Praca Wulkanizator

Wyróżnione oferty pracy

Dodana

Praca alert - powiadomienia

Wulkanizator

Oferty pracy Zawęź wyniki Znaleźliśmy 56 ofert pracy

Praca zawód wulkanizator

Zawód wulkanizatora

Prawdopodobnie każdy kierowca przynajmniej raz natknął się na problem przebicia opon. Najprostszym sposobem na wyeliminowanie takiej awarii jest skontaktowanie się z wulkanizatorem, a to tylko jedna z funkcji wulkanizatora, gdyż profesja ta jest bardziej rozwinięta. Przemysł wykorzystuje wiele złożonych procesów fizykochemicznych, z których jednym jest oddziaływanie kauczuku i siarki, które występują podczas ogrzewania kauczuku lub jego mieszaniny. Wynikiem tego procesu jest zmiana własności molekularnych syntetycznej lub naturalnej gumy: utrata ciągliwości; rozpuszczanie w produktach naftowych i innych rozpuszczalnikach; nabycie siły, elastyczności i szeregu innych pozytywnych cech. Wszystkie te przekształcenia są realizowane przez wulkanizatora. Jego zawód wymaga monitorowania nie tylko samego procesu, ale także dostarczania substancji, które przyspieszają wulkanizację.

Są to związki mineralne - litowe, tlenek cynku i związki zasadowe, a także organiczne - captax, altax, tiuram. Oba rodzaje substancji można wprowadzać do masy kauczukowej zarówno indywidualnie, jak i jednocześnie, co tylko zwiększa intensywność wulkanizacji. W miejscu pracy operator, który monitoruje proces wulkanizacji, jest zobowiązany nie tylko do przygotowania produktów, wprowadzenia materiałów podstawowych i pomocniczych, ale także do przeprowadzenia i kontroli głównego procesu technicznego. Specjalność pozwala na angażowanie się w wytwarzanie technicznych produktów gumowych dla medycyny, pracy w przemyśle obuwniczym i przedsiębiorstwach produkujących opony.

Jak zostać wulkanizatorem?

Operator nie może spełnić wszystkich wymienionych obowiązków bez pewnej wiedzy na temat wulkanizacji. W procesie edukacji na studiach młodzi ludzie nie tylko mają czas na opanowanie podstawowej wiedzy, ale także na zrozumienie zmian zachodzących w strukturze różnych materiałów poddanych wulkanizacji. Przyszli operatorzy zapoznają się z wymogami produkcyjnymi, organizacją ochrony pracy - wszystko, co jest konieczne do obserwacji w fabrykach o specjalnych warunkach pracy.

Ponadto uczniowie uczą się:

  • inżynierii elektrycznej;
  • nauki o materiałach;
  • bezpieczeństwa;
  • mechaniki technicznej;
  • rysunku
  • działania sprzętu.

Wulkanizator samochodowy

Stosunkowo niedawno, zaledwie 150 lat temu, na świecie pojawiła się pierwsza opona - elastyczna gumowa obudowa do obręczy koła. Ten produkt miał zapewniać wygodną jazdę i bezpieczeństwo szybkiego ruchu. Zatrzaśnięcie się opony lub przebicie opony prowadzi do poważnych wypadków. Dzisiaj na świecie setki tysięcy samochodów jeżdżą na czterech kołach, a każde z nich musi zostać wymienione lub naprawione na czas. Ponieważ specjalność wulkanizatora opon skupia się na ustawianiu, montażu, pełnej obsłudze, naprawie i konserwacji urządzeń ruchomych, aby ukończyć określoną pracę, pracownik nie może się obejść bez umiejętności myślenia w przenośni. Oprócz wytrzymałości nie może obejść się bez chęci wykonywania brudnej pracy ręcznej. Dziś zawód ten stał się popularny i prestiżowy, a poziom przemysłu motoryzacyjnego rozrósł się tak bardzo, że wymaga wysokiej jakości wiedzy.

Wulkanizator - wymagania

Pracownik wulkanizacji posiada następujące obowiązki:

prowadzenie procesu wulkanizacji na różnych jednostkach;
wulkanizacja klejów na bazie kauczuku, lateksu, wyrobów zawierających gumę jako główny składnik, a także azbestu;
prasowanie-wulkanizacja na prasach - elektromechanicznych, hydraulicznych, szczękowych, mimośrodowych i formujących;
wykonywanie operacji podstawowych i pomocniczych zgodnie z przepisami i schematem technologicznym;
proces kontroli z wykorzystaniem oprzyrządowania, zgodność ze wskaźnikami jakości zgodnie z określonymi cechami.

Innymi słowy, specjalista ten jest w stanie:

  • uruchamiać i zatrzymywać sprzęt;
  • doprowadzić instalację do możliwości projektowych zgodnie z trybem technologicznym;
  • przeprowadzić ważenie, formowanie, powielanie i wydobywanie gotowych produktów z formularzy;
  • oznaczać, sortować, pakować i dostarczać produkty do magazynów lub do następnego etapu przetwarzania;
  • przygotować surowce do wulkanizacji;
  • zbierać narzędzia i sprzęt;
  • odrzucać niespełniające normy materiały.

Operator procesu wulkanizacji wykonuje również pracę, z którą niewykwalifikowany pracownik spokojnie sobie poradzi, a mianowicie:

  • podgrzewa obrabiany przedmiot w generatorze pracującym przy prądach wysokiej częstotliwości;
  • po zakończeniu procesów wulkanizacji wyciąga gotowe produkty;
  • montuje poszczególne części gumowe;
  • reguluje parametry technologiczne procesu na etapie przygotowawczym.

Wulkanizator samochodowy uczy się:

  • procesu konserwacji sprzętu do opon;
  • procesu wykonywania prac konserwacyjnych i regulacyjnych;
  • jak radzić sobie z wykrywaniem wad;
  • procesu montażu / demontażu kół;
  • w jaki sposób wykonywane jest równoważenie;
  • metod kontroli jakości wykonanej opony;
  • jak naprawić koła po wykryciu w nich uszkodzeń;
  • przeprowadzania obróbki elementów kół na istniejącym sprzęcie;
  • procesu wulkanizacji i wiele więcej.

Ile zarabia wulkanizator?

Połowa badanych pracowników pracujących w zawodzie wulkanizatora zarabia od 2360 do 3630 złotych brutto na miesiąc. Mediana, czyli średnie całkowite wynagrodzenie miesięczne kształtuje się na poziomie 2930. W zależności od miejsca pracy, regionu 1/4 pracowników wskazała, że zarabia niżej od 2360 złotych brutto. 1/4 z kolei wskazała swoje zarobki wyżej od 360 złotych brutto na miesiąc.