Koronawirus i praca - co mówi specustawa?

Koronawirus i praca - co mówi specustawa?
Rozprzestrzeniający się na całym świecie COVID-19 jest zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i globalnej gospodarki. Przedsiębiorcy już odnotowują wiele strat z nakazami odwołania imprez masowych i zamykania placówek publicznych. Zaczyna to wywoływać prawdziwy kryzys, który firmy w kiepskiej sytuacji doprowadzić może do bankructwa. Rządz próbuje zmniejszyć negatywne skutki systuacji, wprowadzając specustawę dotyczącą koronawirusa. Wyjaśniamy, na czym polega i w jaki sposób ma pomóc!

Sytuacja epidemiologiczna związana z SARS-CoV2 zmienia się z dnia na dzień. Odkrycie pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce wymusiło na Rządzie wprowadzenie konkretnych działań. Mimo zaostrzeń przepisów w wielu branżach nadal istnieje wysokie ryzyko zarażanie się pracowników i rozpowszechniania choroby (przeczytaj o Zawodach szczególnie narażonych na koronawirusa w osobnym artykule).

W związku z zaleceniami odnośnie konieczności ograniczania kontaktów z innymi ludźmi oraz ogólnie niekorzystną światową sytuacją gospodarczą przedsiębiorcy mogą wkrótce borykać się z poważnymi konsekwencjami pandemii. Dowiedz się, co stara się zrobić Rząd i jak poważne jest zagrożenie koronawirusem w Polsce!

Koronawirus w Polsce

Na ten moment (13.03.2020) koronawirusa wykryto u ponad 50 osób w Polsce. Odnotowano także pierwszy zgon związany z zachorowaniem na COVID-19. Ponad 1200 osób przebywa w kwarantannie domowej. Z dnia na dzień przybywa informacji odnośnie kolejnych przypadków. Jak widać sytuacja jest poważna i nie można jej bagatelizować.

Tysiące ludzi (szczególnie dzieci i młodzież) może nieświadomie zarażać, ponieważ zwykle przechodzą chorobę bezobjawowo. Tymczasem COVID-19 dla osób starszych, przewlekle chorych lub o osłabionej odporności może być poważnym zagrożeniem. Z tego względu Rząd wprowadził szereg działań profilaktycznych. W całej Polsce odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, uczelnie, baseny, kina, teatry oraz inne placówki gromadzące większe grupy ludzi.

Koronawirus a praca – zalecenia

Zgodnie z zaleceniami WHO, GISu oraz innych instytucji, najważniejsza jest teraz profilaktyka. Jak jednak wyglądają w praktyce koronawirus a obowiązki pracodawcy? Według zapisów Prawa Pracy należy dbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Z tego względu muszą być oni m.in. wyedukowani w kwestii zagrożenia, powinni mieć dostęp do miejsc, w których mogą umyć/odkazić ręce oraz w miarę możliwości elastyczne godziny pracy. 

Zaleca się również, gdzie tylko to możliwe, wyrażanie zgody na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca może też za porozumieniem wysłać pracownika na urlop płatny lub bezpłatny, a wówczas ten będzie zwolniony z wykonywania obowiązków. Inaczej to wygląda w sytuacji oddelegowania na pracę zdalną w ramach kwarantanny.

Wyniki sondy na temat pracy zdalnej w związku z koronawirusem

Wyniki sondy przeprowadzonej na łamach Bankier.pl w dniach 11-12.03.2020 r. Źródło obrazka: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-Praca-zdalna-Wiekszosc-popiera-Wyniki-sondy-Bankier-pl-7837469.html

W przypadku, gdy pracodawca podejrzewa, że pracownik może być chory, powinien poradzić mu zasięgnięcie pomocy i/lub sam powinien zgłosić przypadek do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pamiętajmy, że w przypadku tak szerokiej epidemii powinniśmy pod uwagę brać nie tylko swój stan zdrowia, ale także możliwość zarażenia innych oraz przeniesienia choroby na osoby słabsze i bardziej narażone na powikłania. Jakie są szczegółowe wskazania dla pracodawców w tych okolicznościach? Przeczytaj nasz materiał na ten temat: Koronawirus a praca - obowiązki pracodawcy.

Specustawa o koronawirusie

Rozwój pandemii przyczynia się do kłopotów przedsiębiorców z rozmaitych branż. Rząd zdecydował się więc na wprowadzenie specustawy, która ma ograniczyć negatywne skutki rozprzestrzeniania się koronawirausa w Polsce i na świecie. W ostatnich dniach Minister Rozwoju przedstawiła projekt tzw. pakietu osłonowego. Jest to zestaw zmian w prawie, które mają zagwarantować wsparcie polskim firmom.

Co może obejmować pakiet osłonowy?

  • ulgi w należnościach i udogodnienia w płatnościach podatków oraz składek ZUS,
  • wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów,
  • ochronę i wsparcie rynku pracy (pomoc dla firm zmuszonych do przestoju).

Jak na razie takie wsparcie jest tylko w planach. Przedsiębiorcy z ubezpieczeniem chorobowym, którzy w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać zadań związanych ze swoją działalnością, otrzymają z ZUSu specjalny zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach. W przypadku konieczności opieki nad chorą osobą bliską (w tym objętą izolacją lub kwarantanną) lub dzieckiem w wieku do lat 8 (niedawno zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły) otrzymają również zasiłek opiekuńczy.

Następne kroki mają być związane m.in. ze zmianami ustaw odnośnie podatku VAT, wsparcia BGK, a także wprowadzania szczególnych rozwiązań mających na celu ochronę miejsc pracy.

Koronawirus w Polsce jest już realnym zagrożeniem. Naszym obowiązkiem jest bezwzględna dbałość o bezpieczeństwo oraz przestrzeganie wymaganych zaleceń profilaktycznych. Pracodawcy i pracownicy, którzy nie mogą zrezygnować z wykonywanych zajęć (lub nie mogą wykonywać ich zdalnie), wkrótce otrzymają dodatkowe wsparcie. Monitoruj na bieżąco oficjalne komunikaty i ufaj jedynie rzetelnym źródłom informacji!

Przeczytaj o możliwościach ochrony pracownika przed zachorowaniem: Urlopy a pandemia koronawirusa

Oceń ten wpis
Koronawirus i praca - co mówi specustawa?
Ocena: 5, liczba głosów: 18

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.