!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

5 sygnałów, że rekruter nie przygotował się do rozmowy z tobą

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy

5 sygnałów, że rekruter nie przygotował się do rozmowy z tobą
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną dokładnie przygotowujemy się do spotkania z potencjalnym szefem lub jego zastępcą. Zdarza się jednak, że to rekruter nie poświęcił czasu, by przygotować się do spotkania z nami. Prezentujemy 5 sygnałów świadczących o tym, że lepiej nie przyjmować oferty pracy w firmie, do której aplikowałeś.

Trudno wyobrazić sobie, by pracownik przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną nieprzygotowany. Nieprzygotowanie kandydata rekruter jest w stanie stwierdzić bez większego problemu – wystarczy, że zapyta o firmę czy zada kilka podchwytliwych pytań. Ponieważ jednak rozmowa kwalifikacja nie tylko pracodawcy ma odpowiedzieć na pytanie, czy kandydat jest odpowiednią osobą, którą warto zatrudnić, lecz także pomóc kandydatowi stwierdzić, czy jest on zainteresowany pracą w danej firmie, każda ze stron powinna przybyć przygotowana. Jak poznać, że tym razem to pracodawca nie przyłożył się do zadania?

Rekruter, który nie zapoznał się z CV kandydata

Nie ma nic złego w tym, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie pytać o poprzednie miejsca zatrudnienia. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy jej pytania są bardzo ogólnikowe, np. „Gdzie Pan/Pani pracowała?”. Takie informacje to zupełna podstawa, która zawsze znajduje się w CV. A to oznacza, że rekruter nie zapoznał się z CV osoby siedzącej naprzeciw niego. Czy rzeczywiście chcesz pracować u kogoś, kto nie czyta otrzymanych dokumentów?

Co to właściwie za praca?

Zdarza się, że stanowisko w ogłoszeniu o pracy jest przedstawione bardzo ogólnikowo, a kandydat na rozmowie chce poznać szczegóły. Nieprzygotowanie rekrutera może być widoczne i na tym polu, gdy nie jest on w stanie szczegółowo poinformować, na czym będzie wyglądać praca osoby zatrudnionej. Jeżeli nie chcesz dowiedzieć się, jakie będą twoje obowiązki w pierwszym dniu pracy, to lepiej zrezygnuj z dalszego kontaktu.

Brak czasu na pytania kandydata

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest ograniczona czasem, zwłaszcza gdy na korytarzu czeka jeszcze kilku kandydatów. Gdy jednak rekruter nie przewidział czasu na pytania swojego rozmówcy, to z łatwością można powiedzieć, że do procesu rekrutacji nie podchodzi on w sposób poważny. Uniemożliwiając zainteresowanym lepszego poznania firmy, dla której chcą oni pracować, pokazuje, że faktycznie nie zależy mu na znalezieniu solidnego pracownika.

Gdy rekruter nie słucha

Właśnie odpowiedziałeś na pytanie i zaprezentowałeś szczegółowo poprzednie miejsca pracy, po czym słyszysz to samo pytanie, tylko powiedziane innymi słowami? To znak, że osoba siedząca naprzeciw ciebie po prostu cię nie słucha. Czy chcesz mieć takiego przełożonego? Jeżeli nie, to zdecydowanie uciekaj, bo może się okazać, że w firmie nikt cię nie wprowadzi w twoje zawodowe obowiązki, nikt też nie będzie w stanie ci pomóc, jeżeli dostrzeżesz problem.

Brak doświadczenia i stres

We wszystkich poradnikach tworzonych z myślą o tych, którzy poszukują pracy, można znaleźć informacje na temat tego, jak należy eliminować stres. Zdarza się jednak, że to nie potencjalny pracownik, ale rekruter nie jest przygotowany do rozmowy i denerwuje się nią bardziej niż kandydat. To również zły sygnał, bo oznacza, że osoba odpowiedzialna za zatrudniania nie ma wiele doświadczenia w tej materii i łatwo może popełnić błąd.

Więcej na temat jakości procesów rekrutacji można przeczytać w aktualnym ogólnopolskim raporcie.

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Podziel się

6 komentarzy

kamila

kamila

No i właśnie najlepiej uczyć się na swoich błędach. Rozwiązywanie takich problemów spowoduje lepsze działanie w przyszłości.
Narcyz

Narcyz

Oczywiście zadawanie właściwych pytań jest również kluczowe dla oceny, czy praca w ogóle Ci odpowiada.
grzegorz

grzegorz

5 sygnałów, że rekruter nie przygotował się do rozmowy z tobą. Nie przeczytał kapniesz się- np. Twojego CV. Bądź mimo wszystko spokojny. Odpowiadaj na pytania bez nerwów.
Idzia

Idzia

5 sygnałów, że rekruter nie przygotował się do rozmowy z tobą. Może tak się zdarzyć. Nie przejmuj się tym. nie stresuj.
Seba

Seba

Musisz także robić notatki, jeśli prowadzisz wielopoziomowy wywiad. Ustalenie głównych punktów na papierze pomoże Ci zapamiętać, co zostało omówione na spotkaniu i być lepiej przygotowanym na kolejne etapy wywiadu.
Paul

Paul

Nie zapominaj, że menedżerowie HR również czytają książki, a jeśli wydają ci się wąsko myślącymi ludźmi, którzy potrafią „połykać” wszelkie informacje, mylisz się. Za tym pytaniem kryje się nie tyle chęć prawdziwego poznania swoich pozytywnych i negatywnych cech, jak zdolność do bycia otwartym, umiejętność odpowiadania na niewygodne pytania i pewność siebie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.