Każdy z nas pełni na co dzień wiele ról. Poza pracownikami jesteśmy również partnerami, dziećmi, rodzicami czy znajomymi. W jaki sposób zaplanować dzień, by móc wcielić się w każdą z tych ról i pod jego koniec nie mieć wyrzutów sumienia? Czy jest to w ogóle możliwe? Według specjalistów tak. Aby jednak rzeczywiście odnaleźć się w poszczególnych rolach, niezbędne jest ustalenie priorytetów i planowanie. To właśnie, według ekspertów, klucz do sukcesu i tego, by móc spróbować wszystkich ról każdego dnia. Czy wystarczy zatem zaopatrzyć się w kalendarz i skrupulatnie notować czynności do wykonania?
Wiele obowiązków i jeden cel
Każdego dnia pełnimy wiele różnych ról społecznych. By móc wcielić się w każdą z nich, konieczne jest ustalenie priorytetów. W praktyce oznacza to, że nigdy nie poświęca się im równej uwagi, lecz balansuje między nimi w poszukiwaniu równowagi. Jeżeli w pracy konieczne jest np. zamknięcie roku i sporządzenie bilansu, ważniejsze jest by wcielić się w pracownika. Wówczas pozostałe role trzeba zepchnąć na dalszy plan. W praktyce zatem znalezienie równowagi to ciągłe pytanie, co jeszcze jest do wykonania. Gdy pilnych zajęć brak, można bez wyrzutów sumienia poświęcić się np. swoim zainteresowaniom czy spotkaniom z przyjaciółmi. Prowadzenie kalendarza może być zatem pomocne, lecz nie jest koniecznością. Każdy powinien znaleźć własny sposób na to, by kontrolować rzeczy do zrobienia. Zobacz: Kalendarz: dzienny, tygodniowy czy miesięczny?
Stworzyć własną skalę
Gdy mowa o rozróżnianiu spraw, niezbędne jest też znalezienie kryterium, dzięki któremu będzie wiadomo, które ze spraw są ważne, a które nie. Stworzenie skali pozwala ułożyć rzeczy do załatwienia w pewnej kolejności. Wówczas wystarczy już tylko po kolei je realizować. Jednocześnie trzeba pamiętać o wyznaczeniu czasu na każde zadanie. Warto, odpowiednio wcześniej, zastanowić się, ile czasu będzie trzeba poświęcić na zamknięcie danej sprawy. Istotne może być też to, czy możemy liczyć na pomoc osób trzecich, czy też nie. Jeżeli tak, to w jakim zakresie? Te pytania mogą być pomocne na etapie planowania poszczególnych celów.
Czas na odpoczynek jest istotny
Przy organizowaniu czasu nie można zapomnieć o wypoczynku. Ten jest niezwykle ważny, gdyż pozwala zachować m.in. zdrowie. Sen i relaks należy wziąć pod uwagę planując każdy dzień. Warto pamiętać, że bez dobrego samopoczucia każdy, nawet najbardziej precyzyjny plan po prostu się posypie – nie będziemy wystarczająco efektywni, będzie brakować nam energii, by wykonać wszystkie zaplanowane zadania. Z tego względu nie warto spychać na margines odpoczynku. To element, który powinien być traktowany jako stały niezależnie od tego, o jakim dniu tygodnia mowa. Przeczytaj także: Przerwy Twojego pracownika.
Życie zawodowe kontra prywatne
Gdy mowa o work-life balance, prawdopodobnie najtrudniejsze jest rozdzielenie najtrudniejsze jest rozróżnienie życia zawodowego od prywatnego. Linia jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Tak dzieje się choćby wówczas, gdy przynosimy niedokończone zadania do domu. Dochodzi wtedy do zatarcia granicy między życiem zawodowym i prywatnym. Tymczasem równowaga i na tym polu musi zostać zachowana. Warto pamiętać, że dom jest miejscem, w którym mamy odpoczywać, zakład pracy zaś to miejsce rozwoju zawodowego. Najtrudniejsze zadanie stoi przed osobami, które zdecydowały się na wykonywanie pracy w zaciszu własnego mieszkania. W takiej sytuacji pomóc może np. wydzielenie osobnej strefy, która przeznaczona jest wyłącznie do pracy.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o najnowszych ofertach pracy z Katowic? Wystarczy, że zarejestrujesz się w naszym serwisie! Przejdź do rejestracji.
To może Cię również zainteresować