!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać?
Rozwijając firmę, potrzebujesz pracowników. Nie wszystkie osoby wyłonione podczas rekrutacji musisz zatrudniać na podstawie umowy o pracę – czasem możesz im wręczyć jedną z umów cywilnoprawnych. Gdy zatrudniasz na podstawie umowy o pracę, musisz pamiętać, że masz konkretne obowiązki. Jeden z nich dotyczy wystawienia świadectwa pracy osobie odchodzącej z firmie. Co zmieniło się od stycznia 2017 r.?

Nowe rozporządzenie i…

Dotychczas informacje o tym, jakie dane należy umieścić w świadectwie pracy były zawarte w kodeksie pracy i rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Rozporządzenie to zostało zastąpione nowym – mowa o rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Powyższa zmiana ma ścisły związek z modyfikacjami w obrębie uprawnień pracowników odnoszących się do macierzyństwa. Pracodawcy podpisujący z nowymi pracownikami umowy o pracę, mieli dotychczas problem z ustaleniem ich uprawnień w tym zakresie, bo w świadectwa pracy tych informacji brakowało. Teraz ma się to zmienić.


…nowe informacje w świadectwach pracy

Jakie informacje muszą znaleźć się w świadectwie pracy? Dotychczas były to dane m.in. o:

  • okresie zatrudnienia,
  • rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowiskach,
  • wykorzystanego przez pracownika urlopu.

Od stycznia 2017 r. w przygotowanym przez pracodawcę dokumencie muszą znaleźć się również informacje o:

  • wymiarze udzielonego zatrudnionemu urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego,
  • tym, czy i jak długo pracownik uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego korzystał z ochrony stosunku pracy w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy (zgodnie z art. 1868 § 1 pkt 2 kodeksu pracy).

 

wzór świadectwa pracy

źródło: kadry.infor.pl

 


Mniej formalności dla pracodawców

Z punktu widzenia pracodawców sporym ułatwieniem jest wdrożenie zmian, jeżeli chodzi o wystawianie świadectwa pracy czy umowach terminowych. Dotychczas po każdej umowie terminowej właściciel firmy musiał dopełnić formalności i wystawić świadectwo pracy. Teraz musi to zrobić, jeżeli nie zamierza go ponownie zatrudnić, czyli podpisać z nim kolejnej umowy w ciągu 7 dni. Podpisując kolejną umowę, nie będzie musiał wystawiać świadectwa pracy, chyba że poprosi go o to pracownik.

Pracownik ma prawo w każdej chwili zawnioskować pisemnie (w formie papierowej lub elektronicznej)  o wystawienie mu świadectwa pracy. Takie rozwiązanie ma zapewnić mu dostęp do tego dokumenty, gdyby go potrzebował.


Wypełniając świadectwo pracy, skorzystaj ze wzoru

Bardzo możliwe, że jako pracodawca miałeś spore problemy z prawidłowym wystawieniem świadectwa pracy. Do wspomnianego rozporządzenia, które aktualnie obowiązuje, został dodany wzór świadectwa pracy wraz ze szczegółowych objaśnieniem każdego punktu w nim zawartego. Korzystając z tego narzędzia, możesz być pewien, że nie popełnisz błędu, ograniczając tym samym ilość dokumentów, które będzie trzeba sprostować.

 

Czytaj także: Nowe obowiązki pracodawcy już od 1 września 2016 roku

Podziel się

4 komentarze

Ciekawski

Ciekawski

Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać? Artykuł ok. Kończy się rok 2019- mam pytanko- a nic się zaś w tym temacie nie zmieniło?
Hanka

Hanka

Przed chwilą napisałam, że ostatnio dostałam świadectwo pracy, które różniło się troszku od tych co dostałam prędzej. Zmieniło się rozporządzenie i dlatego są nowe informacje ujęte w tym świadectwie.
Komina2

Komina2

Ciekawe czy teraz to obowiązuje. Najważniejsze by dokument jaki wystawia firma był zgodny z przepisami bowiem potem mogą być z tym najróżniejsze problemy itp.
Quark

Quark

Ważne, że widać gotowy wzór jak to wygląda i jak się różni z poprzednio obowiązującym dokumentem w tym zakresie. Dobrze by było aktualizować takie artykuły.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.