Rozmowa kwalifikacyjna

Sprawdź najczęstsze pytania i odpowiedzi podczas rozmowy o pracę

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna jest to ostatni etap rekrutacji. Jeśli zostaniesz na nią zaproszony, możesz mieć satysfakcję, że twoje dokumenty aplikacyjny zostały dobrze ocenione przez przyszłego pracodawcę i posiadasz niezbędne kwalifikacje. W dużych firmach najczęściej przeprowadzane są dwie rozmowy kwalifikacyjne. Pierwszą z nich prowadzi pracownik odpowiedzialny za rekrutację, a drugą szef lub bezpośredni przełożony kandydata. Pozwala to na sprawdzenie przyszłego pracownika przez dwie niezależne osoby. Zmniejsza to ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby.

Rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest ze względu na chęć poznania twojej osoby. Pracodawca pragnie dowiedzieć się czegoś więcej na temat osoby, którą chce zatrudnić, pragnie być pewien, że zatrudnia odpowiednią osobę na odpowiednie stanowisko. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca poznaje osobowość kandydata, cechy charakteru, motywację do pracy, usposobienie czy też umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

Niektórym kandydatom wydaje się, że rozmowa o pracę jest tylko po to, aby zadawać podchwytliwe pytania i stawiać ich w niekomfortowej sytuacji. Nic bardziej mylnego. Choć bywa tak, że niektórzy pracownicy odpowiedzialni za rekrutację, nie dorośli do tego stanowiska i nie bardzo wiedzą jak się zachować. Jednak na prawdę jest inaczej. Pracodawca musi poznać kandydata nim przyjmie go do swojego zespołu i powierzy odpowiedzialne zadania. To, że uczestniczymy w rozmowie kwalifikacyjnej świadczy tylko o tym, że nasze CV i list motywacyjny, zostały dobrze ocenione w pierwszym etapie rekrutacji.

Badanie osobowości kandydata.

Pracownik prowadzący rekrutację już od samego początku bada osobowość kandydata. Jesteśmy obserwowani od momentu przekroczenia progu firmy. Ma to na celu poznanie naszej osobowości. Ten proces trwa przez cały czas trwania rozmowy. Aby zbadać profil osobowy kandydata nie trzeba prowadzić tylko rozmowy. Zwraca się uwagę na gesty, zachowanie, obiór czy punktualność. Dobry pracownik rekrutacji potrafi odczytać wszystkie te elementy i prawidłowo je zinterpretować. Z tego też względu, tak ważne jest dobrze przygotowanie się do rozmowy pod względem znajomości firmy, stanowiska na jakie aplikujemy oraz tego jak wyglądamy i zachowujemy się.

Teatr jednego aktora.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musimy być świadomi własnej wartości jednak nie zarozumiali. To, że jesteśmy na rozmowie z pracodawcą oznacza, że jesteśmy już potencjalnym pracownikiem firmy. Nie ma powodu do paniki i stresu. Teraz tylko musisz udowodnić, że jesteś właśnie tą osobą, której poszukuje pracodawca. Aby to zrobić zapoznaj się z informacjami podanymi w CV i liście motywacyjnym. Sprawdź czym zajmuje się firma, jaka jest jej historia i struktura. Spróbuj dokładnie poznać twoje przyszłe stanowisko pracy, jakie są oczekiwania wobec ciebie i co samo możesz włożyć w rozwój firmy. Na koniec zastanów się również nad samą rozmową o pracę i o co tak na prawdę w niej chodzi. Znajdujesz się w stresującej sytuacji – z jednej strony pracodawca, który ma coś czego ty potrzebujesz czyli pracę, z drugiej strony ty – osoba, której potrzebuje pracodawca. Twoim zadaniem jest uświadczyć go w przekonaniu, że to właśnie ciebie potrzebuje i, że to ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Często bywa tak, że najlepszym pracownikiem nie jest ten, kto ma najlepsze doświadczenie i kwalifikacje, a ten, kto potrafi najlepiej zachować się w danej sytuacji i dostosować do panujących warunków w firmie.

Przykładowe pytania, jakie mogą paść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej:

– Dlaczego interesuje Panią/Pana praca w firmie takiej jak ta?
– Dlaczego ubiega się Pani/Pan o stanowisko pracy w naszej firmie?
– Czego oczekuje Pani/Pan po pracy w naszej firmie?
– Proszę przekonać szefa, że to właśnie Pani/Pan jest odpowiednią kandydatkom/kandydatem na stanowisko.
– Co chciałaby Pani/Pan robić za 5-10 lat?
– Jaką literaturę specjalistyczną Pani/Pan czyta?
– Co Panią/Pana demotywuje w pracy?
– Jaka stawka interesuje Panią/Pana?
– Dlaczego odeszła Pani/Pan z wcześniejszej pracy?
Jak pracodawca ocenia kandydata?

Ważne jest aby kandydat wiedział w jaki sposób jest lub może być oceniany przez pracodawcę. Stosowane są w tym celu różne metody:
– testy psychologiczne badające inteligencję, osobowość i umiejętność myślenia,
– zagadki do rozwiązania mające na celu sprawdzenie praktycznych umiejętności,
– zadania do wykonania, związane z przyszłą pracą,
– sprawdzenie wiarygodności danych przedstawionych przez kandydata.

Wymienione zadania przeprowadzane są także w grupach, dzięki czemu pracodawca w łatwy sposób może porównać potencjał wszystkich kandydatów. Na wszystkie te działania musimy być dobrze przygotowani, tak aby nie pokazać pracodawcy, że jesteśmy zaskoczeni lub zdezorientowani. Warto być świadomym, co nas może czekać, tak aby być przygotowanym na metody jakimi będziemy sprawdzani.

Bądź elastyczny i pozytywnie nastawiony do pracodawcy.

Dziś jednym z wymagań stawianym nowym pracownikom jest elastyczność. Dlatego warto przekonać przyszłego pracodawcę, że nie boimy się nowych wyzwań, jesteśmy komunikatywni i otwarci na nowe znajomości. Że jesteśmy przyjaźnie nastawieni do klientów jak i współpracowników. Że potrafimy pracować w zespole i słuchać poleceń przełożonych i szefa. Warto pokazać, ze jesteśmy odpowiedzialni, potrafimy działać w sytuacjach stresowych, umiemy podejmować ważne decyzje i potrafimy pracować dla dobra całej korporacji. Przekonajmy pracodawcę, że mamy pełną motywację do pracy, że to co robimy jest naszą pasją i, że chcemy dalej się rozwijać i szkolić w danym kierunku. Udowodnijmy, że jesteśmy wartościowym pracownikiem!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,60 Liczba głosów: 5
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań