Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna: Jak przygotować się jako pracodawca?

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna: Jak przygotować się jako pracodawca?
Dowiedz się, jak profesjonalnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną i co jest kluczem do sukcesu w rekrutacji. Wskazówki dla pracodawców.

Wielu pracodawców do przeprowadzenia rekrutacji oddelegowuje swoich podwładnych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy firma jest duża i może pozwolić sobie na działania tego typu – wówczas konieczne jest przeorganizowanie dotychczasowego modelu pracy na kilka dni. W przypadku niewielkich firm takie rozwiązanie się nie sprawdza – najlepiej, aby przedsiębiorca samodzielnie zapoznał się z aplikacjami przesłanymi przez osoby zainteresowane pracą.

Znalazłeś już portal z ogłoszeniami o pracę, na którym w najbliższym czasie opublikujesz ogłoszenie? Czas zatem dowiedzieć się, jak prawidłowo powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Okazuje się, że od tego może zależeć, czy nawiążesz współpracę z najlepszym kandydatem.

Rozmowa kwalifikacyjna: klucz do sukcesu

Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko okazją dla kandydata do prezentacji swoich umiejętności, ale przede wszystkim dla pracodawcy do dokładnego poznania potencjalnego pracownika. Właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej ze strony pracodawcy jest równie ważne jak dla kandydata. Kluczową sprawą jest nie tylko dogłębna analiza CV kandydata, ale także wiedza na temat tego, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w sposób profesjonalny i efektywny.

Zachowywanie w trakcie rozmowy o pracę: etykieta dla pracodawcy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca powinien pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Pierwsza to szacunek dla kandydata – niezależnie od jego doświadczenia czy kwalifikacji. W trakcie rozmowy ważne jest, aby słuchać uważnie, nie przerywać i nie oceniać zbyt surowo.

Przygotowanie i słuchanie są kluczem do efektywnej rozmowy kwalifikacyjnej jako pracodawca.

Szukasz pracy?

Księgowa / Księgowy

BIURO PODATKOWE JOANNA TROJANOWSKA

  • Bielsko-Biała
  • 3 600-4 600 zł / mc
Dodana
Dodana

Specjalist(k)a ds. Księgowości (dział O2C)

SGS Global Business Services Sp. z o.o.

  • Katowice
Dodana
Dodana

Spacjalist(k)a ds. Księgowości z j. Francuskim (dział O2C)

SGS Global Business Services Sp. z o.o.

  • Katowice
Dodana

Stworzenie komfortowego środowiska dla kandydata może przynieść więcej korzyści niż się wydaje. W końcu, jeśli kandydat czuje się dobrze podczas rozmowy, jest bardziej skłonny otwarcie opowiedzieć o sobie, swoich doświadczeniach i planach na przyszłość.

Efektywna rozmowa kwalifikacyjna: co to oznacza dla pracodawcy?

Efektywna rozmowa kwalifikacyjna to taka, która daje pracodawcy pełny obraz kandydata, jego kompetencji i oczekiwań wobec przyszłej pracy. Oznacza to nie tylko zadawanie właściwych pytań, ale także słuchanie odpowiedzi i analizowanie ich w kontekście potrzeb firmy. Przede wszystkim ważne jest, aby zastanowić się nad przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej i określić, jakie informacje są kluczowe dla danego stanowiska. Efektywna rozmowa kwalifikacyjna to inwestycja w przyszłość firmy – dobrze dobrany pracownik może przynieść znaczne korzyści w dłuższym okresie czasu.

Scenariusz rozmowy z kandydatem: planowanie to podstawa

Kolejnym krokiem w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej jest stworzenie scenariusza rozmowy z kandydatem. Określenie kluczowych pytań, jakie chcesz zadać, oraz wyznaczenie czasu na odpowiedzi kandydata, pozwoli ci na efektywne wykorzystanie czasu podczas spotkania. Dodatkowo, warto przygotować się także na pytania, jakie może zadać kandydat. Odpowiadając na nie w sposób rzetelny i uczciwy, zbudujesz wizerunek odpowiedzialnego i transparentnego pracodawcy, dla którego warto pracować.

Aspekt rozmowy Ważność dla pracodawcy Kluczowe czynności Błędy do uniknięcia
Przygotowanie Klucz do sukcesu Analiza CV, stworzenie scenariusza Zaniedbanie analizy CV
Etykieta Tworzenie pozytywnego wrażenia Słuchanie, szacunek Przerywanie, ocena zbyt surowa
Efektywność Pełen obraz kandydata Zadawanie właściwych pytań Nieanalizowanie odpowiedzi
Scenariusz rozmowy Planowanie i kontrola Określenie kluczowych pytań Brak struktury rozmowy

CV to podstawa

Skoro będziesz zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną wybrane osoby, z pewnością zapoznasz się z dokumentami aplikacyjnymi przesłanymi przez kandydatów. Musisz jednak pamiętać, aby raz jeszcze i bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentami osób, które zamierzasz zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób możesz ułożyć listę pytań do poszczególnych kandydatów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przykłady:

  • Czy pracownik spełnia wszystkie wymagania, jakie zawarłeś w ogłoszeniu? Jeżeli tak, to o które wypytać, aby upewnić się, że nie skłamał on w CV?
  • Czy pracownik miał długie przerwy między pracą dla poszczególnych firm? Jeżeli tak, to warto zapytać, co robił w tym czasie, czy postawił na własny rozwój.
  • Zakres obowiązków – np. księgowy mógł zajmować się rozliczaniem wyłącznie pracowników, mógł również czuwać nad rozliczeniami spółki z o.o. Warto, abyś dowiedział się więcej na temat dotychczasowego zakresu obowiązków osoby, którą zamierzasz zatrudnić. Pozyskane informacje ułatwią ci podjęcie decyzji.
  • Znajomość języków obcych – jeżeli wymagasz bardzo dobrej znajomości np. języka obcego w mowie i piśmie, to planując rozmowy kwalifikacyjne, powinieneś przemyśleć, czy część każdej z nich nie przeprowadzić w języku obcym.

Czytając CV pod kątem pytań, jakie mógłbyś zadać kandydatowi, unikniesz  niezręcznego milczenia w czasie spotkania, pokażesz również, że zapoznałeś się z otrzymanymi dokumentami. Mówiąc najprościej – wywrzesz na zaproszonej osobie dobre wrażenie.

Informacji o kandydacie możesz szukać również w sieci

Zorganizowanie rekrutacji wcale nie jest zadaniem prostym – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów. Z pewnością chcesz zatrudnić solidną osobę, która nie złoży wypowiedzenia np. po miesiącu pracy. Właśnie z tego względu dobrze zrobisz, jeżeli poszukasz jej na serwisach pozwalających użytkownikom nawiązywać kontakty zawodowo-biznesowe. Dlaczego poszukanie informacji o kandydatach, których aplikacje najbardziej cię zainteresowały w takich miejscach, jest dobrym rozwiązaniem?

Jako przedsiębiorca możesz konkurować z wieloma podmiotami o klientów, ale na stopie prywatnej możesz mieć z nimi bardzo dobry kontakt. Jeżeli okaże się, że dana osoba pracowała dla twojej konkurencji, to może zasięgnąć o niej opinię. W ten sposób sprawdzisz, jak pracownik był oceniany w poprzednim miejscu pracy. Choć do pozyskanych informacji powinieneś podejść z dystansem, z pewnością – wraz z informacjami uzyskanymi w trakcie rozmowy – pozwolą ci trafniej ocenić osobę starającą się o pracę w twojej firmie.

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Najczęściej zadawane pytania

Jak poprawnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej jako pracodawca?

Ważne jest dogłębne przygotowanie, w tym analiza CV kandydata, stworzenie scenariusza rozmowy oraz przygotowanie się na potencjalne pytania kandydata.

Jak powinien zachowywać się pracodawca w trakcie rozmowy o pracę?

Pracodawca powinien wykazać się szacunkiem, słuchać uważnie i nie przerywać kandydatowi.

Co oznacza efektywna rozmowa kwalifikacyjna dla pracodawcy?

To taka, która dostarcza pełnego obrazu kandydata, jego kompetencji i oczekiwań względem pracy.

Jak stworzyć skuteczny scenariusz rozmowy z kandydatem?

Należy określić kluczowe pytania, wyznaczyć czas na odpowiedzi i być gotowym na pytania kandydata.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas rozmów kwalifikacyjnych przez pracodawców?

Zaniedbanie analizy CV, nieprzemyślany scenariusz rozmowy oraz brak słuchania i szacunku dla kandydata.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

6 komentarzy

Jaro

Jaro

Profesjonalizm powinien być z każdej strony - wielu ludzi także odrzuci nieprofesjonalistów z danej organizacji.
Ula

Ula

Wbrew wszelkim przeciwnościom w tym pytaniu aplikacyjnym nie chodzi o śpiewanie pochwał dla potencjalnego pracodawcy.
Tadek

Tadek

Nie tylko osoba przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną musi być super przygotowana. Również komisja powinna być przygotowana- powinna zadawać odpowiednie pytania. Bylem na rozmowie i pytania wg mnie nie powinny być zadawane. Dostałem pytania typu" czy jestem wierzący"- tego się nie zaparłem, bo jestem wierzący i to bardzo, ale na pytanie typu: za którą partią polityczną jestem- odpowiedziałem, że polityką się nie zajmuję i trudno mi powiedzieć, czy jestem za PO. PSL, SLD czy PIS-em...
prawnik

prawnik

Pracodawco, ty również musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. To wielka prawda. Nie tylko pracownik musi być przygotowany bardzo dobrze, ale pracodawca powinien wiedzieć, jakie pytania powinien zadać, a jakich mu nie wolno zadawać.
Gosia

Gosia

Robię trochę inaczej. Oznacza to, że podchodzę do procesu wywiadu indywidualnie dla każdego wnioskodawcy. Staram się nie tylko klasyfikować go zgodnie z zasadą „pasuj / nie pasuję” jako eksperta.
Świstak

Świstak

Trzeba wiedzieć jak się przygotować do rozmowy albo wyznaczyć do tego odpowiedniego specjalistę. Firma przecież nie może sobie pozwolić by kandydat o pracę rozmawiał z osobą o mniejszej wiedzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka