Doświadczenie zawodowe w CV – jak poprawnie je opisać?

Podejmujesz decyzję o zmianie pracy, ale nie wiesz jak napisać CV? Czytasz wiele artykułów w sieci, które za każdym razem sprzedają Ci coraz to nowe rady, a w konsekwencji sam/a już nie wiesz, co jest dobre, a co złe? Dochodzi do momentu, że większość masz już napisane, ale zatrzymujesz się na dłuższą chwilę przy sekcji „Doświadczenie zawodowe”? Dlaczego? Sięgając pamięcią wstecz i przypominając sobie, gdzie miałeś/aś okazję dotychczas pracować, zdajesz sobie sprawę, że tych miejsc było naprawdę wiele. Pytanie tylko, czy to wszystko musi zostać zawarte w Twoim CV? Od czego zacząć i jak to opisać?

Doświadczenie zawodowe – najważniejszy element dobrego CV

Doświadczenie zawodowe w CV to jedna z najważniejszych części tego dokumentu, ponieważ w gruncie rzeczy to właśnie od niej zależy, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę, czy też nie. Z tego też powodu musisz pamiętać o kilku istotnych elementach, które przełożą się na Twój sukces w postaci dużego odzewu rekruterów oraz sporej ilości zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

Uniwersalność nie istnieje

W pisaniu CV nie ma czegoś takiego jak uniwersalność! Musisz w końcu zrozumieć, że lepiej jest wysłać 10 dobrze napisanych dokumentów, które porwą rekrutera, niż 100 takich samych życiorysów, na które otrzymasz raptem 6 odpowiedzi. Jak zatem tego dokonać? Powiedzmy, że aplikujesz na stanowisko handlowca, w przeszłości piastowałeś już tę funkcje, jednakże w międzyczasie byleś/aś jeszcze magazynierem. Czy potencjalnego pracodawcę będzie interesował Twój kilkumiesięczny epizod na magazynie, czy tylko praca handlowca, w której dodatkowo osiągałeś/aś bardzo dobre wyniki? Myślimy, że odpowiedź już znasz! Wniosek jest zatem jeden: podawaj tylko takie doświadczenie zawodowe, które będzie odpowiadało stanowisku, na jakie aplikujesz!

Doświadczenie w CV

Poza tym, że w swoim CV podasz, kiedy piastowałeś daną funkcję, warto również dodać, jakie posiadałeś/aś wówczas obowiązki. Tak naprawdę Twoje doświadczenie zawodowe składa się z miejsca, w którym pracowałeś/aś, ze stanowiska oraz obowiązków, z których musiałeś/aś się wywiązywać. Jak skutecznie przedstawić nasz zakres obowiązków, aby zainteresować tym rekrutera? Wybierając dajmy na to 5 idealnych ofert, na które chcesz aplikować, musisz szczegółowo przeanalizować każdą z nich pod wieloma kątami. Jednym z nich są wymagania pracodawcy oraz obowiązki pracownika! Jest to bowiem nic innego jak opis idealnego pracownika, którego szuka właśnie dana firma. Teraz na każdy z tych punktów należy odpowiednio odpowiedzieć, tak aby wzbudzić w rekruterze wrażenie, że szuka właśnie Ciebie! Pamiętaj, że warto zacząć od samego początku, gdyż często to, co jest na górze, jest dla Twojego pracodawcy najważniejsze. Jeżeli rekruter wymaga umiejętności posługiwania się MS Excel, napisz, że „Na danym stanowisku moimi obowiązkami była między innymi codzienna analiza danych, którą przeprowadzałem w programie MS Excel oraz tworzenie prostych reguł ułatwiających mi te czynność”.

Pochwal się swoimi osiągnięciami!

Mało kto lubi chwalić się swoimi osiągnięciami, ale kto, jeżeli nie my, będzie o nich mówić? Doświadczenie zawodowe w CV to idealne miejsce, aby tego dokonać. Mówienie o swoich sukcesach sprawi, że w oczach rekrutera staniesz się jeszcze bardziej wartościowym kandydatem na dane stanowisko. Zastanawiasz się, gdzie umieścić o nich informacje? Pisz o swoich osiągnięciach przy stanowisku pracy oraz okresie czasu w jakim je piastowałeś. Ważne, abyś pisał/a o tych najbardziej efektownych sukcesach. Liczby w CV przykuwają uwagę, a jeżeli jedynymi w Twoim dokumencie są te w numerze telefonu, to trzeba coś z tym zrobić!

Nie pisz za dużo

Możesz wierzyć bądź nie, ale większość przygotowanych i wysłanych przez kandydatów CV nawet nie jest czytana! Dlaczego? Z różnych powodów, ale jednym z nich jest ich zbyt długa treść. Rekruter wymaga krótkiego, ale treściwego dokumentu, który przykuje jego uwagę i sprawi, że do Ciebie zadzwoni. Doskonale wiemy, że całe Twoje doświadczenie wartościowe jest dla Ciebie ogromnie ważne, ale rekrutera istnieją wyłącznie najważniejsze informacje. Często przez zbyt duży natłok informacji ginie to, co najważniejsze. Chcemy opisywać wszystko, nawet to, co nie jest zawarte w wymaganiach oferty, na którą za chwilę zaaplikujesz. Profesjonalne CV, które umożliwi Ci drogę na rozmowę kwalifikacyjną, to takie, które nie posiada nic „poza”.

Starając się o wymarzoną pracę, pisząc CV i zatrzymując się przy sekcji doświadczenia zawodowego pamiętaj, aby nie przedobrzyć. Pisz tylko o tym, co faktycznie potrzebne. Nie bój się chwalić i podawać konkretnych sukcesów, dzięki, którym Twoja była firma wiele zyskała! Stosuj liczby i procenty – to zawsze przyciąga uwagę rekruterów! Odpowiednio opisane doświadczenie zawodowe wzbudzi duże zainteresowanie każdego rekrutera, a przecież na tym Ci zależy, czyż nie?

 

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,67 Liczba głosów: 9
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań