Pracodawco, ty również musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Pracodawco, ty również musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Jesteś przedsiębiorcą poszukującym pierwszego pracownika? A może posiadasz już kilku pracowników i poszukujesz kolejnego? W każdym przypadku musisz odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Od czego zacząć?

Wielu pracodawców do przeprowadzenia rekrutacji oddelegowuje swoich podwładnych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy firma jest duża i może pozwolić sobie na działania tego typu – wówczas konieczne jest przeorganizowanie dotychczasowego modelu pracy na kilka dni. W przypadku niewielkich firm takie rozwiązanie się nie sprawdza – najlepiej, aby przedsiębiorca samodzielnie zapoznał się z aplikacjami przesłanymi przez osoby zainteresowane pracą.

Znalazłeś już portal z ogłoszeniami o pracę, na którym w najbliższym czasie opublikujesz ogłoszenie? Czas zatem dowiedzieć się, jak prawidłowo powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Okazuje się, że od tego może zależeć, czy nawiążesz współpracę z najlepszym kandydatem.

CV to podstawa

Skoro będziesz zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną wybrane osoby, z pewnością zapoznasz się z dokumentami aplikacyjnymi przesłanymi przez kandydatów. Musisz jednak pamiętać, aby raz jeszcze i bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentami osób, które zamierzasz zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób możesz ułożyć listę pytań do poszczególnych kandydatów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przykłady:

  • Czy pracownik spełnia wszystkie wymagania, jakie zawarłeś w ogłoszeniu? Jeżeli tak, to o które wypytać, aby upewnić się, że nie skłamał on w CV?
     
  • Czy pracownik miał długie przerwy między pracą dla poszczególnych firm? Jeżeli tak, to warto zapytać, co robił w tym czasie, czy postawił na własny rozwój.
     
  • Zakres obowiązków – np. księgowy mógł zajmować się rozliczaniem wyłącznie pracowników, mógł również czuwać nad rozliczeniami spółki z o.o. Warto, abyś dowiedział się więcej na temat dotychczasowego zakresu obowiązków osoby, którą zamierzasz zatrudnić. Pozyskane informacje ułatwią ci podjęcie decyzji.
     
  • Znajomość języków obcych – jeżeli wymagasz bardzo dobrej znajomości np. języka obcego w mowie i piśmie, to planując rozmowy kwalifikacyjne, powinieneś przemyśleć, czy część każdej z nich nie przeprowadzić w języku obcym.

Czytając CV pod kątem pytań, jakie mógłbyś zadać kandydatowi, unikniesz  niezręcznego milczenia w czasie spotkania, pokażesz również, że zapoznałeś się z otrzymanymi dokumentami. Mówiąc najprościej – wywrzesz na zaproszonej osobie dobre wrażenie.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


Informacji o kandydacie możesz szukać również w sieci

Zorganizowanie rekrutacji wcale nie jest zadaniem prostym – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów. Z pewnością chcesz zatrudnić solidną osobę, która nie złoży wypowiedzenia np. po miesiącu pracy. Właśnie z tego względu dobrze zrobisz, jeżeli poszukasz jej na serwisach pozwalających użytkownikom nawiązywać kontakty zawodowo-biznesowe. Dlaczego poszukanie informacji o kandydatach, których aplikacje najbardziej cię zainteresowały w takich miejscach, jest dobrym rozwiązaniem?

Jako przedsiębiorca możesz konkurować z wieloma podmiotami o klientów, ale na stopie prywatnej możesz mieć z nimi bardzo dobry kontakt. Jeżeli okaże się, że dana osoba pracowała dla twojej konkurencji, to może zasięgnąć o niej opinię. W ten sposób sprawdzisz, jak pracownik był oceniany w poprzednim miejscu pracy. Choć do pozyskanych informacji powinieneś podejść z dystansem, z pewnością – wraz z informacjami uzyskanymi w trakcie rozmowy – pozwolą ci trafniej ocenić osobę starającą się o pracę w twojej firmie.

Oceń ten wpis
Pracodawco, ty również musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Tadek
2019-12-10, 07:34
Nie tylko osoba przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną musi być super przygotowana. Również komisja powinna być przygotowana- powinna zadawać odpowiednie pytania. Bylem na rozmowie i pytania wg mnie nie powinny być zadawane. Dostałem pytania typu" czy jestem wierzący"- tego się nie zaparłem, bo jestem wierzący i to bardzo, ale na pytanie typu: za którą partią polityczną jestem- odpowiedziałem, że polityką się nie zajmuję i trudno mi powiedzieć, czy jestem za PO. PSL, SLD czy PIS-em...
prawnik
2019-05-24, 08:15
Pracodawco, ty również musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. To wielka prawda. Nie tylko pracownik musi być przygotowany bardzo dobrze, ale pracodawca powinien wiedzieć, jakie pytania powinien zadać, a jakich mu nie wolno zadawać.
Gosia
2019-05-07, 08:59
Robię trochę inaczej. Oznacza to, że podchodzę do procesu wywiadu indywidualnie dla każdego wnioskodawcy. Staram się nie tylko klasyfikować go zgodnie z zasadą „pasuj / nie pasuję” jako eksperta.
Świstak
2019-04-15, 09:49
Trzeba wiedzieć jak się przygotować do rozmowy albo wyznaczyć do tego odpowiedniego specjalistę. Firma przecież nie może sobie pozwolić by kandydat o pracę rozmawiał z osobą o mniejszej wiedzy.
Tysia
2017-02-13, 18:48
Przygotowując się do rekrutacji warto również poznać kandydata, tak, aby spotykać się tylko z najlepszymi i najbardziej odpowiadającymi. Tak właśnie radzą tutaj https://odeela.com/pl/blog/czy-zatrudniasz-odpowiednich-ludzi.html i uważam, że warto zajrzeć do tego artykułu po dodatkowe wskazówki, np. o tym, jak skutecznie sprawdzić referencje pracownika.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.