Twoje wsparcie w rekrutacji

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?

Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Jeżeli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu rekrutacji czy mobilizowania pracowników, to powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze doradcy zawodowego. Co robi doradca zawodowy? Jak zostać doradcą zawodowym? Dlaczego wybór takiego zawodu może być trafny? Kto powinien się nim zainteresować? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, sprawdź ten artykuł.

Co robi doradca zawodowy?

Większość pracowników nie korzysta z pomocy doradców zawodowych. To duży błąd, bo specjalista może pomóc na każdym etapie: wówczas, gdy zatrudniony posiada dobrą pracę i stara się o awans lub zamierza zmienić pracę, jak i wtedy, gdy mowa o osobie bezrobotnej poszukującej zatrudnienia. Każdej takiej osobie specjalista może pomóc w opracowaniu ścieżki kariery i wytyczeniu celów. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, żeby móc skorzystać z pomocy doradcy zawodowego nie zawsze trzeba płacić – funkcjonują również punkty, w których eksperci udzielają bezpłatnej pomocy. Warto więc wiedzieć, jak zostać doradcą zawodowym.

Praca doradcy zawodowego sprowadza się do prowadzenie rozmów z osobami potrzebującymi wsparcia. Z tego też względu doradcą zawodowym nie może zostać każdy – potrzebne są konkretne umiejętności i predyspozycje. Warto też pamiętać o zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i nieustannym obserwowaniu branży.

Doradca zawodowy – praca

Praca doradcy zawodowego jest coraz bardziej popularna – pracowników na tym stanowisku szuka coraz więcej firm. Często są oni zatrudniani przez duże, międzynarodowe podmioty. W takich ich zadanie sprowadza się do ciągłego rozmawiania z pracownikami i ustalania ich aktualnych celów. Nie można zapominać, że te z czasem się zmieniają. Początkowo pracownik może chcieć się rozwijać i nabierać doświadczenia, a po ukończeniu np. studiów podyplomowych liczyć na awans. To zatem, co pracownik robi po godzinach, ma znaczenie dla tego, jak realizuje się w pracy zawodowej. Odkrywanie celów pozwala na wytyczenie ścieżki kariery.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Poniższe wideo to krótki reportaż o pracy doradcy zawodowego, który pokazuje, jak wygląda to zajęcie na co dzień:

Poza dużymi firmami, które dbają o pracowników, doradcy zawodowi mogą szukać zatrudnienia również w agencjach pracy. Takie podmioty są aktualnie niezwykle popularne i wynika to z faktu, że większość zakładów pracy decyduje się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Nawiązując współpracę z takim podmiotem, przedsiębiorca może być pewien, że do jego firmy zapuka kompetentny pracownik, który został wyłoniony przez specjalistów, czyli właśnie doradców zawodowych.

Część osób zainteresowana tych zawodem może również zajmować się teorią. Tacy doradcy zawodowi najczęściej praktykują, ale obok praktyki stawiają również na pisanie do prestiżowych czasopism czy decydują się na karierę naukową. Ci ostatni najczęściej szkolą kolejne pokolenia doradców zawodowych.

Jak zostać doradcą zawodowym?

Doradca zawodowy powinien nie tylko posiadać w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, lecz także zainwestować w dodatkowe kursy. Takie pozwalają na rozwijanie się i zdobywanie praktycznych umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o budowaniu kariery doradcy. Gdy nie posiada on dużego doświadczenia, powinien stawiać właśnie na zdobywanie konkretnej, praktycznej wiedzy.

Doradca zawodowy – uprawnieniaJakie wykształcenie powinieneś zdobyć, aby wykonywać pracę doradcy zawodowego? Możliwych kierunków jest sporo: zarządzanie, prawo czy psychologia. W celu zdobycia uprawnień doradcy zawodowego warto również rozważyć ukończenie kierunkowych studiów magisterskich lub studiów podyplomowych uzupełniających wykształcenie.

Trzeba pamiętać, że doradca zawodowy powinien wykazać się umiejętnością słuchania. W ten sposób najłatwiej będzie mu dotrzeć do klientów i pomóc im określić ich oczekiwania. Budowanie drogi zawodowej polega bowiem na rozmawianiu z osobami poszukującymi zatrudniania lub starających się o awans i określeniu, co powinny zrobić, by zrealizować swój cel.

Księgarnie oraz strony internetowe oferują obecnie wiele materiałów dla doradców zawodowych, takich jak książki, e-booki, testy predyspozycji zawodowych do pobrania. Materiały dla doradców zawodowych zawierają ciekawostki, informacje o zawodach przyszłości, planowaniu ścieżki kariery, a także wyborze szkoły lub studiów, co jest istotne szczególnie dla młodych ludzi.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Przed podjęciem decyzji o wyborze tego zawodu, warto dowiedzieć się, ile zarabia doradca zawodowy. W tym przypadku określenie konkretnej kwoty nie jest łatwe. Wysokość zarobków zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Praca doradcy zawodowego średnio jest wynagradzana miesięczną kwotą 2918 zł brutto. Jest to jednak tylko średnia, natomiast rzeczywiste zarobki uzależnione są nie tylko do pracodawcy, ale także od regionu kraju. Niemal 25% doradców zarabia mniej niż 2389 zł brutto – dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych jako doradcy w szkołach, urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jest to tzw. budżetówka, której pracownicy mogą liczyć także na dodatkowe wynagrodzenie, np. „trzynastki” czy różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Ile zarabia doradca zawodowy prowadzący własną działalność?Zarobki doradcy prowadzącego własną działalność gospodarczą również są zróżnicowane. Im większe miasto i większy prestiż biura, tym więcej może on kasować za poradę. Oczywiście od wynagrodzenia pobierane są standardowe opłaty, na przykład do ZUS-u czy urzędu skarbowego, ale i tak praca doradcy zawodowego jest stosunkowo opłacalna, a przy tym niewymagająca dużych nakładów finansowych.

Na wyższe zarobki może liczyć doradca kariery zatrudniony w biurze doradztwa personalnego. Takie osoby mogą zarabiać nawet powyżej 3930 zł brutto, przy czym kwota ta jest uzależniona od stażu pracy doradcy zawodowego i wielkości firmy – im większa, tym wyższe wynagrodzenie, a w przypadku dużych korporacji doradca może liczyć również na szeroki pakiet świadczeń socjalnych. Jak już wspomniano wynagrodzenie w tym zawodzie, a także w wielu innych, jest uzależnione również od lokalizacji firmy – dwa tej samej wielkości przedsiębiorstwa znajdujące się w różnych miastach mogą oferować zupełnie inną wysokość wynagrodzenia.

Dodatkowe benefity wynikające z pracy na tym stanowisku to szansa na dofinansowanie szkoleń oraz kursów doskonalących umiejętności, dodatkowe ubezpieczenie oraz dofinansowanie zajęć sportowych – na takie wsparcie mogą liczyć przede wszystkim pracownicy dużych korporacji. Warto też wspomnieć, że ponad 14% osób pracujących jako doradca zawodowy, otrzymuje comiesięczną premię to wynagrodzenia, a niemal 91% doradców zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Doradztwo zawodowe – testy

Jak pisaliśmy wyżej, doradcy zawodowi pomagają ludziom na różnych etapach ich kariery – również na początku, gdy nie obrali oni własnej ścieżki rozwoju w zawodzie. Za pomocą testów określają oni predyspozycje zawodowe poszczególnych osób, które mogą wskazać ich mocne strony. Testy predyspozycji zawodowych najczęściej mają formę ankiety i zazwyczaj są przeznaczone dla uczniów liceum. Młodzi ludzie dzięki ankietom określających ich predyspozycje mają szanse przeanalizować swój potencjał i zastanowić się, które cechy warto wziąć pod uwagę, wybierając zawód odpowiedni dla siebie.

Oceń ten wpis
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 13

Opinie

Dan.
2020-02-25, 16:11
Od 26lat szukam i mysle kim chce byc w zyciu przez te lata duzo dos milych jak i przykrych mnie spotkalo duzo przeszlem mimo mojego wieku. niestety nie posiadam szkol w tym kierunku. ale odkrylem ze cos takiego jest jak doradca zawsze czulem sie tak fajnie milo i szczesliwie jak moglem komus doradzic kiedy dzieki temu tym pomagalem i widzialem radosc w oczach tej osoby taki spelniony sie czulem ze moglem pomoc duzo przeszlem i duzo sie nauczylem i cieszy mnie kiedy moge kierowac ludzi by szli ta wlasciwa droga bo czuje ze mam wplyw na ludzi i instynkt tak czuje ze w tym sie najlepiej czuje lubie pomagac. niestety nie mam dobrej szkoly ani kwalifikacji w tym kierunku za pozno to zrozumialem i nie wiem sam sobie jak doradzic zeby sie rozwinac w te strone. Chcialbym poznac kogos kto mogl by ocenic moja osobe i sprawdzic czy po kierowac do rozwoju bylo by mi milo nie licze chyba ze ktos mnie zrozumie chciaz zycie zaskakuje ale zostawie swoj e-mail gdyby ktos mogl mi pomoc w rozwoju tej drogi. daniel.iwaszkiewicz@o2.pl
Olo
2019-12-12, 15:36
Z pewnością takie zawody są ważne gdyż od takich ludzi zależy przecież doradztwo innym w stosunku do swojego zawodowego życia.
Bolesław C
2019-05-19, 13:51
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy - wszystko wiem - z tego artykułu.
anonimowy doradca zawodowy
2019-05-01, 13:03
Proszę anonimowego autora tego tekstu aby zorientował się na temat kosztów prowadzenia tego typu działalności. To z tych kosztów, między innymi, a nie z "widzimisię" właściciela, wynika cena usług. Artykuł byłby godzien polecenia, gdyby nie ostatnie w nim zdanie. Z pozdrowieniami
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.