Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego?

List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego to trudne wyzwanie. Niekiedy jednak wysłanie takiego pisma do potencjalnego pracodawcy jest wskazane albo wręcz konieczne. Trzeba wtedy wzbić się na wyżyny swojej kreatywności i stworzyć coś, co zainteresuje przyszłego pracodawcę. Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

List motywacyjny osoby bez doświadczenia

Skoro wiesz już, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, warto byłoby zastanowić się, czy jest jeszcze coś, co moglibyśmy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy. Odpowiedź brzmi – list motywacyjny. Czasem pracodawcy wprost wskazują w ogłoszeniu o pracę, że w ramach dokumentów aplikacyjnych powinniśmy złożyć zarówno CV, jak i list motywacyjny. Jeżeli takiego wymogu nie ma, oczywiście nie ma przymusu, abyśmy to robili. Czasem jednak taki list motywacyjny może nam przynieść wiele korzyści. Nie dość, że dokumenty aplikacyjne są w ten sposób pełne, to jeszcze list nadaje im odpowiedniej systematyki. Stanowi wtedy pewnego rodzaju pismo przewodnie, w którym na końcu spisujemy załączniki, czyli całą resztę wymaganych dokumentów.

List motywacyjny bez doświadczenia – przydatny czy nie?

Inteligentnie i błyskotliwie napisany list motywacyjny może nam pomóc wyróżnić się wśród innych kandydatów, ubiegających się o daną posadę. To z kolei, może na nas skupić zainteresowanie rekrutera, co przełoży się na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj jednak, że istnieje tez druga strona medalu. Popełnienie podstawowego błędu w liście motywacyjnym, może wywołać dokładnie odwrotny skutek. Pracodawca może stwierdzić, że skoro wystąpił taki błąd, nie ma powodu, aby przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną. List motywacyjny może Cię zatem wyróżnić, ale i zamknąć Ci drogę do uzyskania posady. To od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz tę silną broń, jaką jest list motywacyjny.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o podstawowych regułach rządzących tym pismem. W szczególności nie należy powielać informacji, które zostały już zawarte w CV. Możemy co najwyżej wybrać i podkreślić najistotniejsze fragmenty, które są kluczowe w kontekście procesu rekrutacyjnego. W liście motywacyjnym mamy też możliwość wskazania, jakie są nasze cele zawodowe oraz co może nam dać praca w danej firmie. Powinniśmy pokazać się jako osoby, które są zaangażowane w zdobywanie wiedzy i doświadczenia w danej branży oraz które nadają się do wykonywania zadań, właściwych dla danego stanowiska. List motywacyjny, z uwagi na to, że jest dość swobodną formą wypowiedzi, daje też pracodawcy obraz tego, jacy jesteśmy – czy jesteśmy uporządkowani? Czy znamy słownictwo branżowe? Czy mamy wiedzę na temat nowości w danej branży?

List motywacyjny bez doświadczenia – wzór

List motywacyjny powinien mieć ściśle określoną formę, właściwą dla prawdziwego listu. W prawym, górnym rogu powinien zatem zawierać informacje o miejscu i dacie napisania listu. Z kolei w lewym, górnym rogu należy wskazać szczegółowe dane nadawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon i adres mailowy). Poniżej daty, również po prawej stronie należy wskazać adresata listu, czyli pracodawcę. Ważna jest nazwa oraz adres tego podmiotu. Możemy zatytułować list określeniem „list motywacyjny”, ale nie jest to konieczne. Intencja piszącego wynika bowiem z treści tego listu. A w treści należy wskazać wszelkie informacje, które są istotne dla pracodawcy i które zapewnią nam pracę w danej firmie. Ważne, abyśmy podkreślili nie tylko doświadczenie zawodowe, ale również poszczególne sukcesy, w których mieliśmy swój udział. Na końcu listu warto zawrzeć formułę, iż mamy nadzieję na spotkanie w ramach rozmowy rekrutacyjnej.

List motywacyjny osoby bez doświadczenia – najczęstsze błędy

List motywacyjny bez doświadczenia na danym stanowisku jest często błędnie pisany przez kandydatów. Najczęstszym przewinieniem jest ściąganie wzoru z Internetu i niedostosowanie go do potrzeb danej rekrutacji oraz własnych uwarunkowań. Pamiętaj, że pracodawcy również przeglądają dostępne w Internecie wzory. Wyłapią zatem Twój brak samodzielności i kreatywności. Innym, powszechnym błędem jest stworzenie jednego listu motywacyjnego na potrzeby wszystkich postępowań rekrutacyjnych, w których uczestniczymy. Nie da się napisać jednego, pasującego do wszystkich sytuacji listu motywacyjnego. Pracodawca musi mieć poczucie, że włożyliśmy wysiłek w jego napisanie i że jest on dedykowany tej konkretnej firmie. Innym uchybieniem jest także brak wskazania, jakiego ogłoszenia dotyczy nasza aplikacja i o jakie stanowisko się ubiegamy. Trzeba również pamiętać, że utarte frazesy nie robią na nikim wrażenia. Darujmy sobie zatem wszelkie „cechuje mnie kreatywność”, „szybko się uczę”, „jestem bardzo pracowity”.

List motywacyjny to bardzo przydatne narzędzie, które świetnie uzupełnia składane CV. Jeżeli odpowiada na kluczowe pytania, to znaczy: dlaczego chciałbyś dostać pracę na danym stanowisku oraz dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie, może nawet „załatwić” nam wymarzoną posadę.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,43 Liczba głosów: 7
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań