Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27543        SUBSKRYBUJE: 7146
Tematy, które interesują czytelników:  Nagroda jubileuszowa, Wymiar czasu pracy, Staż wynagrodzenie, Staż czy praktyka, Kompetencje zawodowe

Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą?

Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą?
Doświadczenie to aktualnie jeden z najważniejszych punktów CV czy listu motywacyjnego. Zdecydowana większość pracodawców chce, by osoba, którą zatrudniają, umiała odnaleźć się w miejscu pracy i nie potrzebowała wsparcia innych pracowników. Rozwiązanie takie jest o tyle sensowne, że w ten sposób firma nie traci pieniędzy na douczanie dopiero zatrudnionej osoby. Ponieważ jednak nie wszyscy mogą pochwalić się doświadczeniem, pojawia się pytanie: jak takie zdobyć?

Staże – doskonały sposób, by zdobyć doświadczenie

Jednym ze sposobów nabycia doświadczenia są staże. Krajowe, czyli odbywające się w firmach zarejestrowanych i działających na terenie Polski, są organizowane przez urzędy pracy. Na stronach internetowych wszystkich urzędów pracy działających w kraju można znaleźć zakładkę „staże”, a w niej szereg istotnych informacji. Przykładami są: Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi, Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie czy Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

Dla osób, które nie mają doświadczenia, staże z urzędów pracy są atrakcyjne, bo pozwalają na zdobycie konkretnych umiejętności. Stażysta po ukończeniu kilkumiesięcznego stażu z powodzeniem może samodzielnie pracować na konkretnym stanowisku lub wykonywać konkretną pracę. Nie można przy tym zapomnieć, że część pracodawców decyduje się na zatrudnienie stażystów po upływie okresu stażu.


Nie tylko w Polsce

Ponieważ współcześnie posiadanie wielu zawodów i umiejętności przydaje się w codziennym życiu i pracy zawodowej (więcej przeczytasz w tym artykule), osoby wkraczające dopiero na rynek pracy, powinny pomyśleć również o stażu zagranicznym. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne i pozwala na zdobycie nie tylko doświadczenia, lecz także na podszlifowanie umiejętności językowych. Współcześnie znajomość języków obcych jest doceniana przez pracodawców, bo dzięki niej eliminują oni m.in. konieczność zatrudniania tłumaczy, mogą również pomyśleć o poszerzeniu rynku zbytu.

O ile dostanie się na staż do jednej z firm działających w Polsce nie jest większym problemem, o tyle zainteresowani mogą zastanawiać się, jak odbyć staż w zagranicznej firmie. Zdecydowanie najłatwiej mają studenci lub osoby tuż po studiach – one mogą rozpocząć współpracę z jedną z organizacji studenckich. Większość takich chętnie pomaga młodym w starcie i zdobyciu doświadczenia.
Inną możliwością jest zapoznanie się z zawartością strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktualnie zainteresowani mogą przeczytać m.in. jak rozpocząć pracę w ONZ. Warto też regularnie zaglądać na stronę internetową: http://europa.eu/. Tam bowiem znajdują się cenne informacje dotyczące m.in. możliwości zatrudnienia w krajach należących do Unii Europejskiej.
 

Staż pomoże wystartować

Zdecydowana większość osób chwali sobie fakt odbycia stażu, bo taki – niezależnie od tego, czy był krajowy, czy zagraniczny – pozwala na zdobycie doświadczenia i konkretnych umiejętności. Jeżeli dopiero wkraczasz na rynek pracy, to poważnie pomyśl o stażu. Doświadczenie z całą pewnością pomoże ci zdobyć ciekawą posadę w przyszłości.

To Cię powinno też zainteresować: Staż - ile można zarobić?

Oceń ten wpis
Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 5

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.