Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1096        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Typy osobowości, Biurko w biurze, Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Rodzaje urlopów

Rodzaje urlopów
W Kodeksie pracy można znaleźć informacje nie tylko o obowiązkach i uprawnieniach pracodawcy, lecz t...

Nie każdy pracownik może liczyć na płatny urlop. Takie dni wolne przysługują wyłącznie tym osobom, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. W praktyce oznacza to, że na płatny urlop nie mogą liczyć osoby zatrudnione w oparciu o jedną z umów cywilnoprawnych, np. umowę zlecenia. To duży problem, bo takich pracowników z roku na rok przybywa. Ci, którzy otrzymają umowę o pracę, powinni jednak wiedzieć, że w Kodeksie pracy można znaleźć informacje nie tylko o urlopie wypoczynkowym, lecz również innych: bezpłatnym, na żądanie czy okolicznościowym. Kiedy wnioskować o poszczególne urlopy?


Wypoczynkowy najpopularniejszy

Gdy pracownik mówi o urlopie, to najczęściej nie może doczekać się urlopu wypoczynkowego. Prawo do takiego urlopu nabywamy zawsze z początkiem roku kalendarzowego (wyjątkiem jest sposób naliczania urlopu w pierwszym roku zatrudnienia). Każdy z pracowników może wykorzystać urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu ze swoim przełożonym.

Większość zatrudnionych wykorzystuje przysługujące im dni wolne w okresie wakacyjnym. Za urlopowe miesiące uchodzą głównie lipiec i sierpień, choć nie brakuje takich pracowników, którzy wnioskują o dni wolne wcześniej – w czerwcu lub później, np. wrześniu. Poza wakacjami letnimi, część pracowników zachowuje np. tydzień, by móc go wykorzystać zimową porą.


Kiedy bezpłatny?

Urlop bezpłatny jest mniej popularnym urlopem niż urlop wypoczynkowy. O ile urlopu wypoczynkowego pracodawca swojemu podwładnemu musi udzielić, o tyle to, czy zgodzi się on na urlop bezpłatny, zależy wyłącznie od niego. W  praktyce, jeżeli w zakładzie pracy panuje akurat tzw. „gorący okres” może on odmówić przyznania dni wolnych pracownikowi.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

O urlop bezpłatny może zawnioskować wyłącznie sam zainteresowany pracownik. Oznacza to, że z inicjatywą udzielenia takiego nie może występować pracodawca. Dla osób zatrudnionych ważne powinno być również to, że wnioskując o taki urlop nie są oni zobowiązani wskazywać powodu – wystarczy po prostu złożyć wniosek.


Na żądanie, gdy nie możesz przybyć do zakładu pracy

Popularnym urlopem jest również urlop na żądanie. Nie jest to jednak osoby urlop, lecz zostaje wyodrębniony z puli urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych na żądanie w danym roku kalendarzowym, to „zamieniają się” one na zwykły urlop wypoczynkowy.

Kiedy najczęściej wnioskujemy o urlop na żądanie? Wówczas, gdy nie możemy przybyć na czas do zakładu pracy. W takiej sytuacji wystarczy – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy – poinformować pracodawcę o nieobecności.


Okolicznościowy z różnych okazji

Poza wyżej wymienionymi urlopami, nie można zapomnieć o urlopie okolicznościowym. Prawo do takiego pracownik ma w ściśle określonych przypadkach, te zaś zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Ustawodawca przewiduje, że pracownik ma prawo skorzystać z urlopu okolicznościowego np. wówczas, gdy urodziło mu się dziecko lub bierze ślub. O urlop okolicznościowy można zawnioskować również wtedy, gdy odbyć ma się pogrzeb bliskiej osoby (małżonka pracownika, jego dziecka czy rodziców).

Rodzaje urlopów
4.5
27 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.