Pracownik - prawa i obowiązki

Ile wynosi kwota potrącenia z wynagrodzenia pracownika na rzecz alimentów?

20 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

8 komentarzy
Ile wynosi kwota potrącenia z wynagrodzenia pracownika na rzecz alimentów?
Zastanawiasz się, ile komornik może zabrać z pensji pracownika za alimenty? Odkryj istotne informacje o egzekucji alimentów i obowiązkach pracodawcy.

Być może w Twoje ręce trafiło pismo o zajęciu komorniczym na pensji Twojego pracownika. Jeśli jest to egzekucja wynikająca z zaległości alimentacyjnych, rządzi się szczególnymi prawami.

Pismo o zajęcie alimentacyjne – sprawdź dane dłużnika

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto dokładnie zapoznać się z wiadomością od komornika. W piśmie dokładnie wskazany jest dłużnik. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jego dane osobowe, czyli imię i nazwisko, ale również sprawdzić, czy zgadza się reszta informacji, w tym zwłaszcza numer PESEL, NIP czy adres zamieszkania. W przypadku, gdy pracodawca posiada inne dane dłużnika, należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić komornika. W ten sposób będzie mógł on zweryfikować dane we właściwym urzędzie i sprawdzić, czy namierzył właściwą osobę.

Na jakie konto należy przelać zajęcie alimentacyjne?

Komornik wskazuje w zajęciu konto, na które należy przekazywać potrącane kwoty oraz zobowiązuje pracodawcę do udzielenia szczegółowych informacji. Wśród tych najważniejsza jest ta o formie zatrudnienia, rachunku bankowym, na które jest przelewane wynagrodzenie pracownika, jak również o wysokości jego wypłaty. Dla komornika istotną informacją jest także wiadomość o ewentualnych przeszkodach w egzekucji, czyli innych zajęciach.

Video

Szukasz pracy?

Murarz

Hard Plast

 • 4 000-4 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Kontroler Jakości Surowca

Global Pets Food sp. z o.o.

 • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Specjalista ds. administracji i sprzedaży

RYCHIGER Poland Sp. z o.o.

 • Grudziądz
Dodana

Elektromechanik

Firma ART Sp.zo.o Sp.k

 • Bielsko-Biała
Dodana

Monter wew. instalacji wod.-kan. CO

Hard Plast

 • 4 000-4 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Potrącenia alimentacyjne a inne długi pracownika

Artykuł 87 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, jakie należności mogą być potrącane z wynagrodzenia. W pierwszej kolejności zatrudniający ma obowiązek odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Po odliczeniu obowiązkowych składek, należności z wynagrodzenia mogą być potrącane w następującej kolejności:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 • kary pieniężne, które przewidziane zostały w art. 108 Kodeksu pracy.

Z powyższego widać, że świadczenia alimentacyjne będą potrącane w pierwszej kolejności.

Ile komornik może zabrać z pensji za alimenty?

Istnieją pewne granice, których komornik nie może przekroczyć. W przypadku, gdy dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wierzyciel nie może zabrać więcej niż 60% kwoty, która zostanie po odliczeniu obowiązkowych składek.

Inne egzekucje komornicze obejmuje kwota w wysokości 50% wynagrodzenia, liczona z wyłączeniem kwoty wolnej od zajęcia. W przypadku zaległości alimentacyjnych, te zasady nie obowiązują.

Warto wiedzieć, że w przypadku umów cywilno-prawnych przepisy prawa pracy nie obowiązują. Wówczas komornik może zająć nawet 100% pensji. Jako pracodawca możesz wystosować pismo, w którym zaznaczysz, że praca u Ciebie to jedyny dochód pracownika. Wówczas być może uda się obniżyć kwotę potrąceń.

Brak współpracy przy egzekucji komorniczej a kary

Egzekucja alimentów to proces, który może być skomplikowany i wymaga ścisłej współpracy między pracodawcą a komornikiem. Jako pracodawca masz obowiązek dostarczyć komornikowi wszystkie niezbędne informacje, takie jak stan zadłużenia pracownika czy jego forma zatrudnienia. Za brak współpracy komornik ma prawo nałożyć na Ciebie grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Kara może być stosowana wielokrotnie.

Potrącenia alimentacyjne z minimalnego wynagrodzenia

Aby obliczyć kwotę potraceń z minimalnego wynagrodzenia, należy działania rozbić na dwa kroki:

 1. Od kwoty brutto wynagrodzenia odjąć składkę na ubezpieczenie społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
 2. Powstałą liczbę pomnożyć razy 0.6. Uzyskaną kwotę należy przelać na konto wskazane przez komornika.

Zadłużenie alimentacyjne to dług, którego nie obejmuje kwota wolna od zajęcia, dlatego komornik może zająć dłużnikowi 60% pensji bez konieczności przeliczania, ile pozostanie mu do dyspozycji.

Podsumowanie – 5 punktów na koniec

 • Egzekucja alimentów to proces skomplikowany, który wymaga współpracy między pracodawcą a komornikiem. Pracodawca musi dostarczyć komornikowi wszystkie niezbędne informacje, z informacją o zarobkach pracownika na czele.
 • Pracodawca musi być poinformowany przez kancelarię komorniczą, jeśli jeden z jego pracowników jest poddany zajęciu komorniczemu związanemu z alimentami.
 • Komornik wskazuje konto, na które należy przekazywać potrącane kwoty.
 • W przypadku długów wynikających z alimentów, prawodawca pozwala na potrącenie 60% wynagrodzenia pracownika, niezależnie od jego zarobków.
 • Istnieją określone kolejności potrąceń, a świadczenia alimentacyjne zawsze są potrącane z wynagrodzenia pracownika w pierwszej kolejności.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania

Ile komornik może zabrać z pensji pracownika?

Komornik może zabrać do 3/5 wynagrodzenia pracownika, ale to jest górna granica i może być niższa w zależności od okoliczności.

Czy komornik może zająć całą wypłatę?

Nie, komornik nie może zająć całej wypłaty. Istnieją pewne granice, których komornik nie może przekroczyć.

Jakie są obowiązki pracodawcy w egzekucji komorniczej alimentów?

Pracodawca ma obowiązek informować komornika o wszelkich niezbędnych danych dotyczących pracownika i dokonywać właściwych potrąceń z wynagrodzenia.

Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia?

Komornik może zabrać do 3/5 wynagrodzenia, ale to jest górna granica i może być niższa w zależności od innych zobowiązań pracownika.

Czy forma zatrudnienia wpływa na egzekucję komorniczą?

Tak, forma zatrudnienia, czy to umowa o pracę, zlecenie czy dzieło, wpływa na zasady egzekucji komorniczej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

8 komentarzy

Agnieszka S.

Agnieszka S.

Witam,mi komornik alimentacyjny sciagnal cala wyplate 2650,01 I 456,79 z dodatku aktywizacyjnego z urzedu pracy,to sa moje jedyne srodki na utrzymanie.Wierzyciel (byly maz) mowil, ze za dwa miesiace alimentow nie dostal, pokazalam mu, ze sciagal z mojego konta I wedlug mnie zlamal przepis a kwestii sciagania alimentow,wszystko zostalo wyrownane. Dodam jeszcze,ze 500 zl place polubownie alimenty na pierwsza corke,wedlug mnie komornik nie powinien mnie pozbawic srodkow do zycia a gdzie mam jeszcze oplate za wynajem mieszkania ktore mam dokonac jutro a niewiem jak to wytlumacze wlascicielce mieszkania. Bede musiala zlozyc skarge na komornika alimentacyjnego bo tak nie moze byc,ze pozostaje bez srodkow do zycia.
Szymanski

Szymanski

Zarabiam 3800brutto. Komornik wszedł mi na pensje i zostaje mi 1270zl wypłaty. Place alimenty na drugie dziecko. 350zl. Plus utrzymanie szkolne . Za co mam żyć. Nieunikam spłaty. Lecz.?
Paweł ostrowski

Paweł ostrowski

A co zrobić gdy komornik zabiera pieniądze za deputat węglowy choć wiem że to nie podlega egzekucji komorniczej
BERCIK

BERCIK

Ja płacę alimenty na bieżąco potrącane są z zakładu pracy gdzie zaklad przekazuje do komornika a najnisza krajowa idzie do banku gdzie bank robi problemy z wyplata najniszej krajowej muszę dzwonić na infolinię w celu zwolnienia środków czas od15 do 20 min tak dział credit Agricole gdzie mam pismo od komornika o ograniczeniu kwoty wolnej
ROndo

ROndo

Alimenty trzeba płacić, jednak w zależności od zarobków nie może to być pobór komuś większości z pacy;
Izka

Izka

Na wszystko są regulacje i zależy jaki jest adwokat - wiele firm np. nie realizuje tego co tu piszecie więc prawo w jakichś szczególnych przypadkach nie jest takie oczywiste.
Trojak Irena

Trojak Irena

Za pracę przysługuje wynagrodzenie. Może ono być pomniejszone np. o karę pieniężną, albo można alimenty ściągnąć.
gość

gość

Z pewnością jak jest problem z wyegzekwowaniem alimentów to komornik może po sądowych sprawach zabrać część wypłaty w tym zakresie. To jest normalna sprawa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.