Spis treści
Wielu pracodawców do przeprowadzenia rekrutacji oddelegowuje swoich podwładnych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy firma jest duża i może pozwolić sobie na działania tego typu – wówczas konieczne jest przeorganizowanie dotychczasowego modelu pracy na kilka dni. W przypadku niewielkich firm takie rozwiązanie się nie sprawdza – najlepiej, aby przedsiębiorca samodzielnie zapoznał się z aplikacjami przesłanymi przez osoby zainteresowane pracą.
Znalazłeś już portal z ogłoszeniami o pracę, na którym w najbliższym czasie opublikujesz ogłoszenie? Czas zatem dowiedzieć się, jak prawidłowo powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Okazuje się, że od tego może zależeć, czy nawiążesz współpracę z najlepszym kandydatem.
Rozmowa kwalifikacyjna: klucz do sukcesu
Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko okazją dla kandydata do prezentacji swoich umiejętności, ale przede wszystkim dla pracodawcy do dokładnego poznania potencjalnego pracownika. Właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej ze strony pracodawcy jest równie ważne jak dla kandydata. Kluczową sprawą jest nie tylko dogłębna analiza CV kandydata, ale także wiedza na temat tego, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w sposób profesjonalny i efektywny.
Zachowywanie w trakcie rozmowy o pracę: etykieta dla pracodawcy
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca powinien pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Pierwsza to szacunek dla kandydata – niezależnie od jego doświadczenia czy kwalifikacji. W trakcie rozmowy ważne jest, aby słuchać uważnie, nie przerywać i nie oceniać zbyt surowo.
Stworzenie komfortowego środowiska dla kandydata może przynieść więcej korzyści niż się wydaje. W końcu, jeśli kandydat czuje się dobrze podczas rozmowy, jest bardziej skłonny otwarcie opowiedzieć o sobie, swoich doświadczeniach i planach na przyszłość.
Efektywna rozmowa kwalifikacyjna: co to oznacza dla pracodawcy?
Efektywna rozmowa kwalifikacyjna to taka, która daje pracodawcy pełny obraz kandydata, jego kompetencji i oczekiwań wobec przyszłej pracy. Oznacza to nie tylko zadawanie właściwych pytań, ale także słuchanie odpowiedzi i analizowanie ich w kontekście potrzeb firmy. Przede wszystkim ważne jest, aby zastanowić się nad przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej i określić, jakie informacje są kluczowe dla danego stanowiska. Efektywna rozmowa kwalifikacyjna to inwestycja w przyszłość firmy – dobrze dobrany pracownik może przynieść znaczne korzyści w dłuższym okresie czasu.
Scenariusz rozmowy z kandydatem: planowanie to podstawa
Kolejnym krokiem w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej jest stworzenie scenariusza rozmowy z kandydatem. Określenie kluczowych pytań, jakie chcesz zadać, oraz wyznaczenie czasu na odpowiedzi kandydata, pozwoli ci na efektywne wykorzystanie czasu podczas spotkania. Dodatkowo, warto przygotować się także na pytania, jakie może zadać kandydat. Odpowiadając na nie w sposób rzetelny i uczciwy, zbudujesz wizerunek odpowiedzialnego i transparentnego pracodawcy, dla którego warto pracować.
Aspekt rozmowy | Ważność dla pracodawcy | Kluczowe czynności | Błędy do uniknięcia |
---|---|---|---|
Przygotowanie | Klucz do sukcesu | Analiza CV, stworzenie scenariusza | Zaniedbanie analizy CV |
Etykieta | Tworzenie pozytywnego wrażenia | Słuchanie, szacunek | Przerywanie, ocena zbyt surowa |
Efektywność | Pełen obraz kandydata | Zadawanie właściwych pytań | Nieanalizowanie odpowiedzi |
Scenariusz rozmowy | Planowanie i kontrola | Określenie kluczowych pytań | Brak struktury rozmowy |
CV to podstawa
Skoro będziesz zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną wybrane osoby, z pewnością zapoznasz się z dokumentami aplikacyjnymi przesłanymi przez kandydatów. Musisz jednak pamiętać, aby raz jeszcze i bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentami osób, które zamierzasz zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób możesz ułożyć listę pytań do poszczególnych kandydatów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przykłady:
- Czy pracownik spełnia wszystkie wymagania, jakie zawarłeś w ogłoszeniu? Jeżeli tak, to o które wypytać, aby upewnić się, że nie skłamał on w CV?
- Czy pracownik miał długie przerwy między pracą dla poszczególnych firm? Jeżeli tak, to warto zapytać, co robił w tym czasie, czy postawił na własny rozwój.
- Zakres obowiązków – np. księgowy mógł zajmować się rozliczaniem wyłącznie pracowników, mógł również czuwać nad rozliczeniami spółki z o.o. Warto, abyś dowiedział się więcej na temat dotychczasowego zakresu obowiązków osoby, którą zamierzasz zatrudnić. Pozyskane informacje ułatwią ci podjęcie decyzji.
- Znajomość języków obcych – jeżeli wymagasz bardzo dobrej znajomości np. języka obcego w mowie i piśmie, to planując rozmowy kwalifikacyjne, powinieneś przemyśleć, czy część każdej z nich nie przeprowadzić w języku obcym.
Czytając CV pod kątem pytań, jakie mógłbyś zadać kandydatowi, unikniesz niezręcznego milczenia w czasie spotkania, pokażesz również, że zapoznałeś się z otrzymanymi dokumentami. Mówiąc najprościej – wywrzesz na zaproszonej osobie dobre wrażenie.
Informacji o kandydacie możesz szukać również w sieci
Zorganizowanie rekrutacji wcale nie jest zadaniem prostym – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów. Z pewnością chcesz zatrudnić solidną osobę, która nie złoży wypowiedzenia np. po miesiącu pracy. Właśnie z tego względu dobrze zrobisz, jeżeli poszukasz jej na serwisach pozwalających użytkownikom nawiązywać kontakty zawodowo-biznesowe. Dlaczego poszukanie informacji o kandydatach, których aplikacje najbardziej cię zainteresowały w takich miejscach, jest dobrym rozwiązaniem?
Jako przedsiębiorca możesz konkurować z wieloma podmiotami o klientów, ale na stopie prywatnej możesz mieć z nimi bardzo dobry kontakt. Jeżeli okaże się, że dana osoba pracowała dla twojej konkurencji, to może zasięgnąć o niej opinię. W ten sposób sprawdzisz, jak pracownik był oceniany w poprzednim miejscu pracy. Choć do pozyskanych informacji powinieneś podejść z dystansem, z pewnością – wraz z informacjami uzyskanymi w trakcie rozmowy – pozwolą ci trafniej ocenić osobę starającą się o pracę w twojej firmie.
To może Cię również zainteresować