Dla kogo preferencyjny ZUS?

Dla kogo preferencyjny ZUS?
Bezrobocie i wyraźny brak pomocy choćby ze strony urzędów pracy jest przyczyną, dla której część osób zamiast aktywnie poszukiwać pracy, decyduje się na otworzenie własnej działalności. Kto może liczyć na opłacanie składek ZUS na preferencyjnych warunkach?

Wspieranie przez państwo przedsiębiorczości wyraża się na wielu płaszczyznach, zaś jedną z nich jest możliwość opłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach. Niestety, nie każdy otwierający firmę będzie mógł skorzystać z tej możliwości, gdyż jest ona dedykowana do określonej grupy przedsiębiorców. Niższa wysokość daniny jest w tym wypadku całkiem sporą pomocą dla osób, które dopiero startują z biznesem. Jeżeli myślisz o otwarciu własnej firmy, to powinieneś dokładnie zapoznać się z tymi kryteriami. Dzięki temu dowiesz się, czy będziesz mógł opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach.

 

Pod pewnymi warunkami

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 18a Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, mogą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej kwoty. Warto jednak pamiętać, że mowa tu o kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie ze wskazaną ustawą z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia tej działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Pozostałe osoby, których nie dotyczą dwa wymienione wyżej punkty, mogą skorzystać z opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach.

 

Faktyczne prowadzenie działalności

Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z ulgi, ważne jest, że przez podjęcie działalności gospodarczej ustawodawca rozumie jej faktyczne wykonywanie. Inaczej mówiąc, wcale nie musi się ono zbiegać z datą, która wskazana została we wpisie w ewidencji działalności gospodarczej. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 13 września 2012 roku (sygn. akt III Aua 332/12), który stwierdził, że: ?Istnienie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej nie przesądza o faktycznym prowadzeniu tej działalności. Zarówno wpis, jak i jego wykreślenie nie mają znaczenia dla prawnego bytu przedsiębiorcy, gdyż jego istnienie zależy od prowadzenia działalności gospodarczej?. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który podkreślił, że tylko osoby faktycznie wykonujące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Ile trzeba zapłacić?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i mogą opłacać składki na preferencyjnych warunkach, mają obowiązek płacenia składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności nie od pierwszego dnia miesiąca, ale drugiego czy kolejnego, ustalić muszą właściwą kwotę (na przykład osoba prowadząca działalność od dnia 3 danego miesiąca będzie musiała wykonać takie obliczenie: 504 zł : 30 dni x 27 dni). Warto przy tym pamiętać, że w ustawie mowa jest o pełnych 24 miesiącach. Oznacza to, że zaczynając działalność od 2 dnia miesiąca, faktycznie przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenie nie przez 24, ale przez 25 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy miesiąc jest w takim wypadku okresem niepełnym. 

Oceń ten wpis
Dla kogo preferencyjny ZUS?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Nikola
2019-12-06, 10:05
Teraz z tym ZUSem się pozmieniało znowu i niby są ułatwienia dla wszystkich co chcą pierwszy raz działalność gospodarczą założyć. To oczywiście spoko ale i tak za dużo w naszym kraju.
Pawlik
2019-05-26, 21:46
Dla kogo preferencyjny ZUS? Na pewno dla osób, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.
Bona
2019-05-07, 13:52
Każdy chyba kto rozpoczyna po raz pierwszy działalność może liczyć na preferencyjny zus? To wtedy owszem dobra rzecz, że jakby trzy razy mniejsze skłądki są, no ale tylko to 2 lata i end?
Aleksander
2019-04-09, 14:23
Ja dostałem w 2017 roku dotację z urzędu i była to moja pierwwsza praca dla siebie i teraz jeszcze obowiązuje mnie niższy zus jaki sobie płacę. Potem będę się zastanawiał.
adamek
2015-05-07, 10:16
No i dla mnie w 2015 niestety nie ma szans. Zgodnie z tym co napisali (http://poradnik.wfirma.pl/-preferencyjne-stawki-zus-kto-nie-moze-z-nich-skorzystac) nowa działalność w moim przypadku została wykluczona z preferencyjnego zusu więc zaczynam żałować że się zgodziłem na propozycje byłego pracodawcy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.