Twoje wsparcie w rekrutacji

A może zostaniesz brokerem ubezpieczeniowym?

A może zostaniesz brokerem ubezpieczeniowym?
Jego rola sprowadza się do pomocy osobom poszukującym najlepszego ubezpieczenia. Broker ubezpieczeniowy, bo o nim mowa, to specjalista, który powinien przedstawić oferty towarzystw ubezpieczeniowych i walczyć o korzystną umowę w imieniu swojego klienta.

Gdy mowa o branży ubezpieczeń, większość konsumentów wie, kim jest agent ubezpieczeniowy, niewielu jest zaś w stanie odpowiedzieć, czym na co dzień zajmuje się broker ubezpieczeniowy. Tymczasem różnica jest znacząca. O ile agent ubezpieczeniowy reprezentuje interesy towarzystwa ubezpieczeniowego, o tyle broker ubezpieczeniowy ma za zadanie – w imieniu swojego klienta – wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki z ubezpieczycielem. W praktyce zatem gra on do tej samej bramki, co jego klient.

W ostatnich latach zainteresowanie działalnością brokerów ubezpieczeniowych wyraźnie wzrosło. Powodów jest wiele, a jednym z nich nieufność wobec towarzystw ubezpieczeniowych i ich przedstawicieli. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że brokerzy ubezpieczeniowi oferują swoje usługi głównie firmom. Właściciele takich często nie mają czasu, by skrupulatnie analizować dostępne oferty. A dobre ubezpieczenie jest nieocenione.

Co robi broker ubezpieczeniowy?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że przed podjęciem decyzji o współpracy z jakimkolwiek podmiotem niezbędne jest sprawdzenie jego oferty i porównanie jej z innymi, konkurencyjnymi. W ten sposób najłatwiej można wynegocjować korzystne dla siebie warunki i tym właśnie zajmuje się broker ubezpieczeniowy. Popyt na jego usługi spowodowany jest tym, że większość przedsiębiorców nie ma czasu na to, by porównywać oferty wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku. Tymczasem dobre ubezpieczenie ma niebagatelne znaczenie.

Broker ubezpieczeniowy a agent ubezpieczeniowy - schemat funkcji

Źródło: exitobroker.pl

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeżeli przedsiębiorca nie dopilnuje istotnych kwestii lub jego pracownicy popełnią błąd, to musi on liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowania. To może być na tyle wysokie, że przedsiębiorca będzie miał problem z jego uregulowaniem. W praktyce zatem dobre ubezpieczenie często jest koniecznością. 

Z tych względów broker ubezpieczeniowy to jeden z zawodów zaufania publicznego i jest podporządkowany regulacjom prawnym dotyczącym tego rodzaju działalności. Na oficjalnej stronie państwowej Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się rejestr pośredników ubezpieczeniowych, do którego wpisani są wszyscy legalnie działający agenci i brokerzy ubezpieczeniowi.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Aby pracować jako broker ubezpieczeniowy, trzeba zdobyć uprawnienia i zdać egzamin, jednak nie jest to zawód, który wymaga ukończenia całej szkoły czy kursu kierunkowego. Do wykonywania tej profesji niezbędna jest znajomość branży ubezpieczeniowej i spełnienie określonych prawem wymogów.

Broker ubezpieczeniowy – kto może nim być?Od kandydatów na brokera ubezpieczeniowego wymagane są:
  • niekaralność za przestępstwa finansowe i skarbowe, przeciwko mieniu i dokumentom,
  • zameldowanie w Polsce,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • ubezpieczenie OC od działalności,
  • złożenie rękojmi zgodnie z etyką prowadzenia działalności.

Do niedawna każdy kandydat na to stanowisko musiał zdobyć uprawnienia poprzez zdanie specjalnego państwowego egzaminu KNF na brokera ubezpieczeniowego. Obecnie zasady zostały nieco zmienione – z tego obowiązku zwolnione są osoby mające min pięcioletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej i absolwenci studiów o kierunku obejmującym zakres tematów egzaminacyjnych, którzy odbyli takie egzaminy pisemne w toku nauczania. Pozostali nadal mają taki obowiązek, a dodatkowo, aby przystąpić do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, trzeba mieć za sobą co najmniej dwuletni staż pracy w branży.

Broker nie może pracować dla żadnej firmy ubezpieczeniowej, a po spełnieniu wymogów i zdaniu egzaminu może złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na działalność brokerską, a następnie założyć własną działalność.

Zarobki brokera ubezpieczeniowego

Praca w branży ubezpieczeniowej wymaga sporej wiedzy merytorycznej, a także orientowania się w procesach i umiejętności elastycznego dopasowania rozwiązań do danego podmiotu. Również pozyskiwanie nowych klientów wymaga wiele wysiłku. Z tych powodów zarobki osób pracujących w ubezpieczeniach są stosunkowo wysokie, a zależą w dużej mierze od liczby klientów i prowizji z podpisanych umów.

Średnie zarobki brokera ubezpieczeniowego w naszym kraju to obecnie ok. 5500 zł netto miesięcznie, a dochód najlepszych brokerów mających wielu dużych klientów może sięgać nawet kilkudziesięciu tys. złotych.

Minimum formalności

Co zyskuje przedsiębiorca, decydując się na współpracę z brokerem ubezpieczeniowym? Przede wszystkim oszczędza czas i pieniądze. To broker porównuje oferty ubezpieczeń, biorąc pod uwagę oczekiwania swojego klienta. To również on występuje w imieniu zainteresowanego do towarzystwa ubezpieczeniowego i negocjuje warunki współpracy. W praktyce zatem przedsiębiorca jedynie podpisuje gotowe dokumenty.

Tego typu kompleksowa obsługa sprawia, że brokerzy najczęściej muszą się na bieżąco dokształcać. Ważna jest każda zmiana wprowadzana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niezbędne jest też ciągłe śledzenie produktów poszczególnych podmiotów.

Warto wiedzieć!W pracy brokera ubezpieczeniowego przydatna jest również wiedza z zakresu szacowania ryzyka, bo to właśnie od tego, jakie istnieją szanse na wystąpienie szkody, zależy to, czy i za ile ubezpieczyciel zgodzi się podpisać umowę.

Specjalista działający od zaplecza

Wykonywanie zawodu brokera ubezpieczeniowego z całą pewnością nie jest łatwe, ale jest opłacalne. Większość specjalistów działających w branży nie szuka klientów – to klienci znajdują ich. Największy odsetek zainteresowanych to osoby, które do danego brokera trafiają, bo otrzymali o nim informacje od znajomych przedsiębiorców.

Ubezpieczenia, co warto podkreślić, to branża, która wciąż intensywnie się rozwija. Dziś jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość tego, jakie korzyści mogą osiągnąć, decydując się na wykupienie ubezpieczenia. I właśnie dlatego w najbliższych latach – z całą pewnością – pracy dla brokera ubezpieczeniowego nie zabraknie.

Oceń ten wpis
A może zostaniesz brokerem ubezpieczeniowym?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zeta
2019-12-12, 15:47
Na pewno nie wszyscy się w tym odnajdą bo tutaj trzeba być unikatowym w pracy gdzie błędy nie mogą mieć miejsca.
Irena RT
2019-05-19, 15:20
Z internetu wiem, że broker ubezpieczeniowy to osoba pośrednicząca między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. To zawód niezbyt popularny, ale z przyszłością. Zapoznałam się z informacjami umieszczonymi w tym artykule i jestem zadowolona, bo wiem, co pragnęłam wiedzieć.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.