!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Wynagrodzenie - czy wiesz, ile... zarabiają twoi współpracownicy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 27 głosów

27 głosów

5 komentarzy

Wynagrodzenie - czy wiesz, ile... zarabiają twoi współpracownicy?
Zagadnienie wynagrodzenia jest bardzo delikatne. Wszystko dlatego, że my, pracownicy, nie lubimy chwalić się innym naszymi zarobkami. Jednocześnie nie mamy nic przeciwko temu, by… dowiedzieć się, ile zarabiają nasi współpracownicy. Dlaczego?

Dlaczego wysokość wynagrodzenia powinna zostać tajemnicą? 

Wynagrodzenie za pracę jest integralną częścią życia zawodowego. Warto pamiętać, że jednym z podstawowych elementów umowy o pracę jest określenie wysokości wynagrodzenia za pracę, jakie będzie przysługiwało pracownikowi za wykonane przez niego zadania służbowe. Nie można też ukrywać, że większość osób poszukujących zatrudnienia kieruje się kwestią finansową. Ale wynagrodzenie to również często tajemnica poliszynela i kość niezgody między pracownikami zatrudnionymi w tej samej firmie.

Gdy mowa o wynagrodzeniu, to nie można zapomnieć, że większość pracodawców indywidualnie ustala wysokość pensji z każdym przyjmowanym do pracy kandydatem. W praktyce zatem wynagrodzenie osób pracujących w tym samym dziale i wykonujących te same zadania może się znacząco różnić. Szef może różnicować pensje poszczególnych podwładnych, kierując się np. ich doświadczeniem czy stażem pracy. Z punktu widzenia pracowników kwestia ta wcale nie jest tak oczywista. Wszystko dlatego, że o współpracownikach lubimy wiedzieć wiele.

 Jawne czy niejawne, czy wysokość wynagrodzenia to tajemnica?

W wielu firmach informacja o wynagrodzeniu jest niejawna, co oznacza, że tylko szef i osoby z działu kadr mają wiedzę o wysokości pensji poszczególnych zatrudnionych. W takiej sytuacji rodzi się jednak wiele pytań i wątpliwości. Jeżeli atmosfera w firmie nie jest dobra, to kwestie wynagradzania pracowników mogą być dodatkowym źródłem konfliktów. W praktyce nie ma odpowiedzi na pytanie, czy lepiej, by pracownicy wiedzieli, ile zarabiają inni, czy jednak taką informację potraktować jako poufną.

Pracodawca decydujący się na ujawnienie informacji o zarobkach swoich podwładnych może faktycznie zdetonować bombę. Bo to, że zarobki pracowników wykonujących pracę na tych samych stanowiskach są zróżnicowane, jest faktem. Z drugiej strony takie rozwiązanie tworzy w zakładzie pracy atmosferę uczciwości i ucina wszelkie plotki na temat wynagrodzeń.

Czemu chcemy wiedzieć ile zarabiają współpracownicy?

Dlaczego chcemy wiedzieć, ile zarabiają nasi współpracownicy? Niewątpliwie dlatego, że jesteśmy ciekawscy. Nie bez znaczenia jest również poczucie niesprawiedliwości. Jeżeli kolega zza biurka spędza pół dnia rozmawiając przez telefon i załatwiając prywatne sprawy, to pozostali pracownicy mogą zacząć wątpić w to, że zasługuje on na takie samo wynagrodzenie. Trzeba też pamiętać, że pracodawca może wręczyć takiemu pracownikowi premię uznaniową…

Jeżeli dany dział budują ludzie, którzy dobrze się znają na stopie prywatnej, to może też powstać inny problem. Takie osoby mogą wzajemnie informować się o wysokości zarobków. To zaś może prowadzić do tego, że – prędzej czy później – wyjdą na jaw wszystkie zagrania szefa, który np. chciał zaoszczędzić na jednym z pracowników. W praktyce zatem chęć pozyskania informacji o wynagrodzeniu współpracowników może mieć konkretne i wielopłaszczyznowe konsekwencje.

Pytanie o zarobki współpracowników nie jest dobrym pomysłem

Jeżeli pracujesz w firmie, w której zarobki zatrudnionych są niejawne, to lepiej pohamować swoją ciekawość. W takiej sytuacji najlepiej skupić się na swoim rozwoju i wówczas, gdy jest to możliwe, rozmawiać ze swoim szefem o podwyżce. Takie rozwiązanie sprawdza się, bo eliminuje niepotrzebne nerwy i jednocześnie gwarantuje, że twoje relacje ze współpracownikami nie ulegną pogorszeniu.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Podziel się

5 komentarzy

Oliwier

Oliwier

Niezbędne jest zawsze zapewnienie równych warunków pracy pracownikom zatrudnionym czasowo w stosunku do pracowników zatrudnionych standardowo.
Christopher

Christopher

Dzisiaj powinno to być tajemnicą. Wynagrodzenie to wszystko więc każde premie uznaniowe czy stałe miesięcznie na to się składają. Dlatego warto wiedzieć z czego składa się całość wypłaty. W ten sposób wiadome wszystko jest.
Pola

Pola

Nikt w mojej pracy nie wie, ile ja zarabiam. Ja też nie wiem, ile zarabia ktoś inny. U nas wszystkich pracowników zarobki są niejawne.
Esmer67

Esmer67

Niektóre inne płatności na rzecz pracowników są również uważane za wynagrodzenie. Na przykład, jeśli płacisz pracownikom koszty przeniesienia i nie wymagasz od tych pracowników dostarczania rachunków, skutecznie dajesz im dodatkowe wynagrodzenie lub świadczenia.
tobiasz

tobiasz

Teraz jeszcze ciekawiej jest jak poufność danych i różne przepisy są tak ścisłe jak nigdy. U nas ja nie wiem ile inni zarabiają tylko prywatnie wiem niektórych, a i tak nie wiadomo czy to prawda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.