Twoje wsparcie w rekrutacji

Koniec z syndromem pierwszej dniówki - kiedy podpisać umowę o pracę z pracownikiem?

Koniec z syndromem pierwszej dniówki - kiedy podpisać umowę o pracę z pracownikiem?
W Polsce szara strefa ma się bardzo dobrze. Aby z nią walczyć, ustawodawca ustanawia m.in. kary dla osób zatrudniających „na czarno”. Niedawno w życie weszła nowelizacja kodeksu pracy. Czy nowe przepisy wyeliminują tzw. syndrom pierwszej dniówki?

Już dziś wiadomo, że tak, bo pracodawcy są zobowiązani podpisać z pracownikiem umowę o pracę przed dopuszczeniem go do przygotowanego dla niego stanowiska pracy. W rezultacie pracownik jest chroniony bardziej niż dotychczas.


Jak było dotychczas?

Nowe przepisy w zakresie nawiązywania umów o pracę obowiązują od 1 września 2016 r. Jak kwestia ta wyglądała przed wprowadzeniem zmian? Pracodawca również musiał podpisać umowę z pracownikiem najpóźniej w pierwszym dniu jego pracy, ale nie przed dopuszczeniem go do stanowiska pracy, tylko do końca dnia pracy. To prowadziło do wielu naruszeń. Kwestię tę podnosili pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy podkreślali, że podczas kontroli w firmach często spotykają się z sytuacją, że pracodawca twierdzi, że kilku pracowników właśnie zaczęło pracę i w związku z tym nie mają umowy o pracę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że najczęściej chodzi o tych samych pracodawców.

Rozwiązanie, które obowiązywało przed 1 września 2016 r., faktycznie było luką w przepisach. Tracili na tym przede wszystkim pracownicy, bo nie mogli w pełni korzystać ze swoich prac. Co więcej, w razie wypadku przy pracy, często musieli dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Choć to nie wiązało się z kosztami finansowymi, to jednak nie można zapomnieć o zmarnowanym czasie i problemach z domowym budżetem, który nagle został obciążony receptami czy koniecznością wykupienia dostępu do rehabilitacji.


Podpisz umowę przed dopuszczeniem pracownika do pracy

Zatrudniasz pracowników? Zatem priorytetem dla ciebie powinno być podpisanie umowy z pracownikiem przed dopuszczeniem go do stanowiska pracy. W ten sposób będziesz miał pewność, że postępujesz zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Tym samym nie narazisz się na grzywnę – wysokość tej wynosi od 1 000 do 30 000 zł.

Jeżeli chodzi o podpisanie umowy przed dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy, to pamiętaj, że ta zasada obowiązuje cię wyłącznie wówczas, gdy zatrudniasz pracowników w oparciu o umowę o pracę. W pozostałych przypadkach, czyli przy umowach cywilnoprawnych, przepisy kodeksu pracy nie mają zastosowania.

To Cię powinno też zainteresować: Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?


Nadużycia we wszystkich branżach?

Mimo że z luki prawnej, która była przed 1 września 2016 r. mogli korzystać wszyscy pracoawcy, to wiadomo, że najczęściej wykorzystywali ją przedsiębiorcy działający w branży budowlanej i ci, którzy oferują prace sezonowe. W pierwszym przypadku pracownicy byli o tyle w złym położeniu, że w razie wypadku przy pracy, nie mogli skutecznie dochodzić swoich praw. Dziś ma się to zmienić – pracownicy mają mieć umowę przed rozpoczęciem pracy, a to oznacza, że mają pewność, że zostaną zgłoszenie m.in. do ZUS-u.

Powyższe rozwiązanie jest też korzystne z punktu widzenia pracodawców, którzy od momentu wejścia w życie nowych przepisów nie muszą tłumaczyć się, dlaczego niektórzy pracownicy nie posiadają umowy o pracę.

Oceń ten wpis
Koniec z syndromem pierwszej dniówki - kiedy podpisać umowę o pracę z pracownikiem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 6

Opinie

Jan
2019-12-11, 11:48
Każdy pracodawca chyba wie, bo wiedzą to nowo zatrudniani pracownicy, że muszą mieć podpisana umowę o pracę, zanim pierwszy raz przekroczą progi firmy.
Grześ
2019-05-20, 10:03
Są nowe przepisy, jak zatrudnia się pracowników. Należy z nimi podpisać umowę przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy.... Chyba to dobre rozwiązanie????
Rajmund
2019-05-08, 11:57
Nie ma co się martwić, najważniejszy jest angaż w pracy. Wtedy chwila minie i wszystkie syndromy znikną i nawet ludzie zapomną jak to kiedyś z tym było. Tak to jest.
Denny
2019-04-03, 11:44
Nawet często młodzi pracownicy są od razu dobrzy i perspektywiczni. Często o najlepszych nawet w cudzysłowiu biją się potencjalni pracodawcy. Nawet po studiach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.