Koronawirus i tarcza antykryzysowa

Koronawirus i praca - co mówi specustawa?

2 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Koronawirus i praca - co mówi specustawa?
Rozprzestrzeniający się na całym świecie COVID-19 jest zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i globalnej gospodarki. Przedsiębiorcy już odnotowują wiele strat z nakazami odwołania imprez masowych i zamykania placówek publicznych. Zaczyna to wywoływać prawdziwy kryzys, który firmy w kiepskiej sytuacji doprowadzić może do bankructwa. Rządz próbuje zmniejszyć negatywne skutki systuacji, wprowadzając specustawę dotyczącą koronawirusa. Wyjaśniamy, na czym polega i w jaki sposób ma pomóc!

Sytuacja epidemiologiczna związana z SARS-CoV2 zmienia się z dnia na dzień. Odkrycie pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce wymusiło na Rządzie wprowadzenie konkretnych działań. Mimo zaostrzeń przepisów w wielu branżach nadal istnieje wysokie ryzyko zarażanie się pracowników i rozpowszechniania choroby (przeczytaj o Zawodach szczególnie narażonych na koronawirusa w osobnym artykule).

W związku z zaleceniami odnośnie konieczności ograniczania kontaktów z innymi ludźmi oraz ogólnie niekorzystną światową sytuacją gospodarczą przedsiębiorcy mogą wkrótce borykać się z poważnymi konsekwencjami pandemii. Dowiedz się, co stara się zrobić Rząd i jak poważne jest zagrożenie koronawirusem w Polsce!

Koronawirus w Polsce

Na ten moment (13.03.2020) koronawirusa wykryto u ponad 50 osób w Polsce. Odnotowano także pierwszy zgon związany z zachorowaniem na COVID-19. Ponad 1200 osób przebywa w kwarantannie domowej. Z dnia na dzień przybywa informacji odnośnie kolejnych przypadków. Jak widać sytuacja jest poważna i nie można jej bagatelizować.

Video

Szukasz pracy?

(Młodszy/a) Księgowy/a

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Specjalista ds. księgowości

Biuro Rachunkowe Saldo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

 • Hażlach
Dodana

Praca dla Pokojowego / Pokojówki w Szwecji

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Szwecja
Dodana

Specjalista Działu Rekrutacji

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

 • Mazowieckie
Dodana

Magazynier - Komisjoner / Order Picker (okolice Berlina)

MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.

 • Niemcy
 • 10 500-13 500 zł / mc
Dodana

Tysiące ludzi (szczególnie dzieci i młodzież) może nieświadomie zarażać, ponieważ zwykle przechodzą chorobę bezobjawowo. Tymczasem COVID-19 dla osób starszych, przewlekle chorych lub o osłabionej odporności może być poważnym zagrożeniem. Z tego względu Rząd wprowadził szereg działań profilaktycznych. W całej Polsce odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, uczelnie, baseny, kina, teatry oraz inne placówki gromadzące większe grupy ludzi.

Koronawirus a praca – zalecenia

Zgodnie z zaleceniami WHO, GISu oraz innych instytucji, najważniejsza jest teraz profilaktyka. Jak jednak wyglądają w praktyce koronawirus a obowiązki pracodawcy? Według zapisów Prawa Pracy należy dbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Z tego względu muszą być oni m.in. wyedukowani w kwestii zagrożenia, powinni mieć dostęp do miejsc, w których mogą umyć/odkazić ręce oraz w miarę możliwości elastyczne godziny pracy. 

Zaleca się również, gdzie tylko to możliwe, wyrażanie zgody na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca może też za porozumieniem wysłać pracownika na urlop płatny lub bezpłatny, a wówczas ten będzie zwolniony z wykonywania obowiązków. Inaczej to wygląda w sytuacji oddelegowania na pracę zdalną w ramach kwarantanny.

Wyniki sondy na temat pracy zdalnej w związku z koronawirusem

Wyniki sondy przeprowadzonej na łamach Bankier.pl w dniach 11-12.03.2020 r. Źródło obrazka: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-Praca-zdalna-Wiekszosc-popiera-Wyniki-sondy-Bankier-pl-7837469.html

W przypadku, gdy pracodawca podejrzewa, że pracownik może być chory, powinien poradzić mu zasięgnięcie pomocy i/lub sam powinien zgłosić przypadek do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pamiętajmy, że w przypadku tak szerokiej epidemii powinniśmy pod uwagę brać nie tylko swój stan zdrowia, ale także możliwość zarażenia innych oraz przeniesienia choroby na osoby słabsze i bardziej narażone na powikłania. Jakie są szczegółowe wskazania dla pracodawców w tych okolicznościach? Przeczytaj nasz materiał na ten temat: Koronawirus a praca - obowiązki pracodawcy.

Specustawa o koronawirusie

Rozwój pandemii przyczynia się do kłopotów przedsiębiorców z rozmaitych branż. Rząd zdecydował się więc na wprowadzenie specustawy, która ma ograniczyć negatywne skutki rozprzestrzeniania się koronawirausa w Polsce i na świecie. W ostatnich dniach Minister Rozwoju przedstawiła projekt tzw. pakietu osłonowego. Jest to zestaw zmian w prawie, które mają zagwarantować wsparcie polskim firmom.

Co może obejmować pakiet osłonowy?

 • ulgi w należnościach i udogodnienia w płatnościach podatków oraz składek ZUS,
 • wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów,
 • ochronę i wsparcie rynku pracy (pomoc dla firm zmuszonych do przestoju).

Jak na razie takie wsparcie jest tylko w planach. Przedsiębiorcy z ubezpieczeniem chorobowym, którzy w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać zadań związanych ze swoją działalnością, otrzymają z ZUSu specjalny zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach. W przypadku konieczności opieki nad chorą osobą bliską (w tym objętą izolacją lub kwarantanną) lub dzieckiem w wieku do lat 8 (niedawno zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły) otrzymają również zasiłek opiekuńczy.

Następne kroki mają być związane m.in. ze zmianami ustaw odnośnie podatku VAT, wsparcia BGK, a także wprowadzania szczególnych rozwiązań mających na celu ochronę miejsc pracy.

Koronawirus w Polsce jest już realnym zagrożeniem. Naszym obowiązkiem jest bezwzględna dbałość o bezpieczeństwo oraz przestrzeganie wymaganych zaleceń profilaktycznych. Pracodawcy i pracownicy, którzy nie mogą zrezygnować z wykonywanych zajęć (lub nie mogą wykonywać ich zdalnie), wkrótce otrzymają dodatkowe wsparcie. Monitoruj na bieżąco oficjalne komunikaty i ufaj jedynie rzetelnym źródłom informacji!

Przeczytaj o możliwościach ochrony pracownika przed zachorowaniem: Urlopy a pandemia koronawirusa

Podsumowanie:
 • W Polsce zanotowano już ponad 50 przypadków zachorowań na koronawirusa, a liczba ta z dnia na dzień rośnie;
 • Rząd wprowadził wiele działań profilaktycznych, takich jak zamknięcie szkół i innych placówek gromadzących większe grupy ludzi, jednak przedsiębiorcy również muszą przestrzegać zaleceń i zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników;
 • Minister Rozwoju przedstawił projekt tzw. pakietu osłonowego, który ma pomóc polskim firmom w zapobieganiu negatywnym skutkom pandemii;
 • Pracodawcy i pracownicy powinni monitorować na bieżąco oficjalne komunikaty i przestrzegać zaleceń profilaktycznych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Ola1

Ola1

Wszyscy powinniśmy przestrzegać zaleceń i dbać o swoje zdrowie oraz zdrowie innych. Jeśli nasza firma nie wprowadza odpowiednich środków bezpieczeństwa, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Jest to jedyna szansa, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
kermit

kermit

Jestem bardzo zaniepokojona sytuacją z koronawirusem i wpływem, jaki ma to na rynek pracy. Wydaje się, że będzie coraz większa konkurencja o wolne miejsca pracy, a mnóstwo osób zostanie bez zatrudnienia. Mam nadzieję, że władze wprowadzą jeszcze bardziej skuteczne rozwiązania.
Radio

Radio

Sytuacja z koronawirusem nie wygląda za dobrze, ale mam nadzieję, że wprowadzane przez Rząd rozwiązania naprawdę pomogą. Mam nadzieję, że w przypadku ewentualnych zwolnień, pracodawcy będą mieli świadomość, że to nie przez własną winę pracownicy stracili pracę.
Juka

Juka

Trzeba przestrzegać zaleceń profilaktycznych i dbać o bezpieczeństwo pracowników. Firma, która lekceważy sytuację może ponieść poważne konsekwencje w przyszłości. Warto więc zastosować elastyczne godziny pracy i zachęcać do wykonywania pracy zdalnej.
tadi999

tadi999

Nigdy tego nie czytałem ale to wszystko wyszło nad wyrost. Profity z tego tytułu powinny być jeszcze długo dawane.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.