!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Złośnik, maruda, cholery... Jak przetrwać dzień w pracy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze

Złośnik, maruda, cholery... Jak przetrwać dzień w pracy?
Otrzymując pracę w firmie nie wiemy, z kim będziemy pracować. Co robić, gdy zakład pracy tworzą pracownicy, z którymi trudno się pracuje? Jak się zorganizować i pracować, by – mówiąc kolokwialnie – nie zwariować?

W zakładzie pracy spotykamy różnych ludzi. Z częścią z nich dogadujemy się świetnie, z innymi trudno nam się porozumieć nawet w podstawowych kwestiach. To naturalne. By jednak nie okazało się, że relacje ze współpracownikami psują nam dzień spędzany w pracy, najlepiej zastosować się do kilku prostych rad. Te pozwolą na przetrwanie dnia w każdych warunkach.


1) Bądź miły

Uśmiech jeszcze nikogo nie zabił, pomógł zaś w wielu sytuacjach! Niezależnie od tego, z kim pracujesz, postaraj się być zawsze uśmiechnięty. Wychodząc z inicjatywą i witając się radośnie od progu, może się okazać, że zyskasz najwięcej, bo będziesz potrafił zmienić nastawienie współpracowników. Pamiętaj też, że uśmiech jest zaraźliwy. Kto wie, może zmienisz przyzwyczajenia swoich współpracowników i – zamiast zrzędzić, marudzić, narzekać czy złościć się – po prostu zaczną się uśmiechać?


2) Pomagaj wtedy, gdy możesz

Czasem pracownicy mają zły dzień, bo faktycznie nie wiedzą, w jaki sposób wykonać zadanie, które zostało im zlecone. Jeżeli potrafisz pomóc, to zrób to. W ten sposób nie tylko pokażesz, że potrafisz pomóc, lecz także będziesz mógł liczyć na pomoc wówczas, gdy sam będziesz miał problem. W dłuższej perspektywie takie działanie jest po prostu opłacalne.

 

3) Nie plotkuj

Biurowe ploteczki poznał chyba każdy, kto miał możliwość pracować w biurze. Złotą zasadą jest jednak, by nie dopuścić do tego, by miały one miejsce. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów. Takie rozwiązanie się sprawdza. Nowy pracownik w firmie? Jak każdy potrzebuje czasu, by wdrożyć się w obowiązki. Zamiast mu przeszkadzać lub obgadywać braki w umiejętnościach, lepiej mu pomóc. Zyskać można świetnego współpracownika.


4) Bądź asertywny

I ta cecha przydaje się w biurze. Warto wytyczyć jasną granicę – warto pomagać i należy to robić, ale nie oznacza to, że będziesz wykonywać pracę za kogoś. Takie postawienie sprawy powinno spowodować, że twoje biurko nie będzie się uginać pod ciężarem dokumentów, które należy sprawdzić, przepisać czy pilnie przygotować dla szefa.


5) Życie prywatne? Nie w pracy!

Praca to miejsce, w którym masz się realizować zawodowo. Problemy z życia osobistego lepiej zostawić na progu firmy. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko uniknąć plotek – nie każdy współpracownik chce słuchać twoich problemów w czasie, który przeznaczony jest na wykonywanie kolejnych zadań.


6) Nie krytykuj

Nikt z nas nie lubi być krytykowanym. Współpracownicy mogą się pomylić lub o czymś zapomnieć. Zamiast krytykować, warto pokazać zrozumienie i zaoferować pomoc. Krytykanctwo jeszcze nikomu nie pomogło w zbudowaniu dobrej, sprzyjającej pracy atmosfery w miejscu zatrudnienia. Widzisz, że w firmie można coś ulepszyć? Rzuć pomysł, sprawdź, w jaki sposób inni do niego podejdą.


7) Doceniaj innych

To również się sprawdza. Czasem wystarczy po prostu docenić swoich współpracowników, by poczuli się oni lepiej. Pochwalenie kolegi czy koleżanki zajmujących biurka naprzeciwko wcale nie oznacza, że robią oni więcej niż ty. Warto jednak nagradzać się wzajemnie za drobne sukcesy. Wówczas zespół pracuje jeszcze wydajniej.

Podziel się

4 komentarze

Izydor

Izydor

Nie zawsze to się da. Trzeba po prostu znaleźć w praktyce rozwiązanie.
Alicja Więckowska

Alicja Więckowska

W pracy wiele się osobowości styka i trzeba jakoś w tym się odnaleźć. Pomijając jakieś skrajne sytuacje zawsze da się odpowiednio w ten miks wpasować.
chlop

chlop

Złośnik, maruda, cholery... Jak przetrwać dzień w pracy? Dla chcącego- nic trudnego.
Czarna

Czarna

Przykładem okazywania szacunku jest zaufanie pracowników do wykonywania zadań, do których zostali zatrudnieni, bez mikrozarządzania. Trzeba sobie radzić z każdym typem człowieka.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.