Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Prawa i świadczenia dla osób bezrobotnych. Jak się o nie ubiegać?

17 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Prawa i świadczenia dla osób bezrobotnych. Jak się o nie ubiegać?
Poznaj prawa osoby bezrobotnej w 2023 r. Dowiedz się, jakie wsparcie jej przysługuje, jak ubiegać się o zasiłek i jakie inne formy pomocy oferują urzędy pracy.

Według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec czerwca 2023 roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 783,5 tysiąca osób. Liczba ta jest niższa w porównaniu do tej, która odnotowana została w tym samym czasie w roku poprzednim. Ważne są wszelkie działania, które podejmuje się z myślą o osobach bezrobotnych. Ustawa, która weszła w życie 27 maja 2014 roku ma przede wszystkim pomóc w znalezieniu pracy osobom młodym i w wieku powyżej 50 lat oraz tym, którzy chcą rozpocząć pracę na własny rachunek.

Pierwszy krok - rejestracja w urzędzie pracy

Aby skorzystać z wielu dostępnych form wsparcia, konieczna jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Proces ten obejmuje kilka kroków, takich jak przedstawienie odpowiednich dokumentów czy udział w wywiadzie kwalifikacyjnym. Rejestracja bezrobotnego pozwala nie tylko na ubieganie się o zasiłek, ale również na korzystanie z różnych form wsparcia dostępnych w urzędzie.

Jakie uprawnienia ma osoba bezrobotna?

Poza prawem do zasiłku dla bezrobotnych, osoba bezrobotna może liczyć na dodatkowe formy wsparcia. Obejmują one dofinansowanie do działalności gospodarczej, dodatek aktywizacyjny czy też zapomogę dla bezrobotnych w trudnej sytuacji życiowej. Otrzymując zasiłek, warto także zwrócić uwagę na inne świadczenia poza zasiłkiem dla bezrobotnych, które dostępne są w urzędach pracy. Aktywizacja osób bezrobotnych jest priorytetem, dlatego wiele programów ma na celu przygotowanie do powrotu na rynek pracy.

Jeśli jesteś bezrobotny, skorzystaj z dostępnych form wsparcia, takich jak staże, dofinansowania oraz zasiłki, które pomogą Ci wrócić na rynek pracy.

Zasiłek dla osób bezrobotnych

Szukasz pracy?
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pniewy
Dodana
Dodana

Osoba bezrobotna, która straciła pracę nie z własnej winy, ma prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Aby skorzystać z tego wsparcia, ważne jest spełnienie pewnych kryteriów, takich jak odpowiedni czas pracy przed utratą zatrudnienia czy uzyskanie statusu osoby bezrobotnej. Wysokość zasiłku w 2023 roku zależy od wcześniejszych zarobków oraz czasu otrzymywania tej pomocy. Warto pamiętać, że zasiłek nie jest jedynym świadczeniem dostępnym dla osób bez pracy. Można również korzystać z różnych form wsparcia, takich jak staże czy kursy przygotowania zawodowego.

Staże dla młodych

Nowe przepisy umożliwiają osobom młodym odbycie stażu zawodowego. Ta propozycja skierowana jest do osób, które po raz pierwszy w życiu podejmują pracę i są w wieku poniżej trzydziestego roku życia. Poza tą grupą osób skorzystać mogą też pracodawcy. Jeżeli zdecydują się oni na zatrudnienie takiego pracownika, to mogą liczyć na uzyskanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo osoby młode mogą skorzystać również z licznych, nowych instrumentów, które wspierają ich zatrudnienie. Przebierać można między innymi w bonach, w tym szkoleniowych, stażowych czy na zasiedlenie. 

+50 na rynku pracy

Od wielu lat istnieje problem zatrudniania osób po 50. roku życia. Pracodawcy niechętnie decydują się na przyjmowanie do pracy osób w tym wieku, zaś kolejne programy mają skłonić ich do zmiany nastawienia. Wskazana powyżej ustawa zachęca przez dofinansowanie do zatrudniania takich właśnie osób. Podmiot zatrudniający musi przy tym porozumieć się ze starostą i podpisać z nim stosowną umowę. Na jej podstawie liczyć może na dofinansowanie wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego. To przysługiwać może przy tym przez dwa okresy. Mowa tu odpowiednio o:

  • 12 miesiącach - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, ale nie ukończył 60 lat,
  • 24 miesiącach - jeżeli zatrudniony ukończył 60 rok życia.

Ważnym warunkiem jest przy tym obowiązek zatrudnienia tych osób po upływie jednego z wyżej wymienionych okresów przez odpowiednio 6 lub 12 miesięcy. W przeciwnym przypadku konieczne będzie zwrócenie dofinansowania. Na jakie konkretnie sumy może liczyć pracodawca? Zgodnie z przepisami mowa o kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Dla tych, którzy mają firmę

Ustawodawca starał się, aby ustawa pomogła jak największej grupie osób, które mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Trzeba wskazać, że część pracodawców chce się rozwijać, ale brakuje im funduszy na otwieranie nowych stanowisk pracy. W tej sytuacji, zgodnie z nowymi przepisami, mogą oni liczyć na tanią pożyczkę, którą w całości można przeznaczyć na ten cel. Środki kierowane są zarówno do prywatnych przedsiębiorców, jak i niepublicznych szkół, żłobków czy klubów dziecięcych. Spełnienie wymogów ogranicza się przy tym głównie do sporządzenia kosztorysu tworzonego stanowiska pracy. Maksymalna kwota, o jaką może się ubiegać pracodawca to sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. 

Kategoria wsparcia Grupa docelowa Rodzaj wsparcia Czas trwania wsparcia
Staże zawodowe Osoby poniżej 30 roku życia Staż zawodowy; refundacja składek na ubezpieczenie społeczne Indywidualnie ustalany
Wsparcie dla osób  50+ na rynku pracy Osoby powyżej 50 roku życia Dofinansowanie wynagrodzenia; umowa ze starostą 12 miesięcy (50-60 lat); 24 miesiące (powyżej 60 lat)
Pożyczki dla przedsiębiorców Przedsiębiorcy; niepubliczne szkoły, żłobki Pożyczki na otwarcie nowych stanowisk pracy Do 7 lat spłaty; 12 miesięczna karencja
Zasiłki dla bezrobotnych Osoby bezrobotne Wsparcie finansowe; dodatek aktywizacyjny Okresy zależne od statusu bezrobotnego

Wspieranie przedsiębiorczości

Ustawa przewiduje również pomoc dla osób, które dopiero przymierzają się do otworzenia własnej działalności gospodarczej. Tacy bezrobotni ubiegać mogą się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły. Na tych samych zasadach o pieniądze ubiegać mogą się studenci ostatnich lat. Pożyczka jest udzielana na podstawie przedstawionego kosztorysu działalności gospodarczej. Tu również istnieją limity ? maksymalna wysokość pożyczki to dwudziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Maksymalny okres jej spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat, choć młody przedsiębiorca może też skorzystać z 12 miesięcznej karencji w spłacie kapitału.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się prawo do zasiłku dla bezrobotnych od świadczeń dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych odnosi się do uprawnienia osoby bezrobotnej do otrzymywania regularnych płatności po utracie pracy. Natomiast świadczenia dla bezrobotnych mogą obejmować różne formy wsparcia, takie jak dofinansowanie do szkoleń czy staży zawodowych.

Jak mogę się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych?

Aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, należy najpierw zarejestrować się w odpowiednim urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a następnie spełnić określone kryteria, takie jak okres ubezpieczenia czy brak innych dochodów.

Czy jest jakiś dodatek dla bezrobotnych, który pomaga w aktywizacji zawodowej?

Tak, jest coś takiego jak dodatek aktywizacyjny. Jest to forma wsparcia finansowego dla osób bezrobotnych, które aktywnie poszukują pracy, uczestniczą w szkoleniach lub przygotowaniu zawodowym organizowanym przez urząd pracy.

Jakie są warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w 2023 roku?

Warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji osoby ubiegającej się o wsparcie. W 2023 roku wymagany może być określony czas ubezpieczenia, brak innych dochodów, oraz aktywna rejestracja w urzędzie pracy.

Czy osoba bezrobotna może otrzymywać inne świadczenia poza zasiłkiem dla bezrobotnych?

Tak, osoba bezrobotna może być uprawniona do innych świadczeń, takich jak zapomogi, dofinansowanie do działalności gospodarczej czy wsparcie w zakresie przygotowania zawodowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

pesymista OI

pesymista OI

Bezrobotnych ma być mniej. Trafiliście- bo jest ich mniej. Bezrobocie stale spada. Zazwyczaj w zimie coś jest większe... Oby nie zaczęło rosnąć.
polityk

polityk

Bezrobotnych ma być mniej. To prawda. Bezrobocie spadło za rządów PIS bardzo. Oby dalej spadało...
Giemza

Giemza

No i jest mniej a jakoś to tylko puste liczby. Wszyscy widzą, że urzędy pracy wcale nie powodują, że bezrobotnych jest mniej. To nie jest ich rola. Samemu trzeba sobie o to zadbać.
Maja

Maja

Bezrobotnych jest mniej ale co z tego jak wielu pracowników nie jest zarejestrowanych i też nie mają pracy, podobnie jak wielu pracowników bardzo mało zarabia i to też nie jest luksus.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.