Rodzaje urlopów

Rodzaje urlopów
W Kodeksie pracy można znaleźć informacje nie tylko o obowiązkach i uprawnieniach pracodawcy, lecz także pracowników. Ci drudzy mają np. prawo do urlopu. W praktyce jednak mowa tu o różnych urlopach, nie tylko tym najpopularniejszym, czyli wypoczynkowym.

Nie każdy pracownik może liczyć na płatny urlop. Takie dni wolne przysługują wyłącznie tym osobom, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. W praktyce oznacza to, że na płatny urlop nie mogą liczyć osoby zatrudnione w oparciu o jedną z umów cywilnoprawnych, np. umowę zlecenia. To duży problem, bo takich pracowników z roku na rok przybywa. Ci, którzy otrzymają umowę o pracę, powinni jednak wiedzieć, że w Kodeksie pracy można znaleźć informacje nie tylko o urlopie wypoczynkowym, lecz również innych: bezpłatnym, na żądanie czy okolicznościowym. Kiedy wnioskować o poszczególne urlopy?


Wypoczynkowy najpopularniejszy

Gdy pracownik mówi o urlopie, to najczęściej nie może doczekać się urlopu wypoczynkowego. Prawo do takiego urlopu nabywamy zawsze z początkiem roku kalendarzowego (wyjątkiem jest sposób naliczania urlopu w pierwszym roku zatrudnienia). Każdy z pracowników może wykorzystać urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu ze swoim przełożonym.

Większość zatrudnionych wykorzystuje przysługujące im dni wolne w okresie wakacyjnym. Za urlopowe miesiące uchodzą głównie lipiec i sierpień, choć nie brakuje takich pracowników, którzy wnioskują o dni wolne wcześniej – w czerwcu lub później, np. wrześniu. Poza wakacjami letnimi, część pracowników zachowuje np. tydzień, by móc go wykorzystać zimową porą.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?


Kiedy bezpłatny?

Urlop bezpłatny jest mniej popularnym urlopem niż urlop wypoczynkowy. O ile urlopu wypoczynkowego pracodawca swojemu podwładnemu musi udzielić, o tyle to, czy zgodzi się on na urlop bezpłatny, zależy wyłącznie od niego. W  praktyce, jeżeli w zakładzie pracy panuje akurat tzw. „gorący okres” może on odmówić przyznania dni wolnych pracownikowi.

O urlop bezpłatny może zawnioskować wyłącznie sam zainteresowany pracownik. Oznacza to, że z inicjatywą udzielenia takiego nie może występować pracodawca. Dla osób zatrudnionych ważne powinno być również to, że wnioskując o taki urlop nie są oni zobowiązani wskazywać powodu – wystarczy po prostu złożyć wniosek.


Na żądanie, gdy nie możesz przybyć do zakładu pracy

Popularnym urlopem jest również urlop na żądanie. Nie jest to jednak osoby urlop, lecz zostaje wyodrębniony z puli urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych na żądanie w danym roku kalendarzowym, to „zamieniają się” one na zwykły urlop wypoczynkowy.

Kiedy najczęściej wnioskujemy o urlop na żądanie? Wówczas, gdy nie możemy przybyć na czas do zakładu pracy. W takiej sytuacji wystarczy – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy – poinformować pracodawcę o nieobecności.


Okolicznościowy z różnych okazji

Poza wyżej wymienionymi urlopami, nie można zapomnieć o urlopie okolicznościowym. Prawo do takiego pracownik ma w ściśle określonych przypadkach, te zaś zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Ustawodawca przewiduje, że pracownik ma prawo skorzystać z urlopu okolicznościowego np. wówczas, gdy urodziło mu się dziecko lub bierze ślub. O urlop okolicznościowy można zawnioskować również wtedy, gdy odbyć ma się pogrzeb bliskiej osoby (małżonka pracownika, jego dziecka czy rodziców).

Oceń ten wpis
Rodzaje urlopów
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dagi2
2019-12-17, 13:45
W jednym miejscu zwarte krótkie opisy urlopów to dobre rozwiązanie, bo temat w innych nowinkach jest rozszerzany.
Jan
2019-12-14, 21:18
Szczęśliwcy Ci co mają urlop. Ja urlopu nie mam, bo pracuję jako TK na mowach o dzieło. Żona zawsze bierze urlop w okresie, kiedy nasze dzieci maja wakacje.
Maja
2019-12-03, 11:54
Ja korzystam zawsze w sierpniu, zostawiam także dni na Boże Narodzenie, Wielkanoc niekoniecznie, zawsze jednak zostanie coś na inne majówki oraz z godzinami do wyboru da się dobrze pokombinować.
pracownik Darek
2019-05-30, 11:18
No chyba każdy pracownik wie, z jakich urlopów może skorzystać.
Maciek
2019-05-14, 13:24
Każdy chyba wie, że jak jest zatrudniony na umowie o pracę, to przysługuje jemu płatny urlop wypoczynkowy. Czasami z różnych względów musi się skorzystać z płatnego urlopu okolicznościowego. Mi się kiedyś skończył urlop wypoczynkowy a potrzebowałem 2 dni wolnego w bardzo ważnej sprawie i otrzymałem po wypełnieniu wniosku bezpłatny urlop.
Lewis
2019-05-08, 17:29
Pracownicy potrzebują czasu wolnego od pracy w wielu różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy jest to czas wolny od pracy, aby zająć się nowym dzieckiem, czy poradzić sobie z poważną sytuacją zdrowotną z udziałem członka rodziny lub siebie.
Luiza
2019-05-02, 10:39
Istnieje wiele rodzajów urlopów; niektóre z nich są prawnie wymagane, aby były dostępne, a inne są dobrowolnie oferowane przez pracodawców. Tutaj w sumie jest wszystko wymienione.
Michał
2019-04-01, 11:59
Ja w swojej praktyce zawodowej korzystałem z urlopu na żądanie kilka razy. Urlop wypoczynkowy to przecież jest zupełnie inna bajka i każdy chyba wie na czym on polega.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.