Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać?

Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać?
Rozwijając firmę, potrzebujesz pracowników. Nie wszystkie osoby wyłonione podczas rekrutacji musisz zatrudniać na podstawie umowy o pracę – czasem możesz im wręczyć jedną z umów cywilnoprawnych. Gdy zatrudniasz na podstawie umowy o pracę, musisz pamiętać, że masz konkretne obowiązki. Jeden z nich dotyczy wystawienia świadectwa pracy osobie odchodzącej z firmie. Co zmieniło się od stycznia 2017 r.?

Nowe rozporządzenie i…

Dotychczas informacje o tym, jakie dane należy umieścić w świadectwie pracy były zawarte w kodeksie pracy i rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Rozporządzenie to zostało zastąpione nowym – mowa o rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Powyższa zmiana ma ścisły związek z modyfikacjami w obrębie uprawnień pracowników odnoszących się do macierzyństwa. Pracodawcy podpisujący z nowymi pracownikami umowy o pracę, mieli dotychczas problem z ustaleniem ich uprawnień w tym zakresie, bo w świadectwa pracy tych informacji brakowało. Teraz ma się to zmienić.


…nowe informacje w świadectwach pracy

Jakie informacje muszą znaleźć się w świadectwie pracy? Dotychczas były to dane m.in. o:

  • okresie zatrudnienia,
  • rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowiskach,
  • wykorzystanego przez pracownika urlopu.

Od stycznia 2017 r. w przygotowanym przez pracodawcę dokumencie muszą znaleźć się również informacje o:

  • wymiarze udzielonego zatrudnionemu urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego,
  • tym, czy i jak długo pracownik uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego korzystał z ochrony stosunku pracy w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy (zgodnie z art. 1868 § 1 pkt 2 kodeksu pracy).

 

wzór świadectwa pracy

źródło: kadry.infor.pl

 


Mniej formalności dla pracodawców

Z punktu widzenia pracodawców sporym ułatwieniem jest wdrożenie zmian, jeżeli chodzi o wystawianie świadectwa pracy czy umowach terminowych. Dotychczas po każdej umowie terminowej właściciel firmy musiał dopełnić formalności i wystawić świadectwo pracy. Teraz musi to zrobić, jeżeli nie zamierza go ponownie zatrudnić, czyli podpisać z nim kolejnej umowy w ciągu 7 dni. Podpisując kolejną umowę, nie będzie musiał wystawiać świadectwa pracy, chyba że poprosi go o to pracownik.

Pracownik ma prawo w każdej chwili zawnioskować pisemnie (w formie papierowej lub elektronicznej)  o wystawienie mu świadectwa pracy. Takie rozwiązanie ma zapewnić mu dostęp do tego dokumenty, gdyby go potrzebował.


Wypełniając świadectwo pracy, skorzystaj ze wzoru

Bardzo możliwe, że jako pracodawca miałeś spore problemy z prawidłowym wystawieniem świadectwa pracy. Do wspomnianego rozporządzenia, które aktualnie obowiązuje, został dodany wzór świadectwa pracy wraz ze szczegółowych objaśnieniem każdego punktu w nim zawartego. Korzystając z tego narzędzia, możesz być pewien, że nie popełnisz błędu, ograniczając tym samym ilość dokumentów, które będzie trzeba sprostować.

 

Czytaj także: Nowe obowiązki pracodawcy już od 1 września 2016 roku

Oceń ten wpis
Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ciekawski
2019-12-11, 10:24
Zmiany w zasadach wystawiania świadectw pracy od stycznia 2017 r. O czym musisz pamiętać? Artykuł ok. Kończy się rok 2019- mam pytanko- a nic się zaś w tym temacie nie zmieniło?
Hanka
2019-05-20, 09:32
Przed chwilą napisałam, że ostatnio dostałam świadectwo pracy, które różniło się troszku od tych co dostałam prędzej. Zmieniło się rozporządzenie i dlatego są nowe informacje ujęte w tym świadectwie.
Komina2
2019-05-08, 11:52
Ciekawe czy teraz to obowiązuje. Najważniejsze by dokument jaki wystawia firma był zgodny z przepisami bowiem potem mogą być z tym najróżniejsze problemy itp.
Quark
2019-04-03, 09:57
Ważne, że widać gotowy wzór jak to wygląda i jak się różni z poprzednio obowiązującym dokumentem w tym zakresie. Dobrze by było aktualizować takie artykuły.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.