CV dla ucznia

Coraz więcej uczniów, którzy ukończyli 16 rok życia, korzysta z możliwości podjęcia pracy dodatkowej lub dorywczej pracy wakacyjnej. Jednak, aby starać się o jakiekolwiek zatrudnienie należy najpierw przygotować CV, a jak wiadomo jego głównym punktem jest doświadczenie zawodowe, którego uczniowie jeszcze nie posiadają. Poniżej podpowiadamy, jak wybrnąć z takiej sytuacji i co powinno znaleźć się w CV ucznia.

Powody podjęcia się dodatkowej pracy przez uczniów bywają różne – od chęci odciążenia domowego budżetu po potrzebę posiadania własnych pieniędzy, o które nie trzeba prosić rodziców. Niezależnie od przyczyny podstawą, na której opiera się decyzja o przyjęciu danej osoby przez pracodawcę jest CV. Niestety gotowy wzór takiego dokumentu nie istnieje, jednak można zastosować uniwersalny szablon, który będzie zbliżony do jego tradycyjnej formy i przystosowany do potrzeb ucznia.

CV dla ucznia – co należy podkreślić

Może się wydawać, że życiorys ucznia nie będzie zawierał zbyt wielu informacji i będzie wydawał się dość skromny. Nie jest to jednak prawda. W CV ucznia bez doświadczenia zawodowego można zawrzeć wiele informacji, które je uatrakcyjnią.

Podczas pisania swojego pierwszego życiorysu należy zwrócić uwagę na kilka punktów, które są warte podkreślenia. Pierwszym z nich jest oczywiście doświadczenie. W przypadku ucznia to pole w CV wcale nie musi razić pustką. W zależności od tego o jaką pracę się ubiegasz, pracodawcę mogą zainteresować różne formy Twojej działalności – niekoniecznie zawodowej. Możesz pomyśleć na przykład o tym, czy pełnisz w szkole jakieś dodatkowe funkcje. Piszesz do gazetki szkolnej, redagujesz ją, pomagasz w organizacji apeli i innych szkolnych wydarzeń, a może należysz do samorządu uczniowskiego? Napisz o tym!

W punkcie tym można również wspomnieć o uczestnictwie w praktykach, wolontariatach czy innych organizacjach non-profit. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że jesteś aktywny i masz zapał do pracy. Oczywiście w rubryce doświadczenie można także wymienić wszystkie prace dorywcze, które podejmowało się do tej pory. Dodatkowo można wymienić pełnione w nich obowiązki, takie jak bezpośredni i telefoniczny kontakt z klientem czy wprowadzanie danych do bazy elektronicznej.

A co jeśli rzeczywiście nie mamy żadnego doświadczenia? W takim wypadku warto napisać kilka zdań, w których przedstawimy swoją osobę, wymienimy dotychczasowe osiągnięcia z danej dziedziny, przyszłe plany zawodowe, czy kierunki, w których planujemy się rozwijać.

Punkt dotyczący wykształcenia również nie musi być nudny. Jeśli uczęszczasz do technikum lub szkoły zawodowej, to warto podkreślić na przykład na jakie zajęcia warsztatowe uczęszczałeś, lub gdzie odbyłeś swoje praktyki. Z kolei osoby uczęszczające do liceum, jeśli mają taką możliwość, mogą dodatkowo napisać o profilu klasy, do której należą.

Duże pole do popisu mamy także w punkcie opisującym nasze umiejętności. To o czym warto pamiętać, to unikanie banalnych i znanych już wszystkim pracodawcom zwrotów, takich jak odpowiedzialność, kreatywność czy umiejętność pracy w grupie. Oczywiście cechy te są ważne, ale nie wyróżnią Cię na tle innych kandydatów, a przecież rolą CV jest pokazanie się z jak najlepszej strony i zainteresowanie pracodawcy swoją osobą. Jakie umiejętności należy zatem wymienić? Takie, o których będziesz mógł opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej. Na przykład, jeśli pracowałeś jako sprzedawca w sklepiku osiedlowym, a teraz aplikujesz na stanowisko pracownika kasy biletowej w kinie lub teatrze, to w swoich kompetencjach napisz o tym, że potrafisz obsługiwać kasę fiskalną czy wystawiać faktury.

Inne umiejętności, które warto wymienić to między innymi obsługa programów komputerowych czy graficznych (wymień ich nazwy), prowadzenie fanpage’ów na portalach społecznościowych, prowadzenie bloga (tutaj również możesz podać link do swojej strony), szybkie wyszukiwanie informacji czy zdolności manualne.

Ostatnią kategorią, którą warto podkreślić w CV ucznia są zainteresowania. W tym wypadku również nie należy wymieniać tych ogólnych, takich jak film, muzyka czy sport, chyba że naprawdę interesujemy się tym tematem. Wtedy dopiszmy dodatkowe informacje, które sprecyzują nasze zainteresowania. Na przykład w punkcie film dodajmy nazwiska ulubionych reżyserów oraz ich dzieła, do muzyki ulubionych artystów, a do sportu ulubione zespoły, dyscypliny, zawodników lub trenerów.

Aplikując na konkretne stanowisko pomyślmy także, które z naszych hobby będzie odpowiednio nawiązywało do danej pracy. Na przykład, jeśli staramy się o posadę w biurze podróży napiszmy o tym, w jakich krajach byliśmy lub które z nich chcielibyśmy odwiedzić. Można również wymienić nietypowe zainteresowania, takie jak nurkowanie, wspinaczka czy lotnictwo.

Wzór CV dla ucznia

No dobrze, dzięki powyższym przykładom wiemy już na co zwrócić uwagę w CV ucznia, szczególnie tego bez doświadczenia. Teraz skupimy się na innych informacjach, które również powinny się w nim znaleźć, a także na ich kolejności.

Na początku zawsze podajemy imię i nazwisko, a także inne dane personalne i kontaktowe. Unikajmy podawania kilku imion, chyba że używasz ich na co dzień. Jeśli chcesz możesz podać także datę urodzenia, jednak nie jest to konieczne. W przypadku adresu zamieszkania również nie musisz podawać pełnych danych – wystarczy, że wpiszesz nazwę miejscowości. Jedną z najważniejszych informacji, zaraz po danych osobowych, są dane kontaktowe, takie jak numer telefonu czy adres e-mail. Jeśli kontakt telefoniczny możliwy jest tylko w danych godzinach, to warto także o tym wspomnieć. Z kolei adres mailowy powinien mieć charakter profesjonalny, czyli składać się z imienia i nazwiska.

W następnej kolejności podajemy swoje doświadczenie bądź w przypadku jego braku, wspomniane wyżej kilkuzdaniowe przedstawienie swojej osoby. Kolejne informacje to wykształcenie, umiejętności i zainteresowania. Później możesz wypisać także ukończone kursy, posiadane certyfikaty czy znajomość języków obcych (nie podawaj jednak języka, który znasz na poziomie podstawowym).

Pamiętaj, że CV musi być czytelne i przejrzyste, a najważniejsze informacje należy umieścić na samej górze. Dzięki temu przyszły pracodawca zobaczy je jako pierwsze. Nie powinno być ono również zbyt szczegółowe i dobrze jest, jeśli mieści się na jednej stronie A4.

Jako dopełnienie swojego CV możesz również załączyć list motywacyjny, w którym opiszesz swoje motywacje związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj także, że powyżej przedstawiono przykładowy wzór CV dla ucznia bez doświadczenia zawodowego i możesz, a nawet powinieneś dopasować go do swoich potrzeb. Dzięki temu, na pewno zwiększysz swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Powodzenia!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 1,10 Liczba głosów: 68
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań