Pracownik - prawa i obowiązki

Rekrutacja open house - zalety, zastosowanie i przygotowanie

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Rekrutacja open house - zalety, zastosowanie i przygotowanie
Odkryj zalety i zastosowanie metody open house w rekrutacji. Dowiedz się, jak się przygotować i jak optymalizować proces naboru pracowników za jej pomocą.

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie rekrutacji to wyzwanie. Nie tylko potrzebna jest spora dawka cierpliwości, aby zapoznać się ze wszystkimi otrzymanymi CV, lecz także perfekcyjna organizacja, aby spotkać się z wybranymi kandydatami. Żadna, nawet największa firma mająca ugruntowaną pozycję na rynku, nie może sobie pozwolić, aby rekrutacja sparaliżowała jej działanie. Konieczne jest zatem oddelegowanie pracowników, którzy zajmą się wyłącznie szukaniem potencjalnych współpracowników, i opracowanie nowego podziału obowiązków na ten czas.

Metoda rekrutacji open house jest pod wieloma względami innowacyjna. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, lecz także eliminuje przeglądanie dziesiątek, jeżeli nie setek CV – na biurka osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie rekrutacji trafiają wyłącznie dokumenty od osób, które zaciekawiły swoim wykształceniem lub doświadczeniem podczas rozmów indywidualnych, które odbywają się po spotkaniu organizacyjnym.

Rekrutacja open house - na czym polega?

Rekrutacja open house, dla wielu pracodawców, to innowacyjne podejście do procesu naboru pracowników. Zamiast tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych, metoda open house polega na organizowaniu spotkania, podczas których kandydaci mają okazję poznać firmę od środka, a rekruterzy - bezpośrednio ocenić potencjał kandydatów. Dzięki open house, pracodawcy są w stanie osiągnąć lepsze zrozumienie, czego oczekują od potencjalnych pracowników, jednocześnie prezentując im wartości i kulturę organizacyjną firmy.

Kiedy skorzystać z metody rekrutacji open house?

Dla pracodawców szukających sposobów na bardziej efektywne metody naboru, rekrutacja open house jest idealnym rozwiązaniem. Nie tylko skraca czas potrzebny do wypełnienia wakatów, ale także pozwala na lepsze dopasowanie kandydatów do konkretnych stanowisk. Wiele firm decyduje się na zastosowanie metody open house w przypadku masowych naborów czy rekrutacji na stanowiska, gdzie kultura i dopasowanie do zespołu są kluczowe. Ostatecznie, jest to inwestycja w przyszłość firmy, która przynosi wymierne korzyści zarówno w krótkim, jak i długim terminie.

Open house – idealna metoda, gdy szukasz wielu pracowników na różne stanowiska

Twoja firma rozrasta się na tyle szybko, że potrzebujesz pracowników do różnych działów? Metoda rekrutacji open house sprawdzi się idealnie. Dlaczego? Powodów jest kilka:

 • Podczas spotkania organizacyjnego osoby występujące z ramienia firmy koncentrują się na przedstawieniu polityki firmy, jej celów i kultury organizacyjnej. Kandydaci otrzymują również informacje o warunkach pracy na danych stanowiskach. W efekcie takie spotkanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu – poszczególnych informacji nie trzeba przedstawiać każdemu kandydatowi z osobna. To spora oszczędność czasu.
 • CV przesyłają tylko osoby, które wstępnie zainteresowały rekruterów. To kolejna oszczędność czasu, a dodatkowym plusem jest możliwość szczegółowego zapoznania się z dokumentami tych osób, które je przesłały.
 • Wstępne rozmowy z kandydatami odbywają się w luźnej atmosferze. Zarówno rekruter, jak i potencjalny pracownik nie muszą się do niej specjalnie przygotowywać.

Nie ma znaczenia, czy poszukujesz 10 programistów, czy też 5 programistów, 2 specjalistów od social media i księgowej – dzięki open house możesz znaleźć najlepszych kandydatów na poszczególne stanowiska, minimalizując przy tym koszty związane z przeprowadzeniem rekrutacji. Pierwsze, ogólne spotkanie, pozwala zapoznać z polityką firmy wszystkich zainteresować, zaś spotkania indywidulane umożliwiają już rozmowę o szczegółach. Podczas takich rekruterzy zachęcają wybrane osoby do przesłania dokumentów aplikacyjnych na wskazany adres mailowy.

Szukasz pracy?

Kurier - dostawca w aplikacji Uber Eats. Praca od zaraz! 7000 zł/mies

City Drive

 • Gorzów Wielkopolski
 • 4 000-7 000 zł / mc
Dodana

Brygadzista Produkcji

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Brzozów
 • 6 000-7 000 zł / mc
Dodana

Primary Teacher (International School)

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 6 200-8 300 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Rekrutacja open house - dla których firm?

Open house jako metoda rekrutacji pracowników jest swoistą nowością – po raz pierwszy została użyta w 2010 r. i popularnością cieszy się wyłącznie wśród właścicieli dużych firm. Nie jest to przypadek, bo właśnie z myślą o takich firmach została ona wymyślona. Metoda open house sprawdza się bowiem najlepiej tam, gdzie konieczne jest zatrudnienie kilkunastu lub kilkudziesięciu osób na różne stanowiska. Jeżeli zatem prowadzisz duże i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, powinieneś zainteresować się tą metodą.

Prowadzisz niewielką, lokalnie działającą firmę? Zorganizowanie spotkania dla potencjalnych pracowników może wiązać się ze sporymi kosztami – prawdopodobnie będziesz musiał wynająć salę konferencyjną. Aby nie narażać się na zbędne wydatki, powinieneś pozostać przy tradycyjnych formach rekrutacji pracowników.

Z pewnością doskonale wiesz, jak wygląda proces rekrutacyjny – w pierwszej kolejności trzeba przygotować ogłoszenie o pracę, które zostanie zamieszczone na poczytnych portalach ogłoszeniowych, a następnie przez wiele godzin przegląda się otrzymane aplikacje, aby wybranych kandydatów zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Tradycyjny proces rekrutacji ma swoje zalety i wady.

Wykorzystaj metodę open house w rekrutacji, by skutecznie i efektywnie dobrać najlepszych kandydatów dla Twojej firmy.

Mimo że czasochłonny, pozwala wybrać najlepszych na dane stanowisko pracy. Jeżeli prowadzisz sporą firmę i nie chcesz powierzać procesu rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi, to czas zainteresować się innowacyjną metodą rekrutacji – open house. Na czym ona polega?

Open house – nowość, po którą sięga coraz więcej pracodawców

Metoda open house to nowość – po raz pierwszy została ona wykorzystana w 2010 r. przez firmę I Love Rewards. Wówczas w rekrutacji wzięło udział ponad 400 osób. Na czym polega ta metoda rekrutacji pracowników?
Open house to metoda rekrutacji składająca się z kilku etapów:

 • Pierwszy etap polega na przygotowaniu i opublikowaniu na wybranych portalach ogłoszenia o pracę informującego o wszystkich stanowiskach i terminie spotkania z zainteresowanymi osobami. W ten sposób firma informuje wszystkich zainteresowanych o prowadzonej rekrutacji.
 • Drugi etap polega na zorganizowaniu spotkania z potencjalnymi pracownikami. Tu właśnie widać różnicę między open house a tradycyjną metodą rekrutacji. Kandydaci nie wysyłają bowiem dokumentów aplikacyjnych (CV, listu motywacyjnego), ale przychodzą na spotkanie organizacyjne. Podczas takiego pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzenie procesu rekrutacji opowiadają o historii firmy, jej rozwoju, planach na przyszłość. Nie brakuje też informacji o nowych stanowiskach pracy – z grubsza zostają zaprezentowane wymogi i korzyści płynące z podjęcia zatrudnienia.
 • Trzeci etap to krótkie rozmowy z osobami, które zdecydowały się wziąć udział w spotkaniu. Rekruterzy mogą zdobyć najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia czy doświadczenia poszczególnych osób. Mimo że takie rozmowy najczęściej trwają kilkanaście minut, to rekruter jest w stanie powiedzieć, czy jest zainteresowany danym kandydatem.
 • Czwarty etap polega na przesłaniu przez wybrane osoby, które zostały o to poproszone przez rekruterów, dokumentów aplikacyjnych. Wówczas specjaliści odpowiedzialni za przeprowadzenie rekrutacji mogą zapoznać się z CV poszczególnych kandydatów.
 • Piąty etap to tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Każdy z zaproszonych kandydatów odpowiada na pytania, przechodzi testy lub w inny sposób udowadnia swoją wiedzę i umiejętności.

Jak widać z powyższego, największa różnica polega na otrzymaniu przez firmę CV kandydatów dopiero po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy. Dlaczego? Po to, aby nie tracić czasu na przeglądanie ofert od osób, które nie spełniają podstawowych wymogów firmy.

Korzyści wynikające z metody open house

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z metody open house? Okazuje się, że jest ich naprawdę wiele. Oto kilka najważniejszych:

 • Oszczędność czasu – dzięki zaprezentowaniu ogólnych informacji o firmie wszystkim zainteresowanym, rekruter może pominąć je podczas indywidualnych rozmów przeprowadzanych z poszczególnymi kandydatami.
 • Brak konieczności przeglądania setek CV – aby znaleźć pracownika, wyznaczeni do przeprowadzenia rekrutacji pracownicy powinni dokładnie przeanalizować każde otrzymane CV. Zamiast jednak przeglądać setki CV, zapoznają się z dokumentami osób, które zainteresowały ich podczas pierwszej rozmowy przeprowadzanej tuż po spotkaniu organizacyjnym.
 • Możliwość rekrutowania pracowników na różne stanowiska – pierwsze spotkanie pracodawcy i pracownika odbywa się w luźnej atmosferze. Ponieważ jest to spotkanie jednocześnie bardzo ogólne (bo organizacyjne) i szczegółowe (bo indywidualne), to możliwe jest jednoczesne poszukiwanie pracowników na wiele stanowisk pracy.
 • Kandydat dostaje najważniejsze informacje o firmie i może zdecydować, czy jest zainteresowany nawiązaniem współpracy. Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musi on się solidnie przygotować. W przypadku spotkania organizacyjnego i luźnej rozmowy nie jest to konieczne, co pozwala również jemu zaoszczędzić czas. Gdy zostaje poproszony o przesłanie CV, może zdecydować, czy jest zainteresowany pracą właśnie w tej firmie.

Z uwagi na powyższe korzyści, metoda open house zdobywa coraz więcej zwolenników zarówno wśród pracodawców, jak i osób poszukujących zatrudnienia. Może warto, abyś ją wykorzystał, gdy będziesz planował zatrudnienie np. 20 osób, aby wspomóc działanie poszczególnych działów?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest rekrutacja open house o co chodzi?

Rekrutacja open house to innowacyjna metoda naboru, polegająca na organizowaniu spotkań, podczas których kandydaci poznają firmę, a rekruterzy oceniają ich potencjał.

Jakie są główne zalety rekrutacji open house?

Główne zalety to oszczędność czasu, brak konieczności przeglądania wielu CV, możliwość rekrutacji na różne stanowiska oraz lepsze dopasowanie kandydata do kultury firmy.

W jakich sytuacjach warto zastosować rekrutację open house?

Metoda jest idealna dla masowych naborów, stanowisk wymagających dopasowania kulturowego, oraz wtedy, gdy chcemy wzmocnić wizerunek firmy jako nowoczesnego pracodawcy.

Czy rekrutacja open house jest odpowiednia dla każdej branży?

Choć metoda jest uniwersalna, może być bardziej efektywna w branżach, gdzie kultura i dopasowanie do zespołu są kluczowe.

Jak przygotować się do organizacji rekrutacji w stylu open house?

Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej organizacji, promocji wydarzenia, przygotowanie przestrzeni dla kandydatów oraz zaangażowanie zespołu rekrutacyjnego w proces.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

4 komentarze

Jóżef

Jóżef

Rekrutacja jak jest skuteczna to będą z niej korzystać hrowcy to proste. Nie zawsze jednak taka forma jest wszędzie w porządku.
Fiodor

Fiodor

Każda metoda jest dobra jeżeli efekty z nią związane są dla pracodawcy satysfakcjonujące. O tej metodzie nie znałem, ciekawe jak się sprawdza na tle innych.
Waluś

Waluś

Jest bardzo dużo metod rekrutacji. Może warto spróbować co proponują w tym artykule ------------Open house - nowoczesna metoda rekrutacji........
Molina

Molina

Można zastosować wiele ciekawych opcji rekrutacji. Tylko sam pracodawca sprawdzi czy takie działanie będzie lepsze w skutkach od tradycyjnych form rozmów z kandydatami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka