Kredyt czy inna forma finansowanie inwestycji?

Kredyt czy inna forma finansowanie inwestycji?
Firm rozpoczynających działalność na rynku z kredytem jest wiele. Są również takie, które po ten produkt bankowy sięgają dopiero w trakcie swojej działalności. W jaki sposób finansować inwestycje w przedsiębiorstwie, by nie doprowadzić go na skraj bankructwa?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że inwestowanie w firmę jest koniecznością. Wszystko dlatego, że wymagania klientów nieustannie się zmieniają i konieczne jest dostarczanie im nowoczesnych rozwiązań, dopasowanych do ich potrzeb. By było to możliwe, przedsiębiorca musi otwierać nowe miejsca pracy, doposażać swoją firmę w urządzania czy specjalistyczne sprzęty. To niestety sporo kosztuje. Ponieważ zyski firmy nie zawsze pozwalają na opłacenie nabywanych dóbr gotówką lub przelewem z firmowego konta, wielu przedsiębiorców bacznie przegląda ofertę banków. Czy kredyt to dobry pomysł?

Współcześnie banki oferują kredyty nie tylko klientom indywidualnym, lecz także przedsiębiorcom. Produkty tworzone z myślą o tych drugich, są atrakcyjne i dostosowane do oczekiwań osób prowadzących działalność gospodarczą. By jednak wybrać mądrze, konieczne jest nie tylko określenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy, lecz także dokładne zapoznanie się z oferowanymi produktami.


Kredyt czy limit na koncie?

Czasem przedsiębiorca wcale nie potrzebuje kredytu z banku, wystarcza mu limit uzyskany na koncie. Dotyczy to jednak tylko takich sytuacji, gdy wystarczająca jest kwota do 10 tys. zł, bo właśnie tyle najczęściej maksymalnie wynosi limit. O limicie warto jednak pamiętać, bo warunki korzystania z niego mogą być przystępniejsze niż w przypadku kredytu.

Gdy mowa o kredycie, niezbędne jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Zanim jednak przedsiębiorca rozpocznie analizowanie tabel opłat i oprocentowania, warto dokładnie określić jego maksymalną kwotę i termin spłaty. To powinno pomóc w wyborze najlepszego produktu dostępnego aktualnie na rynku.

To Cię powinno też zainteresować: Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

W przypadku kredytu nie można też zapomnieć o tym, że do wyboru są produkty zabezpieczone i niezabezpieczone. Te drugie oferowane są głównie przedsiębiorcom, którzy nie mają jeszcze pozytywnej historii kredytowej – często są oni dodatkowo zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia. Jeżeli firma korzystała już wcześniej z produktów bankowych, to może uzyskać kredyt zabezpieczony – wówczas jego kwota może być wyższa, zaś okres spłaty dłuższy.


A może dofinansowanie?

Nie można zapomnieć, że część firm może liczyć na dofinansowania z funduszy udostępnionych przez Unię Europejską. By jednak otrzymać dodatkowe środki, konieczne jest spełnienie szeregu przesłanek. Trudno zatem mówić o konkretach, warto jednak podkreślić, że na takie wsparcie mogą liczyć m.in. firmy działające w branży innowacyjnych rozwiązań technologicznych czy zajmujące się ochroną środowiska naturalnego.


Leasing – gdy kredyt jest za drogi

Co w sytuacji, gdy wszystkie oferowane kredyty są za drogie lub nie spełniają oczekiwań przedsiębiorcy? Wówczas warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Jednym z takich jest leasing. Z punktu widzenia osób prowadzących firmę takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że uzyskanie pozytywnej decyzji z firmy leasingowej i podpisanie umowy leasingowej nie wpływa na zdolność kredytową – w dalszym ciągu mogą oni ubiegać się o kredyt w banku.

Sięgniecie po leasing jest też dobrym rozwiązaniem z innego powodu – można nabyć sprzęty najnowszej generacji, czyli najdroższe. Warto przy tym pamiętać, że leasing – choć mniej popularny niż kredyty – może być tańszym rozwiązaniem. By jednak sprawdzić, czy rzeczywiście tak będzie, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy.

Oceń ten wpis
Kredyt czy inna forma finansowanie inwestycji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

czacha
2019-12-11, 10:29
Wiele jest form pozyskiwania kapitału, sporo firm zaciąga kredyty gdy mają takie możliwości. Inni wykorzystują jeszcze w tym celu inne mechanizmy. Dlatego powinno się wiedzieć w jaki sposób móc to zrobić.
wacłąw
2019-05-25, 15:08
Kredyt czy inna forma finansowanie inwestycji? Czasami firmy potrzebują pieniędzy. Ofert z banku jest mnóstwo. Firmy zastanawiają się co lepszy kredyt czy linia finansowa. Osobiście proponuję udać się do doradcy finansowego...
Adrian
2019-05-03, 14:03
Jeżeli inwestowanie jest potrzebne i kredyt wchodzi w grę to wiele ludzi na odpowiednich warunkach chce skorzystać bowiem ich plan obejmuje szybką spłatę kredytu.
bankowiec
2019-04-19, 08:40
Dość sporo banków przedstawia ciekawe rozwiązania dla firm. Niestety trzeba inwestować w reklamę i inne rzeczy by firma się rozwijała i w wielu przypadkach to jest niezbędne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.