Działalność gospodarcza

Jak wywieranie presji na pracowniku wpływa na jego efektywność?

23 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

10 komentarzy
Jak wywieranie presji na pracowniku wpływa na jego efektywność?
Wydajność pracy i efektywność to coś, co stale mierzą pracodawcy. Od pracowników oczekuje się, że będą w stanie pracować efektywnie, wpływając tym samym pozytywnie na wyniki i osiągane zyski. Przełożeni wywierają presję na swojej załodze, jednak nie tędy droga. Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób można zwiększyć efektywność zatrudnionych pracowników, tak aby wpłynąć pozytywnie na ich motywację.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jak można zwiększyć efektywność u pracownika;
  • jaki wpływ na efektywność ma wywieranie presji na pracowniku;
  • jakie są sposoby mierzenia efektywności pracownika;
  • jak pracownik może sobie radzić z presją w pracy.

Sprawdź również inny nasz artykuł: 5 wskazówek jak lepiej wykorzystać czas w pracy

Jak można zwiększyć efektywność u pracownika?

Chyba każdy pracodawca zastanawiał się kiedyś, jak skutecznie zwiększyć efektywność zatrudnianych pracowników. Istnieją różne sposoby, jednak który będzie najlepszy? Podstawą jest tu odpowiednie delegowanie zadań. Każdy pracownik musi wiedzieć, jaki jest cel jego pracy. Kiedy wie, co ma zrobić, będzie koncentrował się na zadaniu.

Ważne jest również, aby pracownik miał możliwość swobodnej komunikacjidobrze rozumiał swoje obowiązki, a w przypadku braków umiejętności i wiedzy mógł poszerzać swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach. 

Warto wiedzieć, że na efektywność pracy pracowników można wpłynąć poprzez zapewnienie odpowiednich narzędzi do pracy, czyli nowoczesnego sprzętu, oprogramowania i innych rozwiązań, które zautomatyzują i uproszczą pracę. 

Chyba każdy pracodawca wie, że odpowiednie zarządzanie efektywnością pracowników pozwala na osiągnięcie sukcesów. Podwładni powinni mieć zapewnione przerwy podczas pracy, mieć dostęp do miejsca, w którym będą mogli odpocząć, zjeść posiłek, napić się kawy, zrelaksować się i porozmawiać ze współpracownikami. 

Bardzo ważne jest również, aby doceniać swoich podwładnych, motywować ich, wynagradzać ich pracę i zawsze służyć dobrym słowem, radą i pomocą, gdyż doskonale zwiększa to efektywność pracy pracowników. Bycie wampirem energetycznym nie okaże się tu pomocne, dlatego warto pomyśleć o swojej postawie wobec pracowników. Nadmierna presja i nacisk to forma mobbingu, dlatego warto być powściągliwym, jeśli chodzi o wygórowane oczekiwania wobec podwładnych.

Szukasz pracy?

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Video

Wywieranie presji na pracowniku – wpływ na jego efektywność

Wywieranie presji na pracowniku może mieć wiele przyczyn. Pracodawca naciskając na podwładnego, bardzo często chce osiągnąć określone korzyści w postaci wyników i zysków. Jednak liczne badania wskazują na negatywny wpływ wywierania presji na pracowników. Rodzi ona niepotrzebny stres, który przekłada się na efektywność. Pracownik nie jest w stanie skupić się na wykonywaniu określonych zadań i dążeniu do celu. Staje się poirytowany, zamyślony i mniej zmotywowany. Dodatkowo ulega panice, może mieć problemy z komunikacją i wyrażaniem swoich emocji, stając się chaotyczny i mniej skuteczny.

Taki silny nacisk negatywnie odbija się na na wykonywanych obowiązkach. Lata badań nad motywacją udowadniają, że pozytywne motywatory i dialog dużo lepiej zwiększają efektywność i wydajność niż presja. Wywieranie presji na pracowniku to rodzaj mobbingu, dlatego koniecznie należy temu przeciwdziałać.

Sposoby mierzenia efektywności pracownika

Istnieje wiele sposobów na mierzenie efektywności pracowników. Jednym z nich jest analiza wyników osiąganych przez pracowników. Sprawdzeniu podlega w zależności od stanowiska ilość sprzedanych towarów, pozyskanych klientów, wyprodukowanych produktów, przeprowadzonych rozmów telefonicznych itd.

Kolejnym świetnym sposobem mierzenia efektywności jest obserwacja i prowadzenie notatek. Przełożony ma możliwość prowadzenia zapisków odnośnie do ilości produkcji czy sprzedaży. Warto wiedzieć, że dużo łatwiej jest zmierzyć efektywność pracowników fizycznych niż umysłowych.

Ocena efektywności pracowników jest także możliwa za pomocą testów psychologicznych, które mogą wskazać, czy dana osoba posiada wymagane cechy na danym stanowisku. Wyniki takich testów pozwolą na zwiększenie efektywności. Czasem wystarczy jedynie zmiana stanowiska pracy.

Wiele osób uważa za doskonały sposób mierzenia efektywności audyt personalny.  Najczęściej przeprowadza się go na koniec roku poprzez weryfikację dokumentacji i przeprowadzenie rozmów z pracownikami. Dzięki takim rozmowom można określić motywację pracownika, chęci do pracy, a także potrzeby, cele i plany. Badanie efektywności pracowników ma ogromne znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstwa, dlatego każdy szef powinien zadbać o to, aby posiadać wskaźniki efektywności pracownika.

Jak pracownik może sobie radzić z presją w pracy?

Presja w pracy jest niezwykle często obecna na wielu stanowiskach. Wpływa negatywnie na wykonywane obowiązki, gdyż jest przyczyną nadmiernego napięcia i stresu. Coraz więcej pracowników zastanawia się, jak sobie z nią poradzić. 

Bardzo ważne jest, aby wyznaczać sobie cele realne do osiągnięcia. Koniecznie należy szukać odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na pracę w warunkach, które będą odpowiadały wymaganiom pracownika. 

Presja w pracy może być skutecznie niwelowana poprzez zwiększanie swojej odporności psychicznej. Konieczne jest tu pozytywne myślenie i wiara we własne możliwości, gdyż wielokrotnie zdarza się, że negatywne myślenie wpływa demotywująco.

Co istotne, każdy pracownik powinien dbać o właśnie zdrowie, zwiększanie swojego poczucia wartości i relaks. Dobrze jest stosować techniki relaksacyjne oraz odróżniać miejsce pracy od domu, w którym powinno się jedynie odpoczywać. Z pracodawcą, który nadmiernie naciska, warto jest rozmawiać, szukając skutecznych rozwiązań. Dobrze jest mu uświadomić, że presja odbija się negatywnie na wydajności całej załogi.

Podsumowanie:
  • Delegowanie zadań, odpowiednia komunikacja i możliwość poszerzania kompetencji zwiększają efektywność pracy pracowników.
  • Wywieranie presji na pracownikach ma negatywny wpływ na ich efektywność i może prowadzić do mobbingu.
  • Sposoby mierzenia efektywności pracowników to między innymi analiza wyników, obserwacja i prowadzenie notatek, testy psychologiczne oraz audyt personalny.
  • Aby poradzić sobie z presją w pracy, pracownik powinien sobie wyznaczać realne cele oraz szukać odpowiednich rozwiązań, które pomogą mu wykonywać swoje obowiązki.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zwiększyć efektywność pracownika?

W celu zwiększenia efektywności pracowników konieczne jest odpowiednie delegowanie zadań i określanie celów pracy. Ważne jest również, aby umieć wyposażyć pracowników w odpowiednie narzędzia pracy, które ułatwią wykonywanie zadań. Dodatkowo należy stale dbać o motywowanie poprzez pozytywne czynniki i dialog.

Jak presja wpływa na efektywność pracowników?

Presja w miejscu pracy to przede wszystkim stres, który zmniejsza efektywność. Pracownik przeżywając nadmierny stres, może mieć ogromny problem ze skupieniem się na wykonywaniu zadań i osiąganiu celów. Presja to przede wszystkim negatywny wpływ na wykonywane obowiązki i spadek motywacji.

Jakie są sposoby mierzenia efektywności pracowników?

Mierzenie efektywności może odbywać się poprzez wykonywanie audytów personalnych czy testów psychologicznych, które pozwalają poznać cechy zatrudnionych pracowników i ich predyspozycje do wykonywania określonych działań. Można prowadzić także obserwację i tworzyć notatki, dzięki którym możliwe będzie obliczenie ilości sprzedanych czy wyprodukowanych produktów. Ostatnim sposobem jest analiza wyników osiąganych przez pracowników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Marucha

Marucha

Nie zgadzam się z wywieraniem presji na pracownikach. Sam pracowałem kiedyś w takiej atmosferze i wiem, jak negatywnie wpływa to na efektywność pracy oraz na samopoczucie podwładnych. Lepiej postawić na motywowanie i dialog z pracownikami.
Janusz B

Janusz B

Jako pracodawca, zgadzam się z większością poruszonych tutaj kwestii. Bardzo ważne jest, aby zadbać o komunikację z pracownikami oraz zapewnić im narzędzia do pracy. To sprawia, że praca jest bardziej efektywna.
Ela

Ela

Bardzo wartościowy artykuł, przeczytałem go z uwagą i z pewnością zastosuję te rady, jeśli uda mi się znaleźć pracę. Mam nadzieję, że pomogą mi one zarówno w pracy, jak i w procesie szukania pracy.
Od razu

Od razu

Ciekawy artykuł, chociaż ja niestety nie mam aktualnie możliwości stosowania tych rad. Mam nadzieję, że wkrótce znajdę zatrudnienie i będę mógł skorzystać z nich.
Agata

Agata

Jestem zadowolony, że autor artykułu poruszył temat delegowania zadań. Dzięki temu mam jasno sprecyzowane obowiązki i wiem, czego oczekuje ode mnie mój szef.
Jojo jak

Jojo jak

Presja w pracy jest zwykle zbyt duża i może wpłynąć na zdrowie psychiczne pracownika. Dlatego sądzę, że jest to ważny temat do omówienia i potrzebujemy więcej artykułów, które poruszą ten wątek i zwrócą uwagę pracodawców na konsekwencje wywierania presji na swoich pracowników.
Bolo

Bolo

Ceny wynajmu w dobrej lokalizacji są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na wynajęcie własnego biura. Myślę, że artykuł pokazuje, że praca zdalna jest w dzisiejszych czasach świetną alternatywą dla osób, które nie mają możliwości pracy w firmie.
Nykenen

Nykenen

Artykuł pokazuje ważność odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi, zwłaszcza w kontekście pracy nad zwiększeniem wydajności pracowników. Pracownicy to podstawa każdej firmy, dlatego koniecznie trzeba dbać o ich profesjonalne rozwój, motywację i komfort pracy.
izabell

izabell

Bardzo interesujący artykuł. Myślę, że warto wyjaśnić potencjalnym pracownikom, jakie wymagania i cele stoją przed ich potencjalnym pracodawcą. To pomoże podjąć dobrą decyzję przy wyborze pracodawcy i stanowiska.
Mariusz

Mariusz

W pełni zgadzam się z sugestiami artykułu. Myśli pracodawcy powinny skupiać się na umożliwieniu pracy na odpowiednim poziomie efektywności, a nie na wydobywaniu jak najlepszych wyników kosztem swoich pracowników.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.