Własna firma

Poradnik o kredytach firmowych – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

27 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

10 komentarzy
Poradnik o kredytach firmowych – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Poznaj różne rodzaje kredytów firmowych, takie jak kredyt inwestycyjny, obrotowy, a także kredyt w rachunku bieżącym. Dowiedz się, gdzie warto zaciągnąć kredyt na firmę i na co możesz go przeznaczyć.

Prowadzenie firmy często wymaga sięgnięcia po pożyczkę czy kredyt. Produkty zaprojektowane z myślą o przedsiębiorcach są dostępne we wszystkich bankach działających na polskim rynku. By jednak zaciągnięte zobowiązanie nie okazało się obciążeniem dla firmy, dobrze wiedzieć, o jaki produkt wnioskować.

Czy wzięcie pożyczki z banku jest konieczne? To pytanie może pojawić się w różnych okresach prowadzenia firmy. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują pieniędzy na start, innym finansowe wsparcie przydałoby się już w trakcie rozwoju działalności. Niektórych przedsiębiorców przekonują korzyści, jakie wiążą się z wzięciem kredytu. Do plusów kredytu dla firm można zaliczyć możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży lub ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów. 

 

Video

Kredyt obrotowy dla firm

Tego rodzaju kredyt zaciąga się na finansowanie bieżącej działalności firmy. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na zakup towarów, surowców czy usług. Można nim spłacić również nieprzeterminowane zobowiązania czy wypłacić wynagrodzenia pracownikom.

Zazwyczaj w tego typu kredytach banki nie rozliczają firm z tego, na co wydały pożyczone pieniądze. Kredyt obrotowy udzielany jest zazwyczaj na okres od 1 roku do 5 lat. Jego wysokość jest ustalana na podstawie przychodów przedsiębiorstwa oraz wypracowanych przez nie zysków. Uzyskanie kredytu jest w tym przypadku szybkie i odbywa się w terminie do kilku dni roboczych.

Kredyt hipoteczny dla firm

Jest to pożyczka, którą można uzyskać w przypadku, gdy firma chce rozpocząć budowę czy też kupić lub zmodernizować istniejącą już nieruchomość związaną z prowadzoną działalnością. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długim okresem kredytowania oraz wysokimi kwotami maksymalnymi. Przy udzielaniu kredytu bank może sprawdzić, czy firma nie zalega z płatnościami w ZUS lub US. Decydując się na tego rodzaju opcję, musisz mieć świadomość, że informacja o obciążeniu hipotecznym zostanie wpisana w księgę wieczystą nieruchomości.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Szukasz pracy?

Operator wózków logistycznych Bielsko- Biała

FHU Lubeck Marzena Marońska

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik produkcji

Pest Pro Sp.zo.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

VENDOR ASSURANCE SPECIALIST (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Pracownik produkcji - Pracownik montażu

SEARCHERS

 • 5 000-6 000 zł / mc
 • Miszewko
Dodana

Sprzedawca

Ekopol Górnośląski Holding S.A.

 • Piekary Śląskie
Dodana

Jest to kredyt na finansowanie inwestycji. Tego typu pożyczka dla firm może być wykorzystana na działania mające na celu powiększenie majątku firmy – takie jak zakup samochodów, sprzętu, budowę nowej hali produkcyjnej czy unowocześnienie maszyn. Można go przeznaczyć na zatrudnienie nowych pracowników, zakup specjalistycznego oprogramowania lub patentu.

Przy kredytach inwestycyjnych firma musi liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego (zazwyczaj jest to ok. 10-20% wartości inwestycji). Przy tego rodzaju pożyczce trzeba przedstawić inwestycyjny biznesplan. Bank na pewno sprawdzi stan finansowy firmy i jej majątek. Taki kredyt jest kierowany do firm z dłuższym stażem działania, tj. 12-24 miesiące. Udzielany jest długoterminowo – zazwyczaj na 15-20 lat.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm

Kredyt w rachunku bieżącym to forma elastycznego finansowania, która pozwala klientom banku na wydawanie większej ilości pieniędzy niż mają na swoim koncie. Jest to rodzaj debetu, który umożliwia pokrycie krótkoterminowych potrzeb finansowych i jest zazwyczaj wykorzystywany do zarządzania przepływem pieniędzy. Klient może wykorzystać kredyt do określonego limitu ustalonego przez bank, a odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty debetu. Kredyt w rachunku bieżącym jest często odnawialny, co oznacza, że można go używać wielokrotnie do wysokości ustalonego limitu.

W przypadku przedsiębiorstw, taki kredyt służy głównie do finansowania bieżącej działalności gospodarczej, na przykład do pokrycia kosztów operacyjnych, zakupu towarów czy regulowania zobowiązań krótkoterminowych. Jest to szczególnie przydatne dla firm, które doświadczają sezonowych wahań w przepływach pieniężnych lub potrzebują elastycznego źródła finansowania do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Kredyt w rachunku bieżącym dla firm zazwyczaj wymaga zabezpieczenia i jest ustanawiany na podstawie oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Typ kredytu Do czego służy
Kredyt inwestycyjny Finansowanie dużych inwestycji, takich jak zakup nieruchomości czy sprzętu.
Kredyt obrotowy Wsparcie bieżącej działalności firmy, pokrywanie kosztów operacyjnych.
Kredyt w rachunku bieżącym Zwiększenie płynności finansowej firmy, szybkie pokrycie nieplanowanych wydatków.
Kredyt hipoteczny Zakup lub rozbudowa nieruchomości.

Kredyt bez zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego

Jest też możliwość wzięcia kredytu bez zaświadczeń z ZUS czy US. Nazywane są one np. „kredytami od ręki”. W takim przypadku nie trzeba przedstawiać dokumentów stwierdzających zdolność kredytową. Tego rodzaju kredytu udzielają banki i parabanki. Nie jest to jednak opcja ciesząca się wielką popularnością, gdyż banki oferują wysokie koszty takiego kredytu. Tego typu kredyt można dostać nawet przez Internet, a decyzja o jego przyznaniu jest już znana w niecałą godzinę.

O czym należy pamiętać biorąc kredyt?

Przed zdecydowaniem się na pożyczkę należy przemyśleć parę spraw oraz sprawdzić, na co banki zwracają uwagę przy przyznawaniu pieniędzy.

Najważniejsze rzeczy przy wnioskowaniu o kredyt to określenie:

 • jaki jest cel i przeznaczenie kredytu,
 • ile pieniędzy jest potrzebne,
 • jaka jest zdolność kredytowa firmy.

Niezbędne jest uzyskanie pozytywnej oceny finansowo-ekonomicznej, a czasem przedłożenie biznesowego planu inwestycyjnego. Znając wymogi banków, ich ograniczenia oraz nasze indywidualne potrzeby, łatwiej będzie nam podjąć decyzję w wyborze najkorzystniejszego rodzaju kredytu.

Skorzystaj z bankowego doradcy

Standardem jest dziś, że banki zatrudniają specjalistów – tzw. doradców klienta biznesowego. Ich zadanie sprowadza się do zapoznania się z potrzebami przedsiębiorcy i zaproponowania najlepszego z możliwych rozwiązań. Doradca biznesowy dokona porównania tak, by rzeczywiście zaoferować najkorzystniejszy produkt. Jeśli masz wątpliwości co do jego intencji – w końcu bank zatrudnia go po to, aby zwiększyć sprzedaż swojego produktu – wybierz się do niezależnego doradcy finansowego.

Rozmowa z ekspertem niesie kilka korzyści. Doradca będzie w stanie wytłumaczyć wszelkie niuanse związane z poszczególnymi formami finansowania, które mogą być niejasne dla przeciętnego przedsiębiorcy. Ponadto, będzie mógł przedstawić oferty różnych produktów finansowych dostępnych w banku, tak aby klient mógł dokonać świadomego wyboru. Warto pamiętać, że taki doradca może również pomóc w procesie składania wniosku o kredyt i negocjacji warunków z bankiem.

Dla wielu przedsiębiorców czas jest najcenniejszym zasobem. Skorzystanie z pomocy doradcy może znacznie skrócić okres potrzebny na znalezienie i analizę najlepszej oferty. W przypadku większych kredytów, doradca może także pomóc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, co również przyczynia się do oszczędności czasu.

Porównaj oferty kredytów firmowych

Zaciągnięcie kredytu to zawsze ryzyko. W przypadku kredytów dla firm, niepewność wynika z nieprzewidywalności biznesu. Przedsiębiorca zaciągający kredyt powinien być świadomy tego ryzyka i przygotować plan zarządzania nim. W przypadku problemów ze spłatą kredytu,jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, aby negocjować nowe warunki kredytu.

Ważne jest również, aby przedsiębiorca zrozumiał wszystkie koszty związane z kredytem. Do tych należą zazwyczaj:

 • koszty odsetek i oprocentowania,
 • prowizje za udzielenie kredytu,
 • ubezpieczenie kredytu.
​​​​​​​

Jednym z najważniejszych kroków przy wyborze kredytu dla firmy jest porównanie różnych ofert. Na rynku dostępne są różne rodzaje pożyczek, a warunki oferowane przez banki mogą znacznie się różnić. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert i znalezienie tej, która najlepiej odpowiada potrzebom firmy. Przed wyborem kredytu, podlicz wszystkie koszty, aby uniknąć niespodzianek.

 

Video

Przy porównywaniu ofert, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Oprocentowanie to oczywiście jedna z najważniejszych kwestii, ale nie jedyna. Równie ważne mogą być:

 • okres kredytowania,
 • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów,
 • wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytu.

Masz wątpliwości, czujesz, że to dla Ciebie za dużo? Skorzytaj z pomocy specjalistów, czyli doradców klienta biznesowego, którzy pomogą znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Przy tym wszystkim, kluczowe jest jednak zrozumienie, że zaciągnięcie kredytu to zawsze ryzyko, którym trzeba umieć odpowiednio zarządzać.

Czy opłaca się brać kredyt na firmę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na firmę powinna być poprzedzona solidną analizą finansową. Z jednej strony, kredyty firmowe, takie jak kredyt inwestycyjny czy kredyt obrotowy, mogą być doskonałym narzędziem do zwiększenia płynności finansowej firmy i umożliwienia jej rozwoju.

Z drugiej strony, zobowiązanie do regularnej spłaty może stanowić dodatkowe obciążenie dla budżetu firmy i wpłynąć na jej rentowność. Przed podjęciem decyzji o pożyczce warto dokładnie przemyśleć jej potencjalne korzyści i ryzyka.

W jakim banku najłatwiej o kredyt firmowy?

Wybór banku, w którym zaciągniemy kredyt na działalność gospodarczą, zależy od wielu czynników. Niektóre placówki mogą oferować korzystniejsze warunki dla małych i średnich firm, inne mogą być bardziej skłonne do udzielania kredytów firmom z określonych branż. Dokładnie porównaj oferty różnych banków, a także zrozumieć wszystkie warunki i opłaty związane z danym produktem kredytowym.

Na co można wziąć kredyt firmowy?

Kredyt firmowy może być przeznaczony na różne cele, zależne od rodzaju działalności gospodarczej i potrzeb firmy. Może to być na przykład:

 • inwestycja w nowe technologie,
 • zakup sprzętu, wyposażenia,
 • nabycie i rozbudowa nieruchomości,
 • pokrycie bieżących kosztów operacyjnych,
 • realizacja nowych projektów.

W ramach kredytu firmowego, banki oferują także produkty takie jak kredyt na zakup towarów czy usług, kredyt na sfinansowanie kapitału obrotowego, a nawet kredyt na start dla nowych przedsiębiorców. Warto mieć na uwadze, że różne typy pożyczek mają inne warunki i wymagania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą przed złożeniem wniosku.

Podsumowanie

Wybór rodzaju kredytu na firmę zależy od specyfiki i potrzeb firmy. Na przykład, kredyt inwestycyjny może być odpowiedni dla organizacji, które planują duże inwestycje, takie jak zakup nieruchomości czy sprzętu. Z kolei kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym mogą być korzystnym rozwiązaniem potrzebujących dodatkowych środków na bieżącą działalność.

Przy wyborze odpowiedniego kredytu warto zwrócić uwagę na okres kredytowania, warunki spłaty i ewentualne zabezpieczenia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się brać kredyt na firmę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na firmę powinna być poprzedzona solidną analizą finansową. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć potencjalne korzyści i ryzyka, a także porównać dostępne oferty kredytowe różnych banków.

W jakim banku najłatwiej o kredyt firmowy?

Wybór banku zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki i potrzeb firmy. Kluczowe jest dokładne porównanie ofert różnych banków oraz zrozumienie wszystkich warunków i opłat związanych z danym produktem kredytowym.

Jaki kredyt na działalność gospodarczą?

Wybór kredytu zależy od specyfiki i potrzeb firmy. Kredyt inwestycyjny może być odpowiedni dla firm planujących duże inwestycje, a kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym dla firm potrzebujących dodatkowych środków na bieżącą działalność.

Na co można wziąć kredyt firmowy?

Kredyt firmowy może być przeznaczony na różne cele, zależne od rodzaju działalności gospodarczej i potrzeb firmy. Może to być inwestycja w nowe technologie, zakup sprzętu, wyposażenia czy nieruchomości, ale też pokrycie bieżących kosztów operacyjnych czy realizacja nowych projektów.

Ile można dostać kredytu na firmę?

Suma, którą można uzyskać na kredyt firmowy, zależy od wielu czynników, takich jak kondycja finansowa firmy, jej historia kredytowa, branża, w której działa, a także warunki konkretnego produktu kredytowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

10 komentarzy

Flora Scott

Flora Scott

Dzień dobry z tej strony, Am Mrs Flora Scott, prywatny pożyczkodawca, Oferujemy pilne pożyczki osobiste w przystępnych cenach. jeśli jesteś zainteresowany pilną pożyczką z jakiegokolwiek powodu finansowego, nie wahaj się skontaktować z nami za pośrednictwem (), aby uzyskać więcej informacji na temat tej transakcji pożyczki. Z wyrazami szacunku Pani Floro
Antoni

Antoni

witam wszystkich, to nowy rok i nowe postanowienie, czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej? zapłacić debet? zbudować własny dom? lub założyć firmę? jeśli tak, to tutaj jest właściwy wybór i legalna firma, w której możesz ubiegać się o pożyczkę o wartości 100,000.00EUR lub więcej i uzyskać zatwierdzenie środków pożyczkowych w ciągu maksymalnie 24 godzin tego samego dnia złożenia wniosku dzisiaj, nie za dużo mówić i nie ma czasu do stracenia, skontaktuj się z e-mailem poniżej telegram lub Whatsapp +1(787)334-1701 teraz, aby uzyskać szybkie informacje, jak uzyskać dziś pożyczkę uprzywilejowaną, a Stella Rene jest chętna i gotowa pomóc każdemu, niezależnie od twojej religii i oferuje pożyczki na całym świecie, wyślij wiadomość e-mail już dziś i bądź kolejną osobą, która dziś zeznaje o sukcesie tej pożyczki. Antoni
Nadia

Nadia

Trzeba porównać oferty banków i wybrać tą najlepszą.
lider

lider

Oferty takie są w każdym banku. Wystarczy zrobić rekonesans i wtedy można coś ugrać oczywiście gdy ma się podstawy wiązane z bik.
Farna

Farna

Wiele firm szuka kredytów i jeżeli to wszystko jest jakoś sensownie zaplanowane to warto rozwijać się. Każdy tak robi a czasami zastrzyk gotówki to jedyna szansa na dalszą ekspansję.
Cecelia

Cecelia

2% taniej pożyczki. Stracić sen w nocy, jak uzyskać pożyczkę. Szukasz pożyczki na spłatę rachunków. Szukasz pożyczki na zakup samochodu szukasz pożyczki, aby powiększyć swój model projektu. Napisz do nas na adres: , aby uzyskać więcej informacji CO SIEBIE NUMER: +18454007792 Dzięki
Solinka

Solinka

Jeśli uważasz, że Twoja firma może dostarczyć coś, czego inne firmy nie dostarczają (lub dostarczyć to samo, ale szybciej i taniej), masz solidny pomysł i jesteś gotowy do stworzenia biznesplanu. Pieniądze są ważne w tym i kredyt bywa pomocny.
Szymon Dudkiewicz

Szymon Dudkiewicz

Nie inwestuj znacznych kwot, dopóki nie upewnisz się, że sam produkt jest potrzebny ludziom. Nie ma potrzeby doprowadzania wszystkiego do perfekcji, co opóźnia start. Zacznij od tego, co masz i stopniowo rozwijaj się i ulepszaj.
Michał Dylon

Michał Dylon

No i jeszcze przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że coś może się nie udać. Wiele ludzi jednak dzisiaj żyje na kredyt i radzi sobie więc czemu nie spróbować?
Michał Dylon

Michał Dylon

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest rozwój, a jak jest rozwój to potrzebna jest reklama i promocja. W ten sposób jak środki mają zarabiać i jest to pewne to czemu nie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.