Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Wykształcenie w CV

Zatrudnienie "na czarno" a szukanie pracy

Zatrudnienie "na czarno" a szukanie pracy

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że wiele osób decyduje się na pracę bez umowy. Tak zwana „praca na czarno” jest też problemem wówczas, gdy pracownik stara się zmienić posadę na lepszą. Jak rozmawiać z pracodawcami o doświadczeniu wyniesionym z nieudokumentowanej pracy?

Szacuje się, że w Polsce bez umowy może pracować nawet milion osób. Właśnie te osoby mają największy problem wówczas, gdy szukają legalnej pracy. Tzw. „czarne dziury” w CV, czyli nieudokumentowane okresy zatrudnienia, mogą być poważną przeszkodą w zawodowym spełnieniu. Większość pracodawców nie tylko poszukuje osób z doświadczeniem, lecz także skrupulatnie zapoznaje się z dokumentami aplikacyjnymi potencjalnych pracowników. Okresy, w których pracownik nie świadczył pracy, stają się najczęściej przedmiotem licznych pytań.


CV a zatrudnienie „na czarno”

Jeżeli masz w swoim życiu epizody pracy „na czarno”, to doskonale wiesz, że przygotowanie CV jest wyzwaniem. Dobrze, byś miał świadomość, że pracodawca będzie pytał o luki, jakie dostrzeże w otrzymanym dokumencie. Pytanie zatem, jak stworzyć CV, by uniknąć kłopotliwych pytań i jak na nie odpowiedzieć, gdy się pojawią?

Przygotowując CV można wyjść poza standardy i stworzyć taki dokument, który będzie wyróżniał się wśród innych. Nie jest to dużym problem, bo współcześnie każdy zainteresowany w sieci znajdzie mnóstwo przykładów kreatywnych dokumentów aplikacyjnych. Dzięki temu można zaś uniknąć wpisywania konkretnych dat, czy nawet firm, dla jakich świadczyło się pracę – wystarczy wymienienie np. stanowisk i zakresu obowiązków.


Trudne pytania, trudne odpowiedzi

O ile pracodawca, który po raz pierwszy lub drugi organizuje w firmie rekrutację może niedokładnie przejrzeć dokumenty, o tyle na taką nieuwagę nie pozwoli sobie doradca zawodowy zatrudniony w agencji pracy. Jeżeli to właśnie on przeprowadza rozmowę, to prędzej czy później zainteresuje się nazwami czy datami firm, w jakich pracę świadczył pracownik. Z tego właśnie względu każda osoba, w zawodowym życiu której pojawiły się epizody z pracą na czarno, powinna mieć świadomość, że będzie zobowiązana odpowiedzieć na trudne pytania.

Jak mówić o pracy bez umowy? Specjaliści podkreślają, że o ile wymienienie nazwy firmy nie jest dobrym rozwiązaniem, o tyle przyznanie się do pracy bez umowy (chyba, że kandydat ubiega się o pracę w urzędzie) jest korzystne. Zdecydowana większość przedsiębiorców doskonale rozumie powody zatrudniania przez inne podmioty bez umowy.


Jak udowodnić doświadczenie?

W przypadku pracy bez umowy pojawia się również pytanie o to, jak pracownik może udowodnić swoje doświadczenie? Ponieważ nie otrzymuje on referencji czy świadectwa pracy, najprościej jest sprawdzić jego umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy okresu próbnego. Ponieważ takie rozwiązania są powszechnie stosowane, osoby, które pracowały bez umowy, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Brak umowy w poprzedniej firmie nie wyklucza możliwości znalezienia legalnego zatrudnienia. To dobra wiadomość dla tych, którzy wahają się, czy odejść z dotychczasowego miejsca pracy. Warto jednak zdobyć się na szczerość i – w rozmowie z potencjalnym pracodawcą lub doradcą zawodowym – podkreślić, że luki w CV są spowodowane pracą bez umowy.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.