Spis treści
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak napisać biznesplan
- w jakim celu piszemy biznesplan i co możemy w ten sposób osiągnąć
- w jakich przypadkach sporządzenie tego rodzaju dokumentu jest koniecznością
- jak wygląda struktura biznesplanu
- do jakich odbiorców skierowany jest biznesplan
Sprawdź poniższy artykuł: Skąd wziąć pomysł na swój biznes?
W jakim celu pisze się biznesplan?
Pojęcie biznesplan wywodzi się z języka angielskiego, a w tłumaczeniu na język polski oznacza "plan biznesu". Jest to dokument sporządzany na potrzeby wewnętrzne lub zewnętrzne danego przedsiębiorstwa, którego celem jest ustalenie opłacalności danych przedsięwzięć gospodarczych. Biznesplan odgrywa szczególnie istotną rolę, jeśli chodzi o firmy pragnące w przyszłości ubiegać się o dotacje na założenie przedsiębiorstwa. Owe dotacje stanowią pomoc finansową, która pomoże rozwinąć skrzydła początkującym firmom. Dokument biznesplanu powinien zawierać informacje, które jasno dowiodą, iż prowadzona przez firmę działalność gospodarczą w postaci oferowanych produktów czy świadczonych usług wygeneruje odpowiednią ilość dochodów, wystarczających na pokrycie wszelkich wydatków związanych z firmą. W praktyce oznacza to, że biznesplan powinien potwierdzić, iż działalność prowadzona przez Twoje przedsiębiorstwo będzie po prostu opłacalna.

Jak powinna wyglądać struktura biznesplanu?
Na świecie istnieją firmy czy organizacje o różnej wielkości, zatrudniające różną ilość pracowników, a także prowadzące różnego rodzaju działalność gospodarczą. Z tego też powodu, nie istnieje jeden gotowy biznesplan, stanowiący odpowiedź na potrzeby wszystkich przedsiębiorców. Opracowana została jednak ogólnie przyjęta struktura biznesplanu, będąca szczególnie pomocna w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną firmą.
- Spis treści.
- Streszczenie.
- Historia przedsiębiorstwa.
- Charakterystyka przedsiębiorstwa.
- Charakterystyka oferowanych produktów lub usług.
- Analiza otoczenia przedsiębiorstwa uwzględniająca konkurencję.
- Zagadnienia dotyczące marketingu i sprzedaży.
- Plany oraz harmonogram działań, jakie ma za zadanie podjąć firma w niedalekiej przyszłości.
- Analiza finansowa.
- Załączniki w postaci sprawozdań finansowych, wyciągów z banków czy wyników prowadzonych badań.
Jakie elementy powinny zostać zawarte podczas sporządzania biznesplanu?
Aby uniknąć błędów w biznesplanie, należy zapoznać się z kluczowymi zasadami dotyczącymi jego sporządzania. Na samym początku, po spisie treści, winno się znaleźć streszczenie biznesplanu, zawierające istotne informacje dotyczące podejmowanego przez firmę przedsięwzięcia. Właśnie tutaj należy umieścić charakterystykę firmy, w postaci jej nazwy, logo, którym się posługuje, niezbędnych informacji o właścicielach, a także nakreślenia głównego motywu działalności (rodzaj świadczonych usług, przykłady oferowanych produktów). Jeśli chodzi natomiast o analizę strategiczną przedsięwzięcia, należy w tym przypadku podjąć się analizy SWOT. Tutaj warto pamiętać przede wszystkim o rozróżnianiu poszczególnych pojęć, takich jak mocne i słabe strony firmy oraz szanse i zagrożenia, wynikające z danego przedsięwzięcia.

Do jakich odbiorców skierowany jest biznesplan?
Aby skutecznie napisać biznesplan, należy również wiedzieć, kto tak naprawdę jest jego odbiorcą. Dokumenty, zawierające dane o firmie, informacje na temat podejmowanej inwestycji, a także inne niezbędne informacje, trafiają najczęściej do organizacji udzielających nam dofinansowań. Są to zarówno banki, jak i centralne oraz samorządowe instytucje publiczne. W niektórych przypadkach może być on tworzony również dla pojedynczych inwestorów lub partnerów Twojej firmy. Najczęściej jednak odbiorcami biznesplanu są organizacje zajmujące się udzielaniem dofinansowań dla firm.

Kiedy konieczne jest sporządzenie biznesplanu?
Jeśli zależy Ci systematycznym pozyskiwaniu coraz to większej liczby klientów oraz rosnących dochodach, o odpowiednio sporządzonym biznesplanie powinieneś pomyśleć już wówczas, gdy planujesz założenie własnego przedsiębiorstwa. Taki dokument będzie stanowił informację zwrotną dla Ciebie czy też ewentualnych współzałożycieli firmy.
Usystematyzowane informacje na temat przedsięwzięcia, którego pragniesz się podjąć, dają możliwość lepszego określenia ryzyka, wad i zalet, a także korzyści danej inwestycji czy też innego planowanego działania, przedstawiając jej rzeczywisty obraz.
Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio napisany plan biznesu, zgodny z wcześniej przedstawiony wytycznymi zagwarantuje Ci sukces. Pełni on również zasadniczą rolę, podczas gdy podjąłeś decyzję o zmianie członków działań Twojej firmy. Pozwoli to uniknąć kosztowych pomyłek.
Kiedy natomiast sporządzenie biznesplanu jest koniecznie? Obowiązujące prawo oraz regulacje dotyczące zakładania firmy i jej prowadzenia mówią, że w razie chęci skorzystania z dofinansowań, należy koniecznie opracować ten dokument. Organizacja oferująca pomoc finansową musi bowiem wiedzieć, czy Twoje przedsiębiorstwo będzie w stanie generować realne zyski.
- Biznesplan to dokument sporządzany w celu ustalenia opłacalności danego przedsiębiorstwa oraz często jest konieczny do ubiegania się o dotacje na założenie przedsiębiorstwa.
- Zawartość biznesplanu powinna obejmować m.in. charakterystykę firmy, analizę SWOT oraz informacje o podejmowanej inwestycji i planowanej działalności.
- Adresatami biznesplanu są najczęściej organizacje zewnętrzne udzielające dofinansowań dla firm, a jego sporządzenie jest konieczne w przypadku chęci skorzystania z takiej pomocy finansowej.
- Obszerne informacje o przedsięwzięciu przedstawione w biznesplanie umożliwiają lepsze określenie ryzyka, wad i zalet oraz korzyści danej inwestycji.