Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?

Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Na rozmowie kwalifikacyjnej nie zawsze poruszane są wszystkie interesujące pracownika kwestie. Jedną z takich może być prawo do urlopu. Co powinieneś wiedzieć o swoim urlopie, jeżeli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową?

Pierwsza praca wiąże się ze stresem. Osoby, które właśnie otrzymały posadę, najczęściej nie mają wiedzy na temat tego, jakie przysługują im prawa. Choć pytania o urlop nie znajdują się na szczycie listy wątpliwości, to warto mieć wiedzę w tej kwestii. Dzięki temu łatwiej rozplanować wykorzystanie dni wolnych. Podstawową sprawą jest to, że wypoczynek nie przysługuje każdej osobie wykonującej pracę – prawo do niego mają wyłącznie ci pracownicy, którzy podpisali umowę o pracę.

Zgodnie z Kodeksem pracy, każda osoba świadcząca pracę w oparciu o umowę o pracę ma prawo do „corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego” (art. 152 § 1). Z myślą o uprawnieniach pracowników, ustawodawca nie przewiduje możliwości zrzeczenia się przez zatrudnionych prawa do przysługujących im dni wolnych.


W pierwszym roku urlop liczony jest inaczej

Jeżeli dopiero rozpocząłeś pracę, to powinieneś wiedzieć, że zasady nabywania pierwszego urlopu różnią się od zasad dotyczących kolejnych. Najprościej mówiąc, nabywasz prawo do dni wypoczynku po upływie każdego miesiąca w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, który przysługiwałby ci po upływie roku. Prawo do kolejnych urlopów nabędziesz już z góry, czyli z początkiem roku kalendarzowego.
Fakt, że pracownikowi podejmującemu pracę po raz pierwszy nalicza się prawo do urlopu z dołu oznacza, że będzie miał on prawo do tylu dni wypoczynku, ile miesięcy przepracuje. Sposób naliczania urlopu nie ma jednak znaczenia dla tego, jak przysługujące mu dni rozdysponuje pracownik. Możesz zdecydować się na korzystanie z dni wolnych po każdym przepracowanym miesiącu, możesz również wykorzystać je letnią lub zimową porą – zależy to od ciebie i uzgodnień, jakie poczynisz w tym zakresie ze swoim przełożonym.


(Bez) zaokrąglania do pełnych dni

W pierwszym roku pracy pracownik ma najczęściej prawo do 20 dni urlopu. Taki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom zatrudnionym krócej niż 10 lat. W efekcie pracownik może liczyć na to, że po każdym przepracowanym miesiącu będzie mógł skorzystać z 1,66 dnia urlopu. Jako osoba, która dopiero rozpoczyna pracę, możesz zastanawiać się, czy twój pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglić przysługujących ci dni wolnych do pełnych dni. Zasadniczo nie.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie a urlop

Powyższa praktyka ma zastosowanie w przypadku urlopu proporcjonalnego, a nie ma przy urlopie w pierwszym roku pracy – tak wynika z przepisów. Nie ma jednak powodu, dla którego pracodawca nie mógłby samodzielnie zdecydować się na zaokrąglenie przysługujących ci dni. Przyjmując, że twój pracodawca zdecyduje się na zaokrąglenie, to masz szansę wypoczywać dłużej niż pracownicy, którzy mają staż pracy krótszy niż 10 lat i którym – w związku z tym faktem – przysługuje 20 dni urlopu.


Nie ignoruj prawa do urlopu

Jako początkujący pracownik możesz myśleć, że urlop nie jest ci potrzebny. Nic bardziej mylnego! Jak podkreślają specjaliści, dni wolne to czas, który powinniśmy wykorzystać na zregenerowanie organizmu tak, by móc efektywnie pracować przez cały rok. To główny powód, dla którego warto wykorzystać urlop. Odpoczynek od mozolnych czy pasjonujących zadań należy się każdemu. Warto o tym pamiętać od pierwszych chwil w pracy.

Oceń ten wpis
Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Olek22
2019-12-17, 13:42
Wszystko co jest pierwsze wymaga sprawdzenia a potem jak przepisy się nie zmieniają to człowiek wie więcej i realizuje wszystko jak należy.
Edyta
2019-12-03, 11:52
W sumie dość szybko to zlatuje by mieć pełną pulę urlopu. Szkoda, że takich dni jeszcze nie przysługuje więcej. No ale jest jak jest.
nauczyciel
2019-05-14, 13:00
Każdy kiedyś rozpoczynał pracę. Ciekawy artykuł - nie ukrywam. Faktyczne jako nauczyciel rozpoczynający pracę, mam tyle samo urlopu co nauczyciel pracujący. Nie chcę denerwować innych, bo mam dni wolnych od pracy i to płatnych o wiele więcej, niż pracownik pracujący ponad 20 lat w zakładzie pracy.
lekarz
2019-05-08, 17:34
W każdym przypadku powinieneś powiadomić personel płacowy, aby poinformował go o wszelkich zmianach w wynagrodzeniu pracownika podczas urlopu. 2 dni chyba jest na początku?
Sister
2019-05-02, 10:34
Jesteś zobowiązany powiadomić o swoim obowiązku skorzystania z urlopu tak szybko, jak jest to racjonalnie wykonalne, oraz przedstawić dowody odpowiedniej choroby lub okoliczności, które wymagają od ciebie skorzystania z urlopu.
Majka
2019-04-01, 11:55
A jak to się ma do stażu pracy i przysługiwania dni? Mam staż ponad 10 lat to w pierwszej pracy dopiero nabywam 2 dni miesięćznie i w sumie np. za 6 miesięcy majac 12 dni mogę zabrać te 12 dni a nie od razu 20?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.