Koronawirus i tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa - dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Tarcza antykryzysowa - dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności
W związku z trwającym zastojem gospodarczym z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 ustalono sposoby wsparcia przedsiębiorstw, również tych niewielkich i niezatrudniających pracowników. Dowiedz się, czy należy Ci się dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności i jak się o nie postarać.

W trudnych dla wielu branż okolicznościach warto skorzystać z wszystkich możliwości wsparcia, jakie rząd proponuje przedsiębiorcą. Jeśli jesteś przedsiębiorcą dotkniętym przestojem gospodarczym, a nie zatrudniasz pracowników, również możesz uzyskać pomoc. 

Koronawirus a dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności

Według wprowadzonych przez rząd zasad dofinansowanie przeznaczone jest dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników. Takie świadczenie dotyczy części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie?
Takie dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane.

Dowiedz się więcej o innych formach wsparcia przedsiębiorców i samozatrudnionych: Tarcza antykryzysowa - pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, odroczenie zaliczek na podatek i świadczenie postojowe.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Poszukujemy kelnerek

WAPO sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 4 500-7 500 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Czym jest spadek obrotów gospodarczych?

Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r., do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.

Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Wysokość dofinansowania do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Wartość dofinansowania zależna jest od tego, o ile spadły obroty gospodarcze na skutek zagrożenia epidemicznego w związku z koronawirusem. Rząd dokładnie określa przedziały uprawniające do otrzymania dofinansowania do określonej części wynagrodzenia pracowników.

Spadek obrotów a wysokość dofinansowania

 • Przy spadku obrotów co najmniej 30% – dofinansowanie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
 • Przy spadku obrotów co najmniej 50% – dofinansowanie w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
 • Przy spadku obrotów co najmniej 80% - dofinansowanie w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie

Przeczytaj także: Tarcza kryzysowa: jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników.

Jak uzyskać dofinansowanie do kosztów działalności gospodarczej?

W tym celu konieczne jest dopełnienie formalności. Wniosek o dofinansowanie do prowadzenia działalności przedsiębiorca składa do właściwego powiatowego urzędu pracy w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. 

Co powinien zawierać wniosek? We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca oświadcza o:

 • wystąpieniu u przedsiębiorcy spadku obrotów gospodarczych w odpowiedniej wysokości w następstw COVID-19;
 • braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy;
 • niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych;
 • Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.;
 • przeznaczeniu dofinansowania na koszty prowadzenia działalności gospodarczej;
 • numerze rachunku bankowego albo numerze rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Na jaki okres można otrzymać dofinansowanie?

Takie świadczenie przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Rada Ministrów może przedłużyć wymiar czasu, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub
stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

Warto podkreślić, że przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie, oraz po zakończeniu dofinansowania przez okres równy temu okresowi.

Przeczytaj też o tym, na jakich zasadach można uzyskać Zwolnienie z opłacania składek ZUS w związku z kryzysem gospodarczym.

Podsumowanie:
 • Rząd wprowadził dofinansowanie dla przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi i niezatrudniają pracowników, którzy ucierpieli na skutek spadku obrotów gospodarczych z powodu pandemii COVID-19.
 • Przedsiębiorcy muszą spełnić określone kryteria, takie jak brak innych źródeł dofinansowania na te same koszty oraz niezaleganie w regulowaniu zobowiązań podatkowych, aby skorzystać z dofinansowania.
 • Wysokość dofinansowania jest uzależniona od stopnia spadku obrotów, a dofinansowanie nie jest przyznawane na okres dłuższy niż 3 miesiące, chyba że zostanie przedłużone przez Radę Ministrów.
 • Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej przez cały okres, na który zostało przyznane dofinansowanie, oraz przez okres równy temu okresowi po zakończeniu dofinansowania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Witak

Witak

Myślę, że rząd powinien wprowadzić więcej programów wsparcia dla pracowników, którzy stracili pracę z powodu epidemii koronawirusa. Bezrobotność rośnie, a tymczasem wsparcia dla tych osób jest niewystarczające.
Wiencek

Wiencek

Wydaje mi się, że dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Dzięki temu będą mogli kontynuować działalność i utrzymać zatrudnienie.
WIiwan

WIiwan

Martwię się, że wsparcie dla przedsiębiorców skończy się na papierze, a nie trafi do tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Czy rząd ma jakieś zapewnienia, że pieniądze trafią do tych, którzy ich najbardziej potrzebują?
Jan Kos

Jan Kos

Mam nadzieję, że dofinansowanie, które otrzymał mój pracodawca, pomoże utrzymać moją pracę na dłużej. W końcu to dla mnie bardzo ważne, aby nie stracić źródła utrzymania w tym trudnym czasie.
Idola

Idola

Wszystko to fajnie, ale zastanawiam się, czy rząd nie powinien skupić się bardziej na wspieraniu przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej pracowników, a nie tylko osoby fizyczne bez pracowników.
sklepikarz

sklepikarz

Przyznane dofinansowanie na pewno pomoże w utrzymaniu pracowników, ale przyznaję, że formalności są dość skomplikowane. Mam nadzieję, że proces ubiegania się o dofinansowanie zostanie w przyszłości uprośczone.
Ludmiła

Ludmiła

To dobrze, że rząd wprowadza formy wsparcia dla przedsiębiorców, ale co z ludźmi, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa? Czy nie powinno się bardziej skupić na pomocy dla bezrobotnych?
Badok

Badok

Cieszę się, że mojemu pracodawcy przyznano dofinansowanie do kosztów działalności gospodarczej. Mam nadzieję, że pozwoli to zachować zatrudnienie i uniknąć zwolnień.
Roman

Roman

To fajnie, że rząd ma jakieś programy wsparcia dla przedsiębiorców. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to kosztem braku środków na programy dla bezrobotnych.
kleryk

kleryk

Cieszę się, że rząd wprowadza takie formy wsparcia dla przedsiębiorców. Mam nadzieję, że pozwoli to firmom przetrwać ten trudny czas i uniknąć bankructwa.
Dobra

Dobra

Najgorzej i tak mają wszyscy ci co nie skorzystają z tego bo są za mali i już dawno zamknęli swoje interesy na cztery spusty....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.