Własna firma

Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

20 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

7 komentarzy
Własna firma. Jak pozyskać środki na start?
Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z koniecznością nabycia sprzętu komputerowego, maszyn czy innych urządzeń. Tylko nieliczni przedsiębiorcy posiadają wystarczają ilość środków na początek. Gdzie można się o takie starać?

Według raportu „DoingBussiness 2022” Polska zajęła 40. miejsce w rankingu oceniającym warunki rozwoju firm w różnych krajach na świecie. Zgodnie z przygotowanym raportem, wyprzedziły nas takie kraje, jak Słowenia, Chiny czy... Rwanda. Rgulacje obowiązujące w danym kraju oceniane są przez przedsiębiorców. A to często przydatniejsza ocena niż ta urzędnicza. Przynajmniej z perspektywy osoby, która planuje otworzyć działalność.

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy najczęściej skarżą się na zbyt dużą ilość formalności i konieczność odprowadzania składek do ZUS nawet w tych miesiącach, gdy przychodu faktycznie nie było. Największą bolączką początkujących jest jednak problem z pozyskaniem środków na start. I nad tym pochylimy się w niniejszym artykule.

Oferty banków dla firm stawiających pierwsze kroki

Najlepszą sytuacją wydaje się być posiadanie własnych środków na rozwój firmy. Wówczas przedsiębiorca nie musi martwić się koniecznością składania wniosków o kredyt czy dofinansowanie. Kapitałem nie mogą jednak pochwalić się wszyscy. Z tego względu część osób, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, rozważa możliwość zapożyczenia się u znajomych. A jeżeli i to się nie udaje?

Aktualnie w ofercie banków znaleźć można produkty opracowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Aby jednak wybrać korzystnie, właściciel firmy musi dokładnie zapoznać się z warunkami przyznania kredytu. Wszystko dlatego, że część banków próbuje np. wysokimi prowizjami zrekompensować fakt, że potencjalny kredytobiorca nie posiada zabezpieczenia. Zobacz też: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.

Video

Szukasz pracy?

Monter urzadzen chlodniczych i klimatyzacji

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Magazynier -Zbieranie zamówień 29.00-30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 29-30 zł / h
  • Sosnowiec
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Spawacz Autogen (gazowy)!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Chełm
Dodana

Program rządowy – Wsparcie w starcie

Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców zaproponował Bank Gospodarstwa Krajowego. Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, bo to o nim mowa, obejmuje osoby, które chcą rozpocząć własną działalność. Skierowany jest przede wszystkim do:

  • osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy,
  • opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • studentów ostatnich lat studiów,
  • absolwentów, którzy ukończyli szkoły lub uzyskali tytuł zawodowy nie dawniej niż 4 lata temu.

Aktualnie maksymalna pula kredytu to 140 tys. zł. Co ważne, możesz starać się nie tylko o pożyczkę, która pozwoli Ci rozpocząć działalność, ale także o dofinansowanie na stworzenie miejsca pracy.

To nie jedyna możliwość, o jakiej powinni wiedzieć wszyscy początkujący biznesmeni. O środki na wyposażenie biura czy magazynu można wystąpić również do Funduszu pracy.

Dofinansowanie z urzędu pracy dla początkujących przedsiębiorców

Jeśli masz status osoby bezrobotnej i planujesz zostać przedsiębiorcą, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że urzędy pracy dysponują pulą środków dedykowaną właśnie takim sytuacjom. Aktualnie możesz otrzymać maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Środki możesz przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu czy oprogramowania. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest gwarancja bankowa, weksel lub poręczenie.

Co ważne: trzeba się spieszyć. Zainteresowanie jest tak duże, że środki na ogół kończą się już w kilka tygodni po ogłoszeniu dostępności transzy.

Fundusze unijne dla najciekawszych projektów

Masz innowacyjny pomysł? A może chcesz działać na rzecz ekologii lub edukacji? Warto przejrzeć dotacje finansowane z unijnych środków. Aby taką uzyskać, należy znaleźć odpowiednie ogłoszenie i wysłać dokumenty. Fundusze są przyznawane w trybie konkursowym. Najlepiej rokujące i rzetelnie opisane zgłoszenie ma największe szanse.

Video

Znajdź inwestora

Jeśli Twój pomysł jest nietuzinkowy, świetnie rokujący, a jedyne, czego mu brakuje, to pieniędzy na start – pomyśl o znalezieniu inwestora. Możesz zrobić to samodzielnie lub zgłosić się do firm i stowarzyszeń, które zajmują się networkingiem wśród rokujących przedsiębiorców i osób, które chciałyby zainwestować.

W zamian za środki, inwestor może oczekiwać możliwości partycypacji w podejmowaniu części decyzji i wypłat części zysków. Przemyśl to dobrze i skonsultuj się z prawnikiem, aby przygotować umowę, która zabezpieczy interesy obu stron.

Leasing, jeśli jesteś na rynku od 6 miesięcy

Być może to nie opcja pozyskania środków, ale znaczące ułatwienie. Początkujący przedsiębiorca, który nie ma możliwości zainwestowania dużego kapitału w swoją firmę, powinien zainteresować się opcją umowy leasingowej. Dzięki temu będzie dysponował niezbędnymi narzędziami, ale bez kosztów ich serwisu oraz zakupu. Może być to znaczące ułatwienie, zwłaszcza w pierwszych latach działalności.

Podsumowanie

Jak widzisz, dla początkujących przedsiębiorców w Polsce kluczowym problemem są nadmierne formalności i trudności w zdobyciu środków na rozpoczęcie działalności. Istnieją jednak różne sposoby finansowania, takie jak kredyty dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, wsparcie rządowe, dofinansowania z urzędu pracy oraz fundusze unijne. Warto także rozważyć znalezienie inwestora lub korzystanie z umowy leasingowej, co może pomóc w uzyskaniu niezbędnych środków na rozwój firmy. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

belfer

belfer

W każdym roku trochę o się różni. Są różne struktury. Tak samo różne fundusze dają taką możliwość by się o nie ubiegać.
Canada

Canada

Wymyślenie pomysłu na biznes jest stosunkowo łatwe, wymyślenie świetnego pomysłu na biznes jest trudne. Kluczowe dla Twojego sukcesu jest, abyś na początku zbadał jak najwięcej pomysłów, zanim zdecydujesz się na ostatni, który będziesz kontynuował.
Homa86

Homa86

Czasami najprostsze pomysły mogą być bardzo skuteczne i przydatne. Praca, która nie wymaga dużych inwestycji, opiera się głównie na świadczeniu własnych usług może procentować. Wiele jest takich zawodów i czasami własne kontakty i umiejętności są wystarczające.
Anielcia

Anielcia

Czasami udaje się zdobyć bezzwrotne pieniądze. Zazwyczaj musi się wziąć kredyt. Najlepiej, jak się ma środki własne.
Jagoda

Jagoda

Dość często są programy unijne, konkursy i inne projekty gdzie o takie coś można się starać. Każda forma pozyskania środków jest korzystna dla każdej firmy. Dobra opcja.
Mania

Mania

Można szukać takich rzeczy w wielu instytucjach mających na przykład środki unijne. Sąa też konkursy gdzie można takie środki pozyskać lub wybrać formy kredytowania.
Sylwia

Sylwia

Są programy unijne albo dofinansowanie z urzędu pracy. Często są to kwoty 20 lub 30 tysięcy. Taka kwota pewnie pomaga, ale i tak firma musi zaczął zarabiać dobrze by się utrzymać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.