Pracodawca - prawa i obowiązki

Koniec z syndromem pierwszej dniówki - kiedy podpisać umowę o pracę z pracownikiem?

22 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

8 komentarzy
Koniec z syndromem pierwszej dniówki - kiedy podpisać umowę o pracę z pracownikiem?
W Polsce szara strefa ma się bardzo dobrze. Aby z nią walczyć, ustawodawca ustanawia m.in. kary dla osób zatrudniających „na czarno”. Niedawno w życie weszła nowelizacja kodeksu pracy. Czy nowe przepisy wyeliminują tzw. syndrom pierwszej dniówki?

Już dziś wiadomo, że tak, bo pracodawcy są zobowiązani podpisać z pracownikiem umowę o pracę przed dopuszczeniem go do przygotowanego dla niego stanowiska pracy. W rezultacie pracownik jest chroniony bardziej niż dotychczas.

Kiedy podpisać umowę o pracę – co mówi prawo?

Przepisy w zakresie nawiązywania umów zmieniły się ostatni raz 1 września 2016 r. Przed nowelizacją pracodawca musiał podpisać umowę o pracę z pracownikiem najpóźniej w pierwszym dniu jego pracy i miał na to czas do końca dnia pracy. To prowadziło do wielu naruszeń. Kwestię tę podnosiła Państwowa Inspekcja Pracy, gdyż podczas kontroli w firmach często spotykano się z sytuacją, w której pracodawca twierdził, że kilku pracowników właśnie zaczęło pracę i w związku z tym nie mają umowy o pracę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że najczęściej chodziło stale o tych samych pracodawców.

Rozwiązanie wprowadzone 1 września 2016 r. likwiduje tę lukę w przepisach. Od tego czasu według art. 29 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest do podpisania umowy z pracownikiem na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem go do stanowiska pracy i rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Oznacza to większą ochronę interesów pracowników, ponieważ w razie kontroli PIP nowozatrudniona osoba nie powinna przepracować nawet godziny bez podpisanej umowy o pracę.

Szukasz pracy?

MAGAZYNIER Z WÓZKIEM EPT

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Podpisz umowę przed dopuszczeniem pracownika do pracy

Zatrudniasz pracowników? Zatem priorytetem dla Ciebie powinno być podpisanie umowy z pracownikiem przed dopuszczeniem go do stanowiska pracy. W ten sposób będziesz miał pewność, że postępujesz zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i nie narażasz się na poważne konsekwencje ich łamania. 

Jaka kara za zatrudnianie bez umowy?
Każdy pracownik może zgłosić nieuczciwe praktyki pracodawcy. Jeśli Państwowa Inspekcja Pracy stwierdzi naruszenie przepisów poprzez opóźnianie podpisania umowy z nowym pracownikiem, grozi Ci kara grzywny i to wysokiej – wynosić może ona od 1 000 do nawet 30 000 zł.

Jeżeli chodzi o podpisanie umowy przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy, to pamiętaj, że ta zasada obowiązuje Cię wyłącznie wówczas, gdy zatrudniasz pracowników w oparciu o umowę o pracę. W pozostałych przypadkach, czyli przy umowach cywilnoprawnych, przepisy Kodeksu pracy nie mają zastosowania. Możesz więc np. podpisać umowę zlecenie z wykonawcą nawet w trakcie realizacji tego zlecenia.

Nadużycia we wszystkich branżach?

Choć kłopoty z podpisywaniem umów zdarzają się w wielu sektorach gospodarki, najczęściej dotyczą przedsiębiorców działających w branży budowlanej i tych, którzy oferują prace sezonowe. Wynika to z chęci maksymalnego ograniczenia wydatków związanych z odprowadzaniem składek pracowniczych, zwłaszcza gdy dany pracownik jest potrzebny tylko na miesiąc lub dwa.

Video

Mimo wprowadzonych zmian w prawie, nadal zjawisko zatrudniania na czarno jest sporym problemem rynku pracy w Polsce. Szacuje się, że w 2017 nadal niemal 900 tys. osób przynajmniej raz w roku pracowało bez umowy. Dotyczy to nie tylko osób z zagranicy (np. Ukrainy), nie zawsze legalnie przebywających na terenie kraju, ale także wielu rodaków, dla których praca na czarno jest bądź też jedyną możliwością zarobku, bądź – ze względu na brak formalnego dochodu – sposobem na obejście zobowiązań finansowych wobec wierzycieli.

To może Cię również zainteresować

Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy pracodawca musi podpisać umowę z nowym pracownikiem?

W świetle prawa (art. 29 § 2 Kodeksu pracy) pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o pracę na piśmie przed przekazaniem pracownikowi stanowiska pracy i rozpoczęciem jej.

Jakie są konsekwencje niepodpisania umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy?

Pracodawcy, który nie zawrze z pracownikiem umowy o pracę na piśmie, a dopuści go do wykonywania pracy, grozi grzywna za złamanie zasad Kodeksu pracy. Taka kara może wynieść od 1 do nawet 30 tys. złotych.

Czy wystarczy podpisać umowę z pracownikiem w ciągu pierwszego dnia pracy?

Nie. Odkąd wprowadzono zmianę w ustawie w r. 2016, pracodawca nie może podpisać z pracownikiem w dowolnym momencie w ciągu pierwszego dnia pracy. Powinien zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez nowo zatrudnionego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

8 komentarzy

Ivan

Ivan

Cieszę się, że wprowadzono taki przepis, co daje większą ochronę pracownikom. Jednocześnie, pracodawcy będą bardziej uważni i przestrzegają wymaganych standardów. Mam nadzieję, że to przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia i wzrostu gospodarczego.
Kaboom

Kaboom

Dobra zmiana, w końcu mamy większą ochronę i pewność zatrudnienia. Teraz pracodawca musi podpisać umowę przed rozpoczęciem pracy, co jest dla mnie jako pracownika dużym ułatwieniem. Sądzę, że dzięki temu zmniejszy się liczba nielegalnie zatrudnionych osób na rynku pracy.
Patrycja

Patrycja

To dobra wiadomość, że pracodawcy są teraz zobowiązani do podpisania umowy zanim dopuszczą pracownika do stanowiska pracy. Daje to większą pewność zatrudnienia i ochronę przed ewentualnym wykorzystywaniem. Mam nadzieję, że coraz więcej pracodawców będzie przestrzegać tych przepisów.
Dramat

Dramat

Cieszę się, że przepisy w zakresie podpisywania umów zmieniły się na lepsze. Takie rozwiązanie daje większą ochronę dla pracowników i pomaga uniknąć nieporozumień ze strony PIP. Dlatego zawsze staram się podpisać umowę z pracownikiem zanim rozpocznie on pracę.
Jan

Jan

Każdy pracodawca chyba wie, bo wiedzą to nowo zatrudniani pracownicy, że muszą mieć podpisana umowę o pracę, zanim pierwszy raz przekroczą progi firmy.
Grześ

Grześ

Są nowe przepisy, jak zatrudnia się pracowników. Należy z nimi podpisać umowę przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy.... Chyba to dobre rozwiązanie????
Rajmund

Rajmund

Nie ma co się martwić, najważniejszy jest angaż w pracy. Wtedy chwila minie i wszystkie syndromy znikną i nawet ludzie zapomną jak to kiedyś z tym było. Tak to jest.
Denny

Denny

Nawet często młodzi pracownicy są od razu dobrzy i perspektywiczni. Często o najlepszych nawet w cudzysłowiu biją się potencjalni pracodawcy. Nawet po studiach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.