!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Czym jest i jak działa start-up?

9 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy

Czym jest i jak działa start-up?
Chociaż start-upy to zjawisko, które istnieje już od wielu lat, nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, jakie zjawisko opisuje to pojęcie. Tymczasem zdecydowanie warto poznać start-upy oraz najważniejsze cechy, które charakteryzują taką formę działalności. Co więc znaczy termin start-up i czym się różni od normalnej firmy?

W ostatnich latach głośno jest o tej formie działalności, ale wciąż dla wielu z nas jest ona nie do końca jasna. Poniżej omawiamy, czym się charakteryzują przedsiębiorstwa startupowe, jak się je zakłada i co sprawiło, że stały się tak popularne.

Start-up – co to takiego?

Nie da się ukryć, że istnieje kilka błędnych wyobrażeń, które dotyczą start-upów. Warto na przykład pamiętać, że tego typu przedsiębiorstwa oraz organizacje nie muszą być wcale związane z obszarem nowoczesnych technologii. A więc czym właściwie są start-upy?

Definicja
Według opisów encyklopedycznych start-up jest to młoda organizacja lub przedsiębiorstwo, której/którego model biznesowy jest w toku rozwoju i ulega ciągłej optymalizacji, a finansowanie działalności odbywa się najczęściej z wykorzystaniem środków ich założycieli, aniołów biznesu, funduszy kapitałowych, bądź pozyskanych metodą crowdfundingu.

Chociaż najczęściej kojarzą się z działalnością w internecie, nie jest to wcale koniecznością – start-up można założyć i rozwijać w praktycznie każdej dziedzinie. Kolejna kontrowersja związana jest z wiekiem oraz doświadczeniem przedsiębiorców angażujących się w tego typu działalność. Wbrew obiegowej opinii nie muszą być oni wcale młodzi oraz mało zaawansowani wiedzą – to zakładana przez nich działalność jest nowa. Forma działalności, którą jest start-up, może stać się bardzo korzystnym rozwiązaniem także dla osób posiadających konkretne doświadczenie oraz dla przedsiębiorstw, które działają na rynku od wielu lat.

Wszytko zależy tak naprawdę od konkretnej sytuacji oraz tego, czy start-up jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym pod względem strategii rozwoju. Kolejne wątpliwości związane ze start-upami budzi kwestia tego, kiedy właściwe dana organizacja, czy też przedsiębiorstwo, które zaczęło działanie od takiej formy, przekształca się w zwykłą firmę. Wbrew pozorom ten moment można dosyć precyzyjnie określić i wyznacza go zazwyczaj osiągnięcie zysku, stała rentowność i przejęcie przez inną firmę lub fuzja. Taka sytuacja oznacza zazwyczaj, że start-up okazał się udanym przedsięwzięciem i wybrał odpowiednią strategię swojego rozwoju.

Start-Up to niskie koszty

Na pewno do prawdziwych przekonań dotyczących start-upów należą niskie koszty rozpoczęcia takiej działalności. Chociaż jest ona zazwyczaj stosunkowo ryzykowna i często kończy się niepowodzeniem, na pewno jest dostępna także dla wszystkich osób niemających dużych środków finansowych. Jest to jedna z cech start-upów, która przekłada się na ich popularność.

Nie da się ukryć, że połączenie niskich kosztów sfinansowania takiej działalności, częste powiązanie z nowoczesnymi technologiami oraz spore ryzyko, sprawiają, że jest to rozwiązanie wybierane bardzo często przez młodych ludzi, którzy chcą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, ale także testować różne innowacyjne rozwiązania. Osoby o sceptycznym podejściu do takiej formy przedsiębiorstwa powinien przekonać fakt, że Google i Facebook zaczynały właśnie jako start-upy.

Video

Jak widać start-up to bardzo ciekawe zjawisko, odgrywające sporą rolę we współczesnej gospodarce. Warto je bliżej poznać, a także zrozumieć zasady, które rządzą tego typu przedsiębiorstwem. Można okazać się to bardzo pomocne w czasie planowania strategii dla nowo powstającej firmy.

Artykuł przygotowali eksperci z portalu pracy www.kopalniapracy.pl prezentującego oferty pracy z Katowic dla osób kreatywnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest start-up

Mianem start-upu określa się nowe przedsiębiorstwa o modelu biznesowym opartym na rozwijaniu, poprawianiu i testowaniu innowacyjnego rozwiązania, finansowane ze środków własnych założycieli, przez tzw. anioły biznesu lub fundusze kapitałowe.

Czym się różni start-up od zwykłej firmy?

Główne cechy wyróżniające start-upy od firm tradycyjnych to: krótki czas działalności (do 5 lat), działalność związana z dużym ryzykiem i niskie koszty prowadzenia, dążenie do szybkiego wzrostu, znalezienie lub poszukiwanie skalowalnego oraz rentownego modelu biznesowego o charakterze innowacyjnym.

Podziel się

7 komentarzy

Simon

Simon

Wiele przydatnych informacji na ten temat. Z pewnością zgłębię temat jeszcze bardziej.
Gabriel

Gabriel

Sporo osób wygrało swoim pomysłem i realizacją jego w życiu i odsprzedała temat w odpowiednim czasie.
Seven Cities of Gold

Seven Cities of Gold

Udany start up przede wszystkim będzie popularny, interesujący i w ten sposób po czasie zostanie doceniony. Wiele ludzi szuka luk i niszy jakie mogą swoimi działaniami zapewnić.
Leopold

Leopold

Czym jest i jak działa Start-Up? Przydatne informacje w artykule. Start-Up to niskie koszty...
Gambrinus

Gambrinus

Sporo ciekawych projektów zrealizowanych parę lat wcześniej odniosło sukces. To bardzo dobrze, że ludzie przedsiębiorczy z pomysłem potrafią tak zadziałać korzystnie.
Jonek

Jonek

Dużo się słyszy o nowych innowacyjnych realizacjach wielu nowych firm, które po jakimś czasie stworzyły produkt i usługę i osiągnęły sukces i na tym zarobiły. Dobra opcja.
Utrecht

Utrecht

Wiele innowacyjnych pomysłów w realizacji jako start upy przeradza się w pręznie działające firmy. Najlepiej znaleźć taką niszę, gdzie jest mała konkurencja i wystartować z tym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.