Open house - nowoczesna metoda rekrutacji. Czy sprawdzi się w twojej firmie?

Open house - nowoczesna metoda rekrutacji. Czy sprawdzi się w twojej firmie?
Metod rekrutacji pracowników jest co najmniej kilka. Słyszałeś o open house? Zatem czas się dowiedzieć, czy metoda ta sprawdzi się w twojej firmie.

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie rekrutacji to wyzwanie. Nie tylko potrzebna jest spora dawka cierpliwości, aby zapoznać się ze wszystkimi otrzymanymi CV, lecz także perfekcyjna organizacja, aby spotkać się z wybranymi kandydatami. Żadna, nawet największa firma mająca ugruntowaną pozycję na rynku, nie może sobie pozwolić, aby rekrutacja sparaliżowała jej działanie. Konieczne jest zatem oddelegowanie pracowników, którzy zajmą się wyłącznie szukaniem potencjalnych współpracowników, i opracowanie nowego podziału obowiązków na ten czas.

Metoda rekrutacji open house jest pod wieloma względami innowacyjna. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, lecz także eliminuje przeglądanie dziesiątek, jeżeli nie setek CV – na biurka osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie rekrutacji trafiają wyłącznie dokumenty od osób, które zaciekawiły swoim wykształceniem lub doświadczeniem podczas rozmów indywidualnych, które odbywają się po spotkaniu organizacyjnym.


Open house – idealna metoda, gdy szukasz wielu pracowników…

Twoja firma rozrasta się na tyle szybko, że potrzebujesz pracowników do różnych działów? Metoda rekrutacji open house sprawdzi się idealnie. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • Podczas spotkania organizacyjnego osoby występujące z ramienia firmy koncentrują się na przedstawieniu polityki firmy, jej celów i kultury organizacyjnej. Kandydaci otrzymują również informacje o warunkach pracy na danych stanowiskach. W efekcie takie spotkanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu – poszczególnych informacji nie trzeba przedstawiać każdemu kandydatowi z osobna. To spora oszczędność czasu.
     
  • CV przesyłają tylko osoby, które wstępnie zainteresowały rekruterów. To kolejna oszczędność czasu, a dodatkowym plusem jest możliwość szczegółowego zapoznania się z dokumentami tych osób, które je przesłały.
     
  • Wstępne rozmowy z kandydatami odbywają się w luźnej atmosferze. Zarówno rekruter, jak i potencjalny pracownik nie muszą się do niej specjalnie przygotowywać.


…na różne stanowiska

Nie ma znaczenia, czy poszukujesz 10 programistów, czy też 5 programistów, 2 specjalistów od social media i księgowej – dzięki open house możesz znaleźć najlepszych kandydatów na poszczególne stanowiska, minimalizując przy tym koszty związane z przeprowadzeniem rekrutacji. Pierwsze, ogólne spotkanie, pozwala zapoznać z polityką firmy wszystkich zainteresować, zaś spotkania indywidulane umożliwiają już rozmowę o szczegółach. Podczas takich rekruterzy zachęcają wybrane osoby do przesłania dokumentów aplikacyjnych na wskazany adres mailowy.


Tylko wtedy, gdy chcesz zatrudnić wielu pracowników

Open house jako metoda rekrutacji pracowników jest swoistą nowością – po raz pierwszy została użyta w 2010 r. i popularnością cieszy się wyłącznie wśród właścicieli dużych firm. Nie jest to przypadek, bo właśnie z myślą o takich firmach została ona wymyślona. Metoda open house sprawdza się bowiem najlepiej tam, gdzie konieczne jest zatrudnienie kilkunastu lub kilkudziesięciu osób na różne stanowiska. Jeżeli zatem prowadzisz duże i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, powinieneś zainteresować się tą metodą.

Prowadzisz niewielką, lokalnie działającą firmę? Zorganizowanie spotkania dla potencjalnych pracowników może wiązać się ze sporymi kosztami – prawdopodobnie będziesz musiał wynająć salę konferencyjną. Aby nie narażać się na zbędne wydatki, powinieneś pozostać przy tradycyjnych formach rekrutacji pracowników.

Oceń ten wpis
Open house - nowoczesna metoda rekrutacji. Czy sprawdzi się w twojej firmie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Fiodor
2019-12-11, 12:31
Każda metoda jest dobra jeżeli efekty z nią związane są dla pracodawcy satysfakcjonujące. O tej metodzie nie znałem, ciekawe jak się sprawdza na tle innych.
Waluś
2019-05-21, 13:43
Jest bardzo dużo metod rekrutacji. Może warto spróbować co proponują w tym artykule ------------Open house - nowoczesna metoda rekrutacji........
Molina
2019-05-07, 17:23
Można zastosować wiele ciekawych opcji rekrutacji. Tylko sam pracodawca sprawdzi czy takie działanie będzie lepsze w skutkach od tradycyjnych form rozmów z kandydatami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.