!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

7 komentarzy

Własna firma. Jak pozyskać środki na start?
Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z koniecznością nabycia sprzętu komputerowego, maszyn czy innych urządzeń. Tylko nieliczni przedsiębiorcy posiadają wystarczają ilość środków na początek. Gdzie można się o takie starać?

Według raportu „DoingBussiness  2015” Polska zajęła 32. miejsce w rankingu pokazującym warunki rozwoju firm w różnych krajach na świecie. Zgodnie z przygotowanym raportem, nasz kraj wyprzedził takie kraje, jak: Hiszpania, Włochy czy Peru. Dlaczego raport ten jest tak ważny? Gdyż regulacje obowiązujące w danym kraju oceniane są przez przedsiębiorców. A to znacznie obiektywniejszy punkt widzenia niż urzędniczy.

Tak wysoka pozycja Polski może zaskakiwać. Wszystko dlatego, że osoby rozpoczynające prowadzenie firmy najczęściej skarżą się m.in. na zbyt dużą ilość formalności i konieczność odprowadzania składek do ZUS nawet w tych miesiącach, gdy przychodu faktycznie nie było. Największą bolączką osób początkujących jest jednak problem z pozyskaniem środków na start.

 

Środki własne, ale…

Najlepszą sytuacją wydaje się być posiadanie własnych środków na rozwój firmy. Wówczas przedsiębiorca nie musi martwić się koniecznością składania wniosków np. o kredyt. Kapitałem nie mogą jednak pochwalić się wszyscy. Z tego względu część osób – jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej – rozważa możliwość zapożyczenia się u znajomych. A jeżeli i to się nie udaje?

Aktualnie w ofercie banków znaleźć można produkty opracowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Aby jednak wybrać korzystnie, właściciel firmy musi dokładnie zapoznać się z warunkami przyznania kredytu. Wszystko dlatego, że część banków próbuje np. wysokimi prowizjami zrekompensować fakt, że potencjalny kredytobiorca nie posiada zabezpieczenia. Zobacz też: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.

 

Programy z myślą o przedsiębiorczych

W 2014 r. atrakcyjną ofertę dla początkujących przedsiębiorców zaproponował Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferował on aż 75 tys. złotych osobom chcącym założyć działalność gospodarczą i 22 tys. na stworzenie nowego miejsca pracy. Oferta aktualnie jest już niedostępna, ale przedsiębiorcy mogą sięgnąć po środki z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie na start”.

Wspomniany program to pula 115 mln złotych, z których każdy przedsiębiorca może otrzymać pieniądze na rozwój swojej firmy. Ale to nie jedyna możliwość, o jakiej powinni wiedzieć wszyscy początkujący biznesmeni. O środki na wyposażenie biura czy magazynu można wystąpić również do Funduszu pracy.

 

Większe wsparcie, ale…

W ostatnich latach przedsiębiorców w Polsce przybywało. Z danych przedstawionych z GUS wynika, że w 2012 r. Polacy otworzyli 327 tys. firm, a rok później już 352 tys. podmiotów. W 2014 r. było już trochę gorzej – powstało 345 tys. przedsiębiorstw. Według analityków bacznie obserwujących rynek pracy, liczba przedsiębiorców w najbliższych latach będzie spadać. Wszystko przez niewystarczające wsparcie tej grupy przez ustawodawcę.

Gdy mowa o głównych przeszkodach, z jakimi muszą borykać się przedsiębiorcy, wskazać należy oczywiście na wysokie koszty, do których zalicza się składki odprowadzane do ZUS. Z preferencyjnych przedsiębiorcy mogą korzystać tylko przez 2 pierwsze lata, później, co miesiąc, muszą liczyć się z kosztem ponad 1000 zł. Przeczytaj: 5 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach.

 

Ma być lepiej

Na temat przygotowanego raportu wypowiedziała się m.in. premier Polski. Według niej sytuacja polskich przedsiębiorców ma się polepszać. Ustawodawca przewiduje nowe rozwiązania w zakresie prawa budowlanego, umożliwiające szybsze niż dotychczas otrzymywanie zgody na budowę m.in. domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia ma być też wdrożony w ostatnim czasie projekt pomocy dla firm borykających się z przejściowymi kłopotami finansowymi.

Podziel się

7 komentarzy

belfer

belfer

W każdym roku trochę o się różni. Są różne struktury. Tak samo różne fundusze dają taką możliwość by się o nie ubiegać.
Canada

Canada

Wymyślenie pomysłu na biznes jest stosunkowo łatwe, wymyślenie świetnego pomysłu na biznes jest trudne. Kluczowe dla Twojego sukcesu jest, abyś na początku zbadał jak najwięcej pomysłów, zanim zdecydujesz się na ostatni, który będziesz kontynuował.
Homa86

Homa86

Czasami najprostsze pomysły mogą być bardzo skuteczne i przydatne. Praca, która nie wymaga dużych inwestycji, opiera się głównie na świadczeniu własnych usług może procentować. Wiele jest takich zawodów i czasami własne kontakty i umiejętności są wystarczające.
Anielcia

Anielcia

Czasami udaje się zdobyć bezzwrotne pieniądze. Zazwyczaj musi się wziąć kredyt. Najlepiej, jak się ma środki własne.
Jagoda

Jagoda

Dość często są programy unijne, konkursy i inne projekty gdzie o takie coś można się starać. Każda forma pozyskania środków jest korzystna dla każdej firmy. Dobra opcja.
Mania

Mania

Można szukać takich rzeczy w wielu instytucjach mających na przykład środki unijne. Sąa też konkursy gdzie można takie środki pozyskać lub wybrać formy kredytowania.
Sylwia

Sylwia

Są programy unijne albo dofinansowanie z urzędu pracy. Często są to kwoty 20 lub 30 tysięcy. Taka kwota pewnie pomaga, ale i tak firma musi zaczął zarabiać dobrze by się utrzymać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.