Własna firma

Co powinien zawierać dobrze sporządzony biznesplan?

14 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Co powinien zawierać dobrze sporządzony biznesplan?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to coraz częstsza metoda zarobku, która w obecnych czasach dynamicznie zyskuje popularność na całym świecie. Należy jednak pamiętać, iż założenie własnej firmy wiąże się nie tylko z licznymi profitami, w postaci szerokich perspektyw rozwoju czy zwiększonego dochodu. Kluczem do dobrze prosperującego przedsiębiorstwa jest odpowiednia organizacja pracy, a sam w sobie proces jest niezwykle czasochłonny i wymaga wysokich nakładów pracy. Należy postawić przede wszystkim na jakościowo sporządzony biznesplan.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi:

 • jak napisać biznesplan
 • w jakim celu piszemy biznesplan i co możemy w ten sposób osiągnąć 
 • w jakich przypadkach sporządzenie tego rodzaju dokumentu jest koniecznością
 • jak wygląda struktura biznesplanu
 • do jakich odbiorców skierowany jest biznesplan 

Sprawdź poniższy artykuł: Skąd wziąć pomysł na swój biznes?

W jakim celu pisze się biznesplan?

Pojęcie biznesplan wywodzi się z języka angielskiego, a w tłumaczeniu na język polski oznacza "plan biznesu". Jest to dokument sporządzany na potrzeby wewnętrzne lub zewnętrzne danego przedsiębiorstwa, którego celem jest ustalenie opłacalności danych przedsięwzięć gospodarczych. Biznesplan odgrywa szczególnie istotną rolę, jeśli chodzi o firmy pragnące w przyszłości ubiegać się o dotacje na założenie przedsiębiorstwa. Owe dotacje stanowią pomoc finansową, która pomoże rozwinąć skrzydła początkującym firmom. Dokument biznesplanu powinien zawierać informacje, które jasno dowiodą, iż prowadzona przez firmę działalność gospodarczą w postaci oferowanych produktów czy świadczonych usług wygeneruje odpowiednią ilość dochodów, wystarczających na pokrycie wszelkich wydatków związanych z firmą. W praktyce oznacza to, że biznesplan powinien potwierdzić, iż działalność prowadzona przez Twoje przedsiębiorstwo będzie po prostu opłacalna.

Video

Szukasz pracy?

Fizjoterapeuta/Fizjoterapeutka

Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji NZOZ Alma

 • Gdańsk
 • 6 473-6 473 zł / mc
Dodana

Starszy Doradca Klienta

"CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL POLAND" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Warszawa
 • 4 300-4 500 zł / mc
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Head of SEM

WhitePress

 • Bielsko-Biała
 • 11 000-16 000 zł / mc
Dodana

Jak powinna wyglądać struktura biznesplanu?

Na świecie istnieją firmy czy organizacje o różnej wielkości, zatrudniające różną ilość pracowników, a także prowadzące różnego rodzaju działalność gospodarczą. Z tego też powodu, nie istnieje jeden gotowy biznesplan, stanowiący odpowiedź na potrzeby wszystkich przedsiębiorców. Opracowana została jednak ogólnie przyjęta struktura biznesplanu, będąca szczególnie pomocna w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną firmą.

Ów plan składa się z następujących elementów:

 1. Spis treści.
 2. Streszczenie.
 3. Historia przedsiębiorstwa.
 4. Charakterystyka przedsiębiorstwa.
 5. Charakterystyka oferowanych produktów lub usług.
 6. Analiza otoczenia przedsiębiorstwa uwzględniająca konkurencję.
 7. Zagadnienia dotyczące marketingu i sprzedaży.
 8. Plany oraz harmonogram działań, jakie ma za zadanie podjąć firma w niedalekiej przyszłości.
 9. Analiza finansowa.
 10. Załączniki w postaci sprawozdań finansowych, wyciągów z banków czy wyników prowadzonych badań.

Jakie elementy powinny zostać zawarte podczas sporządzania biznesplanu?

Aby uniknąć błędów w biznesplanie, należy zapoznać się z kluczowymi zasadami dotyczącymi jego sporządzania. Na samym początku, po spisie treści, winno się znaleźć streszczenie biznesplanu, zawierające istotne informacje dotyczące podejmowanego przez firmę przedsięwzięcia. Właśnie tutaj należy umieścić charakterystykę firmy, w postaci jej nazwy, logo, którym się posługuje, niezbędnych informacji o właścicielach, a także nakreślenia głównego motywu działalności (rodzaj świadczonych usług, przykłady oferowanych produktów). Jeśli chodzi natomiast o analizę strategiczną przedsięwzięcia, należy w tym przypadku podjąć się analizy SWOT. Tutaj warto pamiętać przede wszystkim o rozróżnianiu poszczególnych pojęć, takich jak mocne i słabe strony firmy oraz szanse i zagrożenia, wynikające z danego przedsięwzięcia.

Do jakich odbiorców skierowany jest biznesplan?

Aby skutecznie napisać biznesplan, należy również wiedzieć, kto tak naprawdę jest jego odbiorcą. Dokumenty, zawierające dane o firmie, informacje na temat podejmowanej inwestycji, a także inne niezbędne informacje, trafiają najczęściej do organizacji udzielających nam dofinansowań. Są to zarówno banki, jak i centralne oraz samorządowe instytucje publiczne. W niektórych przypadkach może być on tworzony również dla pojedynczych inwestorów lub partnerów Twojej firmy. Najczęściej jednak odbiorcami biznesplanu są organizacje zajmujące się udzielaniem dofinansowań dla firm.

Kiedy konieczne jest sporządzenie biznesplanu?

Jeśli zależy Ci systematycznym pozyskiwaniu coraz to większej liczby klientów oraz rosnących dochodach, o odpowiednio sporządzonym biznesplanie powinieneś pomyśleć już wówczas, gdy planujesz założenie własnego przedsiębiorstwa. Taki dokument będzie stanowił informację zwrotną dla Ciebie czy też ewentualnych współzałożycieli firmy.

Usystematyzowane informacje na temat przedsięwzięcia, którego pragniesz się podjąć, dają możliwość lepszego określenia ryzyka, wad i zalet, a także korzyści danej inwestycji czy też innego planowanego działania, przedstawiając jej rzeczywisty obraz.

Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio napisany plan biznesu, zgodny z wcześniej przedstawiony wytycznymi zagwarantuje Ci sukces. Pełni on również zasadniczą rolę, podczas gdy podjąłeś decyzję o zmianie członków działań Twojej firmy. Pozwoli to uniknąć kosztowych pomyłek.

Kiedy natomiast sporządzenie biznesplanu jest koniecznie? Obowiązujące prawo oraz regulacje dotyczące zakładania firmy i jej prowadzenia mówią, że w razie chęci skorzystania z dofinansowań, należy koniecznie opracować ten dokument. Organizacja oferująca pomoc finansową musi bowiem wiedzieć, czy Twoje przedsiębiorstwo będzie w stanie generować realne zyski.

Podsumowanie:
 • Biznesplan to dokument sporządzany w celu ustalenia opłacalności danego przedsiębiorstwa oraz często jest konieczny do ubiegania się o dotacje na założenie przedsiębiorstwa.
 • Zawartość biznesplanu powinna obejmować m.in. charakterystykę firmy, analizę SWOT oraz informacje o podejmowanej inwestycji i planowanej działalności.
 • Adresatami biznesplanu są najczęściej organizacje zewnętrzne udzielające dofinansowań dla firm, a jego sporządzenie jest konieczne w przypadku chęci skorzystania z takiej pomocy finansowej.
 • Obszerne informacje o przedsięwzięciu przedstawione w biznesplanie umożliwiają lepsze określenie ryzyka, wad i zalet oraz korzyści danej inwestycji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są podstawowe elementy biznesplanu?

Podstawowe elementy biznesplanu to: spis treści, streszczenie, historia przedsiębiorstwa, charakterystyka przedsiębiorstwa, charakterystyka oferty, analiza konkurencji przedsiębiorstwa oraz zagadnienia dotyczące marketingu i sprzedaży. Niemniej istotne są również takie aspekty, jak plany oraz harmonogram działań.

Jak napisać najlepszy biznesplan, który zagwarantuje sukces?

Pomysł na napisanie tego rodzaju dokumentu zależy od wymogów obu stron, zarówno działalności i specjalizacji Twojej firmy czy przedsiębiorstwa, jak i charakteru organizacji, udzielającej wsparcia finansowego dla rozwijających się firm. Przykładowe schematy biznesplanów, uwzględniających różne rodzaje przedsiębiorstw, znajdziesz w Internecie.

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowań dla firm?

Dofinansowania dla firm cieszą się dużą popularnością szczególnie w przypadku początkujących przedsiębiorców. Pozwalają one na dobry start oraz rozwinięcie skrzydeł, dzięki czemu firma zyskuje o wiele szersze perspektywy, co w konsekwencji prowadzi do generowania wyższych przychodów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Teresa Nazimek

Teresa Nazimek

Nie jestem jeszcze przedsiębiorcą, ale czytając ten artykuł, widzę jak ważne jest posiadanie biznesplanu. Dzięki niemu mogę lepiej zrozumieć, co jest potrzebne do założenia firmy i jakie są kluczowe kwestie, na które muszę zwrócić uwagę.
Robert

Robert

Biznesplan to kluczowy dokument dla każdego przedsiębiorcy, który chce osiągnąć sukces na rynku. W dokumencie tym zawarte są wszystkie informacje dotyczące naszej firmy i jej działalności, co ułatwia nam podejmowanie właściwych decyzji i zaplanowanie strategii.
Sandra

Sandra

Jako właściciel firmy uważam, że artykuł jest bardzo trafny. Biznesplan jest niezbędny dla każdego, kto chce odnieść sukces w biznesie. Jest to dokument, który pozwala na lepsze określenie zagrożeń i ryzyka, a także na oszacowanie korzyści danej inwestycji.
internauta ER

internauta ER

Bardzo cenna wiedza dla każdego, kto chce założyć własną firmę! Ten artykuł dokładnie omawia, jak powinien wyglądać biznesplan, aby przyciągnąć do swojego projektu inwestorów. Polecam wszystkim, którzy chcą zacząć swoją przygodę z biznesem.
Aleksandra Szpak

Aleksandra Szpak

Bardzo wartościowy artykuł dla osób, które chcą założyć własną firmę. Dzięki niemu dowiedziałem się, dlaczego biznesplan jest tak ważny i jakie kroki należy podjąć, aby go prawidłowo sporządzić. Szczerze polecam!
Holik

Holik

Właśnie zaczynam swoją przygodę z własną firmą i ten artykuł był dla mnie niezwykle pomocny! Dzięki niemu wiem, jak ma wyglądać struktura biznesplanu oraz jakie informacje muszę w nim zawrzeć. Cieszę się, że przeczytałem ten artykuł!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka