Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 971        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?

Jeżeli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu rekrutacji czy mobilizowania pracowników, to powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze doradcy zawodowego. Dlaczego wybór takiego zawodu może być trafny? Kto powinien się nim zainteresować?

Większość pracowników nie korzysta z pomocy doradców zawodowych. To duży błąd, bo specjalista może pomóc na każdym etapie: wówczas, gdy zatrudniony posiada dobrą pracę i stara się o awans lub zamierza zmienić pracę, jak i wtedy, gdy mowa o osobie bezrobotnej poszukującej zatrudnienia. Każdej takiej osobie specjalista może pomóc w opracowaniu ścieżki kariery i wytyczeniu celów. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, że by móc skorzystać z pomocy doradcy zawodowego nie zawsze trzeba płacić – funkcjonują również punkty, w których eksperci udzielają bezpłatnej pomocy.

Niezależnie od tego, gdzie realizuje się zawodowo doradca zawodowy, jego praca sprowadza się do prowadzenie rozmów z osobami potrzebującymi wsparcia. Z tego też względu doradcą zawodowym nie może zostać każdy – potrzebne są konkretne umiejętności i predyspozycje. Warto też pamiętać o zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i nieustannym obserwowaniu branży.


Jakie studia ukończyć?

Jakie wykształcenie powinien zdobyć przyszły doradca zawodowy? Możliwych kierunków jest sporo: zarządzenie, prawo czy psychologia. Trzeba pamiętać, że doradca zawodowy, choć nie musi znać się na przepisach z zakresu prawa pracy, powinien wykazać się umiejętnością słuchania. W ten sposób najłatwiej będzie mu dotrzeć do klientów i pomóc im określić ich oczekiwania. Budowanie drogi zawodowej polega bowiem na rozmawianiu z osobami poszukującymi zatrudniania lub starających się o awans i określeniu, co powinny zrobić, by zrealizować swój cel.

Doradca zawodowy powinien nie tylko posiadać w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, lecz także zainwestować w dodatkowe kursy. Takie pozwalają na rozwijanie się i zdobywanie praktycznych umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o budowaniu kariery doradcy. Gdy nie posiada on dużego doświadczenia, powinien stawiać właśnie na zdobywanie konkretnej, praktycznej wiedzy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Gdzie szukać pracy?

Doradców zawodowych szuka wiele firm. Często są oni zatrudniani przez duże, międzynarodowe podmioty. W takich ich zadanie sprowadza się do ciągłego rozmawiania z pracownikami i ustalania ich aktualnych celów. Nie można zapominać, że te z czasem się zmieniają. Początkowo pracownik może chcieć się rozwijać i nabierać doświadczenia, a po ukończeniu np. studiów podyplomowych liczyć na awans. To zatem, co pracownik robi po godzinach, ma znaczenie dla tego, jak realizuje się w pracy zawodowej. Odkrywanie celów pozwala na wytyczenie ścieżki kariery.

Poza dużymi firmami, które dbają o pracowników, doradcy zawodowi mogą szukać zatrudnienia również w agencjach pracy. Takie podmioty są aktualnie niezwykle popularne i wynika to z faktu, że większość zakładów pracy decyduje się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Nawiązując współpracę z takim podmiotem, przedsiębiorca może być pewien, że do jego firmy zapuka kompetentny pracownik, który został wyłoniony przez specjalistów, czyli właśnie doradców zawodowych.

Część osób zainteresowana tych zawodem może również zajmować się teorią. Tacy doradcy zawodowi najczęściej praktykują, ale obok praktyki stawiają również na pisanie do prestiżowych czasopism czy decydują się na karierę naukową. Ci ostatni najczęściej szkolą kolejne pokolenia doradców zawodowych.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.