Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

Własna firma. Jak pozyskać środki na start?
Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z koniecznością nabycia sprzętu komputerowego, maszyn czy innych urządzeń. Tylko nieliczni przedsiębiorcy posiadają wystarczają ilość środków na początek. Gdzie można się o takie starać?

Według raportu „DoingBussiness  2015” Polska zajęła 32. miejsce w rankingu pokazującym warunki rozwoju firm w różnych krajach na świecie. Zgodnie z przygotowanym raportem, nasz kraj wyprzedził takie kraje, jak: Hiszpania, Włochy czy Peru. Dlaczego raport ten jest tak ważny? Gdyż regulacje obowiązujące w danym kraju oceniane są przez przedsiębiorców. A to znacznie obiektywniejszy punkt widzenia niż urzędniczy.

Tak wysoka pozycja Polski może zaskakiwać. Wszystko dlatego, że osoby rozpoczynające prowadzenie firmy najczęściej skarżą się m.in. na zbyt dużą ilość formalności i konieczność odprowadzania składek do ZUS nawet w tych miesiącach, gdy przychodu faktycznie nie było. Największą bolączką osób początkujących jest jednak problem z pozyskaniem środków na start.

 

Środki własne, ale…

Najlepszą sytuacją wydaje się być posiadanie własnych środków na rozwój firmy. Wówczas przedsiębiorca nie musi martwić się koniecznością składania wniosków np. o kredyt. Kapitałem nie mogą jednak pochwalić się wszyscy. Z tego względu część osób – jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej – rozważa możliwość zapożyczenia się u znajomych. A jeżeli i to się nie udaje?

Aktualnie w ofercie banków znaleźć można produkty opracowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Aby jednak wybrać korzystnie, właściciel firmy musi dokładnie zapoznać się z warunkami przyznania kredytu. Wszystko dlatego, że część banków próbuje np. wysokimi prowizjami zrekompensować fakt, że potencjalny kredytobiorca nie posiada zabezpieczenia. Zobacz też: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.

 

Programy z myślą o przedsiębiorczych

W 2014 r. atrakcyjną ofertę dla początkujących przedsiębiorców zaproponował Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferował on aż 75 tys. złotych osobom chcącym założyć działalność gospodarczą i 22 tys. na stworzenie nowego miejsca pracy. Oferta aktualnie jest już niedostępna, ale przedsiębiorcy mogą sięgnąć po środki z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie na start”.

Wspomniany program to pula 115 mln złotych, z których każdy przedsiębiorca może otrzymać pieniądze na rozwój swojej firmy. Ale to nie jedyna możliwość, o jakiej powinni wiedzieć wszyscy początkujący biznesmeni. O środki na wyposażenie biura czy magazynu można wystąpić również do Funduszu pracy.

 

Większe wsparcie, ale…

W ostatnich latach przedsiębiorców w Polsce przybywało. Z danych przedstawionych z GUS wynika, że w 2012 r. Polacy otworzyli 327 tys. firm, a rok później już 352 tys. podmiotów. W 2014 r. było już trochę gorzej – powstało 345 tys. przedsiębiorstw. Według analityków bacznie obserwujących rynek pracy, liczba przedsiębiorców w najbliższych latach będzie spadać. Wszystko przez niewystarczające wsparcie tej grupy przez ustawodawcę.

Gdy mowa o głównych przeszkodach, z jakimi muszą borykać się przedsiębiorcy, wskazać należy oczywiście na wysokie koszty, do których zalicza się składki odprowadzane do ZUS. Z preferencyjnych przedsiębiorcy mogą korzystać tylko przez 2 pierwsze lata, później, co miesiąc, muszą liczyć się z kosztem ponad 1000 zł. Przeczytaj: 5 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach.

 

Ma być lepiej

Na temat przygotowanego raportu wypowiedziała się m.in. premier Polski. Według niej sytuacja polskich przedsiębiorców ma się polepszać. Ustawodawca przewiduje nowe rozwiązania w zakresie prawa budowlanego, umożliwiające szybsze niż dotychczas otrzymywanie zgody na budowę m.in. domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia ma być też wdrożony w ostatnim czasie projekt pomocy dla firm borykających się z przejściowymi kłopotami finansowymi.

Oceń ten wpis
Własna firma. Jak pozyskać środki na start?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Homa86
2019-12-11, 09:41
Czasami najprostsze pomysły mogą być bardzo skuteczne i przydatne. Praca, która nie wymaga dużych inwestycji, opiera się głównie na świadczeniu własnych usług może procentować. Wiele jest takich zawodów i czasami własne kontakty i umiejętności są wystarczające.
Anielcia
2019-05-25, 18:16
Czasami udaje się zdobyć bezzwrotne pieniądze. Zazwyczaj musi się wziąć kredyt. Najlepiej, jak się ma środki własne.
Jagoda
2019-05-03, 14:33
Dość często są programy unijne, konkursy i inne projekty gdzie o takie coś można się starać. Każda forma pozyskania środków jest korzystna dla każdej firmy. Dobra opcja.
Mania
2019-04-19, 09:28
Można szukać takich rzeczy w wielu instytucjach mających na przykład środki unijne. Sąa też konkursy gdzie można takie środki pozyskać lub wybrać formy kredytowania.
Sylwia
2019-04-02, 16:14
Są programy unijne albo dofinansowanie z urzędu pracy. Często są to kwoty 20 lub 30 tysięcy. Taka kwota pewnie pomaga, ale i tak firma musi zaczął zarabiać dobrze by się utrzymać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.