Zatrudniaj zgodnie z zapotrzebowaniem

Zatrudniaj zgodnie z zapotrzebowaniem
O tzw. leasingu pracowniczym nie słyszał każdy pracodawca, ale coraz więcej podmiotów się do niego przekonuje. Optymalizowanie kosztów zatrudnienia jest współcześnie bardzo istotne i właśnie z tego względu na rynku pojawia się coraz więcej agencji zatrudnienia.

Zatrudnianie w oparciu o umowę o pracę jest kosztowne. Podmioty, które chcą ograniczyć koszty często i chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania. Warto wskazać, że w ostatnich latach na rynku intensywnie rozwijają się agencje zatrudnienia. To właśnie w stosunku do nich i korzystających z ich usług pracodawców funkcjonuje pojęcie trójstronnego charakteru zatrudnienia. Mowa o podmiocie użyczającym (tym jest właśnie agencja pracy), podmiocie korzystającym (pracodawca) i pracowniku. Zalet i korzyści stosowania takiego rozwiązania jest wiele. Pracodawca może liczyć nie tylko na zmniejszenie kosztów, ale również ograniczenie formalności do niezbędnego minimum.

Obowiązki po stronie agencji pracy

Warto zauważyć, że zatrudnianie pracowników przez agencje pracy znacząco odciąża pracodawców. Przede wszystkim nie muszą martwić się oni o kwestie związane z rekrutacją. Podmiot, który potrzebuje pracowników zgłasza jedynie swoje zapotrzebowanie. To pracownicy agencji pracy są odpowiedzialni za przeprowadzenie rekrutacji i wytypowanie potencjalnych kandydatów, którzy zostaną przedstawieni zainteresowanemu pracodawcy. Ponadto, to agencję pracy obciążają kwestie formalne związane z rozliczeniem pracowników i wypłatą wynagrodzeń. Jeżeli agencja decyduje się zawrzeć z kandydatem umowę o pracę, to również ona będzie musiała dokonywać rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko to sprawia, że pracodawca faktycznie nie musi martwić się o wiele kwestii.

Korzyści również dla pracowników

Osoba, która przez długi okres nie może znaleźć stałej posady najczęściej nie ma motywacji, aby przeglądać kolejne ogłoszenia o pracę. Tymczasem czasowe zatrudnienie można potraktować jako sposób na przetrwanie trudnego okresu. Dodatkowo, co również warto podkreślić, zdarzają się sytuacje, w których pracodawca decyduje się na zatrudnienie na stałe pracownika z agencji pracy. Jeżeli będzie posiadał on doświadczenie i znał się na swojej pracy, to liczyć może na etat. Część pracodawców traktuje bowiem współpracę z agencją jako swoistego rodzaju test i zmniejszenie kosztów ewentualnej, nieudanej rekrutacji. Warto się zatem starać ? etat może czekać na najlepszych.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Czy dojdzie do uelastycznienia form zatrudnienia?

Formalne kwestie związane z podpisywaniem umów przez pracodawcę i agencję zatrudnienia regulują przepisy, które zawarte zostały w ustawie z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Choć ustawa ta jest olbrzymim krokiem, warto pamiętać, że wciąż pojawia się wiele wątpliwości, które skutecznie zniechęcają niektórych pracodawców do zatrudniania w ten sposób. Dlaczego? Przede wszystkim ustawodawca we wskazanej wyżej ustawie przewidział liczne ograniczenia. Zgodnie z przepisami, pracowników tymczasowych można zatrudniać wyłącznie przy pracach o charakterze sezonowym czy okresowym. Takie ograniczenie powoduje, że część podmiotów obawia się powierzania osobom zatrudnionym przez agencję pracy innych zadań. Ponieważ brakuje szczegółowych regulacji, nie można wykluczyć, że w niektórych sytuacjach sąd może przyznać rację pracownikowi i przyznać mu odszkodowanie, wskazując jednocześnie, że między stronami została zawarta faktycznie umowa o pracę (która została jedynie inaczej nazwana). Te wątpliwości wciąż skutecznie odstraszają przed elastycznym zatrudnianiem pracowników przez agencje pracy.

Oceń ten wpis
Zatrudniaj zgodnie z zapotrzebowaniem
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Olek
2019-12-11, 16:34
Każdy pracodawca powinien zatrudniać pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem.
Ala
2019-05-20, 16:22
Zatrudniaj zgodnie z zapotrzebowaniem - fajny artykuł, przydatne informacje.
Amanda
2019-05-08, 13:00
Pracownik to osoba zatrudniona przez pracodawcę do wykonywania określonej pracy. Pracownik zostaje zatrudniony przez pracodawcę po tym, jak wniosek i proces wywiadu skutkują jego wyborem na pracownika.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.