!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Rowerem do pracy - na Twoje konto wpłynie więcej

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 29 głosów

29 głosów

6 komentarzy

Rowerem do pracy - na Twoje konto wpłynie więcej
Jazda rowerem jest coraz popularniejsza. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się nie tylko liczne kampanie promujące aktywny tryb życia, ale również fakt, że w naszym kraju powstaje coraz więcej ścieżek z myślą właśnie o rowerzystach. Coraz więcej pracodawców oferuje też dodatkowe bonusy za dojazd do pracy rowerem.

Spis treści

Nie od dziś wiadomo, że korzystanie przez społeczeństwo z prywatnych samochodów to szereg kosztów. Gospodarka każdego kraju zyskuje wówczas, im więcej osób przesiada się na rower lub korzysta ze środków masowego transportu. Dzięki temu na ulicach są mniejsze korki, możliwe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powietrze jest czystsze, zaś hałas redukowany. Co więcej, włodarze miast nie muszą zastanawiać się, w jaki sposób zapewnią mieszkańcom bezpłatne parkingi w centrum. Z tego też względu ? i z uwagi na fakt, że firma chce być proekologiczna ? coraz więcej przedsiębiorstw działających na rynku oferuje swoim pracownikom dodatkowe korzyści, jeżeli zdecydują się oni dojeżdżać do pracy właśnie na rowerach.

Zdrowszy pracownik to lepszy pracownik

Z punktu widzenia pracodawcy korzyści z faktu, że pracownik do pracy przyjeżdża rowerem jest wiele. Przede wszystkim ma on znacznie lepszą kondycję i jest zdrowszy. Oznacza to, że będzie rzadziej chorował i jednocześnie rzadziej korzystał ze zwolnień lekarskich. Ruch i przebywanie na świeżym powietrzu przekłada się także na kreatywność. Jest to zwłaszcza ważne, jeżeli od jego pomysłowości zależą wyniki firmy. Z tego właśnie względu coraz więcej przedsiębiorstw przewiduje bonusy dla tych osób, które zdecydują się na przyjeżdżanie do pracy na rowerze. Korzyści to przede wszystkim finansowe wsparcie pracowników ? rowerzyści otrzymują dodatkowe, obok wynagrodzenia czy premii, pieniądze. Niektóre firmy, zamiast dopłacać, wolą pracownika wyposażyć ? właśnie w rower, który staje się jego własnością. Warunek jest tylko jeden ? należy z niego codziennie korzystać.

Dodatkowe wsparcie

Bonusy w postaci dodatkowych środków finansowych lub zakup sprzętu rowerowego, z którego pracownik może korzystać, to najczęściej przyznawane świadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że to dodatek, zaś jego udzielenie nie jest konieczne. Pracodawcy, którzy zdecydują się na taki krok muszą pamiętać, że takie świadczenia są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wydatek się jednak opłaca ? nie tylko pracownicy są bardziej przywiązani do pracy, ale również firma zyskuje wizerunkowo. Dzieje się tak dlatego, że jest ona postrzegana przez kontrahentów jako taka, która dba nie tylko o osoby zatrudnione, ale także o środowisko naturalne. Z całą pewnością można powiedzieć, że plusów takiego rozwiązania jest znacznie więcej niż minusów.

W Polsce również

Na Zachodzie dofinansowanie dojazdów do pracy na rowerze jest bardzo popularne. I w naszym kraju coraz więcej właścicieli firm decyduje się na taki krok. Korzyści z całą pewnością jest dużo zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Z punktu widzenia przedsiębiorstw, takie dofinansowanie może być alternatywą dla bonów podarunkowych czy innych świadczeń, z których dotychczas korzystali pracownicy. Trzeba przy tym dodać, że może to być też tańsze rozwiązanie ? zwłaszcza, jeżeli pod uwagę weźmie się fakt, że pracownicy rzadziej przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Również dla pracowników przygoda z rowerem może okazać się dodatnim bilansem. Poza hartowaniem ciała, mogą oni zauważyć inne plusy. Te odnoszą się przede wszystkim do poruszania się po centrum miasta w godzinach szczytu. Gdy mowa o rowerze, nie ma większego problemu z dojechaniem w każdy punkt miasta. Co więcej, parkingi są zawsze darmowe i dobrze zlokalizowane. 

To może Cię również zainteresować

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Podziel się

6 komentarzy

Darek Bydgoszcz

Darek Bydgoszcz

Tak polecam wszystkim sam jestem w wieku 43 lat od ok.3 lat na codzień poruszamy się na rowerach do pracy i prawdę mówiąc weszło nam w krew jak roweroholizm .Jesteśmy uzależnieni od roweru,cały rok wiosna lato jesień i zima .Bydgoszczanie osiedla Okole polecamy wszystkim
Marem Sara

Marem Sara

Od poniedziałku do piątku jeżdżę do pracy rowerem.
Martyna

Martyna

Jeżeli taka możliwość istnieje to warto, wtedy człowiek już codziennie ma ćwiczenia z głowy.
Bail76

Bail76

Ciekawy eko artykuł :) Samo jeżdżenie rowerem do pracy jest już korzystne dla wszystkich mogących tak jechać. Potrzebne tylko są w miastach ścieżki rowerowe.
Jerzy

Jerzy

Dojazd rowerem do pracy i z pracy to czysty zysk i nie tylko finansowy.
Staszek

Staszek

To bardzo dobra jest inicjatywa by rowerem jeździć do pracy, wtedy przyjemne z pożytecznym się łączy i dba o ekologię i swoje zdrowie. To bardzo dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.