Pracoholizm i jego skutki

Pracoholizm i jego skutki
Oddany, ambitny i chętny do wykonywania zadań służbowych pracownik wydaje się być idealny z punktu widzenia pracodawcy. Ale niekiedy ambicja może przerodzić się w niebezpieczne uzależnienie, zaś praca stać się całym światem. Pracoholizm to choroba, której nie można lekceważyć.

W literaturze, która poświęcona jest zagadnieniu pracoholizmu, znaleźć można wiele definicji tego zjawiska. Jedna z nich dotyczy pojmowania pracoholizmu jako specyficznego sposobu funkcjonowania, który jest spowodowany jego uzależnieniem od pracy. Patrząc przez pryzmat pracodawcy i faktu, że pracownik jest niezwykle zaangażowany w wykonywane obowiązki i jednocześnie poświęca się pracy, zjawisko to może być oceniane jako pozytywne. To jednak pozory - w dłuższej perspektywie pracoholizm jest zawsze oceniany negatywnie, gdyż prowadzi do poważnych i szkodliwych skutków, które obejmują nie tylko pracownika, ale również zatrudniającą go organizację. W jaki sposób rozpoznać, że podwładny ma problem? Jakie rodzaje pracoholizmu można wyróżnić?

Zmiany społeczne, polityczne i ekonomiczne

Omawiając problem pracoholizmu, nie można pominąć kwestii zmian, jakie miały miejsce w naszym kraju na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat. Od momentu, w którym polska gospodarka zaczęła funkcjonować w warunkach rynkowych, pojawiło się przynajmniej kilkanaście problemów, które sprawiają, że praca jest nie tylko stresująca, ale również jej wykonywanie może prowadzić do zjawiska pracoholizmu.

O czym mowa? Aktualnie zmiany w zakresie świadczenia pracy to przede wszystkim:

  • wprowadzenie nowych sposobów wykonywania pracy, w tym między innymi telepracy czy umów cywilnoprawnych (te ostatnie w żaden sposób nie chronią pracownika przez zwolnieniem, odbierają mu też przywileje pracownicze, na które mógłby liczyć wykonując pracę na umowę o pracę),
  • konieczność większego zaangażowania się pracowników w pracę. Standardem stała się praca w nadgodzinach czy wykonywanie zadań służbowych w sobotę i niedzielę,
  • zwiększona rywalizacja między pracodawcami w efekcie czego każdy z nich dąży do optymalizacji kosztów zatrudnienia (choćby zastąpienie umów o pracę bardziej elastycznymi umowami cywilnoprawnymi).

Wszystko to sprawia, że pracownicy mogą czuć presję i tym samym jeszcze bardziej przykładać się do wykonywanych przez siebie zadań. Ale ambitne realizowanie zadań służbowych nie zawsze oznacza lepsze i może - w skrajnych przypadkach - wyeliminować życie prywatne.

Pracoholizm infografika

Źródło: www.monsterpolska.pl

Typologie pracoholizmu

Przeprowadzone przez naukowców badania pozwoliły na wyodrębnienie kilku grup pracoholików. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy osoby zdiagnozowane można podzielić według szeregu kryteriów. W efekcie ich zastosowania mówić można między innymi o:

  • pracoholikach "do szpiku kości" - to osoby głęboko zaangażowane w wykonywane zadania, które stawiają sobie zawsze ambitne cele i drażni je brak kompetencji współpracowników,
  • pracoholikach sytuacyjnych - to osoby, które pracują po to, aby mieć poczucie bezpieczeństwa,
  • pracoholikach eskapistach - traktują pracę jako ucieczkę przez kłopotami (przede wszystkim rodzinnymi).

Niezależnie od rodzaju pracoholizmu, jaki dotyka pracownika, problemu nie można lekceważyć, gdyż prowadzi on do szeregu niepożądanych skutków.

To Cię powinno też zainteresować: Choroba zawodowa - czym jest i jak wygląda zgłoszenie?

Skutki pracoholizmu

Jak wspomniano powyżej, pracoholizm - zwłaszcza w początkowej fazie - może być pozytywnie postrzegany przez pracodawcę. Jest jednak cienka linia, której przekroczenie grozi określonymi konsekwencjami. Z wielu badań, które podejmowały tę tematykę, płynęły niepokojące wnioski dotyczącego tego, że pracoholizm to negatywne zjawisko, zaś jego skutki dotyczą nie tylko samego pracownika, ale również jego najbliższego otoczenia. Mowa tu o:

  • funkcjonowaniu zawodowym - pracoholicy doznają silniejszego stresu, wymagają od siebie znacznie więcej niż od innych, często przejmują obowiązki swoich kolegów,
  • funkcjonowaniu rodzinnym - powstaje konflikt, który jest ściśle związany z tym, że pracoholik więcej czasu spędza w zakładzie pracy niż w domu,
  • tworzeniu się niewłaściwych relacji interpersonalnych - znacząca część pracoholików próbuje kontrolować również swoich współpracowników, w efekcie czego często dochodzi do napiętych sytuacji.

Trzeba przy tym pamiętać o zdrowiu pracoholików - najczęściej spędzają oni w pracy większość swojego dnia. W ten sposób zaburzona zostaje równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem. W efekcie ambitny i oddany pracownik jest nerwowy, rozdrażniony, nie potrafi porozumieć się ze współpracownikami, zaś firma straci na wizerunku. 

Oceń ten wpis
Pracoholizm i jego skutki
Ocena: 4.5, liczba głosów: 16

Opinie

Wala
2019-12-17, 13:30
Sporo jak widać ludzi jest podatnych na takie skutki uboczne pracy. Dlatego dobrze poznać symptomy i wiedzieć jak na nie reagować.
Rahmi
2019-12-03, 11:33
To choroba jak każda inna. Z zakupami, obżarstwem czy robieniem zakupów także jest, a nawet z graniem w gry komputerowe. Jedni jednak dobrze się czują w takim stanie, ale najważniejsze by to nie wpływało nie wiem na jakieś skutki zdrowotne.
Wacek
2019-05-15, 19:22
Mi pracoholizm nie grozi. W pracy na luzie wykonam sumiennie swoje obowiązki. Kolega w pracy pozostaje dłużej, to co zrobi na planach w 8-miu godzinach, potem sprawdza z 2 godziny każdego dnia - pozostaje w pracy. Ale to chyba nie pracoholizm, tylko jest niepewny, czy zrobił pracę dobrze..........
Izabvela
2019-05-08, 15:27
To niestety może przerodzić się w stan chorobowy. Trzeba wiedzieć kiedy następuje ten moment gdy jest jakiś problem. Warto szybko z tym przeciwdziałać. To wtedy lepiej jest.
Ula
2019-05-02, 10:17
Jak w każdym systemie w cywilizacji są skrajne rzeczy. Pracoholizm bywa jak choroba. Niestety może on łączyć się z innymi groźnymi w skutkach rzeczami jak choroba zawodowa.
Laura I.
2019-04-16, 10:45
Różni są ludzie i pracoholików nie brakuje także. Są skrajne przypadki zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Ogólnie to jest także sprawa związana z chorobami zawodowymi.
Muna
2019-04-01, 10:55
Znam wielu pracoholików, to niestety chyba jest także pewna forma choroby. Niektórzy bez pracy się źle czują. Tak cywilizacja stworzyła takie sytuacje. Masakra być pracoholikiem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.