Poszukiwanie pracownika

Czym jest list intencyjny i kto powinien chcieć go sporządzić?

20 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy
Czym jest list intencyjny i kto powinien chcieć go sporządzić?
List intencyjny jest dokumentem wyrażającym wolę współpracy między stronami - nie jest on jednak dokumentem wiążącym oraz nie powoduje konsekwencji prawnych i majątkowych dla żadnej ze stron w przypadku niedopełnienia go. Wiążącym dokumentem jest z kolei umowa przyrzeczona, która w razie niewypełnienia jej przez którąś ze stron niesie ze sobą konsekwencje.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • czym jest list intencyjny;
  • czy jest on wiążący;
  • kto i kiedy powinien wyjść z inicjatywą podpisania tego dokumentu;
  • czym list różni się od umowy przedwstępnej;
  • co powinno zawierać się w liście intencyjnym, aby był on ważny.

Co to jest list intencyjny?

List intencyjny można zdefiniować jako pisemną, wstępną deklaracje, mówiącą o zamiarach - zarówno tych, które opierają się na działaniach prawnych, handlowych, jak i gospodarczych.

W liście intencyjnym umieszczone zostają zazwyczaj:

  • zakres przyszłych działań/umów;
  • ustalenia, dotyczące przyszłych projektów/współpracy.

Istotnym jest, aby treść listu intencyjnego wiernie odzwierciedlała wynegocjowane warunki współpracy - co za tym idzie język, jakim zostanie sporządzony list oraz jego będzie zależny od branży działalności. W Polsce częściej zawiera się list intencyjny między przedsiębiorcami niżeli pracownikami i zatrudniającymi. Należy pamiętać, że list intencyjny nie jest kontraktem ani umową - jest jedynie wyrażeniem woli nawiązania współpracy.

Video

Szukasz pracy?

Inwentaryzacja Krzanowice

Work&Profit sp. z o.o.

  • Krzanowice
Dodana

Inwentaryzacja Kruszyn

Work&Profit sp. z o.o.

  • Kruszyn
Dodana

Inwentaryzacja Góra

Work&Profit sp. z o.o.

  • Góra
Dodana

Magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 500 zł netto / mc
  • Pruszków
Dodana

Inwentaryzacja Bojszowy

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bojszowy
Dodana

Czy list intencyjny jest wiążący? Jakie są konsekwencje jego zerwania?

List intencyjny jest oświadczeniem woli zatrudnienia pracownika - co oznacza, że podpisanie listu intencyjnego przez pracodawcę i opcjonalnie potencjalnego pracownika wyraża jedynie chęć zawarcia umowy. List intencyjny o współpracy to dokument, który zostaje przesłany jednej ze stron przez stronę zainteresowaną współpracą. List intencyjny dotyczący zatrudnienia zazwyczaj wymaga potwierdzenia - przybiera ono formę przesłania podpisanej kopii listu. Podpisanie listu intencyjnego może odbyć się również drogą internetową.

List intencyjny - konsekwencje

Ze względu na charakter dokumentu i jego brak mocy prawnej nie tworzy on żadnych zobowiązań dla potencjalnych pracodawców i pracowników - co za tym idzie niewywiązanie się z listu intencyjnego przez którąś ze stron nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych i majątkowych. Listu intencyjnego nie należy mylić z umową przyrzeczoną - przeczytaj artykuł "Umowa przyrzeczona. na co uważać i jaki wywołuje skutek?", aby dowiedzieć się więcej o tej formie umowy.

Kto powinien wyjść z inicjatywą podpisania listu intencyjnego?

Nie ma reguły, mówiącej o tym kto powinien nalegać na podpisanie listu intencyjnego. Pracodawcy na terenie Polski rzadko oferują wysłanie listu intencyjnego, dlatego jeżeli realnie wiążesz swoją przyszłość z daną firmą warto jest wspomnieć o tej możliwości. Najlepiej jest uprzedzić potencjalnego pracodawcę o swoich zamiarach - pozwoli to na ewentualną rezygnację i oszczędność czasu przeznaczonego na sporządzenie listu w przypadku, gdy pracodawca nie wyrazi chęci na podpisanie listu intencyjnego.

Na jakim etapie rekrutacji sporządzić list intencyjny?

Rekrutacja składa się z wielu etapów, o których istnieniu zwykły pracownik może nie mieć pojęcia - zapoznaj się z naszymi artykułem: "Wieloetapowy proces rekrutacji - wybieraj najlepszych", aby zdobyć więcej informacji. Z reguły list intencyjny jest podpisywany w trakcie negocjacji bądź już kiedy dobiegną one końca - czyli w trakcie bądź pod koniec VI etapu wieloetapowej kwalifikacji pracownika, podczas którego pracodawca dokonuje powtórnej selekcji i doboru najbardziej odpowiednich kandydatów. Pamiętaj, że podczas negocjacji również Ty możesz stawiać warunki - jeżeli dotarłeś do tego etapu oznacza to, że pracodawca realnie rozważa zatrudnienie Ciebie. W liście intencyjnym często opisana zostaje część warunków współpracy, również ta, która została określona na podstawie negocjacji.

List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny i umowa przedwstępna różnią się - o tych różnicach pisaliśmy szerzej w artykule: "List intencyjny i promesa zatrudnienia - czy po przyjęciu oferty pracy można się wycofać?". Jak już wspomniano wcześnie list intencyjny jest wyrazem chęci zawarcia współpracy. Kiedy masz do czynienia z umową przedwstępną powinieneś wiedzieć, że jest ona zobowiązująca - podpisanie umowy przedwstępnej zobowiązuje do zawarcia umowy w przyszłości. Umowa zawierana wskutek podpisania wcześniej umowy przedwstępnej nosi miano umowy przyrzeczonej - jej warunki zostały z góry ustalone. Ten rodzaj umowy jest zazwyczaj spisywany w sytuacji, gdy któraś ze stron nie ma możliwości zawarcia umowy przyrzeczonej w danym momencie - jednak dzięki podpisaniu umowy przedwstępnej obie strony uzyskują zapewnienie, iż dojdzie do współpracy. Należy pamiętać, że siła umowy przedwstępnej jest zależna od jej formy.

Co powinien zawierać odpowiednio sporządzony list intencyjny?

Treść listu intencyjnego nie jest ściśle uregulowana - jednak powinny zawierać się w niej pewne stałe elementy, które dyktują ważność listu, takie jak:

  • data i miejsce, w którym list zostaje podpisany; 
  • dane obu ze stron;
  • proste, łatwe do interpretacji wyrażenie woli współpracy;
  • zakres pożądanej przez strony współpracy;
  • podpisy obu ze stron.

Mimo faktu, iż współpraca powinna zostać pokrótce opisana na potrzeby listu intencyjnego - jej charakter i zakres - należy pamiętać, że szczegóły współpracy powinny zostać nakreślone dopiero na potrzeby umowy przyrzeczonej. Ważnym elementem treści listu intencyjnego jest informacja, dotycząca braku zobowiązań finansowych dla stron listu. Kolejnym istotnym elementem jest klauzula, mówiąca o możliwości wypowiedzenia listu przez obie strony. Powyżej wspomniane informacje są niezbędne w liście intencyjnym. Jeżeli jednak dalej zastanawiasz się jak wykonać list intencyjny - na pewno zainteresuję Cię nasz wzór listu intencyjnego.

Podsumowanie:
    • List intencyjny jest wstępną, pisemną deklaracją woli dotyczącą zamiarów prawnych, handlowych lub gospodarczych.
    • Nie posiada on mocy prawnej i nie tworzy zobowiązań między stronami, a jedynie wyraża chęć nawiązania współpracy.
    • List intencyjny powinien być sporządzony w trakcie negocjacji, na podstawie wynegocjowanych warunków oraz zawierać informacje na temat charakteru i zakresu współpracy, ale szczegóły powinny zostać nakreślone w umowie prawnej.
    • Nie należy mylić listu intencyjnego z umową przedwstępną, która już jest zobowiązująca i zobowiązuje do podpisania umowy w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest list intencyjny i jakie konsekwencje niesie ze sobą jego wypowiedzenie?

List intencyjny jest dokumentem, który wyraża wolę nawiązania współpracy - jest on niezobowiązujący, a jego wypowiedzenie (możliwe dla obu stron) nie niesie ze sobą żadnych reperkusji.

Czym list intencyjny różni się od umowy przedwstępnej?

List intencyjny nie rodzi realnych zobowiązań i odpowiedzialności prawnej w przypadku nie wywiązania się z jego treści przez którąś ze stron. Umowa przedwstępna jest podpisywana w przypadku, gdy niemożliwe jest na dany moment podpisanie umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna rodzi zobowiązania i odpowiedzialność prawną w przypadku, gdy któraś ze stron się z niej nie wywiąże.

Co powinno znaleźć się w liście intencyjnym?

Pisząc list intencyjny, powinieneś pamiętać o umieszczeniu najważniejszych danych, które zapewniają jego ważność, takich jak: data i miejsce podpisania przez Ciebie listu, podpisy - twój oraz drugiej strony, faktyczne wyrażenie woli nawiązania współpracy, wynegocjowane przez Ciebie i potencjalnego pracodawcę warunki i zakres działań. Sama treść listu intencyjnego nie jest w żaden sposób uregulowana i narzucona - będzie ona zależna zarówno w formie jak i użytym słownictwie od branży, w jakiej działa pracodawca.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

technix

technix

Bardzo pomocny artykuł. Ja jako pracodawca korzystam z listu intencyjnego w przypadku zatrudniania pracowników i zgadzam się, że to doskonały sposób na wyrażenie chęci współpracy bez konieczności zawierania umowy. Lista intencyjnego jest bardzo prosty w użyciu i nie wymaga dużo formalności.
Lucjan E.

Lucjan E.

Dobra rzecz, że podpisując list intencyjny nie jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy końcowej. To daje nam trochę wolności, np. w przypadku, gdy dostaniemy lepszą ofertę pracy gdzie indziej. Ale ważne, żeby dobrze sporządzić list intencyjny i precyzyjnie opisać swoje oczekiwania
kierowni

kierowni

Nie wiedziałem, co to jest list intencyjny, ale teraz już wiem. Interesujący artykuł, a ja teraz muszę poszukać firm, które takie listy oferują. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracodawcę, z którym będę miał szansę zawrzeć taką umowę.
Talia

Talia

Ciekawy artykuł na temat listu intencyjnego. Dobrze, że wyjaśniono, że list intencyjny nie jest umową i nie tworzy żadnych zobowiązań dla stron - oszczędza to nam czas i stres. Niemniej jednak warto skorzystać z tej możliwości, gdy żądamy stabilności w przyszłym zatrudnieniu i chcemy wyrazić nasze zainteresowanie przedsiębiorstwem.
Arek

Arek

List intencyjny może być dobrym sposobem na wyrażenie chęci współpracy z potencjalnym pracownikiem, ale raczej nie polegałbym zbytnio na tym dokumencie. Umowa przyrzeczona czy umowa o pracę są dużo bardziej wiążące.
Fabijan

Fabijan

Interesujące informacje na temat listu intencyjnego. Chętnie bym taki dokument podpisał, jeśli byłaby taka możliwość, ale nie wiem, czy znajdę pracodawcę, który zgodzi się na taką formę.
Maro

Maro

Dobrze wiedzieć, czym jest list intencyjny i że nie ma z nim poważnych zobowiązań. Można go więc śmiało podpisać i wyrazić swoje zainteresowanie współpracą.
Wirus

Wirus

List intencyjny to ciekawy sposób na wyrażenie zainteresowania współpracą. Jednakże, jako że nie wiąże się z nim żadnych konsekwencji prawnych, to raczej mało kto zwraca na niego uwagę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.