Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7262
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Wykształcenie czy doświadczenie? Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Wykształcenie czy doświadczenie? Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Ukończenie uczelni wyższej pozwala stwierdzić, że dana osoba jest specjalistą w swojej dziedzinie. Doświadczenie ułatwia znalezienie pracy, bo eliminuje konieczność wdrażania nowego pracownika w sposób działania firmy. Jaki powinien być idealny pracownik według pracodawców: wykształcony czy może doświadczony?

Współczesny student to człowiek, który najczęściej musi połączyć studia z pracą, nawet jeżeli studiuje dziennie. Wszystko dlatego, że osoby wkraczające na rynek pracy doskonale wiedzą, że wykształcenie to nie wszystko – większość pracodawców oczekuje, że w CV znajdzie się również informacja o doświadczeniu. To właśnie ona często decyduje o przyznaniu posady konkretnemu kandydatowi. Czy rzeczywiście umiejętności są ważniejsze od posiadanych dokumentów poświadczających nabyte wykształcenie?


Doświadczenie najważniejsze

O tym, że pracodawcy cenią sobie znacznie wyżej doświadczenie niż wykształcenie świadczy kilka czynników. Choć każdy przedsiębiorca zatrudniający pracownika musi liczyć się z koniecznością jego wdrożenia w obowiązki na danym stanowisku, to jednak znacznie łatwiej jest wówczas, gdy osoba przyjęta do pracy świadczyła wcześniej pracę w firmie o podobnym profilu. Wówczas wystarczy po prostu odświeżyć wiedzę pracownika i pokazać mu, jaki system organizacji pracy został przyjęty w firmie. To wystarcza, by zatrudniony mógł kolejnego dnia samodzielnie zarządzać swoim czasem pracy i wypełniać przekazane mu obowiązki.

Poza kwestią wdrożenia pracownika do pracy, nie można zapomnieć, że doświadczenie jest dla pracodawcy oznaką, że kandydat starający się o pracę wie, z czym wiąże się wykonywanie zawodowych obowiązków. Jest to o tyle ważne, że współcześnie często słychać o pracownikach niemających pojęcia, w jaki sposób powinni wypełniać powierzone im zadania służbowe.

O tym, że doświadczenie jest ważniejsze niż wykształcenie świadczy również to, że największą grupę bezrobotnych stanowią młodzi ludzie, którzy niedawno ukończyli studia. Z drugiej strony, o czym również nie można zapomnieć, doświadczenie może iść w parze z wykształceniem. Wówczas jednak ważne jest świadome wybranie drogi kształcenia się.


Wykształcenie, które procentuje

Gdy mowa o wykształceniu, to rzeczywiście trzeba podkreślić, że posiadanie dyplomu zdewaluowało się. Ale nie oznacza to, że wiedza teoretyczna nie jest nic warta. Przeciwnie – nawet osoba bez doświadczenia, ale gruntownie wykształcona znajdzie dobrą posadę. By jednak tak się stało, musi być specjalistą w swojej dziedzinie. Nie bez znaczenia jest też znajomość języków obcych czy umiejętność dogadywania się z ludźmi.

To Cię powinno też zainteresować: Wykształcenie w CV - jak je opisać?

Warto zauważyć, że posiadanie samego dyplomu to obecnie za mało. Osoby nieposiadające doświadczenia, powinny pamiętać o tym, by postawić na dokształcanie. Studia podyplomowe, szkolenia czy kursy języków obcych – posiadając dodatkowe umiejętności łatwiej będzie ubiegać się o posadę, bo nie zawsze pracodawcy zależy wyłącznie na pracowniku posiadającym gruntowne wykształcenie.


Połączenie idealne

Dynamiczne zmiany na rynku pracy wymagają zupełnie innego podejścia do kwestii wykształcenia czy doświadczenia. Idealnym rozwiązaniem jest zadbanie zarówno o wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe. Osoby studiujące nie powinny zapomnieć, że mogą skorzystać z wielu programów, dzięki którym zdobędą praktykę. Dobrym rozwiązaniem jest zainteresowanie się praktykami w firmach mogących być potencjalnymi pracodawcami czy stażami skierowanymi właśnie do studentów.

Połączenie wykształcenia z doświadczeniem jest najlepszym rozwiązaniem, bo gwarantuje, że pracodawca zainteresuje się kandydaturą aplikującego. Przy wyborze ścieżki kariery warto też – już na samym początku – określić, na jakie umiejętności potencjalny pracodawca może zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić oczekiwania potencjalnego pracodawcy.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.