Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia?

Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia?
Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1750 zł brutto, czyli o 70 zł więcej niż w roku poprzednim. Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia? Co warto o nim wiedzieć?

Prawo do minimalnego wynagrodzenia nie ma każdy pracownik, tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Właśnie one, jeżeli są zatrudnione na pełen etat, od 1 stycznia 2015 r. nie mogą zarabiać mniej niż 1750 zł brutto. Ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za pracę ma konkretny cel – w ten sposób ustawodawca chroni pracowników przez wyzyskiem. To jednak, czy stawka minimalnego wynagrodzenia jest wystarczająca, jest odrębnym zagadnieniem.

Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia? Informacje w tym zakresie znajdują się w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu. Warto poznać główne wskaźniki, by zrozumieć, dlatego pojawiają się takie, a nie inne propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Działalność Trójstronnej Komisji

O wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę decyduje Trójstronna Komisja. Osoby wchodzące w jej skład nie mają jednak dowolności – muszą kierować się informacjami otrzymanymi przez Radę Ministrów. To właśnie ona przedstawia propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia i jednocześnie wskazuje szereg danych. Zgodnie z wymienioną ustawą, mowa m.in. o: wskaźniku cen w roku poprzednim, informacji o prognozowanych na  rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia czy informacji o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim.

To Cię powinno też zainteresować: Płaca minimalna - jak jest ustalana?

W zależności od wysokości poszczególnych wskaźników zależy nie tylko zaproponowana wysokość minimalnego wynagrodzenia, lecz także to, czy ustalony zostanie tylko jeden, czy też dwa terminy zmiany minimalnego wynagrodzenia. I tak, jeżeli prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim wynosi:

  • co najmniej 105% - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca,
  • mniej niż 105% - wówczas obowiązuje tylko jeden termin zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia – do 1 stycznia.

 

Bez podziału na województwa

Wysokość wynagrodzenia minimalnego w Polsce jest taka sama dla wszystkich pracowników, niezależnie od tego, w którym województwie oni zamieszkują. Od czasu do czasu można usłyszeć opinie ekspertów w tym zakresie, którzy uważają, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe. Dlaczego? Bo koszty życia w dużych miastach, np. Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie, są wyższe niż w mniejszych miejscowościach lub na wsiach.

Regionalizacja płacy minimalnej mogłaby spowodować, że faktycznie pracownicy będą zarabiać tyle, by móc się utrzymać w dużym mieście. Póki co jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie rozważa zastosowania takiego podziału i ustalania minimalnych wynagrodzeń, biorąc od uwagę warunki i koszty życia w poszczególnych województwach.

Oceń ten wpis
Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

klient RT
2019-12-05, 16:38
Artykuł ciekawy, ale jest już rok 2019. Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za prace corocznie określa państwo.
Leopold
2019-05-26, 18:08
Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Napisałem to dlatego, bo w artykule jest napisane "Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1750 zł brutto". Widzimy o ile wzrosło. O wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę decyduje Trójstronna Komisja...
Dalejnia Miłosz
2019-05-07, 13:14
Ustala rząd takie coś i wtedy wiadomo jak to wygląda w danym roku kalendarzowy. Analogicznie w innych sektorach są organy jakie regulują to w sposób odpowiedni na poziomie.
Tl45
2019-04-09, 15:31
Teraz ile wynosi minimalna kwota wynagrodzenia? Czy to jest przekroczone do ręki półtora tysiąca? Tak czy inaczej jest to bardzo mało i nie wszyscy także tak płacą realnie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.