Zarobki

Upadłość konsumencka - czym jest i kto może się o nią ubiegać?

24 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Upadłość konsumencka - czym jest i kto może się o nią ubiegać?
Instytucję upadłości konsumenckiej można traktować jako bardzo pożyteczną. Pomaga nam czasami dojść ze sprawami finansowymi do ładu. Prawna możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej dotyczy każdej osoby fizycznej, więc warto wiedzieć o niej jeśli nie wszystko, to przynajmniej wystarczająco wiele.

Czym jest upadłość konsumencka?

Dookreślenie “konsumencka” przy terminie prawnym “upadłość” oznacza, że ten stan dotyczy osób nie będących przedsiębiorcami, nie prowadzących firmy, działalności gospodarczej. W stanie upadłości konsumenckiej finansowe zobowiązania osoby fizycznej są umniejszane lub całkowicie umarzane. Do sytuacji tej dochodzi, gdy podmiot, którego upadłość konsumencka dotyczy, nie z własnej winy stał się niewypłacalny i nie może pokryć swoich zobowiązań finansowych. Upadłość konsumencką możemy także traktować nie jako stan, ale jako proces oddłużania. Prowadzone są bowiem postępowania sądowe, które krok za krokiem zmierzają do celu.

W praktyce upadłość konsumencka sprowadza się do procedur przeprowadzanych przez sądy. W takim postępowaniu jednocześnie następuje oddłużenie i działanie na rzecz wierzycieli. Dłużnikowi zostaje odjęta część długu, a wierzyciele otrzymują tyle, ile tylko możliwe.

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

A więc upadłość konsumencka dotyczy właśnie osób fizycznych, konsumentów (jednak nie mogą oni uczestniczyć w spółkach). Analogiczną procedurą dla wspólników i przedsiębiorców jest ogłoszenie upadłości objętej regułami bardziej ogólnymi. Upadłość konsumencką ogłasza dłużnik. Jest jeszcze jedna możliwość. To sąd może rozpocząć postępowanie o upadłość konsumencką. Dzieje się tak, gdy stwierdzono niemożliwość wywiązania się ze zobowiązań finansowych i nie zauważono przesłanek dla zmiany tej sytuacji. Warunki są więc następujące: należy być osobą fizyczną, której zdolność do obsługi długu została trwale utracona.

Video

Szukasz pracy?

(dś) Praca na produkcji 4900 na rękę + bon 630 zł!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Sosnowiec
  • 6 011-6 641 zł / mc
Dodana

(dś) Praca na produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Mikołów
  • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Jak ubiegać się o upadłość konsumencką?

Wszczęcie postępowania o upadłość konsumencką rozpoczyna nasz wniosek kierowany do sądu rejonowego, który jest właściwym organem do jej stwierdzenia. Po zapoznaniu się z kilkoma dokumentami prawnymi prawdopodobnie samodzielnie będziemy w stanie ubiegać się o upadłość konsumencką, ale często postępowanie to zleca się kancelariom prawnym, które potrafią przeprowadzić przez cały proces znacznie szybciej i skuteczniej. Warto należycie przygotować dokumenty już na samym początku, ponieważ sąd nie dopuści nas do jawnego postępowania, więc jedynie dostarczone dokumenty będą świadczyć o naszych racjach.

Ile trwa procedura zgłoszenia, a ile trwa maksymalny okres upadłości konsumenckiej?

Ile trwa upadłość konsumencka? Pytanie o terminy jest ważne dla każdego, kto załatwia sprawy w sądach. Otóż nie ma z góry wyznaczonych terminów dla całego przebiegu sprawy. Jednak nie jest to także całkowita “wolna amerykanka”. Nasz wniosek zwykle zostanie rozpatrzony mniej więcej w czasie około 3 miesięcy (to dane statystyczne). Działania syndyka także nie mają definitywnie wyznaczonych terminów. Można jednak powiedzieć, że trwanie upadłości konsumenckiej bez majątku (tzn. wtedy, gdy konsument nie ma majątku, którym zarządzałby syndyk) jest krótkie. O wiele więcej czasu trwa upadłość konsumencka z majątkiem, gdyż wtedy wycena, zgromadzenie, sprzedaż majątku stanowią dość duże wyzwanie logistyczne. Upadłość konsumencką bez majątku można szacować na okres około pół roku. Prawo wyznacza okres 3 lat na przeprowadzenie planu spłaty, ale jeśli sąd stwierdzi, że niewypłacalność jest zawiniona, wtedy czas wydłuża się ustawowo do 7 lat.

Video

Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Skutki upadłości konsumenckiej rozpoczynają się wraz z prawomocną decyzją sądu. Zostaje wyznaczony syndyk. Przyjmowane są także deklaracje wierzycieli.

Majątek osoby w stanie upadłości konsumenckiej zostaje odtąd zarządzany przez syndyka, który zbywa masę upadłościową, aby zadośćuczynić wierzycielom. Syndyk wyznacza także uzgodniony plan pokrycia zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Także syndyk, po zapoznaniu się ze sprawą, może umorzyć wszelkie zobowiązania osoby upadłej konsumencko. Dalej ustalenia syndyka są zatwierdzane bądź odrzucane przez sąd. Jeśli sąd zatwierdzi zaplanowaną spłatę, wtedy dłużnik regularnie będzie płacił na rzecz wierzycieli. Na osobę w stanie upadłości konsumenckiej zostanie nałożony także obowiązek cyklicznej sprawozdawczości o sytuacji, która może wpłynąć na zmianę postępowania wobec tej osoby i jej wierzycieli. Ostateczny skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej to całkowite umorzenie długów lub wypełnienie planu spłaty długów.

W ten sposób rozwiązuje się pewna sytuacja. Uwalniamy się od długów i rozpoczynamy nowe życie.

Upadłość konsumencka 2022

W roku 2022, wraz z wprowadzeniem tzw. “Polskiego Ładu”, przeżyliśmy prawdziwą rewolucję we wszystkich sprawach, które dotyczą pieniędzy. Jednakże to zamieszanie jakby ominęło instytucję upadłości konsumenckiej. Obecnie obowiązuje wersja ustawy z 2020 roku, która znacznie ułatwiła ubieganie się o upadłość konsumencką.

Podsumowanie:
  • Upadłość konsumencka to procedura przeprowadzana przez sądy mająca na celu oddłużenie dłużnika i działanie na rzecz wierzycieli.
  • Procedura ta dotyczy osób fizycznych, których zdolność do obsługi długu została trwale utracona.
  • W celu ubiegania się o upadłość konsumencką należy złożyć wniosek do sądu rejonowego, który po rozpatrzeniu dokumentów wyda decyzję.
  • Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej to zarządzanie majątkiem przez syndyka, plan pokrycia zobowiązań finansowych wobec wierzycieli oraz obowiązek cyklicznej sprawozdawczości.

Najczęściej zadawane pytania

Co daje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka pozwala osobie fizycznej oddłużyć się. Idea upadłości konsumenckiej w prawie zakłada rozwiązanie problemów natury finansowej między dłużnikiem i jego wierzycielami. Stosuje się do tego procedury sądowe. Każdy, kto nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie uczestniczy w spółkach, może ogłosić upadłość konsumencką.

Co zmieniło się w sprawie upadłości konsumenckiej w 2022?

Wbrew pozorom upadłość konsumencka w roku 2022, który przyniósł tak wiele zmian ekonomicznych, administracyjnych i prawnych, pozostała stanem właściwie niezmienionym. W roku 2022 do postępowań o upadłość konsumencką nadal stosujemy ustawę z 2009 ze wszystkimi nowelizacjami, włącznie z ustawą o zmianie ustawy z roku 2020, który to dokument jest istotny o tyle, iż znacznie liberalizuje warunki ubiegania się o upadłość konsumencką.

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Dla wnioskującego o upadłość konsumencką najważniejszą konsekwencją tej decyzji będzie umorzenie długu. Wierzyciele również na prawie o upadłości konsumenckiej korzystają - to skutek dla nich. Społeczną konsekwencją istnienia instytucji upadłości konsumenckiej jest stworzenie dobrego sposobu na rozwiązywanie konfliktowych relacji między dłużnikiem i wierzycielem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

albin

albin

Jako pracodawca nie chciałbym, aby nasi pracownicy musieli ogłaszać upadłość konsumencką. Trudno jest utrzymać się na rynku usługowym i zdarzają się okresy z mniejszymi zyskami, jednak staramy się zapewniać naszym pracownikom stabilność zatrudnienia.
bankowiec

bankowiec

Nie ukrywam, że boję się o swoją przyszłość finansową. Jeśli nie znajdę pracy w ciągu kilku miesięcy, będę musiał się zastanowić nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tego kroku.
Ania

Ania

Upadłość konsumencka to dla mnie ostatnia deska ratunku. Jednak dzięki temu rozwiązaniu można się uwolnić od długów i zacząć od nowa. Warto jednak pamiętać, że to nie rozwiązuje problemu braku dochodów.
Domino

Domino

Według mnie upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie poradzić sobie z długami. Dzięki temu można otrzymać drugą szansę i zacząć życie bez ciężaru długów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.