Współczesny przedsiębiorca to człowiek młody, wykształcony i mający pomysł na własny biznes. A środki na jego realizację? Najczęściej są potrzebne, ale ci, którzy mają innowacyjne pomysły, mogą liczyć na pomoc i to niekoniecznie banków, naliczających co miesiąc wysoką ratę. Start-upy to przedsiębiorstwa powstające z myślą o tym, by znaleźć swojego anioła biznesu.
Większość start-upów jest ukierunkowana na działalność w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami, choć z założenia mogą one działać w każdym sektorze gospodarki. Warto przy tym zauważyć, że większość takich podmiotów nie działa na rynku od wielu lat, tylko kilku miesięcy. Co więcej ich założyciele szukają inwestorów zainteresowanych tym, by zrealizować zamierzony cel, czyli wdrożyć pomysł.
Własna działalność czy start-up?
Choć założenie start-upu wiąże się z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, nie można zapomnieć, że należy rozróżnić założenie firmy od start-upu. W pierwszym przypadku przedsiębiorca najczęściej nie poszukuje źródeł finansowania swojego pomysłu lub decyduje się sięgnąć np. po pożyczkę z banku, by zakupić niezbędne urządzenia czy maszyny. Można zatem powiedzieć, że taki przedsiębiorca radzi sobie na rynku.
Inaczej jest w przypadku omawianych start-upów. Większość takich zostaje założona przez osób mające innowacyjny pomysł, ale nie mających odpowiednich środków na jego rozwój. W praktyce osoby te są zainteresowane pozyskaniem inwestorów i właśnie od nich zależy to, czy firma w dalszych miesiącach będzie mogła działać na rynku.
Kiedy start-up zmienia się w przedsiębiorstwo?
Na całym świecie z powodzeniem co roku powstaje i utrzymuje się przynajmniej kilkadziesiąt start-upów. Wszystko dlatego, że ich właściciele i pomysłodawcy jednocześnie znajdują źródła finansowania. Warto przy tym zauważyć, że chwila, w której start-up jest przejmowany przez większy podmiot działający na rynku lub osiąga pierwsze zyski, przestaje być start-upem – zaczyna być zwykłym przedsiębiorstwem.
Osiągnięcie zysku jest też pierwszym krokiem do tego, by start-up był rentowny, czyli przynosił przedsiębiorcy zysk. Ponieważ większość tego typu podmiotów nie jest w stanie utrzymać się długo na rynku, warto podkreślić, że ich historia jest krótka – albo następuje ich dynamiczny rozwój, albo przestają istnieć.
Miliony w start-upach
Współcześnie większość powstających start-upów jest związana – jak wspomniano – z nowoczesnymi technologiami. Trzeba zauważyć, że część z nich to prawdziwe żyły złota. Do tych należą m.in.: Facebook, Nasza Klasa czy Google. Ponieważ wymienione przykłady to ogromne pieniądze, jakie popłynęły zarówno do pomysłodawców, jak i inwestorów, w praktyce zainteresowanie start-upami wśród tych drugich jest olbrzymie. I nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie zmianie.
To może Cię również zainteresować