Pracownik - prawa i obowiązki

Idealny pracownik - klucz do sukcesu w pracy!

3 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Idealny pracownik - klucz do sukcesu w pracy!
Odkryj cechy idealnego pracownika, które przyciągają uwagę pracodawców. Zaangażowanie, pracowitość, kreatywność - klucz do sukcesu w pracy. Sprawdź!

Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. I właśnie to powoduje na portrecie pracownika pojawiają się rysy. Bo jak być pracownikiem idealnym, gdy wszystko wokół się sypie, a obowiązków służbowych przybywa z każdym dniem? Pojawia się również pytanie w jaki sposób zdefiniować pojęcie pracownik idealny i czy wogóle ktoś taki może istnieć, czy jest tylko ideą? Wszystko zależy od tego, co tak właściwie rozumiemy przez zestawienie tych dwóch słów.

O ile dla jednego pracownika osiągnięcie ideału jest równoznaczne z niespóźnianiem się do pracy, o tyle dla innego to oddawanie projektów przełożonemu przed wyznaczonym terminem.  Są i tacy, którzy chcieliby się nauczyć pogodzenia życia prywatnego z osobistym i tym samym poświęcać więcej czasu rodzinie. W praktyce zatem każdy zatrudniony może mieć inne wyobrażenie o perfekcyjnym sobie.  Warto jednak zastanowić się jak postępować, aby stać się najlepszą zawodową wersją siebie.

Wyznacz cel, do którego będziesz dążyć

Większość osób pracujących zawodowo nie ma celu. Zdarza się, że po opuszczeniu murów uczelni wyższej, czy szkoły branżowej wcale nie mamy planu na siebie, a z branżą, w jakiej znajdziemy pierwszą pracę, wiążemy się na całe życie. Wówczas też łatwo o niepowodzenia i właśnie dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest dokładne wyznaczenie celów, do jakich się dąży.

W wyznaczeniu celu i dążeniu do niego powinni pomóc specjaliści. Szczególnie istotna jest wizyta u doradcy zawodowego, czyli osoby, która podpowiada, w jaki sposób wytyczyć ścieżkę zawodową. Mając ją cały czas przed oczami, łatwiej znosić wszelkie porażki, łatwiej również dążyć do osiągnięcia perfekcji.

Cechy idealnego pracownika
Odkryj klucz do sukcesu w pracy - zaangażowanie, rozwiązywanie problemów, elastyczność, kreatywność i krytyczne myślenie to cechy, które przyciągają uwagę pracodawców!

Przepracowany nie jesteś wydajny

Pracownik może mieć mylne wyobrażenie o tym, kiedy jest idealny. Wskazać należy np. na sytuację w której pracownik przychodzi od pracy pierwszy, wychodzi ostatni i podejmuje się wykonania duże ilości zadań. Być może wydaje się mu, że jest on wydajny, jednak faktycznie jest przepracowany i  bliżej do stwierdzenia u niego choroby zawodowej niż ideału. Z tego też względu tak ważne jest to, by każda osoba pracująca zawodowo wiedziała, gdzie postawić granicę między życiem zawodowym a prywatnym. W przeciwnym razie dochodzi do paradoksu – pracownik zamiast najlepszy jest jednym z najgorszych w zespole.

Szukasz pracy?

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

  • Szwecja
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Warto przy tym wskazać, że nie zawsze fakt, że pracownik jest przepracowany jest wyłącznie jego winą. Faktycznie może zdarzyć się tak, że jest on niezorganizowany, może też być tak, że przełożeni nakładają na niego zbyt wiele obowiązków. W drugiej sytuacji faktycznie jest on po prostu zmęczony i nie może poradzić sobie z natłokiem zadań. 

Idealny pracownik - czyli co dla szefa najważniejsze?

O idealnym pracowniku można mówić również z perspektywy pracodawcy. Co może oznacza takie sformułowanie dla niego? I tu jednoznacznie nie można wskazać poprawnej odpowiedzi. Większość pracodawców deklaruje jednak, że poszukuje przede wszystkim pracowników odpowiedzialnych, którzy będą dobrze wypełniać powierzone im obowiązki.
Warto też pamiętać, że część pracodawców docenia zwłaszcza tych podwładnych, którzy wychodzą z inicjatywą lub douczają się. W drugim przypadku chodzi o poszerzanie swojej wiedzy teoretycznej, umiejętności lub naukę języków obcych.

Jak podejść do zawodowej porażki?

Wiele osób ma problem nie tylko z wytrwałością, lecz również z własną reakcją na porażki. Niepowodzenia najczęściej obniżają samoocenę i wypaczają wizję drogi do sukcesu, która często wydaje się znacznie dłuższa i trudniejsza niż w rzeczywistości. Tymczasem przyjęcie porażek za coś naturalnego, może pomóc w pokonywaniu kolejnych kroków i tym samym zbliżyć do sukcesu. O czym powinien pamiętać każdy pracownik, który pokonuje kolejne szczeble kariery? Oto 7 zachowań, o których należy pamiętać planując swoją drogę do sukcesu. Dotyczą one zarówno osób pracujących na etacie, jak i tych, które postanowiły spróbować własnych sił i otworzyć działalność gospodarczą.

Kontroluj swoje emocje

Zarówno współpracownicy, jak i podwładni mogą przynieść w każdej chwili złe wiadomości. Gdy jednego dnia traci się kluczowego kontrahenta, dobry pracownik składa wypowiedzenie, a drogi sprzęt wymaga naprawy, można się zdenerwować. W takiej sytuacji jednak nie warto tracić zimnej krwii. Opanowanie i kontrola nad swoim emocjami to jeden z najistotniejszych kluczy do sukcesu.  Pamiętaj, że kontrolowanie swoich uczuć i reakcji – zwłaszcza na złe wiadomości – to dowód siły.

Nie myśl o sprawach, na które nie masz wpływu

Podejście do codziennych zadań powinno być zawsze optymistyczne. Humor może popsuć wiele rzeczy, na które pracownik nie ma wpływu. Takie zdarzenia należy po prostu ignorować. Zła pogoda czy korek na drodze nie znikną od narzekania. Zamiast zatem myśleć „co by było, gdyby...” warto po prostu przyjąć, że tak jest. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej aspekt ten jest szerszy – nie warto poświęcać czasu na rzeczy, o których nie mamy pojęcia (np. prowadzenie księgowości w firmie). Na każdym etapie powinno się po prostu współpracować ze specjalistami.

Ciesz się z sukcesu innych

Gdy współpracownik z pokoju obok dostał awans, może zakiełkować w głowie pytanie, dlaczego akurat on, w czym był lepszy. Żalu czy niechęci warto jednak szybko się pozbyć. Cieszenie się z sukcesów innych – nawet jeżeli jest trudne – jest niezbędne. Ten pracownik, który zasłużył na awans musiał na niego zapracować. Warto prześledzić jego drogę do sukcesu, rozważając zarówno porażki, jak i te zachowania, które mogły przyczynić się do wyróżnienia przez szefa. W końcu Ty – jako pracownik lub przedsiębiorca – chciałbyś, by cieszono się z Twojego sukcesu, prawda?

Rezultaty? Przyjdą z czasem!

Każdego dnia pracujesz na swój przyszły sukces. Ta droga jest bardzo kręta, efektów zaś nie widać z dnia na dzień. I to kolejna rzecz, o której należy pamiętać. Rezultaty zawsze pojawiają się w następstwie ciężkiej pracy, ważne jednak by wytrwać do tego momentu. W drodze na szczyt warto cieszyć się z drobnych sukcesów. Takie należy nagradzać, by mieć siłę iść dalej. Wówczas zarówno ścieżka do sukcesu wydaje się krótsza, jak i lepiej się o niej opowiada tym, którzy chcą podążać śladami zwycięzcy.

Myśl o tym, co ważne

Każdy pracownik pracuje z innych powodów. Najważniejsze jednak jest to, by nie przejmować się tym, co myślą  o nas osoby, od decyzji których nie zależy nasza dalsza ścieżka zawodowa. Praca zgodna z własnymi zainteresowaniami to najlepsze, co może spotkać każdego pracownika. Wówczas nie tylko można mieć satysfakcję z wykonywanej pracy, lecz także o sukces jest łatwo. I warto o tym pamiętać, podejmując kolejne decyzje – powinny być one zgodne wyłącznie z własnymi przekonaniami.

Skup się na teraźniejszości

Myślenie o przeszłości to oznaka słabości i utrata sporej ilości zarówno energii, jak i czasu. Podobnie rzecz ma się z ciągłym analizowaniem swoich błędów czy porażek – ich nie można już zmienić. Znacznie lepiej skupić się na teraźniejszości. Tu pracownik ma możliwość dokonywania zmian, ma również możliwość budowania przyszłości. A ta przecież jest prostą drogą do sukcesu. Czy nie warto zatem skupić się na istotnych elementach prowadzących do celu?

Ucz się na błędach

Stare przysłowie mówi, że należy uczyć się na błędach. Przeanalizowanie porażek jest nieprzyjemne, lecz konieczne. Dzięki temu można uniknąć ich w przyszłości. Pracownicy i przedsiębiorcy powinni przy tym pamiętać, że ważna jest konstruktywna samoocena. To właśnie dzięki niej można wyciągnąć odpowiednie wnioski ze swojego zachowania. Ten punkt powinien być przede wszystkim ważny dla osób prowadzących działalność gospodarczą – one odpowiadają wyłącznie przed sobą i ponoszą jako jedyne odpowiedzialność za swoje czyny.

Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym to dla wielu osób wyzwanie, ale niezależnie od tego, jakie cele zawodowe sobie stawiają, każdy marzy o tym, by stać się idealnym pracownikiem w oczach swojego pracodawcy. Oznacza to, że nie tylko musimy być odpowiedzialni i pracowici, ale także wykazywać się szeregiem innych pozytywnych cech, które doceni każdy pracodawca. Aby stać się pracownikiem idealnym, warto poznać charakterystykę takiej osoby, która z powodzeniem radzi sobie w pracy i jest wartościowym członkiem zespołu.

Cecha Opis Znaczenie Przykład
Zaangażowanie w pracę Pełne oddanie i poświęcenie się wykonywanym obowiązkom. Tworzy silny związek z firmą, podnosi efektywność i jakość pracy. Aktywny udział w projektach, dobrowolne nadgodziny.
Umiejętność rozwiązywania problemów Skuteczne identyfikowanie i rozwiązywanie wyzwań w pracy. Zwiększa efektywność działania i poziom innowacyjności. Zaproponowanie skutecznej strategii rozwiązania kryzysowej sytuacji.
Elastyczność Gotowość do dostosowania się do zmieniających się warunków i zadań. Ułatwia działanie w dynamicznym środowisku i efektywne reagowanie na zmiany. Przyjęcie nowej roli w zespole po reorganizacji.
Kreatywność i inicjatywa Wykazywanie oryginalnych pomysłów i aktywne podejmowanie działań. Wspiera innowacyjność i rozwój firmy, przyciąga uwagę pracodawców. Zaproponowanie nowego rozwiązania, które wprowadziło usprawnienia.
Krytyczne myślenie Analiza sytuacji, weryfikacja informacji i podejmowanie racjonalnych decyzji. Pomaga unikać błędów i podejmować trafne decyzje w interesie firmy. Dokładne przemyślenie argumentów przed prezentacją projektu.

Zapamiętaj, które cechy pozwalają osiągnąć ideał

Bycie idealnym pracownikiem to proces, który wymaga zaangażowania, pracy nad sobą i rozwijania pozytywnych cech. Warto pamiętać, że cechy idealnego pracownika są uniwersalne i doceniane w każdej branży. Odpowiedzialność, pracowitość, umiejętność rozwiązywania problemów, lojalność, elastyczność, kreatywność, inicjatywa i krytyczne myślenie to cechy, które sprawią, że staniemy się cennymi pracownikami w oczach pracodawcy. Ważne jest, aby znaleźć satysfakcję w tym, co się robi, i dawać z siebie 100% zaangażowania. Taka postawa przyciąga uwagę pracodawców i zwiększa szanse na rozwój kariery oraz awans w firmie.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Najczęściej zadawane pytania

Jakie cechy charakteryzują dobrego pracownika?

Dobry pracownik cechuje się odpowiedzialnością, komunikatywnością, umiejętnościami interpersonalnymi i zaangażowaniem w pracę.

Jakie umiejętności są pożądane u pracownika idealnego?

Pracownik idealny powinien posiadać umiejętność pracy zespołowej, radzenia sobie ze stresem oraz kreatywność i inicjatywę.

Co to oznacza być zaangażowanym w pracę?

Bycie zaangażowanym w pracę oznacza przejawianie entuzjazmu, poświęcenia i zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków.

Jak pracownik może rozwijać swoje umiejętności?

Pracownik może rozwijać swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach, czytanie książek branżowych i zdobywanie doświadczenia w praktyce.

Dlaczego umiejętność rozwiązywania problemów jest ważna dla pracownika?

Umiejętność rozwiązywania problemów jest kluczowa dla pracownika, ponieważ pozwala mu skutecznie radzić sobie z trudnościami i podejmować trafne decyzje w pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

szef

szef

Zapisz swoje pytania, aby nie zapomnieć. Możesz zadać te pytania podczas indywidualnego spotkania ze swoim menedżerem. Wtedy on będzie wiedział kogo szukać na stanowisku w jakim potrzebujesz pracownika.
Bogna

Bogna

Dla każdej firmy coś innego to oznacza. Definicji z pewnością będzie wiele a nawet jakieś się znajdą uniwersalne. Dobrze wykonywanie zadania i relacje w organizacji są bardzo ważne.
goasia104

goasia104

Według mnie pracownik idealny to pracownik oddany firmie, odpowiedzialny, uczciwy, wydajany w pracy. Pewnie tacy są???
Katarzyna

Katarzyna

W każdym fachu jest to inna definicja. Nie można powiedzieć jednoznacznie jak to jest , jednak chyba zdarzają się tacy pracownicy i dlatego firma o takich powinna bardzo dbać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka