Własna firma

Czym jest i jak działa start-up?

9 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

13 komentarzy
Czym jest i jak działa start-up?
Chociaż start-upy to zjawisko, które istnieje już od wielu lat, nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, jakie zjawisko opisuje to pojęcie. Tymczasem zdecydowanie warto poznać start-upy oraz najważniejsze cechy, które charakteryzują taką formę działalności. Co więc znaczy termin start-up i czym się różni od normalnej firmy?

W ostatnich latach głośno jest o tej formie działalności, ale wciąż dla wielu z nas jest ona nie do końca jasna. Poniżej omawiamy, czym się charakteryzują przedsiębiorstwa startupowe, jak się je zakłada i co sprawiło, że stały się tak popularne.

Start-up – co to takiego?

Nie da się ukryć, że istnieje kilka błędnych wyobrażeń, które dotyczą start-upów. Warto na przykład pamiętać, że tego typu przedsiębiorstwa oraz organizacje nie muszą być wcale związane z obszarem nowoczesnych technologii. A więc czym właściwie są start-upy?

Definicja
Według opisów encyklopedycznych start-up jest to młoda organizacja lub przedsiębiorstwo, której/którego model biznesowy jest w toku rozwoju i ulega ciągłej optymalizacji, a finansowanie działalności odbywa się najczęściej z wykorzystaniem środków ich założycieli, aniołów biznesu, funduszy kapitałowych, bądź pozyskanych metodą crowdfundingu.

Chociaż najczęściej kojarzą się z działalnością w internecie, nie jest to wcale koniecznością – start-up można założyć i rozwijać w praktycznie każdej dziedzinie. Kolejna kontrowersja związana jest z wiekiem oraz doświadczeniem przedsiębiorców angażujących się w tego typu działalność. Wbrew obiegowej opinii nie muszą być oni wcale młodzi oraz mało zaawansowani wiedzą – to zakładana przez nich działalność jest nowa. Forma działalności, którą jest start-up, może stać się bardzo korzystnym rozwiązaniem także dla osób posiadających konkretne doświadczenie oraz dla przedsiębiorstw, które działają na rynku od wielu lat.

Szukasz pracy?

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Wszytko zależy tak naprawdę od konkretnej sytuacji oraz tego, czy start-up jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym pod względem strategii rozwoju. Kolejne wątpliwości związane ze start-upami budzi kwestia tego, kiedy właściwe dana organizacja, czy też przedsiębiorstwo, które zaczęło działanie od takiej formy, przekształca się w zwykłą firmę. Wbrew pozorom ten moment można dosyć precyzyjnie określić i wyznacza go zazwyczaj osiągnięcie zysku, stała rentowność i przejęcie przez inną firmę lub fuzja. Taka sytuacja oznacza zazwyczaj, że start-up okazał się udanym przedsięwzięciem i wybrał odpowiednią strategię swojego rozwoju.

Start-Up to niskie koszty

Na pewno do prawdziwych przekonań dotyczących start-upów należą niskie koszty rozpoczęcia takiej działalności. Chociaż jest ona zazwyczaj stosunkowo ryzykowna i często kończy się niepowodzeniem, na pewno jest dostępna także dla wszystkich osób niemających dużych środków finansowych. Jest to jedna z cech start-upów, która przekłada się na ich popularność.

Nie da się ukryć, że połączenie niskich kosztów sfinansowania takiej działalności, częste powiązanie z nowoczesnymi technologiami oraz spore ryzyko, sprawiają, że jest to rozwiązanie wybierane bardzo często przez młodych ludzi, którzy chcą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, ale także testować różne innowacyjne rozwiązania. Osoby o sceptycznym podejściu do takiej formy przedsiębiorstwa powinien przekonać fakt, że Google i Facebook zaczynały właśnie jako start-upy.

Video

Jak widać start-up to bardzo ciekawe zjawisko, odgrywające sporą rolę we współczesnej gospodarce. Warto je bliżej poznać, a także zrozumieć zasady, które rządzą tego typu przedsiębiorstwem. Można okazać się to bardzo pomocne w czasie planowania strategii dla nowo powstającej firmy.

Artykuł przygotowali eksperci z portalu pracy www.kopalniapracy.pl prezentującego oferty pracy z Katowic dla osób kreatywnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest start-up

Mianem start-upu określa się nowe przedsiębiorstwa o modelu biznesowym opartym na rozwijaniu, poprawianiu i testowaniu innowacyjnego rozwiązania, finansowane ze środków własnych założycieli, przez tzw. anioły biznesu lub fundusze kapitałowe.

Czym się różni start-up od zwykłej firmy?

Główne cechy wyróżniające start-upy od firm tradycyjnych to: krótki czas działalności (do 5 lat), działalność związana z dużym ryzykiem i niskie koszty prowadzenia, dążenie do szybkiego wzrostu, znalezienie lub poszukiwanie skalowalnego oraz rentownego modelu biznesowego o charakterze innowacyjnym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

totolotek

totolotek

Zgadzam się, że warto bliżej poznać start-upy i zrozumieć, jak działają. Może kiedyś uda mi się założyć własną firmę, a ta forma działalności wydaje mi się bardzo intrygująca i perspektywiczna.
Barnaba

Barnaba

W mojej branży start-upy nie są na porządku dziennym, ale uważam, że to bardzo ciekawa i rozwijająca forma działalności. A skoro Google i Facebook zaczynały właśnie jako start-upy, to może warto spróbować swoich sił w takiej branży.
Wiola

Wiola

Zastanawiam się tylko, czy start-up to dla mnie dobre rozwiązanie. W końcu jest to dosyć ryzykowne przedsięwzięcie i ciężko jest przewidzieć, czy przyniesie zyski. Z drugiej strony, niskie koszty startu to zachęcające argumenty. Muszę jeszcze się nad tym zastanowić...
Załamanaksięgowaprzed20

Załamanaksięgowaprzed20

Cieszy mnie fakt, że start-up to nie tylko innowacyjne technologie i młodzi przedsiębiorcy. Ja osobiście nie mam zbyt dużego doświadczenia zawodowego, ale chętnie spróbowałabym swoich sił w takiej formie działalności. W końcu każdy musi zacząć od czegoś, prawda?
Klemens

Klemens

Zgadzam się z artykułem, że start-up to nie tylko branża technologiczna i młodzi przedsiębiorcy z małym doświadczeniem. W naszej firmie również zdecydowaliśmy się na taką formę działalności i bardzo dobrze nam to służy. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i planów rozwojowych.
Andszem

Andszem

...jednym słowem "start-up" to słomiany ogień!
Simon

Simon

Wiele przydatnych informacji na ten temat. Z pewnością zgłębię temat jeszcze bardziej.
Gabriel

Gabriel

Sporo osób wygrało swoim pomysłem i realizacją jego w życiu i odsprzedała temat w odpowiednim czasie.
Seven Cities of Gold

Seven Cities of Gold

Udany start up przede wszystkim będzie popularny, interesujący i w ten sposób po czasie zostanie doceniony. Wiele ludzi szuka luk i niszy jakie mogą swoimi działaniami zapewnić.
Leopold

Leopold

Czym jest i jak działa Start-Up? Przydatne informacje w artykule. Start-Up to niskie koszty...
Gambrinus

Gambrinus

Sporo ciekawych projektów zrealizowanych parę lat wcześniej odniosło sukces. To bardzo dobrze, że ludzie przedsiębiorczy z pomysłem potrafią tak zadziałać korzystnie.
Jonek

Jonek

Dużo się słyszy o nowych innowacyjnych realizacjach wielu nowych firm, które po jakimś czasie stworzyły produkt i usługę i osiągnęły sukces i na tym zarobiły. Dobra opcja.
Utrecht

Utrecht

Wiele innowacyjnych pomysłów w realizacji jako start upy przeradza się w pręznie działające firmy. Najlepiej znaleźć taką niszę, gdzie jest mała konkurencja i wystartować z tym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.