Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie?

Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie?
Założenie działalności gospodarczej to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób przedsiębiorczych, lecz także tych, które chcą się uniezależnić. Przed wyborem branży czy nazwy przedsiębiorstwa, warto sprawdzić, jakie kroki należy wykonać, by zrealizować marzenia o własnym, rentowym biznesie.

By rozpocząć przygodę z przedsiębiorczością, nie trzeba wiele. Współcześnie zakładanie firmy nie trwa wiele, osoba zainteresowana w ciągu jednego dnia może założyć firmę i rozpocząć produkcję czy świadczenie usług. Ponieważ jednak założenie firmy jeszcze nie świadczy o powodzeniu prowadzenia działalności, każdy zainteresowany powinien wykonać kilka kroków, które pozwolą mu na lepsze odnalezienie się na konkurencyjnym rynku.


Pomysł to zupełna podstawa

Osoby przedsiębiorcze nie powinny mieć problemu z pomysłem na biznes. Zdarza się jednak, że jest ich kilka lub… nie ma wcale. Od pomysłu należy jednak zacząć, bo to kluczowy element tego, by przyszłemu przedsiębiorcy udało się prowadzenie biznesu. Ci, którzy nie mają innowacyjnego pomysłu, powinni – w pierwszej kolejności – pomyśleć o branży, w jakiej chcą działać. Takie rozwiązanie pozwala na zawężenie pola działania i wskazanie, jakich usług na rynku brakuje.


Biznesplan, czyli krok po kroku do celu

Zdecydowana większość przedsiębiorców przypomina sobie o biznesplanie wówczas, gdy konieczne jest dołączenie go jako załącznika do wniosku kredytowego. To duży błąd, bo dobrze przygotowany biznesplan pozwala na określenie kosztów i maksymalnych przychodów przez kilka pierwszych miesięcy. Eksperci wskazują, że przygotowanie biznesplanu pozwala również na określenie źródeł finansowania, z których będzie mógł skorzystać przedsiębiorca.

Jeżeli przedsiębiorca zamierza zatrudnić pracownika, to również w biznesplanie może określić, jakie koszty będzie musiał ponieść. Dzięki wypunktowaniu wszystkich kosztów i oczekiwanych przychodów, może sprawdzić, czy prowadzenie firmy będzie opłacalne.


Zezwolenia. Czy będą ci potrzebne?

Zdarza się, że by prowadzić firmę, przedsiębiorca musi wystąpić do urzędów po stosowne zezwolenia. Jako przykład można wskazać konieczność zdobycia koncesji na sprzedaż alkoholu. Zdecydowana większość przedsiębiorców nie jest pewna, czy będzie musiała posiadać dodatkowe zezwolenia. By nie okazało się, że firma nie przestrzega przepisów, przedsiębiorca powinien odpowiednio wcześnie zorientować się, jakie zezwolenia będą mu potrzebne.


By firma zaistniała w świadomości konsumentów

Założenie firmy nie oznacza, że stanie się o niej głośno. O reklamę musi zadbać właściciel firmy i na tym polu ma wiele możliwości. W zależności od posiadanych środków finansowych, może zdecydować się na współpracę z profesjonalną agencją reklamową, może również postawić wyłącznie na stworzenie strony internetowej. Każde rozwiązanie jest dobre, warto jednak by było dostosowane do oczekiwań zainteresowanego i jego możliwości finansowych.


Dobra księgowa jest bezcenna

Jeszcze przed założeniem firmy dobrze też zorientować się, jakie biura rachunkowe działają w najbliższej okolicy i czy będą one w stanie poprowadzić księgowość firmy. Zdecydowana większość przedsiębiorców ma niewystarczającą wiedzę, by móc rozliczać się np. z urzędem skarbowym. Powierzenie tych zadań zewnętrznej firmie jest najlepszym rozwiązanie, bo pozwala na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Oceń ten wpis
Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bartek
2019-12-11, 10:37
Warto chyba pomyśleć jak pozyskać taką maszynę, np. wynająć czy zrealizować pracę na niej by zrobić jakby sprawdzenie opłacalności takiej działalności.
Żana
2019-08-24, 19:37
Ja mam pomysł, dotyczy produkcji pewnych artykułów i właśnie, jak zacząć? Kupić materiały i "zdobić" gotowe produkty przed rozpoczęciem działalności, żeby na start już były? Zrobić 10, 20, 100sztuk? Czy zakupienie maszyny przed rozpoczeciem działalności można podciągnąć później pod koszta? Nie mam miejsca, nie mam sprzętu ale mam pomysł no i co dalej?
dor. firm
2019-05-25, 14:40
Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie? Powiem krótko- dobrze pomyśl, o jakim profilu ma być Twoja firma, co masz zamiar tworzyć i czy wybrana przez Ciebie firma, może mieć zysk. Jak firm jest dużo co masz chęć utworzyć, lepiej takiej nie twórz. Trudno nowego przebić się przez konkurencje.
foka
2019-05-03, 13:52
Tak pomysł to podstawa oraz zaplanowanie różnych scenariuszy dotyczących startu i zarabiania oraz wszystkich kosztów jakie się pojawią oraz biznesplan. To jest istotne.
Ewelina Zimińska
2019-04-19, 08:33
Najważniejszy przy zakładaniu firmy jest pomysł oraz biznesplan. Samo założenie firmy to chwila jednak od tego momentu trzeba działać i koszty zaczną narastać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.