!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze

Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia?
Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1750 zł brutto, czyli o 70 zł więcej niż w roku poprzednim. Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia? Co warto o nim wiedzieć?

Prawo do minimalnego wynagrodzenia nie ma każdy pracownik, tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Właśnie one, jeżeli są zatrudnione na pełen etat, od 1 stycznia 2015 r. nie mogą zarabiać mniej niż 1750 zł brutto. Ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za pracę ma konkretny cel – w ten sposób ustawodawca chroni pracowników przez wyzyskiem. To jednak, czy stawka minimalnego wynagrodzenia jest wystarczająca, jest odrębnym zagadnieniem.

Od czego zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia? Informacje w tym zakresie znajdują się w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu. Warto poznać główne wskaźniki, by zrozumieć, dlatego pojawiają się takie, a nie inne propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Działalność Trójstronnej Komisji

O wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę decyduje Trójstronna Komisja. Osoby wchodzące w jej skład nie mają jednak dowolności – muszą kierować się informacjami otrzymanymi przez Radę Ministrów. To właśnie ona przedstawia propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia i jednocześnie wskazuje szereg danych. Zgodnie z wymienioną ustawą, mowa m.in. o: wskaźniku cen w roku poprzednim, informacji o prognozowanych na  rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia czy informacji o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim.

W zależności od wysokości poszczególnych wskaźników zależy nie tylko zaproponowana wysokość minimalnego wynagrodzenia, lecz także to, czy ustalony zostanie tylko jeden, czy też dwa terminy zmiany minimalnego wynagrodzenia. I tak, jeżeli prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim wynosi:

  • co najmniej 105% - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca,
  • mniej niż 105% - wówczas obowiązuje tylko jeden termin zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia – do 1 stycznia.

 

Bez podziału na województwa

Wysokość wynagrodzenia minimalnego w Polsce jest taka sama dla wszystkich pracowników, niezależnie od tego, w którym województwie oni zamieszkują. Od czasu do czasu można usłyszeć opinie ekspertów w tym zakresie, którzy uważają, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe. Dlaczego? Bo koszty życia w dużych miastach, np. Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie, są wyższe niż w mniejszych miejscowościach lub na wsiach.

Regionalizacja płacy minimalnej mogłaby spowodować, że faktycznie pracownicy będą zarabiać tyle, by móc się utrzymać w dużym mieście. Póki co jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie rozważa zastosowania takiego podziału i ustalania minimalnych wynagrodzeń, biorąc od uwagę warunki i koszty życia w poszczególnych województwach.

To może Cię również zainteresować

Płaca minimalna - jak jest ustalana?

Podziel się

4 komentarze

klient RT

klient RT

Artykuł ciekawy, ale jest już rok 2019. Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za prace corocznie określa państwo.
Leopold

Leopold

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Napisałem to dlatego, bo w artykule jest napisane "Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1750 zł brutto". Widzimy o ile wzrosło. O wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę decyduje Trójstronna Komisja...
Dalejnia Miłosz

Dalejnia Miłosz

Ustala rząd takie coś i wtedy wiadomo jak to wygląda w danym roku kalendarzowy. Analogicznie w innych sektorach są organy jakie regulują to w sposób odpowiedni na poziomie.
Tl45

Tl45

Teraz ile wynosi minimalna kwota wynagrodzenia? Czy to jest przekroczone do ręki półtora tysiąca? Tak czy inaczej jest to bardzo mało i nie wszyscy także tak płacą realnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.