(Nie)trzeźwy pracownik. Jak to sprawdzić?

(Nie)trzeźwy pracownik. Jak to sprawdzić?
Pracodawca podejrzewający, że jego pracownik stawił się do zakładu pracy pod wpływem alkoholu powinien zareagować. Takiego podwładnego nie można dopuścić do wykonywania obowiązków służbowych. Jak powinien prawidłowo zachować się pracodawca?

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest zachowanie trzeźwości w miejscu pracy. Osoby zapominające o tej zasadzie powinny wiedzieć, że grozi im szereg negatywnych konsekwencji. Ustawodawca przewidział narzędzia, za pomocą których pracodawca może zdyscyplinować swojego podwładnego. Podstawowym obowiązkiem podmiotu zatrudniającego (lub osoby działającej w jego imieniu, np. kierownik) jest niedopuszczenie lub odsunięcie podwładnego od wykonywanych przez niego czynności wówczas, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest on nietrzeźwy (zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Wystarczy polecenie

Aby odsunąć lub nie dopuścić pracownika do jego stanowiska pracy nie jest konieczne zachowanie szczególnej formy (np. pisemnej – w tym wypadku wystarczy ustne wydanie polecenia). Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu nie musi przy tym przeprowadzać badania stanu trzeźwości swojego podwładnego, choć nie jest to zabronione. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 2000 r. (sygn. akt II UKN 401/99). Taka konstrukcja przepisów sprawia jednak, że pracodawca może zastanawiać się, w jaki sposób skutecznie odeprzeć zarzuty pracownika, że bezpodstawnie nie dopuścił go do wykonywania zadań służbowych, w sytuacji gdy nie przeprowadzono badania alkomatem. Rozwiązaniem może być zgromadzenie dowodów w celu wykazania spożycia alkoholu przez pracownika (np. zebranie butelek w miejscu pracy, znalezienie świadków mogących potwierdzić, że zatrudniony spożywał alkohol w drodze do pracy).

To Cię powinno też zainteresować: Kara porządkowa - szef karze podwładnego

Czy badanie alkomatem jest konieczne?

Aby odsunąć pracownika od wykonywania pracy nie jest konieczne przeprowadzenie badania alkomatem. Wystarczającymi przesłankami świadczącymi o tym, że pracownik jest nietrzeźwy są np. zaburzenia ruchu czy wyczuwalny zapach alkoholu. Jeżeli jednak pracodawca (lub sam zatrudniony) chce przeprowadzić badanie alkomatem, jest to dozwolone. Jak wygląda procedura? Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi takie badanie powinno być przeprowadzone przez „uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego”.

Jeżeli żądanie przeprowadzenia badania alkomatem wysuwa pracodawca, należy pamiętać, że np. funkcjonariusz policji nie może zmusić pracownika do tego, by się on jemu poddał. Zgoda osoby podejrzanej o nietrzeźwość jest elementem niezbędnym, by badanie zostało przeprowadzone.

Gdy pracownik odmawia...

Pracownik ma prawo odmówić przeprowadzenia badania alkomatem, ale odmowa nie działa na jego korzyść. Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 maja 1985 r. (sygn. akt I PRN 39/85). Jeżeli podejrzenia pracodawcy lub osoby zarządzającej zakładem pracy są bezpodstawne, w interesie pracownika jest dowieść, że jego przełożony nie ma racji. Innymi słowy, pracownik nie ma interesu, by takiej zgody nie udzielić.

Jeżeli pracownik odmówi badania alkomatem, pracodawca nie może dopuścić go do pełnienia obowiązków. Taką sytuację traktuje się jako nieusprawiedliwioną nieobecność w zakładzie pracy, a pracownik musi liczyć się z szeregiem konsekwencji – nawet zwolnieniem w trybie natychmiastowym, gdyż ustawodawca traktuje nieusprawiedliwioną nieobecność w zakładzie pracy jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Oceń ten wpis
(Nie)trzeźwy pracownik. Jak to sprawdzić?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

koleś
2019-12-11, 15:40
Czy tak łatwo jest udowodnić, że ktoś pracuje i jest pod wpływem alkoholu??? Można zrobić badania alkomatem, ale pracownik może się nie zgodzić na to. Wtedy to działa przeciwko niemu. U mnie w pracy nikt nie miał pojęcia, że człowiek wykształcony każdego dnia był pod wpływem alkoholu. Pracę wykonywał solidnie. Żartował, był bardzo lubiany. Kiedyś nagle stracił przytomność i przyjechała karetka pogotowia. Zaraz lekarz się kapnął, że to alkoholik. Nie wypił kieliszka koniaku bo zapomniał pewnie zabrać z domu i dostał najpierw padaczki. Dużo by można na ten właśnie temat pisać.
Jadzia
2019-05-20, 13:11
Ciekawy artykuł. Pijany pracownik w pracy. Trudno to zbadać. Wiadomo alkomatem można wykonać taki badanie. Pracodawcy odmówi pracownik, on wezwie policje i pracownik zaś odmówi takie badanie Ma do tego prawo, ale niezgoda działa i tak przeciwko niemu. Gdyby był trzeźwy- zgodziłby się.
Zuza
2019-05-08, 12:46
W zakładach pracy dość często z alkomatem się sprawdza pracowników, dotyczy to przede wszystkim prac gdzie nie trudno jest o wypadek przy pracy. Popieram takie coś.
Ania
2016-05-23, 11:18
bardzo słuszny artykuł. mój mąż ma małą ekipę budowlaną i problem ze starszym operatorem koparki (niemal dokładnie jak tu, wrzucam, bo też trochę rozjaźnia ten tekst, tak z punktu widzenia prawa: http://www.eporady24.pl/kontrola_trzezwosci_pracownikow,pytania,2,74,7391.html ) i nie wiedział jak postępować by być w zgodzie z prawem ale nie dopuscic do pracy po alkoholu, dziękujemy za tekst :)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.