Wielu pracodawców do przeprowadzenia rekrutacji oddelegowuje swoich podwładnych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy firma jest duża i może pozwolić sobie na działania tego typu – wówczas konieczne jest przeorganizowanie dotychczasowego modelu pracy na kilka dni. W przypadku niewielkich firm takie rozwiązanie się nie sprawdza – najlepiej, aby przedsiębiorca samodzielnie zapoznał się z aplikacjami przesłanymi przez osoby zainteresowane pracą.
Znalazłeś już portal z ogłoszeniami o pracę, na którym w najbliższym czasie opublikujesz ogłoszenie? Czas zatem dowiedzieć się, jak prawidłowo powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Okazuje się, że od tego może zależeć, czy nawiążesz współpracę z najlepszym kandydatem.
CV to podstawa
Skoro będziesz zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną wybrane osoby, z pewnością zapoznasz się z dokumentami aplikacyjnymi przesłanymi przez kandydatów. Musisz jednak pamiętać, aby raz jeszcze i bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentami osób, które zamierzasz zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób możesz ułożyć listę pytań do poszczególnych kandydatów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przykłady:
- Czy pracownik spełnia wszystkie wymagania, jakie zawarłeś w ogłoszeniu? Jeżeli tak, to o które wypytać, aby upewnić się, że nie skłamał on w CV?
- Czy pracownik miał długie przerwy między pracą dla poszczególnych firm? Jeżeli tak, to warto zapytać, co robił w tym czasie, czy postawił na własny rozwój.
- Zakres obowiązków – np. księgowy mógł zajmować się rozliczaniem wyłącznie pracowników, mógł również czuwać nad rozliczeniami spółki z o.o. Warto, abyś dowiedział się więcej na temat dotychczasowego zakresu obowiązków osoby, którą zamierzasz zatrudnić. Pozyskane informacje ułatwią ci podjęcie decyzji.
- Znajomość języków obcych – jeżeli wymagasz bardzo dobrej znajomości np. języka obcego w mowie i piśmie, to planując rozmowy kwalifikacyjne, powinieneś przemyśleć, czy część każdej z nich nie przeprowadzić w języku obcym.
Czytając CV pod kątem pytań, jakie mógłbyś zadać kandydatowi, unikniesz niezręcznego milczenia w czasie spotkania, pokażesz również, że zapoznałeś się z otrzymanymi dokumentami. Mówiąc najprościej – wywrzesz na zaproszonej osobie dobre wrażenie.
Informacji o kandydacie możesz szukać również w sieci
Zorganizowanie rekrutacji wcale nie jest zadaniem prostym – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów. Z pewnością chcesz zatrudnić solidną osobę, która nie złoży wypowiedzenia np. po miesiącu pracy. Właśnie z tego względu dobrze zrobisz, jeżeli poszukasz jej na serwisach pozwalających użytkownikom nawiązywać kontakty zawodowo-biznesowe. Dlaczego poszukanie informacji o kandydatach, których aplikacje najbardziej cię zainteresowały w takich miejscach, jest dobrym rozwiązaniem?
Jako przedsiębiorca możesz konkurować z wieloma podmiotami o klientów, ale na stopie prywatnej możesz mieć z nimi bardzo dobry kontakt. Jeżeli okaże się, że dana osoba pracowała dla twojej konkurencji, to może zasięgnąć o niej opinię. W ten sposób sprawdzisz, jak pracownik był oceniany w poprzednim miejscu pracy. Choć do pozyskanych informacji powinieneś podejść z dystansem, z pewnością – wraz z informacjami uzyskanymi w trakcie rozmowy – pozwolą ci trafniej ocenić osobę starającą się o pracę w twojej firmie.
To może Cię również zainteresować