Działalność gospodarcza

Postępowanie układowe - czym jest i jakie daje szanse upadającej firmie?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Postępowanie układowe - czym jest i jakie daje szanse upadającej firmie?
Każde przedsiębiorstwo powstaje w jednym, fundamentalnym celu - by rozwijając się i generować zyski. Jeśli jednak sytuacja na rynku, kryzys gospodarczy, czy nieprzemyślane rozporządzanie mieniem powoduje coraz większy problem z regulowaniem zobowiązań, nad firmą zachodzi widmo upadłości. Jednym z rozwiązań takiego kryzysu jest przeprowadzenie postępowania układowego. Czym dokładnie jest postępowanie układowe, ile ono trwa i w jaki sposób je wszcząć?

Zobacz także artykuł: Kiedy można liczyć na pomoc prawnika?

Czym jest postępowanie układowe i na czym polega?

Postępowanie układowe to jeden z najczęściej wybieranych wariantów postępowań naprawczo-oddłużeniowych, których celem jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, czyli w najprostszych słowach - wyjście na prostą. Postępowanie układowe to jeden z bardziej rozbudowanych procesów, którego celem jest wypracowanie pewnego rodzaju układu pomiędzy spółką, będącą dłużnikiem a jej wierzycielami.

Postępowanie układowe to proces wysoce sformalizowany, który może zostać wszczęte, jeśli suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednym z najważniejszych elementów procedury postępowania układowego jest sporządzenie spisu wszystkich wierzytelności. 

Video

Jakie skutki niesie za sobą wszczęcie postępowania układowego?

Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest fakt, iż otwarcie postępowania układowego nie wiąże się bezpośrednio z utratą całego majątku oraz zdolności do czynności prawnych. Wprawdzie możliwość rozporządzania tym majątkiem jest relatywnie ograniczona, a każda decyzja musi zostać zatwierdzona przez nadzorcę sądowego, to jednak przedsiębiorstwo ma wciąż dużą swobodę w realizowaniu swoich podstawowych aktywności gospodarczych.

Po rozpoczęciu postępowania układowego przedsiębiorca ma obowiązek spłaty wszelkich długów, które nie są objęte postępowaniem, a w przeciwnym przypadku nie ma żadnych przeszkód ku temu, by prowadzić egzekucję takich zobowiązań czy wszczynać przeciwko dłużnikowi nowych spraw sądowych. Co w takim razie z długami objętymi postępowaniem układowym? Te zobowiązania nie będzie realizowana na czas realizacji postępowania, a egzekucja takich długów nie może być kontynuowana. 

Ile trwa postępowanie układowe?

Jaki jest czas trwania postępowania układowego? Ze względu na złożoność tego procesu, ale także rosnącą popularność takiego rozwiązania, które dla wielu firm stanowi jedyny ratunek przed upadłością, postępowanie układowe może trwać nawet ponad rok. Tak naprawdę nie da się w jednoznaczny sposób stwierdzić, ile postępowanie układowe będzie trwać. Jest to uzależnione między innymi od tego, jak skomplikowana sytuacja zadłużeniowa występuje w danym przedsiębiorstwie, jak wygląda aktualna przepustowość sądu odpowiedzialnego za procedowanie postępowania układowego, a także jak będzie wyglądało przeprowadzenie potencjalnych procedur odwoławczych. A zatem wiele czynników wpływa na to, jak długo tego typu postępowanie restrukturyzacyjne będzie w mocy.

Nieco inaczej wygląda czas trwania przyspieszonego postępowania układowego. W ramach tego wariantu dłużnik składa wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego do sądu, a sąd ma obowiązek rozpatrzenia go w ciągu jednego tygodnia. Z praktyki wynika, że przyspieszone postępowanie układowe może trwać nie więcej niż 9 miesięcy. 

Video

Jak wszcząć postępowanie układowe?

W jaki sposób firma, która powoli traci grunt pod nogami, może wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne w formie postępowania układowego? Pierwszym krokiem jest złożenie takiego wniosku w sądzie. Wniosek o otwarcie postępowania układowego musi spełniać wszelkie formalne normy. To sąd decyduje o tym, czy wniosek zostanie przyjęty, a postępowanie zostanie rozpoczęte. Bardzo istotnym warunkiem zatwierdzenia takiego wniosku jest uprawdopodobnienie, że firma zainteresowana będzie w stanie regulować wszelkie wydatki związane z obsługą zobowiązań powstałych w trakcie postępowania oraz tych, które wynikają bezpośrednio z prowadzenia sprawy. 

Wniosek o wszczęcie postępowania układowego powinien zawierać także plan restrukturyzacyjny oraz kompletny spis wierzytelności. Gdy formalna strona wniosku zostanie zachowana, a sąd przychylił się do decyzji o otwarciu postępowania, rozpoczyna się faktyczny proces. W ramach tego sąd zwołuje zgromadzenie wierzycieli, a także koordynowania wszelkich postępowań restrukturyzacyjnych. 

Postępowanie układowe, a upadłość

Postępowanie układowe stanowi doskonałą alternatywę w stosunku do ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę. Chociaż sam wniosek upadłościowy również przynosi pewną ulgę dla przedsiębiorcy, który przez lata nie mógł poświęcić się w całości rozwojowi spółki, między innymi ze względu na wierzycieli, to postępowanie układowe może uchronić firmę przed całkowitym zaprzestaniem działalności. 

Postępowania układowe mają na celu ochronę firmy przed popadnięciem w całkowitą niewypłacalność. Praktyka zna wiele przypadków, w których trudna decyzja o wszczęciu postępowania układowego uratowała przedsiębiorstwo. Niektóre długi mogą zostać umorzone, reszta może być odroczona. W każdym razie restrukturyzacja to proces uzgadniania pewnych działań z wierzycielami, a nie uciekanie od nich. Prawdą jest oczywiście, żę w przypadku, gdy restrukturyzacja nie spełni oczekiwań, to właśnie upadłość będzie stanowiła ostateczny krok ku zakończeniu działalności spółki, która wciąż ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań. 

Podsumowanie:
  • Postępowanie układowe to jedno z najczęściej wybieranych wariantów postępowań naprawczo-odłużeniowych, które ma na celu poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
  • W procesie postępowania układowego sporządza się spis wszystkich wierzytelności, a przedsiębiorca ma obowiązek spłaty długów, które nie są objęte postępowaniem.
  • Postępowanie układowe może trwać nawet ponad rok i jest uzależnione od skomplikowania sytuacji zadłużeniowej, przepustowości sądu i procedur odwoławczych.
  • Postępowanie układowe stanowi alternatywę do ogłoszenia upadłości, chroniąc przedsiębiorstwo przed całkowitą niewypłacalnością i umożliwiając uzgadnianie działań z wierzycielami.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest postępowanie układowe?

Postępowanie układowe to jedna z form postępowania restrukturyzacyjnego, w ramach którego firma stara się polepszyć swoją sytuację finansową i wyjść z długów, między innymi poprzez realizację prawu naprawczego i nawiązanie współpracy z dotychczasowymi wierzycielami.

Czym jest upadłość?

Upadłość stanowi ostateczny krok ku zakończeniu działalności spółki, która wciąż ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Zbigniew M

Zbigniew M

Postępowanie układowe to bardzo skomplikowany proces, ale widzę w nim szansę dla mojej firmy. Dzięki temu podejściu może uda się ratować firmę zamiast ją zamykać.
ohman

ohman

Czy to oznacza, że jeśli firma, w której pracuję, zaczyna mieć problemy finansowe, to może złożyć wniosek o postępowanie układowe i dalej normalnie funkcjonować?
old

old

Nigdy nie myślałam o tym, co się dzieje z firmami, które zaciągnęły zbyt duże długi. Dobrze wiedzieć, że istnieją takie rozwiązania jak postępowanie układowe.
Coder

Coder

Ciekawe, że postępowanie układowe może trwać ponad rok. To długi czas, ale jeśli pomaga ratować firmę, to na pewno warto go przejść.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.