Motywowanie pracowników

Jakich benefitów w pracy oczekują pracownicy w 2022 roku?

16 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Jakich benefitów w pracy oczekują pracownicy w 2022 roku?
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się benefity pozapłacowe, które stały się swego rodzaju standardem oferowanym przez pracodawcę. Dla wielu osób poszukujących nowej posady, benefity dla pracownika są jednym z najważniejszych kryteriów, decydujących o tym, czy oferta jest atrakcyjna i czy warto w ogóle zdecydować się na współpracę z firmą rekrutującą na dane stanowisko. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której mając do wyboru dwie porównywalne pod względem finansowym oferty, pracownik decyduje się na wybór tej, w której ma do dyspozycji ciekawsze benefity pracownicze, dlatego warto kompleksowo zgłębić wiedzę na temat tych pozapłacowych dodatków.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in:

  • czym są benefity w pracy;
  • jakie benefity są najbardziej pożądane przez pracowników;
  • dlaczego benefity pracownicze są bardzo ważne zarówno z punku widzenia pracownika, jak i samego pracodawcy;
  • jakie są pomysły na ciekawe benefity dla pracowników.

Zobacz także artykuł: Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć zanim zdecydujesz się je oferować pracownikom

Dlaczego pracodawca powinien zadbać o odpowiednie benefity dla swoich pracowników?

Benefity pracownicze pojawiły się na rynku jakiś czas temu i szybko zyskały dużą popularność nie tylko wśród pracowników chętnie korzystających z dodatkowych możliwości, ale także u pracodawców. Mniejsze i większe firmy za pomocą narzędzia, którym stały się benefity pracownicze sprawiają, że potencjalny kandydat chętniej weźmie udział w rekrutacji, a w przypadku pozytywnego przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zdecyduje się na podjęcie współpracy. Benefity w pracy mogą przyjmować różne formy, jednak podstawową ich cechą jest to, że dają one pracownikowi jakąś korzyść niezwiązaną bezpośrednio z wynagrodzeniem. Posiadając dostęp do benefitów w firmie, pracownik ma większą motywację do wykonywania codziennych obowiązków, a co za tym idzie jest bardziej produktywny, co przynosi korzyść obu stronom. Od momentu pojawienia się pakietów socjalnych w firmach, wynagrodzenia i benefity to dwa najczęstsze kryteria, które decydują o tym, czy pracownik będzie zadowolony ze swojej pracy, co przełoży się na jego efektywne działanie.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik Inwentaryzacji Kruszwica

Work&Profit sp. z o.o.

  • Kruszwica
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie są obecne trendy benefitowe dla pracowników?

Warto pamiętać o tym, że pomimo dużej popularności benefitów pracowniczych nadal nie wszystkie firmy posiadają je w swojej ofercie. Te z firm, które zdecydowały się na wprowadzenie pakietów motywujących, wybierają te opcje z których skorzysta jak największa liczba osób. Do dwóch najczęściej pojawiających się benefitów w firmach należą karty sportowe oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej. Karty sportowe umożliwiają pracownikom uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach sportowych, które wspierają ich zdrowie fizyczne, a dodatkowo poprawiają samopoczucie. Dostęp do prywatnej opieki medycznej, pozwala na szybkie i sprawne umówienie się na konsultację z lekarzem, w sytuacji, kiedy pojawiają się dolegliwości chorobowe. Do wielu specjalistów, którzy realizują kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, oczekiwanie na wizytę może wynosić kilka tygodni lub miesięcy, dlatego możliwość odbycia prywatnej konsultacji, stanowi ogromną wartość dla pracowników. Coraz częściej do podstawowych benefitów zalicza się także możliwość skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie nie tylko dla pracowników, ale także członków ich rodzin.

Czy podstawowe benefity są wystarczające w 2022 roku?

Wiele benefitów, które stopniowo pojawiały się na rynku pracy, obecnie traktowanych jest już jako standard. Karty sportowe czy karty medyczne uprawniające do prywatnych wizyt są niewątpliwie wartościową formą wynagrodzenia pracownika, jednak z racji dużej popularności tych benefitów i dostępności w wielu firmach, mogą one okazać się niewystarczające. Potrzeby pracowników są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami i o ile prywatna opieka medyczna sprawdza się w większości przypadków, o tyle karta sportowa nie dla wszystkich osób będzie stanowiła atrakcyjny dodatek do wynagrodzenia. Osoby, które nie lubią spędzać czasu na siłowni, basenie czy na innego rodzaju zajęciach sportowych nie skorzystają z tego benefitu. Z tego powodu poza podstawowymi benefitami firmy wprowadzają mniej popularne rozwiązania, które mają za zadanie wynagrodzić zaangażowanie pracownika i poprawić jego efektywność. Rozwiązaniem takim są np. platformy benefitowe, na których pracownicy otrzymują comiesięczną pulę punktów, które mogą w późniejszym czasie wymieniać na bilety na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne czy bony do popularnych sklepów.

Jakich benefitów oczekują pracownicy od swoich pracodawców?

Tym czego pracownicy oczekują od swoich pracodawców są ciekawe benefity pracownicze, które będą dopasowane do ich potrzeb. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom pracodawcy starają się zapewnić benefity przynoszące korzyść nie tylko samym pracownikom, ale często także członkom ich rodzin. Wiele firm wprowadza dodatkowe prorodzinne benefity pracownicze, przykłady takich benefitów to np. prezenty mikołajkowe dla dzieci pracownika czy dofinansowanie do zakupu wyprawki szkolnej. Ciekawą formą benefitów pracowniczych są także różnego rodzaju eventy, na które pracownicy mogą zabrać najbliższych np. pikniki rodzinne. Benefity powinny być użyteczne dla pracowników, dlatego wiele osób ceni sobie możliwość korzystania ze sprzętu firmowego takiego jak elektronika czy też auto do swoich prywatnych celów.

Z jakimi ciekawymi benefitami można się spotkać w ogłoszeniach o pracę?

Wraz z rosnącą popularnością pakietów benefitów w wielu firmach, pracodawcy nieustanie poszukują nowych ciekawych rozwiązań. Największe firmy i korporacje wprowadzają nowoczesne benefity pracownicze, które mają podkreślić ich przewagę nad ofertami konkurentówW ogłoszeniach o pracę coraz częściej można spotkać informację o tym, że firma odpowiada za dofinansowanie lub nawet całkowite sfinansowanie zajęć związanych z nauką języka obcego. Pojawiają się również informacje o dofinansowaniu do okularów korekcyjnych. Popularne stają się również bony zniżkowe do wielu sklepów elektronicznych czy odzieżowych. W niektórych ogłoszeniach spotkać można się także z benefitem w postaci dodatkowego dnia urlopu z okazji urodzin.

Podsumowanie:
  • Benefity pracownicze są dzisiaj bardzo ważne zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Ich wprowadzenie przyczynia się do większego zadowolenia i motywacji pracowników oraz zwiększa atrakcyjność firmy na rynku pracy.
  • Najczęściej pojawiającymi się benefitami dla pracowników są karty sportowe oraz prywatna opieka medyczna, ale obecnie zaczynają być one traktowane jako standardowe, dlatego firmy wprowadzają mniej popularne rozwiązania, takie jak platformy benefitowe czy dodatkowe prorodzinne benefity.
  • Pracownicy oczekują od swoich pracodawców ciekawych i dopasowanych do ich potrzeb benefitów, które przynoszą korzyść nie tylko im, ale często także ich rodzinom. Przykłady takich benefitów to prezenty mikołajkowe dla dzieci pracowników czy pikniki rodzinne.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego pracodawca powinien zadbać o odpowiednie benefity dla swoich pracowników?

Poprzez benefity pracownicze u pracownika znacząco wzrasta motywacja do pracy oraz efektywność podejmowanych przez niego działań, co stanowi ogromną korzyść dla pracodawcy i prowadzonego przez niego biznesu.

Jakie są obecne trendy benefitowe dla pracowników?

Od kilku sezonów trendy benefitowe zmierzają ku dostarczeniu pracownikom jak najlepszych korzyści, które trudniej byłoby im uzyskać samodzielnie lub byłyby dla nich kosztowne. Z tego powodu duży nacisk kładzie się na prywatną opiekę medyczną oraz zapewnienie karty sportowej.

Czy podstawowe benefity są wystarczające w 2022 roku?

Najczęściej oferowane benefity mogą nie być już wystarczające w 2022 roku, stąd pracodawcy nieustanie proponują nowe ciekawe rozwiązania, które mają za zadanie zmotywować pracowników.

Jakich benefitów oczekują pracownicy od swoich pracodawców?

Pracownicy dążą do tego aby oferowane benefity były dla nich jak najbardziej użyteczne i wspierały ich rozwój na różnych płaszczyznach.

Z jakimi ciekawymi benefitami można się spotkać w ogłoszeniach o pracę?

Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze formy benefitów pracowniczych. Z tego powodu w ogłoszeniach można spotkać się z benefitami przynoszącymi korzyści nie tylko w kwestii zawodowej ale także prywatnej, jak. np. dofinansowanie do hobby.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Enola

Enola

Dbanie o benefity pracownicze to dla mnie inwestycja w moich pracowników i ich efektywność. Wiem, że zadowolony pracownik jest bardziej zaangażowany i produktywny. Wprowadzam różnorodne rozwiązania, takie jak dodatkowy wolny dzień w roku urodzin czy pakiet edukacyjny, który zwiększa kwalifikacje moich pracowników.
Soon

Soon

Jako osoba poszukująca pracy, dla mnie benefity pracownicze potrafią zdecydować o tym, czy chcę podjąć współpracę z daną firmą. Kartę sportową czy dostęp do prywatnej opieki medycznej traktuję jak standard, a dodatkowe benefity to już dodatkowy magnes na moją uwagę.
Igma

Igma

Czytając ten artykuł, mam wrażenie, że korzystanie z benefitów pracowniczych to istny raj dla pracowników. Naprawdę myślicie, że towarzyszenie wakacji służbowych, darmowe jedzenie lub nawet ubezpieczenie na życie sprawiają, że praca staje się dla nas spełnieniem marzeń?
Dominika

Dominika

Benefity pracownicze to dla mnie nie tylko dodatkowe korzyści, ale także motywacja do lepszego wykonywania swoich obowiązków. Jestem zadowolony z kart sportowych i opieki medycznej, ale cieszę się, że coraz więcej firm wprowadza bardziej zróżnicowane rozwiązania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.