Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że inwestowanie w firmę jest koniecznością. Wszystko dlatego, że wymagania klientów nieustannie się zmieniają i konieczne jest dostarczanie im nowoczesnych rozwiązań, dopasowanych do ich potrzeb. By było to możliwe, przedsiębiorca musi otwierać nowe miejsca pracy, doposażać swoją firmę w urządzania czy specjalistyczne sprzęty. To niestety sporo kosztuje. Ponieważ zyski firmy nie zawsze pozwalają na opłacenie nabywanych dóbr gotówką lub przelewem z firmowego konta, wielu przedsiębiorców bacznie przegląda ofertę banków. Czy kredyt to dobry pomysł?
Współcześnie banki oferują kredyty nie tylko klientom indywidualnym, lecz także przedsiębiorcom. Produkty tworzone z myślą o tych drugich, są atrakcyjne i dostosowane do oczekiwań osób prowadzących działalność gospodarczą. By jednak wybrać mądrze, konieczne jest nie tylko określenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy, lecz także dokładne zapoznanie się z oferowanymi produktami.
Kredyt czy limit na koncie?
Czasem przedsiębiorca wcale nie potrzebuje kredytu z banku, wystarcza mu limit uzyskany na koncie. Dotyczy to jednak tylko takich sytuacji, gdy wystarczająca jest kwota do 10 tys. zł, bo właśnie tyle najczęściej maksymalnie wynosi limit. O limicie warto jednak pamiętać, bo warunki korzystania z niego mogą być przystępniejsze niż w przypadku kredytu.
Gdy mowa o kredycie, niezbędne jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Zanim jednak przedsiębiorca rozpocznie analizowanie tabel opłat i oprocentowania, warto dokładnie określić jego maksymalną kwotę i termin spłaty. To powinno pomóc w wyborze najlepszego produktu dostępnego aktualnie na rynku.
W przypadku kredytu nie można też zapomnieć o tym, że do wyboru są produkty zabezpieczone i niezabezpieczone. Te drugie oferowane są głównie przedsiębiorcom, którzy nie mają jeszcze pozytywnej historii kredytowej – często są oni dodatkowo zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia. Jeżeli firma korzystała już wcześniej z produktów bankowych, to może uzyskać kredyt zabezpieczony – wówczas jego kwota może być wyższa, zaś okres spłaty dłuższy.
A może dofinansowanie?
Nie można zapomnieć, że część firm może liczyć na dofinansowania z funduszy udostępnionych przez Unię Europejską. By jednak otrzymać dodatkowe środki, konieczne jest spełnienie szeregu przesłanek. Trudno zatem mówić o konkretach, warto jednak podkreślić, że na takie wsparcie mogą liczyć m.in. firmy działające w branży innowacyjnych rozwiązań technologicznych czy zajmujące się ochroną środowiska naturalnego.
Leasing – gdy kredyt jest za drogi
Co w sytuacji, gdy wszystkie oferowane kredyty są za drogie lub nie spełniają oczekiwań przedsiębiorcy? Wówczas warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Jednym z takich jest leasing. Z punktu widzenia osób prowadzących firmę takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że uzyskanie pozytywnej decyzji z firmy leasingowej i podpisanie umowy leasingowej nie wpływa na zdolność kredytową – w dalszym ciągu mogą oni ubiegać się o kredyt w banku.
Sięgniecie po leasing jest też dobrym rozwiązaniem z innego powodu – można nabyć sprzęty najnowszej generacji, czyli najdroższe. Warto przy tym pamiętać, że leasing – choć mniej popularny niż kredyty – może być tańszym rozwiązaniem. By jednak sprawdzić, czy rzeczywiście tak będzie, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy.
To może Cię również zainteresować