Motywowanie pracowników

Samochód, telefon, laptop, czyli pracownicze dodatki

16 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

9 komentarzy
Samochód, telefon, laptop, czyli pracownicze dodatki
Jeśli chcesz, aby Twoja firma funkcjonowała jak najlepiej, prawdopodobnie planujesz dostarczyć swoim pracownikom jak najlepsze narzędzia pracy. Służbowy laptop, telefon, samochód... Takie dodatki sprawiają, że posada jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Sprawdź, co napisaliśmy na ten temat.

Służbowe dodatki z pewnością sprawiają, że kandydaci chętniej aplikują na dane stanowisko. Służbowy telefon czy laptop stają się standardem, ale auto nadal budzi duże emocje. Jednak nie wszyscy pracodawcy mogą sobie pozwolić na to, aby wręczyć podwładnym np. kluczyki do samochodu, który będzie przez nich użytkowany zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych. Jeżeli Twoja firma dopiero się rozwija, to naturalne, że musisz ograniczyć wydatki. Jak zatem dysponować takimi pracowniczymi dodatkami?

Komu przysługuje służbowy samochód?

Decyzja należy zawsze do właściciela firmy. Warto, aby dostęp do auta miały osoby, których charakter pracy faktycznie wymaga wyjazdów z firmy. Mogą to być managerowie wyjeżdżający na spotkania służbowe, negocjujący warunki handlowcy i inni. Pamiętaj, że auto służbowe jest ułatwieniem, ale nie wymogiem. Może jednak pozytywnie wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy i to nie tylko przez pracowników.

Większość pracodawców kluczyki do służbowego samochodu wręcza kadrze zarządzającej i handlowcom. Do prywatnych celów pojazd mogą użytkować jednak wyłącznie ci pierwsi. Trzeba przy tym pamiętać, że np. managerowie nie zawsze mają stały czas pracy i często też muszą podróżować między zakładem pracy a klientami. W efekcie wręczenie im kluczyków do firmowego pojazdu jest jak najbardziej uzasadnione.

Z kolei w przypadku handlowców, których praca jest w głównej mierze wyjazdowa, samochód służbowy jest nie benefitem, a wręcz podstawowym narzędziem pracy. Do Twojej decyzji pozostaje, czy zgadzasz się na używanie aut poza godzinami pełnienia obowiązków.

Szukasz pracy?

Elektromonter

ArcelorMittal Poland S.A.

  • Dąbrowa Górnicza
Dodana

PRACOWNIK KANCELARYJNY

ANTHEA sp. z o.o.

  • Gdańsk
  • 4 900-5 384 zł / mc
Dodana

Kelner/ka

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

  • Ustroń
Dodana
Dodana

Pomoc Kuchenna

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

  • Ustroń
Dodana

Służbowy laptop jako dodatek pracowniczy

Trudno wyobrazić sobie dziś sprawnie działającą firmę bez komputerów. Zmiany w postaci pracy zdalnej na życzenie, coraz większej ilości świadczonej pracy zdalnej lub w trybie hybrydowym sprawiają, że laptop stał się niezbędnym służbowym sprzętem. Co jednak po godzinach pracy? Czy powinieneś pozwolić użytkować firmowy sprzęt również do celów prywatnych?

Video

Możesz tak zrobić, ale pamiętaj, że w służbowych laptopach pracownicy mają dostęp do ważnych danych. Z tego względu tak istotne jest to, abyś zastanowił się nad szkoleniami i odpowiednimi zabezpieczeniami. Warto również wprowadzić regulamin dotyczący użytkowania służbowego sprzętu, włącznie z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo danych.

Służbowy telefon to najpopularniejszy pracowniczy dodatek

Najchętniej udostępnianym sprzętem służbowym jest telefon. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że w ten sposób możesz być w stałym kontakcie z Twoimi pracownikami. Dodatkowo telefon często jest wykorzystywany do kontaktu z klientami.

Wręczenie takiego dodatku nie kosztuje firmy wiele, bo może ona liczyć na atrakcyjne warunki ze strony operatora sieci komórkowej. Telefony służbowe najczęściej są wręczane pracownikom, którzy muszą być w ciągłej gotowości do pracy. Często są to pracownicy fizyczni, którzy biorą udział np. przy usuwaniu awarii.

Podsumowanie

Jako pracodawca powinieneś pamiętać, że pracownicze dodatki mogą zmobilizować pracownika do pracy, pozwalają mu również pozostać w stałym kontakcie z Tobą bez narażania go na dodatkowe koszty. Jeżeli będziesz sprawnie nimi dysponował, możesz jedynie zyskać.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy – co musi zrobić Twój szef?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

9 komentarzy

Darek

Darek

Zmotywowani pracownicy mogą prowadzić do zwiększenia produktywności i pozwolić organizacji osiągnąć wyższy poziom wydajności.
Basia

Basia

Oj każdy chyba by chciał takie coś jednak w przypadku laptopa bym się zastanawiał. Dlatego bo wtedy może to odnieść odwrotny skutek czyli praca do domu.
cz-dz

cz-dz

Dozwolone są tylko pozytywne komentarze! A jeśli to tylko „lubię twój przyjazny uśmiech” - wszystko ma znaczenie. Samochód to już dość konkretna opcja dla pracownika.
Pinezka

Pinezka

Pracownicy chcą także zobaczyć firmę, w której pracują, aby odnieść sukces. Wiele z nich ma doskonałe pomysły, od oszczędzania pieniędzy po usprawnienia operacyjne. Samochód oczywiście konkret :)
Disney

Disney

Idealnie, kultura pracy składa się ze środowiska, w którym pracownicy są zaufani, traktowani jak dorośli, a nie mikro zarządzani. Pracownikom powierza się wartości, wizję, misję i ramy strategiczne, w których oczekuje się od nich wykonywania pracy. Samochód służbowy zawsze to wielka korzyść.
Eliza

Eliza

Prezenty firmowe, takie jak artykuły papiernicze, małe meble lub akcesoria, powinny być przede wszystkim praktyczne. Logo firmy na prezentie będzie dyskretnie przypominać o przyjemnej pracy. Samochód to mało osób chyba ma.
Zakapior

Zakapior

Nie ma jednej zasady ani najlepszej metody motywacji. Często niematerialne metody nagrody pomagają osiągnąć pożądany rezultat znacznie szybciej niż płatności gotówkowe.
Ziutek

Ziutek

My nie dostajemy nic, więc jak czytam takie rzeczy to tylko mogę westchnąć, że inni mają jakieś korzyści. Dobrze jednak, że praca nie jest u nas zła i dobrze płatna.
metal

metal

Jakbym dostał samochód, który mogę wykorzystywać to przecież było by bardzo spoko. W stałej pracy można rozważyć wtedy brak osobistego auta. To by było bardzo korzystne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.