Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej z zaproszonymi kandydatami? Jeżeli nie jesteś specjalistą, musisz wiedzieć, o co możesz pytać. Mając tę wiedzę, unikniesz posądzeń np. o dyskryminację.

Prowadząc niewielką firmę, możesz poszukiwać nowych pracowników wyłącznie od czasu do czasu. W efekcie możesz nie mieć dużego doświadczenia w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych. Co w takiej sytuacji? Jak poprowadzić spotkanie z poszczególnymi kandydatami, aby wybrać najlepszego na utworzone niedawno lub zwolnione stanowisko? Warto zwrócić uwagę na raport z badania jakości rekrutacji i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Może ci się wydawać, że przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem to nic wielkiego. Przeciwnie – Twoje nieprzygotowanie zostanie bardzo szybko zauważone. Właśnie dlatego tak ważne jest abyś – w pierwszej kolejności – dokładnie zapoznał się z dokumentami aplikacyjnymi osób zaproszonych na rozmowę. Czytając CV lub list motywacyjny, z pewnością nasuną ci się pytania, które będziesz mógł zadać kandydatowi. Zapoznanie się z dokumentami, pozwoli ci również wychwycić wszystkie nieścisłości. Pozostałe kwestie to:

  • Rozplanowanie czasu rozmowy kwalifikacyjnej. Faktycznie to ty będziesz zadawał większość pytań, zaś kandydat odpowiadał na nie. Nie możesz jednak zapomnieć, że osoba siedząca przed tobą również może mieć pytania. Warto zatem przeznaczyć co najmniej kilka minut na pytania kandydata.
     
  • Uniknięcie chaosu. Chcesz, aby rozmowa dała ci pełny obraz o kandydacie? Chcesz wiedzieć, czy faktycznie sprawdzi się on na danym stanowisku? W takim razie musisz pamiętać o tym, aby zadawać pytania w pewnej kolejności. Zacznij od tego, co dla firmy jest najważniejsze, np. doświadczenia zawodowego kandydata, a potem przejdź do wykształcenia, dopytaj o kursy. Jeżeli przygotujesz sobie schemat rozmowy, łatwiej będzie ci porównać poszczególnych kandydatów.
     
  • Wypytanie o najważniejsze kwestie. Czy osoba siedząca przed tobą faktycznie jest najlepszym kandydatem na stanowisko, na które poszukujesz pracownika? Aby się o tym przekonać, musisz pamiętać, aby wypytać o najważniejsze kwestie. Nie rób tego jednak od razu. Zdarza się, że kandydaci są zdenerwowani, nie mogą się skoncentrować. Kilka łatwych pytań na początek i anegdota rozładują nerwową atmosferę.


Notuj – to się przyda

Nie musisz sam decydować o tym, kogo zatrudnisz – możesz wspomóc się opiniami osób już zatrudnionych. W takiej sytuacji przydadzą ci się notatki z poszczególnych rozmów. Dzięki nim osoby, które będą ci pomagały, zapoznają się z najważniejszymi informacjami o kandydatach, dowiedzą się, co cię szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło. Wszystko to może być niezwykle istotne przy podejmowaniu decyzji o tym, który z kandydatów zostanie przyjęty do pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pomieszczenie też jest ważne

Czy wyobrażasz sobie, abyś był przepytywany w pomieszczeniu, w którym pracują inni? W ten sposób nie tylko kandydat będzie czuł się niekomfortowo, lecz także pracownicy będą mieć trudność ze skupieniem się. Zanim zaprosisz pierwszą osobę na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj pomieszczenie. Nie musi się w nim znaleźć nic poza biurkiem i krzesłami. Zadbaj również, aby twoi współpracownicy wiedzieli, że przeprowadzasz rozmowy – w ten sposób nikt nie będzie ci przeszkadzał.

Oceń ten wpis
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Radca
2019-12-11, 05:58
Warto przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną w ładnym, czystym pomieszczeniu. Należy szanować przybyłych pracowników, którzy pragną pracować w waszym zakładzie pracy. Pracodawca musi mieć przygotowane pytania. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, nikt nie powinien w trakcie do takiego pomieszczenia przychodzić.
Grażyna
2019-05-24, 08:26
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Ciekawy artykuł- przeczytajcie, Warto!!!
Weda12
2019-05-07, 09:08
Specjaliści od HR mają przecież doświadczenie. Są też oczywiście zasady prowadzenia rozmów, istnieje wiele modeli amerykańskich psychologicznych. Dana firma musi zdecydować.
Felicja
2019-04-15, 09:34
Na spotkaniu musisz przyjść dokładnie o wyznaczonej godzinie. Spóźnienie nie jest dozwolone. Jeśli spóźnisz się z przyczyn obiektywnych, zadzwoń i spróbuj odroczyć spotkanie. Jeśli okoliczności rozwijają się w taki sposób, że możesz przyjść przed wyznaczonym czasem, zadzwoń ponownie i dowiedz się, czy pracodawca może Cię przyjąć.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.