Zawody i ich potencjał

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?

11 grudnia 2019

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 15 głosów

15 głosów

9 komentarzy
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Jeżeli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu rekrutacji czy mobilizowania pracowników, to powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze doradcy zawodowego. Co robi doradca zawodowy? Jak zostać doradcą zawodowym? Dlaczego wybór takiego zawodu może być trafny? Kto powinien się nim zainteresować? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, sprawdź ten artykuł.

Co robi doradca zawodowy?

Większość pracowników nie korzysta z pomocy doradców zawodowych. To duży błąd, bo specjalista może pomóc na każdym etapie: wówczas, gdy zatrudniony posiada dobrą pracę i stara się o awans lub zamierza zmienić pracę, jak i wtedy, gdy mowa o osobie bezrobotnej poszukującej zatrudnienia. Każdej takiej osobie specjalista może pomóc w opracowaniu ścieżki kariery i wytyczeniu celów. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, żeby móc skorzystać z pomocy doradcy zawodowego nie zawsze trzeba płacić – funkcjonują również punkty, w których eksperci udzielają bezpłatnej pomocy. Warto więc wiedzieć, jak zostać doradcą zawodowym.

Praca doradcy zawodowego sprowadza się do prowadzenie rozmów z osobami potrzebującymi wsparcia. Z tego też względu doradcą zawodowym nie może zostać każdy – potrzebne są konkretne umiejętności i predyspozycje. Warto też pamiętać o zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i nieustannym obserwowaniu branży.

Doradca zawodowy – praca

Praca doradcy zawodowego jest coraz bardziej popularna – pracowników na tym stanowisku szuka coraz więcej firm. Często są oni zatrudniani przez duże, międzynarodowe podmioty. W takich ich zadanie sprowadza się do ciągłego rozmawiania z pracownikami i ustalania ich aktualnych celów. Nie można zapominać, że te z czasem się zmieniają. Początkowo pracownik może chcieć się rozwijać i nabierać doświadczenia, a po ukończeniu np. studiów podyplomowych liczyć na awans. To zatem, co pracownik robi po godzinach, ma znaczenie dla tego, jak realizuje się w pracy zawodowej. Odkrywanie celów pozwala na wytyczenie ścieżki kariery.

Poniższe wideo to krótki reportaż o pracy doradcy zawodowego, który pokazuje, jak wygląda to zajęcie na co dzień:

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca doradca zawodowy
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Grodzisk Mazowiecki
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Poza dużymi firmami, które dbają o pracowników, doradcy zawodowi mogą szukać zatrudnienia również w agencjach pracy. Takie podmioty są aktualnie niezwykle popularne i wynika to z faktu, że większość zakładów pracy decyduje się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Nawiązując współpracę z takim podmiotem, przedsiębiorca może być pewien, że do jego firmy zapuka kompetentny pracownik, który został wyłoniony przez specjalistów, czyli właśnie doradców zawodowych.

Część osób zainteresowana tych zawodem może również zajmować się teorią. Tacy doradcy zawodowi najczęściej praktykują, ale obok praktyki stawiają również na pisanie do prestiżowych czasopism czy decydują się na karierę naukową. Ci ostatni najczęściej szkolą kolejne pokolenia doradców zawodowych.

Jak zostać doradcą zawodowym?

Doradca zawodowy powinien nie tylko posiadać w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, lecz także zainwestować w dodatkowe kursy. Takie pozwalają na rozwijanie się i zdobywanie praktycznych umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o budowaniu kariery doradcy. Gdy nie posiada on dużego doświadczenia, powinien stawiać właśnie na zdobywanie konkretnej, praktycznej wiedzy.

Doradca zawodowy – uprawnienia
Jakie wykształcenie powinieneś zdobyć, aby wykonywać pracę doradcy zawodowego? Możliwych kierunków jest sporo: zarządzanie, prawo czy psychologia. W celu zdobycia uprawnień doradcy zawodowego warto również rozważyć ukończenie kierunkowych studiów magisterskich lub studiów podyplomowych uzupełniających wykształcenie.

Trzeba pamiętać, że doradca zawodowy powinien wykazać się umiejętnością słuchania. W ten sposób najłatwiej będzie mu dotrzeć do klientów i pomóc im określić ich oczekiwania. Budowanie drogi zawodowej polega bowiem na rozmawianiu z osobami poszukującymi zatrudniania lub starających się o awans i określeniu, co powinny zrobić, by zrealizować swój cel.

Księgarnie oraz strony internetowe oferują obecnie wiele materiałów dla doradców zawodowych, takich jak książki, e-booki, testy predyspozycji zawodowych do pobrania. Materiały dla doradców zawodowych zawierają ciekawostki, informacje o zawodach przyszłości, planowaniu ścieżki kariery, a także wyborze szkoły lub studiów, co jest istotne szczególnie dla młodych ludzi.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Przed podjęciem decyzji o wyborze tego zawodu, warto dowiedzieć się, ile zarabia doradca zawodowy. W tym przypadku określenie konkretnej kwoty nie jest łatwe. Wysokość zarobków zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Praca doradcy zawodowego średnio jest wynagradzana miesięczną kwotą 2918 zł brutto. Jest to jednak tylko średnia, natomiast rzeczywiste zarobki uzależnione są nie tylko do pracodawcy, ale także od regionu kraju. Niemal 25% doradców zarabia mniej niż 2389 zł brutto – dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych jako doradcy w szkołach, urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jest to tzw. budżetówka, której pracownicy mogą liczyć także na dodatkowe wynagrodzenie, np. „trzynastki” czy różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Ile zarabia doradca zawodowy prowadzący własną działalność?
Zarobki doradcy prowadzącego własną działalność gospodarczą również są zróżnicowane. Im większe miasto i większy prestiż biura, tym więcej może on kasować za poradę. Oczywiście od wynagrodzenia pobierane są standardowe opłaty, na przykład do ZUS-u czy urzędu skarbowego, ale i tak praca doradcy zawodowego jest stosunkowo opłacalna, a przy tym niewymagająca dużych nakładów finansowych.

Na wyższe zarobki może liczyć doradca kariery zatrudniony w biurze doradztwa personalnego. Takie osoby mogą zarabiać nawet powyżej 3930 zł brutto, przy czym kwota ta jest uzależniona od stażu pracy doradcy zawodowego i wielkości firmy – im większa, tym wyższe wynagrodzenie, a w przypadku dużych korporacji doradca może liczyć również na szeroki pakiet świadczeń socjalnych. Jak już wspomniano wynagrodzenie w tym zawodzie, a także w wielu innych, jest uzależnione również od lokalizacji firmy – dwa tej samej wielkości przedsiębiorstwa znajdujące się w różnych miastach mogą oferować zupełnie inną wysokość wynagrodzenia.

Dodatkowe benefity wynikające z pracy na tym stanowisku to szansa na dofinansowanie szkoleń oraz kursów doskonalących umiejętności, dodatkowe ubezpieczenie oraz dofinansowanie zajęć sportowych – na takie wsparcie mogą liczyć przede wszystkim pracownicy dużych korporacji. Warto też wspomnieć, że ponad 14% osób pracujących jako doradca zawodowy, otrzymuje comiesięczną premię to wynagrodzenia, a niemal 91% doradców zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Doradztwo zawodowe – testy

Jak pisaliśmy wyżej, doradcy zawodowi pomagają ludziom na różnych etapach ich kariery – również na początku, gdy nie obrali oni własnej ścieżki rozwoju w zawodzie. Za pomocą testów określają oni predyspozycje zawodowe poszczególnych osób, które mogą wskazać ich mocne strony. Testy predyspozycji zawodowych najczęściej mają formę ankiety i zazwyczaj są przeznaczone dla uczniów liceum. Młodzi ludzie dzięki ankietom określających ich predyspozycje mają szanse przeanalizować swój potencjał i zastanowić się, które cechy warto wziąć pod uwagę, wybierając zawód odpowiedni dla siebie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym się zajmuje doradca zawodowy?

Jak sama nazwa wskazuje, osoba na tym stanowisku zajmuje się doradztwem i wsparciem w sprawach związanych z wyborem ścieżki kariery oraz wytyczaniem i realizacją celów zawodowych.

Gdzie może pracować doradca zawodowy?

Pracę na tym stanowisku zwykle można znaleźć nie tylko w jednostkach edukacyjnych, takich jak uczelniane biura karier czy szkoły średnie, ale także w agencjach pracy oraz dużych, międzynarodowych firmach, które przykładają szczególną wagę do rozwoju każdego pracownika.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Zarobki doradców zawodowych różnią się w zależności od miejsca zatrudnienia. W dużych firmach i agencjach mogą wynosić od 2500 do nawet 3900 zł. Znacznie mniej, bo około 2 tys. złotych, zarabiają pracownicy na tym stanowisku w placówkach oświatowych i państwowych, za to mogą tam liczyć na świadczenia socjalne i dodatkowe wynagrodzenie, np. trzynastki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Tom

Tom

Jako pracodawca chętnie korzystam z pomocy doradców zawodowych. Pomagają oni w znalezieniu najlepszych pracowników dla mojej firmy. Zawsze dostaję wskazówki odnośnie tego, jakie umiejętności są najważniejsze u kandydatów, co pomaga mi w efektywnym rekrutowaniu.
Staszek

Staszek

Artykuł ten jest bardzo ciekawy i pomaga mi lepiej zrozumieć, jak działa doradca zawodowy. Uważam, że taka osoba może pomóc mi znaleźć swoje miejsce w pracy i być może zaproponować mi interesującą ścieżkę kariery.
Frannio

Frannio

Nie wiedziałem, że doradcy zawodowi są tak potrzebni. Mam nadzieję, że uda mi się skorzystać z ich pomocy w znalezieniu pracy o swoim marzeniach. Wydaje mi się, że gdybym miał wsparcie doradcy, byłoby mi łatwiej i szybciej znaleźć pracę.
OLA

OLA

Ja zawsze marzyłem o tym, aby stać się doradcą zawodowym. Praca taka wydaje mi się niezwykle pożyteczna, ponieważ sprawia, że ludzie są zadowoleni z swojej pracy. Co prawda nie jest to praca dla każdego, ponieważ wymaga dużej wiedzy z różnych dziedzin.
Edek

Edek

Jak widać ludzie sobie cenią pracę w tym zawodzie jak poniżej.
Bolesława_Chrobra

Bolesława_Chrobra

Ja się aktualnie przebranżowiam, bo dostałam propozycję pracy w swojej firmie jako doradca zawodowy :) żeby móc podjąć zatrudnienie to muszę skończyć studia i wybrałam własnie doradztwo zawodowoe w wskz :) przyjemnie i lekko się studiuje, polecam każdemu :) a co do zarobków to wpływa na to wiele czynników, nie ma co generalizować :)
Olo

Olo

Z pewnością takie zawody są ważne gdyż od takich ludzi zależy przecież doradztwo innym w stosunku do swojego zawodowego życia.
Bolesław C

Bolesław C

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy - wszystko wiem - z tego artykułu.
anonimowy doradca zawodowy

anonimowy doradca zawodowy

Proszę anonimowego autora tego tekstu aby zorientował się na temat kosztów prowadzenia tego typu działalności. To z tych kosztów, między innymi, a nie z "widzimisię" właściciela, wynika cena usług. Artykuł byłby godzien polecenia, gdyby nie ostatnie w nim zdanie. Z pozdrowieniami

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.