobie fakt odbycia stażu, bo ten – niezależnie od tego, czy był krajowy, czy zagraniczny – pozwala na zdobycie doświadczenia i konkretnych umiejętności. Jeżeli dopiero wkraczasz na rynek pracy, poważnie pomyśl o stażu. Doświadczenie z całą pewnością pomoże Ci zdobyć ciekawą posadę w przyszłości.

To może Cię również zainteresować

Ile zarabia się na stażu?

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie szukać stażu?

Możesz szukać stażu na portalach pracy, stronach firm, w biurach karier uczelni oraz w urzędach pracy.

Kiedy zacząć szukać stażu?

Idealny czas to kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem, zwłaszcza na początku ostatniego roku studiów.

Dlaczego warto iść na staż?

Staż pozwala zdobyć doświadczenie, nauczyć się nowych umiejętności i otworzyć drzwi do lepszych ofert pracy w przyszłości.

Jakie dokumenty są wymagane do stażu?

Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od firmy, ale często obejmują CV, list motywacyjny i referencje.

Czy staż studencki różni się od stażu zawodowego?

Tak, staż studencki jest często krótszy i skierowany do studentów, podczas gdy staż zawodowy jest bardziej formalny i może trwać dłużej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

Zua211

Zua211

Pracodawcy płacą agencjom rekrutacyjnym opłaty za outsourcing procesu zatrudniania. Nie należy więc pomijać współpracy przez taką agencję.
Witold

Witold

Wiele jest w sieci ogłoszeń. Trzeba jednak mieć schemat działania długoterminowy. To bardzo ciekawa rzecz.
Karina

Karina

W ogłoszeniach wielu firm, a także na portalach pracy jest nabór na takie staże i dlatego trzeba po prostu szukać. To pojawia się dość często.
Ola

Ola

Fajne informacje na tej stronie. Staż - to zdobywanie doświadczenia. Warto z niego skorzystać - ułatwi to potem w znalezieniu fajnej pracy.
Bogumiła

Bogumiła

Podczas gdy agencja pracy nie gwarantuje gwarancji zatrudnienia, szanse na sukces są znacznie większe. Dodaj do tego możliwość ubiegania się o wiele stanowisk jednocześnie. Staż w Polsce też może być.
Kolia

Kolia

Jeśli Twoja firma zatrudniająca na stałe chce Cię zatrudnić na stałe, może być zmuszona do zapłacenia agencji zatrudnienia opłaty „tymczasowej”. To samo dotyczy stażów.
Nobel

Nobel

Dla wielu ludzi, którzy chcą zadbać o karierę takie rozwiązania są dobre. Spoko, że przedstawiacie możliwości, przydałoby się jednak więcej linków dać związanych ze stażami i nie tylko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.