Za wysokie kwalifikacje też mogą być przeszkodą!

Nie tylko niewykwalifikowani pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Ta trudność dotyczy również pracowników wykwalifikowanych, którzy mogą pochwalić się doskonałym wykształceniem i sporym doświadczeniem. Dlaczego pracodawcy nie zawsze chcą zatrudniać takich pracowników?

Uczniom szkół średnich powtarza się, że wykształcenie jest niezwykle ważne z punktu widzenia ich przyszłego życia zawodowego. Studenci są uczulani na to, by – jeszcze w trakcie studiów – zdobyć doświadczenie, czyli odbyć praktyki w firmach, w których mogliby znaleźć w przyszłości zatrudnienie. Bywa jednak, że nawet świetnie wykształcony i posiadający doświadczenie pracownik ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Wysokie kwalifikacje, podobnie jak niewystarczające, mogą być przeszkodą w znalezieniu posady. Dlaczego?

Zacząć należy od tego, że dziś pracownika mogącego pochwalić się zarówno wykształceniem, jak i doświadczeniem można znaleźć znacznie łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dlatego, że rynek pracy dynamicznie się zmienia, a pracownicy dostosowują się do oczekiwań pracodawców. Z tego względu nikogo nie dziwi fakt, że nawet osoby posiadające stabilne zatrudnienie uczęszczają na kursy podnoszące kwalifikacje lub uczą się języków obcych.

Okiem pracodawcy

Skoro dokształcanie się jest powszechne, a pracownicy coraz lepiej wykształceni, to czemu pracodawcy nie chcą zatrudniać kandydatów mających wyższe kwalifikacje niż oczekiwane? Powodów jest wiele, a do najpopularniejszych należą:

  • Obawa, że pracownik porzuci pracę. Część pracodawców obawia się, że wyłoniony w procesie rekrutacji pracownik zrezygnuje, gdy otrzyma lepszą posadę. Taki scenariusz oznacza dla firmy konieczność organizowania kolejnej rekrutacji. To zaś kosztuje nie tylko konkretne pieniądze, lecz także czas.
  • Pracownik nie będzie zadowolony z tego, co zastanie. Część pracodawców obawia się, że osoba przyjęta do pracy będzie rozczarowana warunkami pracy i w efekcie już po pierwszym dniu pracy rozpocznie poszukiwać innej posady.
  • Taki pracownik kosztuje. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dobrze wykształcony i doświadczy pracownik może mieć znacznie wyższe wymagania finansowe niż pozostałe osoby, wchodzące w skład załogi firmy.
  • Będzie chciał mieć wpływ na decyzje podejmowane w zakładzie pracy. Niektórzy pracodawcy obawiają się również tego, że pracownik z wyższymi kwalifikacjami będzie chciał współdecydować o losach firmy, w efekcie czego pojawi się konflikt między nim a kadrą zarządzającą firmą.

Wymienione wyżej powody, dla których pracodawcy nie chcą zatrudniać dobrze wykwalifikowanych pracowników nie są jedynymi, ale najczęstszymi, z jakimi spotykają się osoby aplikujące.

Jak przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę?

Osoby zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną mogą starać się przekonać pracodawcę do tego, że warto dać im szansę. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż zaniżanie swojego wykształcenie czy usuwanie z CV informacji o pracy dla międzynarodowych przedsiębiorstw. A w jaki sposób przekonać pracodawcę do tego, że może zyskać lojalnego i rzetelnego pracownika? Warto podkreślić, że dotychczasowy rozwój wynikał nie tylko z uwarunkowań rynku, lecz przede wszystkim chęci poszerzania własnej wiedzy.

Kandydat o kwalifikacjach przewyższających oczekiwania pracodawcy, powinien też pamiętać, by poruszyć kwestię wynagrodzenia. Podkreślenie przez aplikującego, że zarobki oferowane przez pracodawcę są dla niego satysfakcjonujące, powinno pomóc w przekonaniu osoby siedzącej po drugiej stronie biurka do siebie. Warto też, by kandydat dobrze uzasadnił powody, dla których zdecydował się aplikować do danej firmy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,22 Liczba głosów: 9
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań