Twoje wsparcie w rekrutacji

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Jeżeli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu rekrutacji czy mobilizowania pracowników, to powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze doradcy zawodowego. Dlaczego wybór takiego zawodu może być trafny? Kto powinien się nim zainteresować?

Jak zostać doradcą zawodowym?

Większość pracowników nie korzysta z pomocy doradców zawodowych. To duży błąd, bo specjalista może pomóc na każdym etapie: wówczas, gdy zatrudniony posiada dobrą pracę i stara się o awans lub zamierza zmienić pracę, jak i wtedy, gdy mowa o osobie bezrobotnej poszukującej zatrudnienia. Każdej takiej osobie specjalista może pomóc w opracowaniu ścieżki kariery i wytyczeniu celów. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, że by móc skorzystać z pomocy doradcy zawodowego nie zawsze trzeba płacić – funkcjonują również punkty, w których eksperci udzielają bezpłatnej pomocy.

Niezależnie od tego, gdzie realizuje się zawodowo doradca zawodowy, jego praca sprowadza się do prowadzenie rozmów z osobami potrzebującymi wsparcia. Z tego też względu doradcą zawodowym nie może zostać każdy – potrzebne są konkretne umiejętności i predyspozycje. Warto też pamiętać o zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i nieustannym obserwowaniu branży.

Jakie studia należy ukonczyć by pracować jako doradca zawodowy?

Jakie wykształcenie powinien zdobyć przyszły doradca zawodowy? Możliwych kierunków jest sporo: zarządzenie, prawo czy psychologia. Trzeba pamiętać, że doradca zawodowy, choć nie musi znać się na przepisach z zakresu prawa pracy, powinien wykazać się umiejętnością słuchania. W ten sposób najłatwiej będzie mu dotrzeć do klientów i pomóc im określić ich oczekiwania. Budowanie drogi zawodowej polega bowiem na rozmawianiu z osobami poszukującymi zatrudniania lub starających się o awans i określeniu, co powinny zrobić, by zrealizować swój cel.

Doradca zawodowy powinien nie tylko posiadać w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, lecz także zainwestować w dodatkowe kursy. Takie pozwalają na rozwijanie się i zdobywanie praktycznych umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o budowaniu kariery doradcy. Gdy nie posiada on dużego doświadczenia, powinien stawiać właśnie na zdobywanie konkretnej, praktycznej wiedzy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Gdzie szukać pracy jako doradca zawodowy?

Doradców zawodowych szuka wiele firm. Często są oni zatrudniani przez duże, międzynarodowe podmioty. W takich ich zadanie sprowadza się do ciągłego rozmawiania z pracownikami i ustalania ich aktualnych celów. Nie można zapominać, że te z czasem się zmieniają. Początkowo pracownik może chcieć się rozwijać i nabierać doświadczenia, a po ukończeniu np. studiów podyplomowych liczyć na awans. To zatem, co pracownik robi po godzinach, ma znaczenie dla tego, jak realizuje się w pracy zawodowej. Odkrywanie celów pozwala na wytyczenie ścieżki kariery.

Poza dużymi firmami, które dbają o pracowników, doradcy zawodowi mogą szukać zatrudnienia również w agencjach pracy. Takie podmioty są aktualnie niezwykle popularne i wynika to z faktu, że większość zakładów pracy decyduje się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Nawiązując współpracę z takim podmiotem, przedsiębiorca może być pewien, że do jego firmy zapuka kompetentny pracownik, który został wyłoniony przez specjalistów, czyli właśnie doradców zawodowych.

Część osób zainteresowana tych zawodem może również zajmować się teorią. Tacy doradcy zawodowi najczęściej praktykują, ale obok praktyki stawiają również na pisanie do prestiżowych czasopism czy decydują się na karierę naukową. Ci ostatni najczęściej szkolą kolejne pokolenia doradców zawodowych.

Doradca zawodowy - zarobki

Przed podjęciem decyzji o wyborze tego zawodu, warto dowiedzieć się, ile zarabia doradca zawodowy. W tym przypadku określenie konkretnej kwoty nie jest łatwe. Wysokość zarobków zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Średnie miesięczne wynagrodzenie doradcy zawodowego wynosi 2918 zł brutto. Jest to jednak tylko średnia, natomiast rzeczywiste zarobki uzależnione są nie tylko do pracodawcy, ale także od regionu kraju. Niemal 25% doradców zarabia mniej niż 2389 zł brutto – dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych jako doradcy w szkołach, urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jest to tzw. budżetówka, której pracownicy mogą liczyć także na dodatkowe wynagrodzenie, np. „trzynastki” czy różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Na wyższe zarobki może liczyć doradca kariery zatrudniony w biurze doradztwa personalnego. Takie osoby mogą zarabiać nawet powyżej 3930 zł brutto, przy czym kwota ta jest uzależniona od stażu pracy i wielkości firmy – im większa, tym wyższe wynagrodzenie, a w przypadku dużych korporacji doradca może liczyć również na szeroki pakiet świadczeń socjalnych. Jak już wspomniano wynagrodzenie w tym zawodzie, a także w wielu innych, jest uzależnione również od lokalizacji firmy – dwa tej samej wielkości przedsiębiorstwa znajdujące się w różnych miastach mogą oferować zupełnie inną wysokość wynagrodzenia. Dodatkowe benefity wynikające z pracy na tym stanowisku to szansa na dofinansowanie szkoleń oraz kursów doskonalących umiejętności, dodatkowe ubezpieczenie oraz dofinansowanie zajęć sportowych – na takie wsparcie mogą liczyć przede wszystkim pracownicy dużych korporacji. Warto też wspomnieć, że ponad 14% osób pracujących jako doradca zawodowy, otrzymuje comiesięczną premię to wynagrodzenia, a niemal 91% doradców zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Zarobki doradcy prowadzącego własną działalność gospodarczą również są zróżnicowane. Im większe miasto i większy prestiż biura, tym więcej doradca może kasować za poradę. Oczywiście od wynagrodzenia pobierane są standardowe opłaty, np. na ZUS czy urząd skarbowy, ale i tak jest to praca opłacalna, a przy tym niewymagająca dużych nakładów finansowych.

Oceń ten wpis
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 12
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Zobacz inne porady

Opinie

Bolesław C
2019-05-19, 13:51
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy - wszystko wiem - z tego artykułu.
anonimowy doradca zawodowy
2019-05-01, 13:03
Proszę anonimowego autora tego tekstu aby zorientował się na temat kosztów prowadzenia tego typu działalności. To z tych kosztów, między innymi, a nie z "widzimisię" właściciela, wynika cena usług. Artykuł byłby godzien polecenia, gdyby nie ostatnie w nim zdanie. Z pozdrowieniami
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.